Hołownia trzyma w ręku złoty róg...

Dzisiaj w Łodzi ma się odbyć kongres partii Polska 2050, którą dwa lata temu, na fali sukcesu w wyborach prezydenckich (w pierwszej turze zajął trzecie miejsce z poparciem blisko 14 %) założył Szymon Hołownia. Jak podają media, według informacji z kół zbliżonych do GW, lider PL2050 ma ogłosić, że będzie to start samodzielny.

Coś chyba jest na rzeczy, bo D. Tusk na wysokim ‘C’ i niemal z rozpaczą woła - "namawiam, perswaduję, pracuję nad tym, żeby opozycja zjednoczyła swoje siły, bo tu chodzi o wielką rzecz ". O jaką ‘wielką rzecz’ chodzi D. Tuskowi? No cóż, Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej, żegnając D. Tuska po tym jak skończyła się jego kadencja w Brukseli na stanowisku szefa Europejskiej Partii Ludowej, wyartykułowała to z niemal dziecięcą szczerością „Teraz mój drogi Donaldzie wrócisz do swojego kraju, by ponownie stać przy tych wartościach. Pamiętaj Donaldzie, kiedy znów Cię spotkamy, zobaczymy Cię, tak jak powiedziałeś jako premiera”.

W kontekście ostatnich doniesień w sprawie korupcji wśród polityków UE, ciekawego wydźwięku nabierają słowa o ‘wartościach’ wyznawanych w Brukseli. Ale mniejsza o to, zakładam i mówię to w dobrej wierze, że Ursula von der Leyen mówiła nie o tych ‘wartościach’, które teraz policja znajduje w torbach plastikowych i walizkach u niektórych polityków UE w ich brukselskich mieszkaniach.
Wróćmy więc do kwestii premiera, bo to jest sedno sprawy, o którą toczy się dzisiaj gra. D. Tusk wrócił do Polski, żeby zostać premierem. Tak wyznał Urszuli i tak to wynika z jej słów powiedzianych na pożegnanie. Ale żeby zostać premierem, naprzód trzeba wygrać wybory. I tutaj też wracamy do Szymona Hołowni, który w tej sprawie trzyma ów przysłowiowy, wspomniany w tytule złoty róg.

Otóż niewątpliwie jedna lista, do której nawołuje D. Tusk, taką szansę mu zwiększa. A co jedna lista daje Szymonowi Hołowni? Wchodząc na jedną listę  z Platformą* Hołownia owszem coś tam prywatnie zyska. Jeżeli jedna lista opozycji wygrałaby wybory, to pewnie dostałby stanowisko wicepremiera. Ale co dalej? Co z jego ugrupowaniem, które założył na fali sukcesu w wyborach prezydenckich? I tak jak deklarował, założył po to, aby zmieniać e Polsce rzeczywistość polityczną. Czy będąc ‘przystawką’ Platformy będzie miał szanse wprowadzać nową jakość rzeczywistości politycznej w Polsce? Pozwolę sobie na sarkazm i powiem tak - już mu tam D. Tusk na to pozwoli, ma to jak w banku.
I druga sprawa, przyszłość polityczna PL2050 u boku Platformy. A właściwie nie u boku, ale na jej łasce i nie łasce. Czy wchodząc do Sejmu na listach PO, ugrupowanie Hołowni buduje sobie mocną pozycję na przyszłość? Tutaj też nie ma żadnych wątpliwości. Platforma nie po to bierze na swoją listę ludzi z innych ugrupowań politycznych, aby budować sobie na przyszłość konkurencję polityczną. Nie! Bierze po to, aby, wygrać wybory. A te ugrupowania potem ‘politycznie’ skonsumować. I to już bez żadnego sarkazmu można powiedzieć, tak w polityce po prostu jest.

A jak będzie wyglądać sytuacja, jeżeli PL2050 pójdzie do wyborów samodzielnie? Przypomnijmy, dwa lata temu w wyborach prezydenckich, Szymon Hołownia zdobył 14% poparcia. Można więc założyć, że taki wynik jest w też w zasięgu jego ugrupowania. Natomiast ostanie sondaże pokazują, że poparcie dla głównych partii politycznych, czyli PiS i PO jest na podobnym poziomie ok. 30%.  I załóżmy, że taki wynik potwierdzą wybory. Jaką więc będziemy mieli sytuację? Otóż między tymi dwiema głównymi partiami politycznymi będzie PL2050 Szymona Hołowni z połową ich poparcia!

Co wtedy? Ano wtedy złoty róg będzie w ręku Szymona Hołowni. I to złoty róg nie dla Donalda Tuska jako premiera. Ale złoty róg dla samego Szymona Hołowni i jego przyszłości politycznej!
Co więc wybierze Szymon Hołownia? Powrót na stanowiska premiera dla D. Tuska i przyszłość ‘przystawki’ politycznej dla PL2050? Czy też przyszłość polityczną swoją i swojego ugrupowania?
Jeżeli Szymon Hołownia poważnie traktuje swoje plany i swoje deklaracje polityczne to decyzja wydaje się oczywista - start samodzielny! 
Natomiast jak będzie, dzisiaj po południu się dowiemy.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Jabe

21-01-2023 [14:34] - Jabe | Link:

Z punktu widzenia zwolennika koalicji rzą­dzącej niepokój, że kon­kurencja pójdzie do wyborów blokiem, jest u­zasadniony.

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

22-01-2023 [10:34] - Tadeusz Hatalski | Link:

@ Jabe
Z punktu widzenia zwolennika Konfederacji, robienie sobie nadziei na to że Platforma weźmie Konfederację do koalicji rządzącej jest nieuzasadnione. Mimo słynnej deklaracji D. Tuska, że jak Platforma będzie rządziła z Konfederacją, to Konfederacja zajmie się PiS-em a Platforma gospodraką ...

Obrazek użytkownika Jabe

22-01-2023 [10:46] - Jabe | Link:

Proszę sobie darować insynuacje.

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

22-01-2023 [15:59] - Tadeusz Hatalski | Link:

@ Jabe
Znaczy się są równi i równiejsi, panu wolno a mnie nie ...

Obrazek użytkownika Jabe

22-01-2023 [16:28] - Jabe | Link:

Rady dla pana Hołowni intencję mają przej­rzystą. Po cóż byłoby się nim zajmować? Tak czy owak, czcza riposta o nadziei na wejście Kon­federacji w koalicję z Plat­formą czyni z Pana Kapitana pys­kacza, jakich tu wielu.

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

22-01-2023 [18:01] - Tadeusz Hatalski | Link:

@ Jabe - 'czyni z Pana Kapitana pys­kacza, jakich tu wielu'
A wśród tych wielu, prym wiedzie bloger Jabe ... 😉

 

Obrazek użytkownika Jabe

22-01-2023 [18:35] - Jabe | Link:

Nie spodziewałem się tego po Panu. Rozmowa skończona.

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

23-01-2023 [08:23] - Tadeusz Hatalski | Link:

@ Jabe
No tak, bloger Jabe przygadywać może, ale jak się blogerowi Jabe przygada, to się obraża i kończy rozmowę. Brawo mentalność Kalego.

Obrazek użytkownika u2

21-01-2023 [16:11] - u2 | Link:

Hołownia zdobył 14% poparcia

Pan Hołownia pochodzi ze Sledzikowa, a z własnego doświadczenia wiem, że Sledzikowo to czarna dziura pod względem finansów na długo przez dojściem Zjednoczonej Prawicy do władzy. Tam nawet celowa kasa ginie w "otmętach szaleństwa", by zacytować klasyka Bronka z Ruskiej Budy :-)

PS. Dla przykładu od lat nie mogą Sledziki wybudować lotniska, a teraz protestuje pan prezydent Truskolaski, ze stracił ponad 500 mln złotych z obniżonych podatków od roku 2015, udając że nie wie iż ta kasa poszła do kieszeni mieszkańców Sledzikowa :-)

Obrazek użytkownika Jabe

21-01-2023 [16:53] - Jabe | Link:

Jaki związek?

No i ta kasa poszła do kieszeni, by zaraz z niej wyjść. Inflację spo­wodowali rządzący Polską, nie Sle­dzikowem.

Obrazek użytkownika u2

22-01-2023 [11:11] - u2 | Link:

Inflację spo­wodowali rządzący Polską, nie Sle­dzikowem.

Nie ściemniaj, Sledzikowo nadal jest w Polsce, jeszcze nie na Białorusi. To jak tam Truskolaski rządzi jest najlepszym przykładem, że wam zawsze kasy za mało i na nic kasy nie macie. Taka wielka czarna dziura u was w kieszeniach, jak u Sławka N. :-)

Obrazek użytkownika Jabe

22-01-2023 [11:34] - Jabe | Link:

Inflację spowodowali rządzący pan­demici, hamując gos­podarkę i jedno­cześnie za­lewając ją pie­nią­dzem, nie żadni wy­imaginowani „wy”.

Obrazek użytkownika sake3

22-01-2023 [13:03] - sake3 | Link:

No tak ,pandemię czy inflację w całej Europie spowodowali polscy rządzący.

Obrazek użytkownika Jabe

22-01-2023 [16:32] - Jabe | Link:

Tylko w Polsce. Napisałem już, w jaki sposób.

Obrazek użytkownika sake3

22-01-2023 [18:40] - sake3 | Link:

@Jabe.....No tak tylko w Polsce.......Przecież w Europie ani inflacji nie ma ani pandemii nigdy nie było.

Obrazek użytkownika spike

21-01-2023 [17:21] - spike | Link:

Hołownia i złoty róg?
a kto mu go zafundował, o ile pamiętam, PKW zakwestionowała jego finanse, więc zwrotu nie będzie, kto mu teraz kolejny raz będzie sponsorował?

Co do samego "złotego rogu", to nazwa niewłaściwa, Hołownia nie jest polskim patriotą, podobnie jak Tusk, jest najemnikiem obcych interesów, kwestią zostaje ustalenie, Berlina, czy jeszcze dalej?

Obrazek użytkownika Ijontichy

21-01-2023 [18:41] - Ijontichy | Link:

Hołownia trzyma pochodnię Herostratesa...wrzuci ją do tego kotła?

Obrazek użytkownika Es

21-01-2023 [19:35] - Es | Link:

Tusk owszem może w tej chwili tymczasowo pełnić rolę opozycyjnego zwornika, ale to będzie przynajmniej dla mnie dużą niespodzianką jeśli zgodzi się ponownie pełnić obowiązki premiera. Na ostateczną decyzję ma jeszcze czas, ale jego celem jest prezydentura i osiem lat relaksu przed emeryturą. To jest właściwe -widziane jego oczami zwieńczenie politycznej kariery, a nie kolejna porcja rządowej szarpaniny i sejmowej nawalanki.
Może tak być, chociaż oby się nie zdarzyło, że Hołownia będzie przystawką, ale pierwsze skrzypce będą w rękach Trzaskowskiego