Męczeńskie krzyże coraz dalej od Golgoty i Rzymu

W 2016 roku beatyfikacje i kanonizacje (głównie męczenników [link] z czasów komunizmu oraz rewolucji francuskiej i meksykańskiej [link]) odbyły się w siedmiu krajach, w tym po raz pierwszy w Albanii [link], Kazachstanie [link] i pozostającym wciąż pod władzą komunistów odległym Laosie [link].
Czy powinno mnie dziwić lub gorszyć, że z jakichś powodów to zwięzłe zestawienie, przedstawione kilka dni temu przez prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angelo Amato [link], nie przebiło się do większości wysokonakładowych mediów?
Wśród dziesięciorga nowych świętych są m.in. Matka Teresa z Kalkuty, o. Stanisław Papczyński i 15-letni Józef Sanchez del Rio z Meksyku, a wśród 76 błogosławionych - 69 męczenników (w tym 17 z Laosu) i 7 wyznawców, w tym ks. Władysław Bukowiński, zwany „apostołem Kazachstanu”.

+ + +

Niewiadomej narodowości rozbójnik św. Dyzma (Dobry Łotr) w 33 roku i hellenizujący Żyd św. Szczepan (pierwszy męczennik) trzy lata później dali początek długiej liście świętych, co do których bez cienia wątpliwości wierzymy, że trafili do Nieba.
Wkrótce do grona świętych, przeważnie męczenników, dołączyli Grecy, Rzymianie i przedstawiciele innych narodów podległych władzy Cesarstwa Rzymskiego a potem także pierwsi Ormianie, Etiopczycy, Gruzini, Irlandczycy…, niecałe 1000 lat później pierwsi Polacy… a po kolejnych kilkuset latach najpierw mieszkańcy Ameryki a potem pierwsi Japończycy, Koreańczycy, przedstawiciele ludów i narodów Azji i Afryki a na końcu także Australii i Oceanii.

+ + +

W 2016 roku do orszaku świętych dołączyli mieszkańcy Laosu. Męczennicy, którzy w latach 1954-1970 ponieśli w tym kraju śmierć z rąk komunistów (od 1975 roku niepodzielnie rządzących całym Laosem) to 12 księży i 5 świeckich. Było wśród nich jedenastu misjonarzy z Francji i Włoch oraz sześciu rodowitych Laotańczyków, w tym trzech świeckich katechistów oraz rozstrzelany w 1954 r. w obozie koncentracyjnym ks. Joseph Tien, pierwszy męczennik rodem z Laosu.

+ + +

Na początku XX wieku w Laosie żyło 10 tysięcy ochrzczonych wszystkich wyznań a dziś, po 41 latach rządów partii komunistycznej, mieszka tam 36.000 katolików (0,6% ludności), wśród których pracuje 17 kapłanów, około stu zakonnic i ponad stu katechistów. [link]
Plures efficimur, quoties metumur a vobis; semen est sanguis christianorum. [Tertulian; link]