Czy AI skrywa największe marzenie człowieka?

Nie ma wątpliwości, że już wkrótce sztuczna inteligencja, identycznie jak to się stało ze smartfonami, stanie się niezbędnym towarzyszem każdego.

Nie podoba mi się nazywanie tego AI. Nawet fajnie spolszczone Ejaj też jest tylko zapożyczeniem. A już SzI – sztuczna inteligencja to już jakiś dziwoląg.
Nasz profetyczny geniusz i prorok, Stanisław Lem, przez celebryckie salony, jako autor z dziedziny sci-fi, fantastyki naukowej, nie był poważnie traktowany. Nieważne – dla mnie to Mistrz. U niego roiło się od AI. Nazywał te wszystkie zmyślne ludzkie twory robotami. Nawet jedna z jego świetnych książek nosiła tytuł "Bajki robotów".
Nazwa "robot" już jest mocno osadzona w naszym słowniku. Choć, jak zwykle, puryści, te nasze klasyczne mądrale, zawężają te "automaty" do skomputeryzowanych urządzeń, które mogą się poruszać. Ja bym to jednak ponownie rozszerzył, dodając do tego wszystkie "mózgi elektronowe", które siedzą tylko zamknięte w pudle, ale, jak widać, można już nawet z nimi sobie swobodnie i niegłupio pogadać. Oczywiście oprócz tego, że od dawna wykonują dużo pożytecznej roboty, jak obliczenia, wyszukiwania czegoś, czego akurat nie mamy w pamięci, informowania nas i komunikowania z innymi.
To taki metalowy pomocnik. Niemalże niewolnik.

Czy tylko o to chodzi, by mieć przy sobie takiego sztucznego służącego towarzysza, co to i światło zapali, przypomni o wizycie u dentysty i wytłumaczy co to takiego imponderabilia?

Może większość nie zdaje sobie jeszcze sprawy, lecz całkiem poważnie, tak intensywnie i z uporem maniaka, tworzymy te wszelkie mądre roboty, bo mamy nadzieję, u wielu ciągle ukrytą w podświadomości, że te właśnie sztuczne dzieła naszych rąk, wreszcie będą mogły dać to, czego pragnie każdy – dać NIEŚMIERTELNOŚĆ.
Jakże piękne stanie się życie, gdy odsuniemy od nas grozę nieuchronnej śmierci.

Roboty już na uniwersytetach i uczelniach technicznych mają swoją dyscyplinę – robotykę. Chociaż obecnie koncentruje się to głownie na inteligentnym poruszaniu czymkolwiek, tak jak człowiek sobie tego życzy.

Powoli też powstaje inna dziedzina naukowa, która dla odmiany, zajmuje się umysłem. Czyli czymś, w co właśnie chcemy wyposażyć nasze przyszłe roboty.
To kognitywistyka.
Po prawdzie, w obecnych czasach usiłujemy dociec, zdefiniować i ustalić jak działa cały ludzki umysł.
Kognitywistyka jest jeszcze dziedziną młodą. Obecnie stara się połączyć różnorodne inne działy: psychologię, neurologię, mikrobiologię, a także te pozanaukowe, jak filozofia. Wiem, jak dotychczas w Polsce działają trzy ośrodki uniwersyteckie, które tym się zajmują i już kształcą młodych kognitywistów. To Kraków, Poznań i Toruń. Uczestniczyłem w jednym, czy drugim forum, prowadzącym naprawdę ciekawe dyskusje. Niestety jako katolik, rozumowo jestem wierny dualizmowi substancjalnemu i kreacjonizmowi, a wspomniane uczelnie przesiąknięte są ateistycznym komunizmem, więc otwarte dysputy szybko się kończyły.

Poznanie i zrozumienie umysłu dotychczas nie zdobyło naukowego wsparcia. Intuicyjnie i bez ścisłych i oczywiście prawdziwych definicji, niedużo wiemy o tożsamości, o osobowości i najważniejsze – o świadomości wraz z samo-świadomością. Nawet nie wiemy, jeżeli myśleć ich materialnym trybem, gdzie w mózgu mieści się nasza pamięć, czy jak nagle powstaje myśl.

Musimy to wszystko wiedzieć także po to, by móc stworzyć prawdziwą w pełni sztuczną, nie tylko inteligencję, która jest tylko pewną, jedną z wielu, miarą rozumu, lecz nową osobowość.

Czyli, aby stworzyć podobnego do nas robota, tego Ejaj, nawet na poziomie pięciolatka, który jednak będzie się rozwijać i uczyć, musimy mieć wiedzę czego chcemy – tu właśnie mamy kognitywistykę; oraz jak to zrobić, czyli całą tą cyfrową nano-technologię, nawet, jak to wskazuje noblista, Roger Penrose, na poziomie kwantowym, oraz algorytmy i właściwe czujniki percepcyjne oraz środki komunikacji, powiedzmy interface: maszyna – człowiek i rzeczywistość.

Tylko taki duet – nauki komputerowe plus nauki o umyśle są w stanie stworzyć robota, nie germańskiego adiutanta klasy zum befhel, tylko postać, która może nawet zostać partnerem, albo i przyjacielem.

Lecz ludziom chodzi o coś znacznie więcej.

Człowiek zawsze będzie chciał oszukać śmierć.

Po urodzeniu, przed pierwszym krzykiem, krzykiem życia, na który wszyscy czekają; przed światłem, fotonami oślepiającymi nas swym blaskiem pierwszy raz, mamy już wypisany wyrok śmierci.
My, ludzie cywilizowani, z całą naszą kulturą, humanizmem i moralnością, przestajemy karać, nawet najgorsze ludzkie potwory wyrokiem śmierci. Takich należy tylko odizolować od społeczeństwa. Lecz życia nie zabierać. A Bóg, czy dla ateistów Natura, jednak życie zabiera?

Niedawno odkryto żywe istoty, mikroskopijne jednokomórkowce, które w stanie hibernacji przemierzają międzygalaktyczny kosmos. One nie umierają.
Na naszej planecie, na Ziemi, mamy długowieczne byty, żywe twory. Niektóre meduzy, wiemy to już na pewno, są autentycznie nieśmiertelne. Pewne homary i żółwie, również przeżywają kilkaset lat. Całkiem niedawno naukowcy, zoolodzy i oceanografowie, u wybrzeży Grenlandii zbadali rekina, który, ciągle żywy, miał już ponad 400 lat.
Warto też zwrócić uwagę na bakterie Deinococcus radiodurans, które są całkowicie odporne na promieniowanie radioaktywne. Jakby natura "przewidywała" możliwość skażenia planety atomową zagładą i zabezpieczyła sobie przetrwalniki.
A mnie osobiście zawsze imponowały majestatyczne, kalifornijskie sekwoje, już ponad 1000 letnie, których żaden pożar lasów nie jest w stanie zniszczyć.

Zachodzi dziwna korelacja – im konkretne stworzenie jest bardziej rozumne, tym czas trwania życia jest coraz krótszy. Czy to jest sprawiedliwe?
A może Wielki Kreator zostawił ten tragiczny problem w naszych rękach?
- Jak już kiedyś zmądrzejecie należycie, to sami zadbacie o własną śmiertelność.
Jak na razie, wyłącznie, tylko walcząc z chorobami i złym stylem życia, wydłużamy okres naszej żywotności.
( Najnowsze statystyki, już po-pandemiczne, podają, że obecnie średnia życia w Polsce spadła i dla mężczyzn jest to 72 lata, a dla kobiet o sześć lat więcej, czyli 78.)

No dobrze, zaraz odezwie się krytyczny głos – miało być o sztucznej inteligencji!

Lecz jeżeli tak intensywnie zajmujemy się AI, tymi robotami, nie po to, by stworzyć nawet może w przyszłości mądrzejsze od ludzi maszyny, tylko by odkryć, wymyślić, opracować – generalnie stworzyć – sposób, technologię, która pozwoli ludzkości przetransferować naszą osobowość, naszą tożsamość, rozum, pamięć, emocje i światopogląd, na urządzenie tak trwałe, praktycznie niezniszczalne, że zapewni to rasie ludzkiej niesłychaną długowieczność.
Stworzyć własne kopie, niczym nie różniące się od nas mentalnie. Tylko nasze wiotkie, słabe ciało zamienimy na coś znacznie solidniejszego, co zapewne wymyślimy, intensywnie pracując nad robotami, nad sztuczną inteligencją, nad AI, w niezniszczalnym korpusie.

To nie mój pomysł i moje fantazje. Nie tylko fantastyka – naukowa, lecz również literatura piękna poszukiwała już wieki temu eliksiru gwarantującego człowiekowi nieśmiertelność. To odwieczne marzenie. Chyba te najpotężniejsze. Brakowało tylko metody – jak to uczynić.

Czy nadal jest to w świecie fantazji i bajek? Czy naukowcy, nadal gardzący wiarą i filozofią – wszelakimi transcendentalnymi rozważaniami, chociaż nie potrafiącymi odkryć istoty świadomości i zlokalizować nasz "bank pamięci", a mimo to, wymyślają i zmuszają nas od przenoszenia danych – wszelkiej informacji – z twardych dysków prywatnych komputerów w enigmatyczną chmurę.
Wygląda na to, że nauka stanęła na rozdrożu. I to na pijacko chwiejących się nogach. Upada teoria Darwina. "C" – einstainowska prędkość światła będąca granicą ostateczną i nieosiągalną, wali się w gruzy. Wielki Wybuch, gdy coś powstało z niczego; czarne Dziury, co połykają wszystko i nie pękają z przejedzenia, to wszystko zaczyna się chwiać.
Sięgamy po krańce (jeśli tylko takie istnieją) wszechświata, a coś najbliższego – człowieka – poznaliśmy zaledwie w paru procentach i nie potrafimy rozszyfrować.

Czy przez to wszystko nie można poważnie powiedzieć, że kiedyś możemy się stać nieśmiertelni? Oszukamy śmierć? Po prostu duszę przeniesiemy w bezpieczniejsze miejsce.

 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika spike

16-01-2023 [09:33] - spike | Link:

"stworzyć – sposób, technologię, która pozwoli ludzkości przetransferować naszą osobowość, naszą tożsamość, rozum, pamięć, emocje i światopogląd, na urządzenie tak trwałe, praktycznie niezniszczalne, że zapewni to rasie ludzkiej niesłychaną długowieczność."

-nie jest to możliwe, jakby to było możliwe, to by nie było Boga, w tym samego Jezusa.
nie ma i nie będzie takiej niezniszczalnej pamięci, która pomieści ludzką osobowość, poza tą, z której pochodzi, ale ona nie z tego świata.

Jakiś czas temu w TVN ogłoszono, że zbiera się międzynarodowy zespół lekarzy klinicznych różnych specjalności, których celem jest zbadanie fenomenu "życia po życiu" w kontekście śmierci klinicznej, chodzi o relacje pacjentów, którzy "wychodzili z ciała".
Po jakimś czasie oglądam dok. na kanale Planeta, o tym zespole naukowym, pomijam same badania, ważne są wnioski, które jednoznacznie stwierdzają, że ludzka osobowość, świadomość, nie jest umieszczona w mózgu, jest osobnym, niezależnym bytem, nie podlegającym znanym nam prawom natury. Mózg tylko pełni rolę odbiornika osobowości, który jest ściśle z nią zsynchronizowany.
Od wieków jest znamy wiele zjawisk paranormalnych, które tego dowodzą, tylko ideologia lewacka wszelkimi siłami to dementowała, z prostego powodu, skoro duszy nie ma, to nie ma grzechów, jest bezkarność, itd. więc kary za grzechy też nie będzie, tylko że w ostatniej godzinie jednak wołają księdza, by się wyspowiadać i być namaszczony w ostatnią drogę, sądzę, że w tej ostatniej godzinie doświadczają tego, w co nie wierzyli, co często ma miejsce.
 

Obrazek użytkownika jazgdyni

16-01-2023 [10:00] - jazgdyni | Link:

-nie jest to możliwe...

A to dlaczego nie jest to możliwe? Jakieś poważne argumenty?
Jakiś czas temu w TVN... dok. na kanale Planeta... Ty tak poważnie? W taki sposób zbierasz wiedzą i budujesz światopogląd? Daleko nie zajdziesz. Choć na kromkę z masłem starcza.

Obrazek użytkownika spike

16-01-2023 [10:48] - spike | Link:

no to żeśmy sobie pogadali, moja wiedza z Planety, twoja od Lema. kto dalej zajedzie. :))))))))))))

Obrazek użytkownika jazgdyni

16-01-2023 [12:51] - jazgdyni | Link:

Naprawdę chcesz źródła?

http://file:///C:/Users/User/Downloads/1069-Tekst%20artykułu-1403-1-10-20191108.pdf

https://www.prospectmagazine.co.uk/magazine/out-of-mind-philosopher-patricia-churchlands-radical-approach-to-the-study-of-human-consciousness

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0007681318300387

https://heinonline.org/HOL/LandingPage?handle=hein.journals/marqlr102&div=39&id=&page=

Mariia Sokolovska  Kharkiv National University of Radio and Electronics, Ukraine CAN AI REPLACE HUMANS? 
"...
Strong artificial intelligence is self-aware, able to think independently and can replace a
person in almost all areas. Weak artificial intelligence implements any aspects similar to thinking..."

https://vossen.info/wp-content/uploads/2020/08/akata-2020-research.pdf
"... AI systems not as “thinking machines” but as cognitive prostheses that can help humans …
intelligent systems that augment rather than replace human intelligence, leverage our strengths, …"

https://www.proquest.com/openview/03e2b485cd32372b02aeb5952cc2aec9/1?pq-origsite=gscholar&cbl=47758
Ray Kurtzweil (nie byle kto), prognozuje, że transfer umysłu do AI może już być mozliwy za 40 lat.

Chcesz jeszcze więcej? Jeśli czegoś nie rozumiesz, to się pytaj. Postaram się wytłumaczyć.

Obrazek użytkownika spike

16-01-2023 [15:24] - spike | Link:

jestem rozczarowany, ty człowiek racjonalny, ścisły umysł, daje się prowadzić za nos, wystarczy się zastanowić, czym jest i jakie ma możliwości ludzka osobowość, zwaną też duszą, by zrozumieć, że dusza nie jest tworem, którego możemy w jakikolwiek sposób kontrolować, to by też oznaczało, że Boga nigdy nie było i nie ma, bez względu na dowody Jego istnienia, podobnie nieśmiertelnej duszy.
O reinkarnacji słyszałeś ???

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

16-01-2023 [17:29] - Imć Waszeć | Link:

Reinkarnacja jest popularna wśród Chasydów, czyli ortodoksów-mesjanistów. Każdy cadyk odradza się w kolejnych wcieleniach. Może jakieś otroki są jednożyciowe, ale nie elity :)

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

16-01-2023 [15:24] - Edeldreda z Ely | Link:

@Spike 
W dalekiej przeszłości miałam praktyki w szpitalu psychiatrycznym. Zajęcia polegały na tym że byli do naszych niewielkich grup zapraszani hospitalizowani pacjenci, którzy chętnie opowiadali nam swoje pełne przygód życie. Pewien Pan, bardzo sympatyczny (leczący się wówczas na psychozę alkoholową) opowiadał, jak to ma zwyczaj każdej prawie nocy podróżować swoim ciałem astralnym w znane sobie rejony stolycy: sprawdzał na przykład, czy w domu jest ok lub czy starsza mama się dobrze czuje i czy śpi spokojnie. Raz spotkał nawet gdzieś przypadkiem na mieście swojego psa i zamienili parę słów. Od tamtej chwili wiem, że psy rozumieją około 50-60 ludzkich słów (tak zapewniał Pan) i porozumiewałyby się z nami, gdyby ich aparatura narządowa im to umożliwiała. Nic tą wiedzą, której mi wówczas tamten człowiek udzielił, nie zachwiało do tej pory. 

Obrazek użytkownika u2

16-01-2023 [17:47] - u2 | Link:

podróżować swoim ciałem astralnym w znane sobie rejony stolycy

Z umiejętności bilokacji słynął inż. Ossowiecki. Przeprowadził ciekawy eksperyment. Dwóch świadków pilnowało go kiedy spał w Warszawie, a tymczasem widziano go poza granicami Polski we Włoszech na pewnej konferencji, gdzie nawet złożył podpis pod dokumentem końcowym.

Czas i przestrzeń są dużo ciekawsze niż śniło się filozofom :-)

Obrazek użytkownika sake3

16-01-2023 [19:00] - sake3 | Link:

@Edeldreda z Ely.......Są rzeczy,zjawiska niespotykane,może na razie niewytłumaczalne a może tylko efektem wyobraźni.Mnie też to spotkało. Sporo lat temu miałam obojga rodziców w szpitalach jednocześnie.Mama po wiadomości,że wykryto u ojca nowotwór doznała wylewu.Ojciec leżał w szpitalu w Gliwicach,mama w szpitalu w naszym mieście.Ja wziąwszy urlop codziennie byłam w obu szpitalach przez cały dzień.Każdego dnia było widać że ojciec umiera,a mama nie odzyskuje przytomności.Po kolejnym przyjeździe późnym wieczorem ze szpitali przygotowywałam się na rano do wyjazdu i usłyszałam w kuchni kroki ojca takie charakterystyczne jak zawsze,podłoga skrzypiała czego nigdy nie było.W kuchni nikogo nie było tylko ten odgłos kroków.Już wiedziałam,że zbliża się koniec.Rano pojechałam do Gliwic i ojciec jeszcze się uśmiechnął do mnie ,usiłował usiąść,oparłam go o siebie i czułam moment odejścia.Do dziś nie wiem jak wytłumaczyć te kroki i to dlaczego podłoga juz nigdy nie zaskrzypiała.Nie potrafię do dziś tego wytłumaczyć choć nie jestem osobą szczególnie wierzącą w duchy,zjawiska paranormalne czy egzorcyzmy.wielu ludzi nazywa to dotknięciem nieznanego.A może istnieją światy równoległe lub wzajemnie się przenikające.Wierzę jednak w to,że nauka z czasem wyjasni nam różne niezrozumiałe dla nas zjawiska.Wiele jeszcze przed nami.  

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

16-01-2023 [19:54] - Edeldreda z Ely | Link:

@Sake3 
Dziękuję za tę opowieść...
Mi też zdarzały się otrzymywać podobne sygnały, może tylko nie tak ewidentne. Byłam sama w domu i kątem oka zobaczyłam (albo raczej zarejestrowałam) kogoś mi drogiego, jak wychodzi z pokoju, kierując się ku wyjściu. "Wyjście" tego kogoś z mojego życiorysu trwalo 2,5 roku. 
 

Obrazek użytkownika u2

16-01-2023 [09:55] - u2 | Link:

w stanie hibernacji przemierzają międzygalaktyczny kosmos. One nie umierają.

Ale  ale. Co to za życie ? Ciągle w hibernacji :-)

PS. Wolę swój chłopski rozum od SI, czyli sztucznej inteligencji.

Obrazek użytkownika jazgdyni

16-01-2023 [10:10] - jazgdyni | Link:

Przemierzają nieciekawą pustkę w hibernacji. A gdy już gdzieś trafią, to zaczynają szaleć.

ps. W hibernacji nie ma się świadomości. Więc to szybko leci. Takie coś - jest 10:06 16 stycznia 2023. siedzę w Gdyni i się hibernuję..... CYK! Właśnie mnie obudzono. to już 2895 rok i mówią, że zbliżamy się do Proxima Centauri. Ale to błyskawicznie zleciało!

Obrazek użytkownika u2

16-01-2023 [11:35] - u2 | Link:

W hibernacji nie ma się świadomości. Więc to szybko leci.

Przypomina mi się świetny film pt. Hibernatus z niezapomnianym Louis de Funesem (Louis Germain David de Funès de Galarza)

https://pl.wikipedia.org/wiki/...

Więc to przebudzenie jest ciekawe, sama hibernacja nie :-)

Obrazek użytkownika jazgdyni

16-01-2023 [12:53] - jazgdyni | Link:

L. de Funes... jeden z najwspanialszych komików świata.

Pamietam jak przez mgłę Hibernatusa. czy to syn był "zamrożony"?

Obrazek użytkownika u2

16-01-2023 [14:18] - u2 | Link:

czy to syn był "zamrożony"?

Na początku odnajdują dziadka, a kończy się kolejną hibernacją, ale uwaga to spojler :-)

Obrazek użytkownika RinoCeronte

16-01-2023 [11:49] - RinoCeronte | Link:

SI tienes razon!

Obrazek użytkownika sake3

16-01-2023 [09:59] - sake3 | Link:

To jak rozumieć klonowanie człowieka? Też przecież o tym się mówi zwłaszcza w opowiadaniach science-fiction.Jako stadium pośrednie wobec niemożności dojścia do pełnej nieśmiertelności?Jako krok naprzód w dziele tworzenia nadczłowieka? 

Obrazek użytkownika jazgdyni

16-01-2023 [10:04] - jazgdyni | Link:

@sake3

Klon, zgodnie z definicją, jest identyczną kopią (w pewnym sensie) czegoś, co zdecydowano sklonować. Czyli jaka z tego korzyść? Niewielka.

ps. klon już dalej się nie rozmnaża.

Obrazek użytkownika sake3

16-01-2023 [10:16] - sake3 | Link:

@jazgdyni.......Oczywiście,że się nie rozmnaża,ale po co miałby to robić? Przecież z człowieka można zrobić dowolną liczbę klonów.a z wyselekcjowanego człowieka z wysokim IQ z podobnymi parametrami klony.

Obrazek użytkownika spike

16-01-2023 [11:33] - spike | Link:

"klon już dalej się nie rozmnaża."

a skąd to twierdzenie i na jakiej podstawie, domyślam się, że nie z TVNu czy Planety, więc skąd ?
też jestem ciekaw, co jest tego przyczyną, tym bardziej, że uprawianych jest setki warzyw klonowanych, bo chodzi o plony i powtarzalność warzywa.

Obrazek użytkownika sake3

16-01-2023 [12:11] - sake3 | Link:

@spike......Dzisiaj nie możemy z całą pewnością twierdzić,że klony nie będa się rozmnażać,że sztuczna inteligencja zastąpi człowieka. Na dzień dzisiejszy możemy tylko tworzyć hipotezy i czynić spekulacje,nic nie jest pewnikiem. Dzisiaj możemy powiedzieć że postęp technologiczny jest nieuchronny,zresztą taki był przez wieki Należy jednak sobie postawić pytanie czy będziemy w stanie go kontrolować i czy będzie on sprzyjał człowiekowi.Czy Oppenheimer przewidział jakie będą skutki bomby plutonowej?

Obrazek użytkownika spike

16-01-2023 [15:40] - spike | Link:

Człowiek klon czy naturalnie poczęty, w pojedynkę sam siebie nie powieli, dlatego homosie domagają się prawa do adopcji, klonowanie człowieka jest niehumanitarne, mam nadzieję, że człowiek zmądrzeje i tego procederu zabroni, podobnie jak in vitro.
Nie jest jeszcze problemem SI, do czasu, jak ludzie się od niej uzależnią, wyłączając własne myślenie, niezależność, wolną wolę, omawianym problemem jest transfer ludzkiej osobowości na pendriva czy inny nośnik, dający możliwość "wszczepiania" jej do dowolnej maszyny, ja i nie tylko, twierdzę z całą pewnością, że to niemożliwe, owszem tylko na filmach SF, wierzy pani w duchy ? ja nie tylko wierzę, ale wiem że są, miałem z jednym kontakt, ale to nie wszystko.

Obrazek użytkownika spike

16-01-2023 [12:12] - spike | Link:

zapomniałem dodać, klon podobnie jak narodzony człowiek, sam siebie nie rozmnoży, bez udziału płci przeciwnej, więc sklonowana para dwojga płci, może się rozmnożyć, chyba że mają wadę, to uniemożliwiającą. Może będzie możliwe sklonowanie danego człowieka z założoną wcześniej płcią, b dawca nie chce być mężczyzną tylko kobietą, ale świadomość i tak nie będzie powielona.

Obrazek użytkownika jazgdyni

16-01-2023 [12:57] - jazgdyni | Link:

Słuchaj, przestań bredzić.

Proszę. Chyba, że jesteś z III B, to ci chłopcze wytłumaczę.

Obrazek użytkownika spike

16-01-2023 [15:29] - spike | Link:

no to żeś mi dokopał, dałeś typowy przykład, jak się urabia ludzi, że to tak proste.

Obrazek użytkownika Roz Sądek

16-01-2023 [14:31] - Roz Sądek | Link:

Z nieróbstwa, z wygodnictwa, z powszechnego bogactwa, z gołąbków samych wpadających do do gąbki, z możliwości dostatniego życia bez nawet minimalnego wysiłku, z braku wymagań, nadmiaru wolnego czasu etc. urodził się w ciągu dwóch, trzech pokoleń nowy człowiek. Geniusz, malkontent, mistrz i ekspert. Bajarz, wizjoner i myśliciel. Z zmarszczonym czołem i prawą ręką coraz bardziej upodabniającą się do lewej. Powszechna nadprodukcja wszelkich dóbr i coraz mniejsze zapotrzebowanie na pracę stricte fizyczną, brak głodu, wojen, wzrost higieny osobistej, a co za tym idzie długości życia spowodowały, że ca połowa populacji świata może spędzić od A - Z, całe swoje życie w nirwanie, tzn. nieróbstwie. To jest oczywiście tak nudne, tak niewyobrażalnie nudne, że od tych 2, 3 pokoleń powstało społeczeństwo równoległe (łac.in parallel), w którym powstały całkiem nieznane jeszcze kilka, kilkadziesiąt lat wcześniej dziedziny nauki, a dziedziny znane wcześniej lecz niszowe rozrosły się do monstrualnych megaInstytutów, megaKatedr, i megaNauk, z wszystkimi atrybutami i przywilejami starego, dobrego świata, który zbudował to wszystko co widzimy otwierając oczy. W tej chwili w każdej sekundzie ok. 240 tyś. astronomów z każdego zakątka świata rok w rok, dzień w dzień. 24h/dobę spogląda w niebo wypatrując znaku życia w wszechświecie. Ta niewyobrażalna ilość pary, jaka idzie w gwizdek musi przynosić od czasu do czasu efekty. A to para wodna w galaktyce 2mld lat świetlnych od Ziemi, a to jak Pan nam donosi "Niedawno odkryto żywe istoty, mikroskopijne jednokomórkowce, które w stanie hibernacji przemierzają międzygalaktyczny kosmos. One nie umierają.". Proszę bardzo, jest nad czym dyskutować - jest. Ja tam nie wiem, ale nawet jakbym chciał, nie mogę tego sprawdzić. Sporo się ostatnio pisze o sztucznej inteligencji. Może to nie najlepsze porównanie - nie ten poziom, ale na ostatnich dużych targach robotyki, jak zawsze show dopełniany jest przez bardzo już inteligentne roboty - hominidy. Największe firmy pracujące nad ich rozwojem mają budżety większe niż wiele krajów naszego globu, więc i umiejętności ich inteligentnych produktów muszą szokować. Naturalnej wielkości hominid - nie każdy, ale te z górnej półki mogą już wykonać do 20!!! ruchów brwią (5 lat temu było to 17!) i dwa razy tyle gałką oczną. Jeśli chodzi o ręce, a właściwie ramiona, to przy unieruchomionym tułowiu kąty obrotu w każdej płaszczyźnie są już bliskie tym jakie może wykonać człowiek, ale pod warunkiem, że obciążenie przegubów nie jest większe od 2kg i korpus utwierdzony jest z bezpiecznych marginesem w środku ciężkości. Kiedy brew naszego brata robota wykona 21 albo 22 ruch nie wiadomo, tu nie chodzi o koszty, są pewne bariery techniczne. Na dowcipne pytanie dziennikarza, kiedy hominid będzie mógł ogolić brzytwą swojego stwórcę nie uzyskano odpowiedzi. I tak się to Panowie kręci - jak nie ocieplenie to AI. W każdym razie jest się z czego pośmiać, a tego nam najbardziej brakuje.

Obrazek użytkownika jazgdyni

16-01-2023 [15:43] - jazgdyni | Link:

@Roz Sądek

No i są rozmyślania ( plus zwyczajowy pakiet narzekania). Czyli klasyka.
Sytuacja mi nieco przypomina tę, gdy na ulicach zaczęły pojawiać się, a wkrótce królować, automobile. Dyskusje były niemal identyczne. Lecz prawda - sprawdzałem - tak ogromnej rewolucji jeszcze nigdy nie było. Większości trudno jest śledzić i być na bieżąco. A już dumać, jaka to będzie nasza przyszłość? Nawet ta najbliższa.
Faktycznie - liczba darmozjadów rośnie makabrycznie. Znam wielu, którzy nigdy nie pracowali. Oni tylko się żenią. Oczywiście, non-stop robią jakieś biznesy. Ciągle nowe. A stare to wyłącznie długi i złom.

Proszę sobie wyobrazić, że ja nie marudzę. Dziwne, co?

Obrazek użytkownika Jan1797

16-01-2023 [20:05] - Jan1797 | Link:

Proszę się nie denerwować. Pewnie tak , odpowiadam na tytułowe pytanie. Sam mam dwa, dla jednych naiwne, dla mnie jakoś tam ważne.
Przyznam na początku traktowałem podobne dyskusje jako temat zastępczy, ale sorry w naszym gronie farsa wyślizgiwanie sztuczną inteligencją czy false flag? Nie uchodzi: https://www.gamingdeputy.com/p...
Ale tez za pozostałą część netu, nawet bliska trudno gwarantować? Tuż przed świętami nie w efekcie skojarzeń/tags, efektu wielu tysięcy otwarć, po niespełna miesiącu jest już bardzo grubo; https://www.gamingdeputy.com/p...
To, że Jazgdyni zauważył, wiem później kilka linków, Waszeć nie odpowiadał? Pytania pozostały.
- pierwsze, pewnie dla części abstrakcyjne, zaręczam ważne. Wybór linków w wyszukiwarce na przykładzie kobiet którym przedłużono wiek emerytalny o 12 lat. Jako że ustawa zakładała wprowadzenie zwiększające co rok wiek emerytalny, to wnioskodawca uznał, że nie wprowadził tej ustawy, a następcy. To polityka, rozumiem, lecz? https://www.projektpulsar.pl/s...
Oczywiście warto dyskutować o zakresie ingerencji sztucznej inteligencji, sam ruguję nachalne reklamy z pogranicza patologii, czy kretyńskie sondaże podsuwane na portalach mało przyjaznych? Ale technika informacyjna utrudniająca dostęp do informacji, nie podejrzewam, może błędnie?
https://www.gamingdeputy.com/p...
 

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

16-01-2023 [22:28] - Imć Waszeć | Link:

Waszeć odpowiedział. Może nie oficjalnie, ale do równie szacownych uszu. Opowiedział, że na razie brzydzi się polityką, lecz tego co tam się spodziewał.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

16-01-2023 [17:14] - Imć Waszeć | Link:

@Roz Sądek No to o co chodzi? Zbędnych, czyli tych stricte fizycznych do gazu ;) Przecież jest już zalegalizowana eutanazja.

Obrazek użytkownika Roz Sądek

16-01-2023 [18:12] - Roz Sądek | Link:

Nie do gazu, ale do roboty. Do użytecznej, nie markowanej roboty. Poza tym do nauki, a nie do "nauki". By nastąpiła odnowa i już na początek oddzielić ziarno od plew - wszystko zakordować. Akord to jedyna metoda pomiaru wydajności. 
Co do tej sztucznej inteligencji. W ciągu dosyć długiego życia wysłuchałem nieskończoną ilość prelekcji i wykładów, połowę przespałem, bo po 10 minutach wiedziałem, że jestem lepszy od prelegneta. Słuchając AI, podczas gdy inni sikają z podniecenia po usłyszeniu odpowiedzi na drugie zadane pytanie, ja zasypiam już po minucie. Ten gadżet jest tak cienki, że nie ma prawa się sprzedać, chociaż.. - nowe pokolenie, te od starganych gaci i i kolczyków w pępku, kto wie? Na własne oczy widziałem nocne, kilometrowe, trzypokoleniowe kolejki po bilety na H. Pottera, więc w życiu niewiele mnie może zdziwić.
 

Obrazek użytkownika jazgdyni

17-01-2023 [11:21] - jazgdyni | Link:

@Roz Sądek

Cześć

Co do akordu. Tak się mi w życiu składało, że pracę swoją rozpocząłem, po studiach zostając na Politechnice. Praca była fascynująca i był to właśnie akord, nie systemowy, lecz faktyczny, bo badania, czy eksperymenty przeciągały się czasami do północy - i to tylko dlatego, że to tak wciągało. Gdy potem zacząłem przez 10 lat pływać pod polską banderą, to miałem wowczas jedyne w życiu zetknięcie się z regulowanym dniem pracy. Wachta od 8 do 12 - rano i wieczorem. Lecz gdy zasiliłem floty świata, a w trakcie jeszcze zlikwidowano stanowisko radiooficera, a inżyniera elektryka rozszerzono o pracę z elektroniką, automatyką i łącznością, tworząc oficerskie stanowisko ETO, to właśnie praktycznie powróciłem do emocjonującego akordu. Do dyspozycji, a więc i do pracy, dostępny byłem 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu. Płacili wtedy dobrze, a po wejściu w XXI wiek, bardzo dobrze.
Teraz tak - co do akordu. Ja tak bym tego nie nazwał, bo akord mimo wszystko związany jest z powtarzalnością swojej płatnej roboty. Bardziej mi pasuje nazwanie takiego stylu - pracą zadaniową. Ja generalnie (oprócz rutynowych przeglądów i obowiązkowych wacht w czasie krytycznych manewrów (wejścia i wyjścia z portu na przykład) nigdy nie wiedziałem z góry, co będę robić. Statek, to skomplikowana konstrukcja. I nie jak w aucie, awarie, konieczne naprawy, oraz modyfikacje zdarzają się prawie co dzień. A bywają takie krytyczne awarie, że od pracy się nie odrywałem, rezygnując z obiadu i kolacji. Siedziałem i pracowałem tak długo, aż coś naprawiłem, albo uruchomiłem.
Powiem na koniec - to mi dawało ogromną satysfakcję. Lubiłem pracę bardzo. Nienawidziłem tylko wyjeżdżać z domu ;-).

Obrazek użytkownika sake3

17-01-2023 [11:42] - sake3 | Link:

@jazgdyni....Krytyczne awarie zdarzają się nie tylko na statkach ale i w każdym zakładzie pracy Nie budzi też zdziwienia fakt,że naprawy zwłaszcza w ruchu ciągłym przeprowadza się bez względu na porę dnia czy nocy.

Obrazek użytkownika jazgdyni

17-01-2023 [12:12] - jazgdyni | Link:

@sake3

I co robi firma, przedsiębiorstwo, fabryka... itd, jak ma krytyczną awarię? Ma na etacie ludzi, do tych spraw? Oczywiście, gdy są duzi i bogaci, to mają na etacie takich specjalistów, jak i magazyn części zapasowych, plus warsztaty naprawcze. Jednak chyba częściej korzystają z usług zewnętrznych. I inni są spece od prądu, inni od maszyn, komputerów, czy hydrauliki.
Samotny statek, na środku oceanu, ma tylko jednego specjalistę pod ręką.

Obrazek użytkownika sake3

17-01-2023 [12:29] - sake3 | Link:

@jazgdyni.....Ależ ja Panu nic nie zarzucam,tylko skromnie przypomniałam o krytycznych awariach innych niż na statku.Zgadzam się z twierdzeniem,że zakłady pracy mają o wiele większe możliwości naprawy i swoje do tego ekipy lub serwisanta.jako osobę uprawnioną do napraw.

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

16-01-2023 [20:55] - Edeldreda z Ely | Link:

@Roz Sądek
Kurcze... Tym razem to nie zimy prysznic, a ożywczy deszcz... Nałapię sobie ile zdołam ✌️ 

Obrazek użytkownika Roz Sądek

17-01-2023 [08:44] - Roz Sądek | Link:

Proszę łapać pełnymi garściami.

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

17-01-2023 [10:58] - Edeldreda z Ely | Link:

@Roz Sądek
Tak uczyniłam. Mi nie trzeba dwa razy powtarzać ✌️ Serdeczności 😊

Obrazek użytkownika Zbyszek_S

16-01-2023 [15:37] - Zbyszek_S | Link:

Problem polega na zachowaniu przy życiu mózgu, bo przenieść jego zawartości najzwyczajniej się nie da. A gdyby dało się odtworzyć idealnie dokładnie jego mentalną zawartość, kształt i ścieżki rozwojowe, to co by to było? Dokładna KOPIA nas. Ale... to by NIE ZAPEWNIAŁO NAM przeżycia. Co z tego, że taki sam Zbyszek będzie istniał, jak ja przestanę? Przecież to nonsens. Tu chodzi o ciągłąść istnienia tego, co istnieje.

Ale. Jak pisałem w innym komentarzu. Każda komórka musi obumrzeć, żeby organizm mógł żyć. Organizm jest sumą komórek. Może my też nieświadomie tworzymy jakiś organizm o nazwie ludzkość, człowieczeństwo itd.?

No i paradoks gąsiennicy. Gąsiennica, która chciałby przeżyć na zawsze, nigdy nie stałaby się motylem.

Obrazek użytkownika jazgdyni

16-01-2023 [15:48] - jazgdyni | Link:

@Zbyszek_S

Widzę kolego, ze w sprawach mózgu i umysłu masz bardzo monistyczny pogląd. Czyli umysł i cała reszta, to wg. twoich rozważań sprawa jak najbardziej materialna. Więc rządzą neurony, strzelają synapsy, płaty pilnują swoich terytoriów i mamy właśnie Jana Kowalskiego, jak znalazł.

Tylko ja myślę zupełnie inaczej. Może kiedyś pogadamy...

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

16-01-2023 [17:17] - Imć Waszeć | Link:

A skąd wiadomo, że jakiś drwal rębajło nie myśli powiedzmy skarpetkami? Ewidentnie w życiu ogarnia, daje radę nawet w urzędzie, choć przy okazji wiele dziwnych płynów spożywa, co są zabójcze dla komórek mózgu ;))

Obrazek użytkownika spike

16-01-2023 [15:52] - spike | Link:

Załóżmy na chwilę, że da się "transferować" ludzką świadomość -duszę, tym samym jakby przedłużyć byt danego człowieka, jak się nad tym zastanowić, to jest horror w skali całej ludzkości, bo kto na podobny zabieg sobie pozwoli, tylko bogaci, a do tego zdegenerowani moralnie jak np. Putin, czy inny dyktator, mający na sumieniu mln istnień ludzkich, Chiny Korea Pł. Kuba itd.
Śmierć jest elementem życia, umożliwia rozwój życia, człowieka, jest zbawieniem.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

16-01-2023 [17:11] - Imć Waszeć | Link:

Żeby stworzyć AI przyjazną i ludzką, to trzeba programisty, który ma niemałe doświadczenie życiowe i w kontaktach z innymi żywymi ludźmi, dobrze by też było mieć doświadczenia w wirtualu, wyobraźnię chociaż, a nie takiego, co ostatnie 15 lat przesiedział sam w bibliotece tłukąc kolejne egzaminy i certyfikaty do zawodu programisty. Tego nie da się wyuczyć na dodatkowych kursach ani znaleźć tylko wśród targetu "ma studia" informatyczne. Chyba Pan to doskonale rozumie, skoro krytykował Pan EjAj za jej potencjalne zbrodnicze zamiary. No to tu tkwi ów klucz do zbrodniczości AI. Złożony z samych młodych i nowoczesny europejski zespół całkowicie odpada, bo jedyne co "dobrze" zrobi, to przystosuje AI do poprawności politycznej, chodzenia w rajstopach i szpilkach lub pracy w urzędzie skarbowym. A wiemy, że to ma się niiiijak do prawdziwego człowieczeństwa.
Jak ChatGPT i AI pomogą Ci prowadzić firmę i budować strategię marketingową? https://www.youtube.com/watch?...

Obrazek użytkownika jazgdyni

17-01-2023 [11:44] - jazgdyni | Link:

@Imć Waszeć

"Żeby stworzyć AI przyjazną i ludzką..."

Tak jest - tu właśnie jest sedno projektu. Wydaje mi się, że jeden człowiek, jeśli to nie autentyczny geniusz "szerokopasmowy", czyli nie ekspert jednego tematu, tylko ktoś o bardzo szerokich horyzontach, wiedzy (nie musi być precyzyjna i głęboka, ale musi wiedzieć co i gdzie szukać), wyobraźni, doświadczeniu życiowym i swobodnym poruszaniu się we wielu poza naukowych dziedzinach. Na przykład w filozofii, z całą logiką, aksjologią, etyką z mralnością, dialektyką, humanizmem, hermeneutyką, itd., nie jest w stanie ogarnąć.
To raczej musi być dobrze wyselekcjonowany zespół - specyficzny - od nastolatka do starca.

No i oczywiście "prawa robotów" Isaaca Asimova z 1942 roku:
[(1) Robot nie może skrzywdzić człowieka ani przez zaniechanie dopuścić, aby człowiek doznał krzywdy. (2) Robot musi być posłuszny rozkazom człowieka, chyba że stoją one w sprzeczności z pierwszym prawem. (3) Robot musi chronić sam siebie, jeśli to nie stoi w sprzeczności z pierwszym i drugim prawem.]
Muszą być zweryfikowane i uzupełnione.

Obrazek użytkownika EsaurGappa

16-01-2023 [18:09] - EsaurGappa | Link:

Komu potrzebne są narzędzia do ujarzmiania śmierci?Chyba tym którzy nie wierzą w Chrystusa i próbują dać człowiekowi złudzenie panowania nad życiem i śmiercią nad przyjemnością i bólem.Owi genialni kreatorzy wizji zamordowania ludzkiej samotności,kruchości ludzkiego ciała i po prostu wiary w Boga,tacy jak np Elon Musk i jego NeuraLink a także wielu uczonych z instytutów badawczych tak prywatnych jak i państwowych to po prostu mali czarodzieje aż tyle  i tylko tyle.
Wydaje mi się że gdy człowiek robi dwa kroki naprzód by ogarnąć swoje egoistyczne marzenia,robi krok w tył w stosunku do tego co ofiarował nam Stwórca w niekończącej się opowieści jakim jest ludzkie życie.
 I tak nazajutrz gdy zatracimy w sobie już wszelki strach,pychę i pożadanie,staniemy wten nad kupą śmieci stworzonych przez ludzi i zapytamy Boga czy pokochał cokolwiek z tych cudów ludzkiego umysłu,a to brżęczących a to świecących, a nawet udających jego dzieci.N

Obrazek użytkownika u2

16-01-2023 [18:22] - u2 | Link:

Komu potrzebne są narzędzia do ujarzmiania śmierci?

Potrzebne są np. katolikom, którzy wierzą w Jezusa, że zmartwychwstał i obiecuje im życie wieczne po śmierci. Z taką wiarą żyje się lepiej.

PS. Historia życia Jezusa, osoby jak najbardziej historycznej, która żyła naprawdę na Ziemi wskazuje, że ludzkość od tamtych czasów niewiele się zmieniła. Nadal króluje przemoc i bezprawie w wielu krajach niedemokratycznych, co widzimy obecnie na wojnie Rosji z Ukrainą. Rosyjski car wysyła ludzi na pewną śmierć, ale sam panicznie boi się śmierci i nazywają go bunkrowym carem, bo chowa się w bunkrze i za komicznie długim stołem :-)

Obrazek użytkownika EsaurGappa

16-01-2023 [19:35] - EsaurGappa | Link:

Katolikom potrzebne są dary ducha świętego a nie jakieś zabawki do ujarzmienia śmierci której ujarzmić nie sposób ale zwyciężyć jak najbardziej.
 p.s Przemoc,bezprawie a nawet zło w imię prawa króluje tam gdzie dla człowieka panem jest szatan,tak jest w nie jednym bogtym,ale  też biednym kraju.Taki przykład pierwszy z brzegu np Holandia to kraj gdzie króluje kto Chrystus szatan a może człowiek?A może tam jest bezkrólewie i trwa odwieczna walka między siłami zła i dobra?Co do Putina on się śmierci nie boi,on stał się jej kumplem licząc na jakieś benefity gdy tylko zamorduje odpowiednią ilość swych niewolników,wrogów,przyjaciół,rodzinę a idąc dalej nawet siebie.

Obrazek użytkownika u2

16-01-2023 [21:00] - u2 | Link:

Katolikom potrzebne są dary ducha świętego a nie jakieś zabawki

To po co korzystasz z komputera i piszesz na NB ? Uważasz, że to tylko zabawka ?

PS. Holandia (obecnie Niderlandy) jaka by nie była, nie morduje masowo niewinnych ludzi tak jak Rosja. Ma chyba jakieś antyludzkie prawo do eutanazji, ale jest to najwyraźniej akceptowane przez większość Holendrów. Ja się z tym nie zgadzam i nie wybieram się do Holandii. Ale nie z tego powodu. Nie stać mnie, a wkrótce Holandia zostanie zalana. Ty pewnie uznasz to jako karę boską za grzechy. Ale ponoć również Włochy zostaną zalane. I co na to powiesz ? Że też to kara za grzechy ? :-)

Obrazek użytkownika EsaurGappa

16-01-2023 [22:11] - EsaurGappa | Link:

No cóż sam nie wiem dlaczego tak "uczepiłem" się NB,proszę mi wierzyć nie wiem w jakim celu piszę tu od trzech lat a od wielu czytam innych blogerów.
Nie raz nie dwa a wielokrotnie pisałem tutaj totalne bzdury,chamsko się odnośiłem do innych moja krytyka była często bezzasadna,ale co zrobić jak człowiek prosty,schorowany i niewykształcony.
Nawet nie mam odwagi a może bardziej brak mi umiejętności i intelektu(przy 94 punktach IQ i wykształceniu ledwie podstawowym) trudno o jakieś mądre i interesujące treści)by coś napisać na swoim martwym blogu.
 Nie korzystam z komputera ani z laptopa od czasu gdy mi obie "zabawki" jakieś podłe cyber mózgi zhakowały,to będzie jakieś dwa lata,czasem tylko z córką coś poświrujemy na jej sprzęcie a tak mam oba sprzęty głęboko w dupie,gdzie sąsiadują z telewizorem.Został mi ten "przeklęty"smartphon"ale powoli moja dupa szykuje miejsce i dla niego.
Co do Holandii Niderlandów czy jak tam się sami nazwali,to nie osoba przecież czy też eltiarna grupa ludzi a społeczność rolniczo kupiecka która od wielu stuleci rozwijała się pod kuratelą państw silniejszych od niej.Tak czy siak te ...zagubione barany mordują siebie po przez aborcję eutanazję i wprowadzanie do zbioru zasad społecznych anyludzkich postaw takich jak pedofilia narkomania prostytucja itp.
Powiadasz że będą "zalani" ?Ale to przez ponoszący się poziom wody w oceanach(spokojnie zdążą się ewakułować mają tyle hajsu że ho ho)czy może przez następne pokolenia niderlandczyków które wprowadzą nowoczesne prawo szariatu.Nie nie myślę że to będzie kara boska za grzechy, myślę że sami kręcą bat na własną dupę,owe postępowe społeczeństwo.
 Dziękuję za twoje komentarze względnie mojego komentarza U2 życzę pogody ducha i uśmiechu od ucha do ucha :)Dobranoc

Obrazek użytkownika u2

16-01-2023 [22:17] - u2 | Link:

Powiadasz że będą "zalani" ?

To nie ja tak prorokuję. To przewidział śniący wizjoner z Leszna Marian Węcławek, którego cytowałem na NB parę razy. To nastąpi po zbliżajacej sie szybkimi krokami wojnie światowej. Odnośnie wojny światowej to przewidzieli ją i inni, ale dopiero Marian Węcławek tak dokładnie opisał skutki tej wojny. W Polsce zalane zostaną Gdańsk i Gdynia.

PS. Również życzę tobie najlepszego w nowym roku i dalej :-)

Obrazek użytkownika jazgdyni

17-01-2023 [00:46] - jazgdyni | Link:

@@ Esaur Gappa & u2

Pozwolę się podłączyć. Jako katolik. Katolik odzyskany przez naukę i mędrców kościoła.
Nasz katechizm daje wyznawcom przepis na życie. To swego rodzaju instrukcja. Większości to wystarcza. Natomiast tym najbardziej dociekliwym, jak choćby ten, co właśnie nas opuścił - kardynał Ratzinger, który jako papież Benedykt XVI miał kolosalną odwagę i rozum wyjątkowy, by być dla Boga a nie tylko dla kościoła, czy mędrzec nasz obecny, ksiądz profesor Michał Heller, który nadal, mimo swych 86 lat, wykłada, uczy, wyjaśnia jak najwspanialszy mistrz i nauczyciel. Jezu - jak ja go podziwiam. To On utwierdził mnie we wierze i tłumaczy nieustannie, że Bóg Ojciec dał nam rozum, abyśmy z niego korzystali. Niestety - jakże niewielu to pojmuje. Ja wyraźnie widzę Boski Zamysł: - powoli, krok po kroku, często poprzez naukę odkrywa nam kolejne prawdy i właściwości - tylko wtedy, gdy już do takiej wiedzy i takich doświadczeń dojrzeliśmy. Najmądrzejsi laiccy myśliciele sugerują, że osiągneliśmy dzisiaj zaledwie 4% wiedzy o rzeczywistości. Dlatego też uważam, że sztywne trzymanie się wydumanego 2 tysiące lat temu modelu, że człowiek - dziecię boże, to na zawsze tylko ciało i dusza. Jeszcze w XIX sądzono, że dusza jest materialna i usiłowano ją zważyć, mierząc ubytek masy w momencie śmierci. A nadal, co widać tutaj, w tych komentarzach, wierzący koledzy są święcie przekonani, że każda dusza na zawsze została przywiązana do jednego ciała. I opuszcza je tylko po śmierci. Lecz wielu, w tym nasze Panie i ja także spotkaliśmy się z ważnymi życiowymi epizodami, które świadczą, że dusza, czy tylko jakiś jej element, opuściły ciągle żywego gospodarza, by ostrzec, lub zawiadomić bliskich. Podobne są również liczne relacje pacjentów, którzy przeżyli śmierć kliniczną.

Bóg Ojciec - Wielki Kreator, dał nam rozum, abyśmy z niego korzystali i byśmy go stale rozwijali. Nie można się zasklepiać w jednej, raz na zawsze przyjętej doktrynie. Trzeba stale poszukiwać. Dlatego też Pan wyposażył nas w ciekawość. Zgodnie ze swoim planem, nie dzielił po równo. Ci, co ciekawości mają niewiele, po prostu egzystują. W pełni, zgodnie z boskim założeniem, żyją ci, co są nieustannie ciekawi i ciągle poszukują. 

Obrazek użytkownika jazgdyni

17-01-2023 [00:51] - jazgdyni | Link:

Michał Kazimierz Heller (ur. 12 marca 1936 w Tarnowie) – polski duchowny rzymskokatolicki, naukowiec, fizyk teoretyczny, filozof, teolog, prezbiter katolicki, profesor zwyczajny nauk filozoficznych, historyk nauki oraz jej popularyzator. Laureat Nagrody Templetona (2008), jako pierwszy Polak i do tej pory (2022) jedyny tej narodowości; kawaler Orderu Orła Białego. 
[...]

W obrębie fizyki teoretycznej zajmował się głównie ogólną teorią względności Einsteina, w szczególności kosmologią relatywistyczną. Analizował m.in. zasadę Macha, zjawisko osobliwości czasoprzestrzennych, zastosowania geometrii nieprzemiennej do tych problemów i do kwantowania grawitacji, w tym do kosmologii kwantowej. Jako filozof specjalizuje się w filozofii nauki, przyrody oraz relacjach nauka–wiara. Jest badaczem historycznych związków filozofii z fizyką, obrońcą platonizmu matematycznego, matematycznej struktury świata, realizmu poznawczego i filozofii w nauce – będącej w żywym kontakcie z naukami szczegółowymi. Uważa, że wprawdzie nauka i religia bywają w konflikcie, ale nie są nań skazane. Jednocześnie, nie uznaje ich za całkowicie niezależne, gdyż jego zdaniem oddziałują na siebie poprzez twórcze napięcie. Pomimo tego nauka i religia nie potwierdzają się wzajemnie; Heller wielokrotnie krytykował apologetyczne interpretacje Wielkiego Wybuchu oraz hipotezy inteligentnego projektu.

Obrazek użytkownika jazgdyni

17-01-2023 [00:57] - jazgdyni | Link:

Czym ksiądz prof. Heller nadal się zajmuje:

Badania naukowe
2.1Kosmologia klasyczna
2.2Kosmologia kwantowa
2.3Historia i popularyzacja kosmologii

Poglądy filozoficzne
3.1Relacje filozofii i nauki
3.2Filozofia w nauce
3.3Epistemologia i filozofia nauki
3.4Filozofia matematyki i matematyczność świata
3.5Filozofia przypadku

Poglądy teologiczne
4.1Krytyka nowego ateizmu
4.2Krytyka fizykoteologii
4.2.1Interpretacja Wielkiego Wybuchu
4.2.2Antropiczne koincydencje i zasada antropiczna
4.2.3Krytyka inteligentnego projektu i ewolucji nadprzyrodzonej
4.2.4Interpretacja Księgi Rodzaju i innych tekstów o stworzeniu
4.3Krytyka koncepcji NOMA
4.4Propozycja dialogu
4.4.1Wiara odpowiedzią na wielkie pytania
4.4.2Natura Boga

https://pl.wikipedia.org/wiki/Michał_Heller

 

Obrazek użytkownika jazgdyni

17-01-2023 [01:00] - jazgdyni | Link:

Teraz wszyscy, co kpią, że jazgdyni, mądrala co to wie coś o wszystkim, popatrzą sobie, kto jest dla mnie wzorem. I dodam - nie jeden ksiądz profesor - jest wielu ciągle głodnych i ciekawych świata.

Obrazek użytkownika jazgdyni

17-01-2023 [12:04] - jazgdyni | Link:

@EsaurGappa

"Komu potrzebne są narzędzia do ujarzmiania śmierci? Chyba tym którzy nie wierzą w Chrystusa..."

Kolosalnie się mylisz. Prawdziwym wierzącym jest ten, co wierzy nie tylko w Chrystusa, ale w Trójcę Świętą, która jest jednym Bogiem. Czytać i rozważać trzeba nie tylko Ewangelie, lecz słowa boże, jakie są w biblii.
Jeżeli tak, jak ja, będąć neotomistą, uznasz, że wszystkie stworzone przez Boga byty są wyłącznie dobre [ samo dobro jest bytem, ale zło bytem nie jest, bo Bóg nie stwarzał czegoś złego (wg. św Tomasza, zło to po prostu brak dobra)] . Teologia już wieki całe rozważała rolę rozumu, oraz prawa i przywileje człowieka. Bóg Ojciec nie zabrania nam eksperymentować, marzyć i udoskonalać. Jego wpływ jest tylko taki, że naszą zdolność poznawania i przyswajania nowej wiedzy, niejako "porcjuje". Wiek po wieku, nagle jesteśmy gotowi odkryć coś nowego. Taka jest boska idea. Gdzie masz informację, że Stworzyciel zabrania nam " panowania nad życiem i śmiercią nad przyjemnością i bólem." ?
Jesteś członkiem Opus Dei i biczujesz się regularnie? Pamiętaj - jest wiek XXI - nie stawiamy stosów i nie polujemy na czarownice. Lecz niestety nadal jest tak wiele rzeczy niedobrych/

Obrazek użytkownika spike

17-01-2023 [12:22] - spike | Link:

"Gdzie masz informację, że Stworzyciel zabrania nam " panowania nad życiem i śmiercią nad przyjemnością i bólem." ?"

Jak weźmiesz Biblię do ręki, to sam stwierdzisz, że bluźnisz przeciw Bogu, chodzi głównie o panowanie na śmiercią i życiem, to jest zarezerwowane tylko i wyłącznie dla Boga.

Ratowanie życia nie tylko ludzkiego, nie eliminuje Boga, który sam dał człowiekowi dary, jak "leki z Bożej apteki", pod postacią ziół, by mógł się wyleczyć, ratować życie, ale  człowiek nie ma prawa decydować o życiu, kreując je czy odbierając.

Obrazek użytkownika jazgdyni

17-01-2023 [13:14] - jazgdyni | Link:

Chyba Biblię znasz tylko z okładek.

Takiś biblista, to przedstaw mi cytaty.

Obrazek użytkownika spike

17-01-2023 [15:28] - spike | Link:

jaki z ciebie katolik, że domagasz się cytatów z Biblii, ja ci dam jeden z najważniejszych, "5-nie zabijaj", jak chcesz wiedzieć więcej, to się nie wyręczaj, tylko sam przeczytaj.
Do wiadomości dodam, że in vitro, jak też klonowanie, są w korelacji, zawierają eugenikę i aborcję, tylko na Boga nie zaprzeczaj.

Obrazek użytkownika spike

17-01-2023 [15:35] - spike | Link:

Januszu, za twoją wiedzę i praktykę zawodową ceniłem i cenię, ale jak wypisujesz fantasmagorie z dziedziny, o której niewiele wiesz, ja także,
więc należy być ostrożny w tym co się pisze, a sprawa życia ludzkiego, ale też nie tylko, to delikatna materia.

Obrazek użytkownika jazgdyni

17-01-2023 [16:18] - jazgdyni | Link:

@spike

Widzisz, wiedza, którą wysoko cenisz, to za mało. To sam wielki Einstein oświadczył, że w nauce i intelektualnym rozwoju, wiedza jest mniej ważna, bo to przecież coś, co już wiemy. Coś związane z przeszłością. Natomiast to, co wg. geniusza jest najważniejsze, to wyobraźnia. Czy ja źle widzę, że na tym polu masz duży deficyt?

Lecz powrócę do wiedzy. Dziś już w sposób niewątpliwy okazuje się, że nie ma w nauce, w historii, generalnie w całej zgromadzonej wiedzy pewników i stuprocentowych dogmatów. Patrz, jak ogromnie się stara, by przypodobać się obecnie panującej lewacko - liberalnej ideologii (wg. mnie neobolszewickiej)  Richard Dawkins, stający przekonać, że Boga nie ma i być nie może. To już nie ateista, tylko oszalały antyteista. Tylko... coraz więcej naukowców, w tym poważne grono fizyków, kosmologów, czy biologów dochodzi do wniosku, że wszystko jest dziełem kreacji. A kto jest największym projektantem i twórcą?
Wali się teoria Darwina. Walą się takie - niedawno och, ach - tezy Stephena Hawkinga. Dlatego, w stosunku do wiedzy trzeba być ostrożnym, będąc jednocześnie twórczym i pomysłowym. Dodam tylko, że w szkołach, jak i w katechezach uczy się według uproszczonych standardów. tak, by było to zrozumiałe dla większości. lecz, gdy się chce wiedzieć "lepiej", trzeba samemu dalej studiować. I co ważne - interpretować, a nie tylko powtarzać to, co w podręcznikach.

Obrazek użytkownika jazgdyni

17-01-2023 [16:35] - jazgdyni | Link:

@spike

Mam nadzieję, że znasz angielski. Polskie cytaty gorzej mi się wyszukuje.

Oto boskie słowa odnosnie śmierci:

“If we live, we live for the Lord, and if we die, we die for the Lord. Therefore, whether we live or die, we belong to God.” [angielskie Lord, to odpowiednik naszego Pan]

" “Jesus said to her, 'I am the resurrection and the life. He who believes in Me, though he may die, he shall live.'   [Mateusz 5:4]

I na koniec, już bez cytatu: co Bóg Ojciec określił głównym celem życia człowieka?   Poszukiwanie Królestwa Bożego. Czyli co wg. ciebie? Mamy zaprzestać poszukiwań?

 

Obrazek użytkownika spike

17-01-2023 [18:00] - spike | Link:

"Widzisz, wiedza, którą wysoko cenisz, to za mało."

-Coś nie możemy się porozumieć, pewni ci na tym nie zależy, bo że cenię wiedzę, nie oznacza, że jej bezgranicznie wierzę, co do wyobraźni, to jesteś "w mylnym błędzie", to ona dała mi pracę i uznanie wielu, nawet nagrodzono :)

Wg tego co napisałeś, wg mnie to ty zawierzasz wszystko wiedzy, ty twierdzisz, że osobowość można zdigitalizować i przenosić, jak ci wspomniałem jako ciekawostkę, że lekarze badali zjawiska śmierci klinicznej, tzw. relokację świadomości, uznając na koniec bada, że osobowość nie jest częścią organizmu - mózgu, a niezależnym bytem, to mnie wyśmiałeś, a to był tylko przykład, że w końcu ktoś się tym zainteresował, ja o tym wiem "od urodzenia", potwierdzone własnymi przeżyciami i doświadczeniami.

Zadam ci jedno pytanie, co sądzisz o reinkarnacji, czy duchach, prawda to czy fałsz ?

Obrazek użytkownika spike

17-01-2023 [18:02] - spike | Link:

"wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy, ponieważ wiedza jest ograniczona. Wyobraźnia bez wiedzy może stworzyć rzeczy piękne. Wiedza bez wyobraźni najwyżej doskonałe."
Albert Einstein

Obrazek użytkownika juur

17-01-2023 [19:48] - juur | Link:

Feminizm kończy się gdy trzeba wnieść fortepian na trzecie piętro. Co dla AI jest fortepianem i trzecim piętrem?
Humanoidalny interfejs, często, utożsamiany jest jako AI a to tylko przyjazna powłoka mająca ułatwić komunikację człowieka z maszyną. Maszyna nie ma cech ludzkich i nigdy nie powinna ich mieć. AI to nowa generacja maszyn, które, czasami  można programować posługując się językiem naturalnym. Lewaccy kretyni już się nie mogą doczekać na "świadomość AI" by walczyć o prawa dla AI. Truizm, że narzędzie jest tylko tak dobre jak dobry jest operator w tym przypadku też obowiązuje.
"Stworzyć własne kopie, niczym nie różniące się od nas mentalnie..." Nie wiem czy to przemyślana chęć by skazać kopię swojej świadomości na wieczne więzienie bez możliwości ucieczki. Pomijając wykonywalność przeprowadzenia transferu to jakie mogłyby być korzyści z tej operacji dla samego zainteresowanego i świata.
Jakieś 30lat temu byłem zafascynowany sieciami neuronowymi. Pierwsze próby z rozpoznawaniem obrazu, układami sterowania procesami, których nie dało się zamodelować lub było zbyt trudne...i było wspaniale do momentu gdy okazało się, że nasza sieć jest zawodna, ma tendencje do wpadania w lokalne maksima lub minima. Zjawisko to na wiele lat zatrzymało postęp w tej dziedzinie. Przypomnę tylko, że sieć przeuczona jest tak samo mało przydatna jak ta nie wytrenowana, podobnie jak ludzie. Czyli zakładając, że AI zostanie wyposażona w świadomość, bardzo skomplikowana struktura wzorowana na istotach żywych, może też mieć zaburzenia świadomości, urojenia.... A to świetny przepis na niewyobrażalną katastrofę.

Obrazek użytkownika jazgdyni

18-01-2023 [04:47] - jazgdyni | Link:

@juur

Witam i dziękuję za ten komentarz.
Nareszcie, ktoś rozmyśla i poważnie traktuje taki nieprawdopodobny scenariusz przyszłości.
Jak wszystkie dzisiaj utopijne i niewykonalne prognozy futurystyczne, kiedyś, za parę lat, albo za kilkaset, mogą zadziwić i zaskoczyć, gdyż nagle są realizowane.

W naszych rozmyślaniach, prognozowaniach i fantazjach jest pewna pułapka. Otóż tworząc scenariusz w dużym, a nawet przeważającym stopniu opieramy się na poziomie wiedzy, jaki mamy właśnie w tej chwili. Dlatego często padają uwagi: - to niemożliwe; - to bez sensu. Lub, jak to jeden z dyskutantów zdecydowanie stwierdził: - Bóg tego zabrania. Tylko on decyduje o życiu i śmierci. Ten ostatni imperatyw zakłada, że Wielki Kreator, Bóg Ojciec, we wszystkich wymiarach, czyli wszędzie i zawsze czuwa nad najdrobniejszymi szczegółami wszechświata. Czy to nie podważa nieograniczonej mądrości?
Tak więc, jak ponad 100 lat temu, dokładnie w 1898 roku Herbert G. Wells opublikował "Wojnę światów" - rzecz wówczas nowatorską i niespotykaną, ludność wpadła w panikę i histerię. Tak potrafi działać ludzka fantazja. Oznacza to, że są pewne mentalne bariery, których bardzo nie lubimy przekraczać (może oprócz tych, co eksperymentują z LSD i pozostałymi halucynogenami). I wtedy często, tak jak tutaj Szanowny Kolega, usiłujemy przedstawić argumenty pokazujące, że cała taka koncepcja jest złudą, fałszywa i bezpodstawna. Często powodem takiego stanowiska jest po prostu niepokój przed nieznanym: że może wydarzyć się coś, co spowoduje tragedię. Czyli całkiem naturalna ostrożność sugeruje wstrzymanie projektu. Lecz kryje się w tym niewiara, że są inni, którzy niebezpieczeństwa zauważyli, ocenili i zabezpieczyli przed nimi.

"A to świetny przepis na niewyobrażalną katastrofę."

Jeżeli nie bedziemy dostatecznie mądrzy, kreatywni i zapobiegliwi, to na pewno. 

Obrazek użytkownika juur

18-01-2023 [10:38] - juur | Link:

"...Wielki Kreator, Bóg Ojciec..." nie ma takiej skali by dało się porównać czy zrozumieć. Dlatego nie mieszałbym do tego Boga.
SI to dużo więcej niż "blondynka w okularach" i ona SI już z nami jest,  Nie ma najmniejszych wątpliwości, że wykorzystanie tego potencjału będzie powodem ogromu nieszczęść.Jako ludzie tak działamy. Ktoś powie, że musi być zachowana równowaga im więcej dobra to tym więcej zła. Czy da się zachować równowagę?

Obrazek użytkownika spike

18-01-2023 [11:05] - spike | Link:

Poszukaj film Saturn-3 z Kirkiem Douglasem, tam zaprezentowano AI, do czego jest zdolna, film dość stary, ale jak na czasie, tam zaprezentowano, co opisano w poprzednim komentarzu, ale o tym twój tekst nie jest, tylko o transferze świadomości do AI.

Obrazek użytkownika jazgdyni

18-01-2023 [12:53] - jazgdyni | Link:

ZAPROSZENIE

.

Dzisiaj nad ranem zafundowałem sobie cudowną dwugodzinną ucztę. Kosztowała mnie aż trzy spore kawy: na start potrójne cappucino; następnie też dosyć spore latte macchiato; i na koniec, tradycyjną szwajcarską, pół litrową schale (którą sobie piję codziennie).
Wysłuchałem wspaniały wykład najmądrzejszego Polaka, którego miałem zaszczyt kiedykolwiek wysłuchać - księdza profesora Michała Hellera, o kaprysach wszechświata. A cudownym dopełnieniem wykładu, były wykonania na skrzypcach solo, dokładnie, na jedynym w Polsce Stradivariusie, przez profesora Janusza Wawrowskiego.

Tu nie ma czego opowiadać. To trzeba samemu wysłuchać. Najlepiej dwa razy.
Bóg=nieskończoność... Muzyka może zastąpić matematykę... superstruny i brany... dlaczego wszechświat śpiewał jak powstawał.  

Jeszcze raz gorąco polecam.

https://youtu.be/oM6_1IW76I8

.

Obrazek użytkownika jazgdyni

18-01-2023 [20:42] - jazgdyni | Link:

@@ dla Imci Waszeci

Dla mnie obecnie Polyphia jest No.1

https://youtu.be/1JNmz17gnMw

.

Obrazek użytkownika u2

18-01-2023 [21:28] - u2 | Link:

Dla mnie obecnie Polyphia jest No.1

Dla mnie to poniższe by Deep Purple na dachu wieżowca :

https://www.youtube.com/watch?...

Deep Purple - Help (Live for TV, 1968)

Strony