Brexit, USA i Smolensk.

Brexit, USA i Smolensk.

Jestem w trakcie pisania tekstu z którego wynika, że zielone światło dla „Smoleńska’ mogło być związane z wyborem Obamy na prezydenta USA w 2008 r. i Światowym Forum Ekonomicznym w Davos w 2009 r. Milczenie w sprawie Smoleńska mogło być zapłatą za pomoc Rosji w walce z Chinami.

...Kilka miesięcy po tragedii smoleńskiej w listopadzie 2010, Anna Applebaum – żona ówczesnego szefa polskiego MSZ Radosława Sikorskiego w artykule „A NATO for the 21st century” [6] napisała, że państwa zachodu mogą znalesc sie w sytuacji, że bedą pomagały Rosji bronic jej granic przed Chinami!
„One day we may find ourselves helping Russia defend its borders against China, so we might as well start practicing” (Anna Applebaum – Listopad 2010)

Jednak w międzyczasie chciałbym napisać krótki komentarz dotyczący wydarzeń w Wielkiej Brytanii z perspektywy osoby mieszkającej tam od wielu lat.

Brexit, City i Trump

Decyzja o referendum ws. Brexitu była komentowana jako ‘gra w pokera lub rosyjska ruletka’ w wykonaniu D. Camerona. Od 2011 emigranci z Europy (szczególnie tzw krajów A8, które dołączyły do UE w 2004 r) są obwiniani bezpośrednio lub pośrednio o większość problemów występujących w Wielkiej Brytanii. Mają oni jakoby korzystać nadmiernie z opieki społecznej i paraliżować brytyjską służbę zdrowia. W rzeczywistości dostępne statystyki pokazują jednoznacznie, że Polacy i inni europejczycy mają zdecydowanie najwyższy współczynnik zatrudnienia – ponad 84.6% Polaków pracuje (w tym ponad 96% meżczyzn) porównując to do ok. 70% Anglików i ok 55% osób z Afryki i Azji.

http://webarchive.nationalarch...

http://www.telegraph.co.uk/new...

researchbriefings.files.parliament.uk/documents/CBP-7660/CBP-7660.pdf

Również najnowsze raporty wskazują, że brytyjska służba zdrowia nie została sparaliżowana przez emigrantów z Europy ale przez dotkliwe cięcia wydatków w opiekę społeczną dla osób starszych. W wyniku tego setki tysięcy starszych osób (niektóre raporty wskazują, że nawet ok. 2 mln), które zgodnie z prawem powinny otrzymać opiekę w miejscu zamieszkania nie otrzymuje tej opieki i jest zmuszone dzwonic po karetkę, co często kończy się pobytem w szpitalu. Niestety dane te nie są dyskutowane zbyt obszernie w brytyjskich mediach.

Wydaje się, że w 2015 D. Cameron chciał wygrać wybory parlamentarne wykorzystując antyeuropejskie nastroje więc zaryzykował referendum w sprawie brytyjskiego członkowstwa w UE. Był pewien, że uda mu sie ‘upiec dwie pieczenie na jednym ogniu’ czyli wygrać wybory i zostać w UE bo w owym czasie sondaże wskazywały wyraźnie na zwyciestwo zwolenników UE. D. Cameron przeliczył się i wiedząc, że ‘londyńskie City” mu nie wybaczy podał się do dymisji.

Nowa premier Wielkiej Brytanii ma bardzo trudne zadanie jednak obserwując na bieżąco wydarzenia wydaje się, że bedzie dążyła do nastepujacej umowy:

Brak ceł na niemieckie samochody w zamian za brak ceł na brytyjskie uslugi finansowe. Zyskaja Niemcy i bankierzy, reszta duzo straci.

Kolejna sprawa to obecna 'potyczka' pomiedzy nowym prezydentem USA D. Trumpem i obecnym rządem UK. Wczoraj w brytyjskiej TV (dwa rozne kanaly i czas: 20.00 i 20.30 - czyli najwieksza ogladalność) byly dwa filmy dokumentalne o Trumpie, ktore przedstawialy nowego prezydenta USA w wyjatkowo negatywnym swietle.

1. President Trump's Dirty Secrets | Channel 4

http://www.channel4.com/info/p...

https://www.youtube.com/watch?...

2. Trump: The Kremlin Candidate?

http://www.bbc.co.uk/programme...

Wspólna polityka zagraniczna USA i Wielkiej Brytanii jest nazywana „The Special Relationship”. Można by rzecz, że bardzo często polityka zagraniczna Wielkiej Brytanii jest odzwierciedleniem polityki USA. Jednak opiera się to na ‘specjalnych indywidualanych relacjach’ pomiędzy przywódcami USA i Wielkiej Brytanii. Aby zrozumieć te relacje trzeba wiedzieć, że najczęściej nie mają one nic współnego z przynależnością polityczną i tak prawicowy republikanin G. Bush miał ‘specjalne relacje’ z lewicowym T. Blairem a lewicowy B. Obama miał specjalne relacje z prawicowym D. Cameronem, który również wsparł lewicową H. Clinton w czasie jej kampanii prezydenckiej. Prosze również pamiętać, że brytyjska lewicowa partia pracy "zamroziła" relacje z Rosją po zabójstwie Litwinienki. Natomiast jedną z pierwszych decyzji prawicowej partii konserwatywnej i D. Camerona po dojściu do władzy w maju 2010 było "odmrożenie" relacji z Rosją i to D. Cameron był jednym z pierwszych polityków brytyjskich, który udał się do Rosji po 2007 roku, a brytyjskie firmy zaczęły intensywną współpracę z Rosją po dojściu D. Camerona do władzy w maju 2010 roku np. umowa pomiędzy BP i Rosneft ze stycznia 2011 roku. http://www.bbc.co.uk/news/busi....

Brytyjskie BP kontynuuje współprace z Rosją o czym świadczą nowe umowy z 2015 i 2016 roku:

BP and Rosneft launch joint venture to explore oil in Russia (18 czerwca 2016)
http://www.ibtimes.co.uk/bp-ro...

BP acquires 20% stake in Russia’s key deposit in Eastern Siberia
https://www.rt.com/business/26...

Czy ta obecna wzajemna niechęć obecnych przywódców Wilekiej Brytanii i USA zapowiada zmianę rządów w UK?

Być może, ostatnio w mediach brytyjskich pojawia sie więcej informacji otwarcie krytykujących rząd konserwatystów. Jednak dwaj inni ważni gracze na brytyjskiej scenie politycznej J.Corbyn i N.Farage wydają się mieć proputinowskie poglady.

2016 – Czy Rosja przestała spłacać długi i skupuje złoto?

Od początku 2015 sledziłem informacje zwiazane z długiem Rosji i zauważyłem ze od poczatku 2016 przestały się pojawiać informacje o spłatach zadłużenia. Najnowsze dane wskazuja, że pomimo planowanych 60 mld $ spłat w 2016 Rosja nie zmniejszyła swojego długu a nawet zwiekszyła go o kilka mld $ (nowa pożyczka jednego z banków). Jednocześnie Rosja zwiększyła swoje rezerwy walutowe z 300 do 400 mld $ i od 2014 roku znacznie zwikeszyła rezerwy złota.

Obserując działania Rosji wobec Chin w latach 2000-2016 wydaje się, że istnieje możliwość, że to Putin mógł świadomie rozgrywać zachód prowadząc swoją grę i realizując swoje interesy i cele. To Putin mógł wmanewrować USA w konflikt z Chinami i to on mógł sprowokować politykę tzw. resetu a zachód mógł zapłacić ‘milczeniem w sprawie smoleńska’ za pomoc Rosji w walce z Chinami. Istnieje też możliwość, że Putin tylko wykorzystał szansę jako dała mu geopolityka pierwszej dekady XXI wieku. Gdy tylko Putin osiągnął swoje cele zdjął maskę.

Lipiec 2016

W lipcu 2016 Prezydent Chin zaproponował Rosji sojusz polityczno-wojskowy przeciwko NATO i zapowiedział, że w ciągu 10 lat zmianie ulegnie porządek światowy.

“The world is on the verge of radical change. We see that the European Union is gradually falling apart, how the US economy is crashing, and that all this will end with a new rearrangement of the world. In 10 years we can expect a new world order in which the key factor will be the alliance between China and Russia.” (Prezydent Chin)

https://southfront.org/china-o...

2017 – ….. co dalej?

Ś.P Prezydent RP prof. Lech Kaczyński w przemówieniu przygotowywanym na uroczystości 10 kwietnia 2010 roku powiedział, że tylko na prawdzie o Katyniu można zbudowac wolną Polskę [13].
Wydaje się także, że tylko na prawdzie o tragedii smolenskiej bedzie można zbudować ‘Wolny Świat’. Pokazał to dobitnie Ś.P Prezydent RP prof. Lech Kaczyński w przemówieniu z 2009 na Westerplatte. Z okazji 75 rocznicy niemieckiej agresji na Polskę i wybuchu II wojny światowej ‘Polski Prezydent’ - w obecności Angeli Merkel i Władimira Putina - mówił na Westerplatte o naukach płynących z tej daty” [12].

„...współpracująca ze sobą Europa nie wymaga rusztowania opartego o dwa państwa, wymaga szerokiej, wielostronnej współpracy. I wymaga demokracji nie tylko między państwem a obywatelem, ale także w relacji między państwami. Jeżeli tak się stanie, to można powiedzieć, że z niewyobrażalnej tragedii, niewyobrażalnych zbrodni lat 1939-45 do końca wyciągnęliśmy wnioski.
Droga do tego nie jest dziś jeszcze krótka. Chciałbym jednak z tego miejsca wyrazić nadzieję, że zdołamy tę drogę pokonać, w oparciu świat wartości, w oparciu o prawdę. O prawdę, która często bywa bolesna, ale którą ujawnić muszą zarówno zwycięzcy, jak i pokonani. Nie można przyjąć zasady, że ci, którzy zostali pokonani muszą mówić także o sprawach dla nich najgorszych, a ci, którzy zwyciężyli - nie. Prawda jest jedna, prawda - zdaniem nas, chrześcijan, nawet najgorsza - wyzwala a nie niewoli, wyzwala a nie upokarza, pod warunkiem, że dotyczy wszystkich.
My Polacy mamy prawo do dostępu do prawdy, dostępu do prawdy o sprawach dla naszego narodu tragicznych i z tego nigdy zrezygnować nie możemy. Głęboko wierzę, że Europa, cała Europa idzie właśnie w tym kierunku, w kierunku pluralizmu, wolności i demokracji, i prawdy nawet wtedy, gdy jest bardzo twarda. Bo my do swoich grzechów, o czym mówiłem przed chwilą, przyznać się potrafimy. Trzeba też potrafić przyznać się do grzechów i nie stawiać w jednej płaszczyźnie decyzji o zamordowaniu 30 tys. ludzi i epidemii tyfusu lub innych chorób. To nie jest droga do pojednania. Droga do pojednania, która jest potrzebna nie tylko mojemu krajowi, ale i całej Europie.
Dziękuję bardzo”

2017 rok zapowiada się bardzo burzliwie.

Poprzednia zmiana geopolityki najprawdopodobniej doprowadziła do tego co wydarzyło się w Smoleńsku. Czy "nowe rozdanie" w światowej geopolityce pomoże nam wyjaśnić to co zdarzyło się w Smoleńsku?

[1] http://ndb2010.salon24.pl/2091... , http://ndb2010.salon24.pl/2100...
http://ndb2010.salon24.pl/2275...
http://ndb2010.salon24.pl/2322...

[2] 25 stycznia 2010 roku - Polska umorzy wielki dług Gazpromu, który wynosi 1,2 miliarda złotych. http://gospodarka.dziennik.pl/...
[3] http://www.money.pl/gospodarka...
[3] http://niezalezna.pl/88122-imi...
[4] http://gazownictwo.wnp.pl/dora...
[5] http://wyborcza.biz/biznes/1,1...
[6] http://www.washingtonpost.com/...
[7] http://foreignpolicy.com/2010/...
[8] http://content.time.com/time/b...
http://www.psz.pl/138-daleki-w...
http://www.psz.pl/168-archiwum...
[9] http://www.rmf24.pl/fakty/swia...
[10] http://www.rmf24.pl/ekonomia/n...
[11,12] http://wpolityce.pl/spoleczens...
Wolność i Prawda" - przemówienie Prezydenta RP z 10 kwietnia publikacja: 17.04.2010
http://www.rp.pl/artykul/46314...

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

18-01-2017 [07:31] - rolnik z mazur | Link:

Możliwe jest wszystko to co można sobie wymyślić. Dlaczego -  ‘londyńskie City” ?  Przecież City of London to oddzielne państwo, które do UE nigdy nie należało. " To Putin mógł wmanewrować USA w konflikt z Chinami . ..". ? Czyżby ? Konflikt USA - Chiny i bez złowrogiego Putina istnieje i  widoczny jest  dla każdego. To tylko kwestia czasu, gdy stanie się on energetyczny. Zarówno USA jak i Chiny potrzebują Rosji jako języczka u wagi w rozgrywce o hegemonię.  Putin zdaje sobie doskonale z tego sprawę i rozgrywa ten konflikt tak jak umie. Pozdrawiam ro z m.