Czy Polska i Ukraina to już stowarzyszenie?

Przez ostatnie 30 lat Polska pozostawała jednym z najbardziej zaangażowanych krajów we wspieranie europejskich i euroatlantyckich aspiracji Ukrainy. Warszawa opowiadała się za perspektywą członkostwa w UE dla Ukrainy jeszcze zanim Rosja brutalnie napadła na Ukrainę i rozumiejąc zagrożenie ze Wschodu, wspierała modernizację ukraińskiego wojska i zacieśnianie współpracy Kijowa z NATO. Zarówno podczas wydarzeń Pomarańczowej Rewolucji w 2004 roku, jak i w trakcie rewolucji godności, Polska aktywnie wspierała demokratyczne i proeuropejskie dążenie ukraińskiego społeczeństwa, angażując się w trudne mediacje miedzy stroną rządową i opozycją a także gwarantując wsparcie humanitarne.

Kolejną dekadę współpracy polsko-ukraińskiej rozpoczynamy w momencie szczególnym i trudnym, w  trakcie rozpoczętej przez Rosję okrutnej wojny. Wiedząc, że łączą nas szczególnie silne i ugruntowane więzi sąsiedzkie we wszystkich dziedzinach, na fundamencie dialogu i współpracy bilateralnej będziemy dążyć do utrzymania stabilności i bezpieczeństwa, jako wartości priorytetowych.

W Polsce przebywa obecnie ok. 1 mln ukraińskich uchodźców. Dla tych, którzy musieli uciekać ze swoich domów, nasze państwo zbudowało 9 tys. miejsc noclegowych w miasteczkach kontenerowych w Ukrainie. Co najmniej 80 proc. pomocy międzynarodowej skierowanej do obrońców trafia tam przez Polskę. Granicę Polski z Ukrainą przekroczyło prawie 8 mln Ukraińców. Pomoc Polaków dla Ukrainy wyniosła do tej pory ponad 15 mld zł, a wartość sprzętu wojskowego przekazanego przez Polskę Ukrainie przekroczyła 10 mld zł.

Ile w 2022 roku Polska wydała na pomoc Ukrainie?
Świadczenia społeczne, z których korzystają obywatele Ukrainy, ze statusem uchodźcy, według danych za listopad 2022:
328 tys. dzieci korzystających ze świadczenia 500 plus,
12 tys. rodziców korzystających z Kapitału Opiekuńczego,
141 tys. korzystających z 300 plus,
53 tys. korzystających z zasiłków rodzinnych
Edukacja:
191 tys. uczniów w szkołach, stanowiących 65 proc. wszystkich ukraińskich dzieci przebywających w Polsce,
43 tys. dzieci korzystających z opieki przedszkolnej. Liczba ta to 50% ze wszystkich dzieci w wieku przedszkolnym, które uciekły przed wojną do Polski.
Łączy koszt powyższego wsparcia związanego z dziećmi z Ukrainy to ok. 200 mln zł miesięcznie.
Inne wsparcie finansowe dla uchodźców z Ukrainy:
ponad 1 mln osób skorzystało z wyprawki szkolnej 300 zł na start,
ok. 1,7-2 mld osób skorzystało z 40 zł dla Polaków przyjmujących pod dach.
Ilu obywateli Ukrainy pracuje w Polsce?
Od 24 lutego 2022 do chwili obecnej 770 tys. osób z Ukrainy zarejestrowało się w urzędach na podstawie Specustawy. Jednak, jak informuje wiceprezes zarządu PFR, część z nich mogą stanowić osoby, które przybyły do Polski jeszcze przed wybuchem wojny.  
Jednak szacuje się, że ok. 60-70% uchodźców z Ukrainy pracuje, czyli ok. 320 tys. z 450 tys. w wieku produkcyjnym. Wynika z tego, że w 2022 z samych podatków i składek z pensji uchodźców wpłynęło do Skarbu Państwa ok. 4 mld zł.
Podsumowanie wydatków na pomoc Ukrainie w 2022
Polska w 2022 roku wydała łącznie około 35-40 mld zł na pomoc Ukrainie.
Struktura wydatków:
10 mld zł - wydatki na broń przekazaną Ukrainie,  
6 mld zł - wsparcie dla ukraińskich uchodźców bezpośrednio z budżetu państwa,
ok. 10 mld zł - pomoc ze strony samorządów i organizacji pozarządowych
ok. 10 mld zł to prywatna pomoc Polaków.

Wsparcie militarne
Jest ogromne, potężne bazy przeładunkowe sprzętu wojskowego dostarczanego na Ukrainę z całego świata, broń wyposażenie żołnierza, materiały, paliwa, pieniędzy itp.... to rzeka codziennie płynącego sprzętu i wyposażenia przez Polskę na Ukrainę. Od rozpoczęcia wojny Polska przekazała Ukrainie uzbrojenie o wartości ponad 2 mld dol. Więcej na pomoc broniącemu swojej niepodległości krajowi wydały tylko Stany Zjednoczone, Wielka Brytania.

Według ocen amerykańskich Polska i 8 państw NATO przekaże Leopardy Ukrainie bez zgody Niemiec za to za zgodą USA. oprócz czołgów będą także samoloty, rakiety, artyleria, żywnośc, paliwa, medykamenty itp... Żołnierze Armii Ukraińskiej już się szkolą w Polsce na Leopardach.

Na własne życzenie Niemiec państwa NATO będą sie zbroić w broń zakupowaną z USA i Korei Południowej montowaną w Polsce. Niemcy zostaną na marginesie tego interesu. Ukraina zostanie stowarzyszona z NATO a jej przemysł zbrojeniowy na czas odbudowy Ukrainy przenoszony jest do Polski i innych krajów NATO. Polska z Ukrainą gospodarczo i militarnie stanie się ( już się w oczach wielu stała ) potęgą nr 1 nie tylko militarną ale i gospodarczą w Europie.. a roSSja... to już karzełek powoli zdychający. Kto dostanie gigantyczną kasę na odbudowę Ukrainy .. USA, Polska i reszta zostanie dobrana...

Zmiany nieodwracalne w mentalności Polaków i Ukraińców już się dokonały są dla siebie bardzo pozytywne wręcz rodzinne. Pracują Ukraińcy w Polsce zakładają mieszane rodziny, otwierają swój biznes... to się dzieje na naszych oczach za zgodą i przyzwoleniem obu narodów w ramach integracji... To są zmiany nieodwracalne i bardzo pozytywne dla obu narodów...zmiany akceptowalne także przez postępowy świat.Na oczach świata budowała się przyjażń między Prezydentami Polski i Ukrainy. Polak na Ukrainie traktowany jest jak... bohater...to są fakty....Polski Policjant czy Strażak tulący i karmiący Ukraińskie wystraszone i głodne dziecko na dworcu, takie obrazki obiegły świat.. Takie sceny i fakty podziwiali przywódcy świata..... Taka jest Polska taka jest prawdziwa przyjażń..miedzy narodami.

Gdyby nie Polska i jej determinacja całego narodu w pomocy Ukrainie na pewno Ukraina nie broniła by się tak skutecznie jak obecnie.. I to ten waleczny naród to wie i docenia... RoSSja w ocenie przeciętnego Ukraińca to już morderca, gwałciciel, złodziej a do niedawna był taki przyjaciel...putlerek zdechlaczek zrobił wszystko by z przyjaciela zrobić dożywotniego wroga....idiota ! tak IDIOTA chory psychicznie bandyta.

Żródło :
https://www.gov.pl/web/ukraina...
https://www.infor.pl/prawo/now...
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika u2

22-01-2023 [10:57] - u2 | Link:

Pracują Ukraińcy w Polsce

To jest olbrzymi plus. Nielegalni migranci, których nasyła do Polski Putler z Łukaszenką to śmierdzące lenie liczące na socjal, najlepiej z Niemiec.

Obrazek użytkownika Pers

22-01-2023 [11:01] - Pers | Link:

Stowarzyszenie, d... z batem.
My robimy za to pierwsze.

Jak tak kochasz @fekalisz Ukrainę to jedź i walcz.
Poki jeszcze jest.

Obrazek użytkownika Tezeusz

22-01-2023 [12:32] - Tezeusz | Link:

"Stowarzyszenie, d... z batem." tyle samokrytyki w tobie ale faktycznie tym jesteś...
Rus..gówno co ty bredzisz znowu zwidy..to ty kochasz i uwielbiasz bandytę osranego ze strachu putlerka ..sam o tym piszesz tak namiętnie..I zawsze masz z liścia lub kop...A jak odblokują konta usunięte przez ciebie to ścierwoneonek wreszcie ożyje prawdą. Prawda rusofili wyzwoli...nie mogę się doczekać...póki jeszcze jest po występach rusofili....to już chyba ostatnie podrygi..

Ruszkiewicz zapomniałeś dodać swoich słów :
"Na przeprosiny nie licz, to ścierwo żydobanderowskie od Sakevycza a tacy nie mają honoru ani zdolności honorowej. To śmieci."

Taki z ciebie entelegent...od ścierwoneonowych chamów..
 

Obrazek użytkownika angela

22-01-2023 [13:21] - angela | Link:

Tylko bezmyślni i sprzedajni nie rozumieją tego, że jak padnie Ukraina, to watacha barbarzyńców tzw. Rosjan pójdzie na Polskę szczególnie, jak i na inne kraje.
Zachód zapomnial juz, jak przez ich naiwność Polacy musieli walczyć o "wolnosc naszą I waszą ", za którą w podziękowaniu sprzedano nas Rosji na 70 lat.
Kto jest przeciwko pomocy Ukrainie, jest przeciw Polsce, ten chce żyć pod ruskim i szwabski batem, za marne srebrniki zdrajcy.

 

Obrazek użytkownika Jabe

22-01-2023 [13:40] - Jabe | Link:

Zachód jest zachwycony, gdy naiwni Polacy walczą w imię jego in­teresów. Pomysł o ataku rosyj­skich watah na nasz kraj nie wymaga zrozumienia – on wy­maga ra­cjonalnego uzasadnienia. Wojna, owszem, nam grozi. Mogą nam ją ściągnąć na głowę nasi pożal się Boże stratedzy.

Obrazek użytkownika Tezeusz

22-01-2023 [14:27] - Tezeusz | Link:

Zachód jest zachwycony widząc glupotę osranego sowieckiego karzełka @jebe co nie wymaga wyjaśnienia. Pozostaje pożałowanie komucha i jego uposledzenia.. Takie to zero..

Obrazek użytkownika Ryan

22-01-2023 [19:16] - Ryan | Link:

Największy koszmar Rosji. Polscy bojownicy Legii Cudzoziemskiej biorący do niewoli żołnierzy „Dzielnej Ruskiej Ojczyzny” (bez zębów)

https://pbs.twimg.com/media/FnGF4piX0AEDIwx?format=jpg&name=medium
 

Obrazek użytkownika sake3

23-01-2023 [18:54] - sake3 | Link:

Tytuł w obliczu wypowiedzi niejakiego fornala z Chobielina traci na autentyczności. Potencjał bufonady i głupoty Sikorskiego jest niewyczerpany.Może wkrótce go usłyszymy jak szpanuje w studiu Rassija1 wśród wiecznie pijanych- Sołowiowa , propagandystek i gości.Oni już zauważyli jego szkalowanie Polski i wychwalają pod nebiosa tego nędznego mężyka stanu.   

Obrazek użytkownika Jabe

23-01-2023 [20:10] - Jabe | Link:

Ciekawe, skąd on się w polityce wziął?

Obrazek użytkownika sake3

23-01-2023 [20:40] - sake3 | Link:

Oto jest pytanie.

Obrazek użytkownika Pers

23-01-2023 [21:48] - Pers | Link:

@sake
//jak szpanuje w studiu Rassija1 wśród wiecznie pijanych//
Ty piszesz jak byś była ciągle na głodzie.
Jesteś zaszyta?

Obrazek użytkownika Tezeusz

24-01-2023 [08:32] - Tezeusz | Link:

Ruszkiewicz jesteś nie tylko śmieszny i załosny mam przypomnieć jak ludzi obrażasz ? Ty masz głód...chamstwa !
https://naszeblogi.pl/64030-ch...