Habeck: cenę za grzechy Niemiec płaci cała Europa

Wicekanclerz R. Habeck- cenę za grzechy Niemiec, płaci cała Europa

1. W poprzednim tygodniu na Forum Ekonomicznym w Davos wystąpił wicekanclerz i minister gospodarki Niemiec Robert Habeck (reprezentujący w rządzie partię Zielonych) i bardzo krytycznie wypowiedział się o polityce Niemiec wobec Rosji z okresu rządów Angeli Merkel.
Habeck mówi „decyzje o budowie Nord Stream2, o sprzedaży magazynów gazu w tym tych największych Gazpromowi oraz o sprzedaży części rafinerii Rosnieftowi, zapadły już w 2015 roku , a więc po zajęciu przez Rosjan obwodów: Donbas i Ługańsk, a także Krymu, co było decyzją zdumiewającą”.
I dalej „to Europa zapłaciła cenę za niemiecką zależność od rosyjskiego gazu i dlatego powstaje obowiązek, że Niemcy muszą przyczynić            się do wzrostu gospodarczego Europy i pomóc innym krajom”.
 
2. Okazuje się, że są w Niemczech siły polityczne, które trzeźwo oceniają to co przez lata robiły Niemcy w relacjach z Rosją, ba są gotowe to publicznie przyznać, co więcej są skłonne uczestniczyć w pomocy krajom, które poniosły negatywne skutki tej krótkowzrocznej niemieckiej polityki.
Niestety w Polsce opozycja, a w szczególności Platforma ciągle broni polityki rządów Angeli Merkel, pewnie dlatego, że przez 8 lat rządów PO-PSL, nie tylko tę politykę wspierała ale także w niej aktywnie uczestniczyła.
Jak się wydaje z obecnej perspektywy, to na skutek oczekiwań Niemiec, Tusk i Platforma, zdecydowali się już na początku 2008 roku na politykę resetu z Rosją, poświęcając fundamentalne polskie interesy, w tym godząc się nawet na 27 letni kontrakt gazowy na bardzo niekorzystnych warunkach finansowych (dopiero interwencja Komisji Europejskiej spowodowała, że ten kontrakt skrócono do 12 lat, choć warunki finansowe nie uległy zmianie).
Ani atak Rosji na Gruzję w 2008 roku, ani katastrofa smoleńska w 2010 roku, a później atak na Ukrainę w 2014 roku, nie zmieniły podejścia rządu Tuska i Platformy do Rosji, bo i Niemcy tego podejścia nie zmieniły.
Jeszcze w styczniu 2021 roku Donald Tusk na zjeździe CDU, bez żadnych zahamowań mówił, że „rządy tej partii były błogosławieństwem dla całej Europy, także dla wschodnich sąsiadów Niemiec”.
 
3. Niestety takiej oceny jak Habeck polityki Niemiec wobec Rosji, nie ma jego zwierzchnik kanclerz Olaf Scholz, który także w Davos wystąpił w zupełnie innym duchu, choć liczono, że wykorzysta on to Forum, aby poprawić wizerunek tego kraju, który nieodmiennie od 11 miesięcy, kojarzony jest ze spowolnianiem pomocy dla Ukrainy.
Niestety, przełomu nie było i nawet niemieckie media nie kryły swojego niezadowolenia, Die Welt napisał „Jeżeli chodzi o obronę europejskiego porządku pokojowego, obronę wolności słowa w Europie i ochronę ukraińskiego życia, rząd niemiecki działa w ślimaczym tempie”.
Ba jak poinformowały amerykańskie media w rozmowie telefonicznej z prezydentem USA Joe Bidenem, kanclerz Scholz postawił warunek, że Niemcy zgodzą się na dostawę czołgów Leopard 2 na Ukrainę przez różne kraje NATO, gdy USA wyślą tam swoje czołgi Abrams (Niemcy jako producent Leopardów, muszą wyrazić zgodę w przypadku ich reeksportu).
 
4. W ostatni piątek w amerykańskiej bazie wojskowej w niemieckim Ramstein podczas spotkania przedstawicieli 50 krajów, doszło właśnie w tej sprawie do ostrego starcia sekretarza obrony USA Lloyda Austina z jednym z najbliższych doradców kanclerza Scholza, Wolfgangiem Schmidtem.
I wprawdzie Ramstein, nie przyniosło przełomu w sprawie Leopardów, ale już bez udziału Niemiec, powstaje tzw. mała koalicja dostawców tego sprzętu z udziałem Polski, a jak powiedziała w ostatnią niedzielę w wywiadzie dla mediów francuskich, minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock także z Zielonych, „gdyby nas zapytano o takie dostawy na Ukrainę, nie staniemy na przeszkodzie”.
 
5. Część rządzących w Niemczech przyznaje się więc już nie tylko do błędnej polityki tego kraju wobec Rosji, ba uważa, że podejmowanie przez rząd rok po zajęciu Krymu przez Rosję strategicznych decyzji o współpracy z tym krajem w sektorze energetycznym, było nie tylko skandalem, ale przyniosło negatywne skutki całej Europie.
W Polsce politycy Platformy z Donaldem Tuskiem na czele, do tej pory nie zdobyli się na taką refleksję, ba przy pomocy zaprzyjaźnionych mediów próbują się „przemalować” na antyrosyjskich „od zawsze”.
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika u2

24-01-2023 [09:04] - u2 | Link:

są skłonne uczestniczyć w pomocy krajom, które poniosły negatywne skutki tej krótkowzrocznej niemieckiej polityki.

To jednostkowy przypadek. Większość nabrała wody w usta i nadal blokuje pomoc dla Ukrainy.

Obrazek użytkownika Ptr

24-01-2023 [13:50] - Ptr | Link:

1.Wypowiedzi niemieckich polityków są niewiarygodne. To znaczy ,że dokumenty mogą nie zostać wystawione , a działania naprawdę zrealizowane. 
2.Po dzisiejszej wypowiedzi ichniego ministra obrony można stwierdzić ,że ma wodę w mózgu. 
Jest to jak najbardziej przemyślana strategia użycia ministrów zderzaków, któych po kilku zderzeniach wymienia się na nowych. Mają wypracowywać obstrukcję , a następnie zwala się na nich winę.  
3. Wypowiedzi żałujące minionej polityki Niemiec nie rozumiałbym jako ich zrozumienie dla naszego spojrzenia na Europę Śr-Wsch. , a raczej jako wyraz rozczarowania ,że ta polityka nie przyniosła zakładanych korzyści dla Niemiec. To znaczy ,że gdyby Ukraina upadła powiedzieliby ,że trafnie przewidzieli rozwój wypadków i ta polityka byłaby się sprawdziła. 
 

Obrazek użytkownika Jan1797

24-01-2023 [19:58] - Jan1797 | Link:

Francuzi wyszli na ulice, bo proponuje się podniesienie im wieku emerytalnego o dwa lata do sześćdziesiątego czwartego roku życia. Niemcy brną, ponoć Gazprom ich wykiwał. Głowy bym nie dał.
Trzeba o nasze podwórko dbać. Pamiętam kto rządził, kiedy likwidowałem kolejne firmy i jakie były tego efekty. Smutne jest jedno, po trzydziestu latach historii samorządu w Polsce, żaden nie potrafi zaproponować zmiany profilu działalności gospodarczej w przypadku trudności, no właśnie. Lokale będące w zasobach skarbu miast trzeba wynajmować, nie powinny stać puste, bo niszczeją, a jest to niegospodarność. Czynsze samorządowe są horrendalne, nielicznych opisujących potrzebę zmniejszenia czynszów rzemieślnikom, czy handlowcom traktuje się bez powagi. Samorządy brną, braki w budżetach samorządowych rosną, a nieustanne odbijanie piłeczki mówieniem o rządzie wzbudza w społecznościach salwy śmiechu. Samorządowcy miast logicznie, piszą -dyrdymały rewolucyjne w amantadynie szukając wyborczej lampy Aladyna? A rzeczywistość okrutnie gna szanowny panie doktorze. Europa nie ma mitycznych pięciu lat „spokoju”.  Dobrej nocy prawym życzę.
 

Obrazek użytkownika sake3

24-01-2023 [20:18] - sake3 | Link:

@Jan1787.......W parlamencie Europejskim zamiast proponowanej i potrzebnej debaty o,, Katergate'' odbędzie się dyskusja ......o Polsce. Dziś na komisji LIBE sprawa korupcji w UE została odrzucona między innymi głosami PO-PSL (EPL)  Lewicy (S&D), Renew(Holownia).Natomiast odbędzie się debata o praworządności w Polsce.Jak to inaczej ocenić jak sianie anarchii w Polsce? A o czym rozmawiamy na NB? Filozofujemy,unikamy bieżących problemów pod pozorem komfortu psychicznego.A jaki komfort będziemy mieli kiedy opozycja wygra wybory?

Obrazek użytkownika u2

24-01-2023 [23:09] - u2 | Link:

sprawa korupcji w UE została odrzucona między innymi głosami PO-PSL (EPL)  Lewicy (S&D), Renew(Holownia).

 Tam króluje korupcja od dekad. Katargate to tylko wierzchołek góry lodowej :-)

Natomiast odbędzie się debata o praworządności w Polsce

Akurat to ... bardzo dobrze. Taką arogancją głosów wyborczych sobie totalniacy nie przysporzą :-)

Obrazek użytkownika sake3

25-01-2023 [17:59] - sake3 | Link:

@u2.....No nie wiem czy tak bardzo dobrze.Ma pan jakąś dyskusję w kraju na ten temat? Nawet media w tej sprawie gdzie należało krzyczeć milczą wymownie.Polskie sprawy przeciekają nam między palcami.Od czegóż mamy tabloidy jak nie od zakrywania spraw ważnych i palących problemów.? Najważniejsz,że jakaś zidiociała celebrytka powiększyła sobie biust,a inna wystąpiła w szałowej kreacji na ściance,a jakiś homoseksualista skarży się,że nie może chodzić z partnerem za rączkęTo są teraz polskie ,,strategiczne'' problemy. 

Obrazek użytkownika Jan1797

25-01-2023 [17:28] - Jan1797 | Link:

Przepraszam Panią Sake za opóźnienie,
Oczywiście szanuję poglądy autora lecz dzięki pracy w dużym zespole bieżące tematy są u nas na porządku dziennym. Po pracy jednak zderzamy się z różnymi problemami, a że Autor bloga czyta nasze komentarze, więc niezbyt ładnie staram się przemycić cudze smutki.
Potrzeba dyskusji o „Katergate”, o komisji LIBE, sprawie korupcji w UE nie przebije się na NB z powodów które opisujemy od lat. Oczywiście sianie anarchii jest w Polsce tragedią, podobną do przedrozbiorowej czy tej lat trzydziestych dwudziestego wieku i jak poprzednie dokonuje w narodzie spustoszenia które musimy wskazać i wytrzymać, naprawiając co zdołamy 😊 Zapewne przesadzam ale oprócz zawodu, prostego, niewiele potrafię. Pozdrawiam z szacunkiem.