Człowiek, który chciał sprzedać Rosjanom cały Lotos

Człowiek, który chciał sprzedać Rosjanom cały Lotos, sprzedaż 30% rafinerii nazywa aferą XXI w.

1. Tuż po tym jak na lewicowym portalu Oko.press, ukazał się sondaż przeprowadzony przez pracownię Ipsos, z którego wynika, że aż 63% badanych, nie chce powrotu Donalda Tuska na stanowisko premiera, sam zainteresowany na Twitterze umieszcza krótki filmik, w którym sprzedaż 30% udziałów w rafinerii będącej częścią grupy Lotos, nazywa największą aferą XXI wieku.
Zresztą cała jego wypowiedź na ten temat, tylko potwierdza, że albo przez 7 lat sprawowania funkcji premiera w Polsce, a także 5 lat przewodniczenia Radzie Europejskiej, nie uzyskał żadnej wiedzy ekonomicznej albo też świadomie kłamie, próbując przy okazji przykryć bardzo niekorzystny dla niego sondaż.
Wyrwanie bowiem jednego z elementów ze skomplikowanej operacji połączenia dwóch dużych grup petrochemicznych Orlenu i Lotosu, na co po ponad 2 letniej batalii, wydała zgodę Komisja Europejska nakładając przy okazji obowiązek wypełnienia tzw. środków zaradczych i nazywanie go największą aferą XXI, świadczy albo o głębokiej niewiedzy albo świadomym rozpowszechnianiu nieprawdy, co więcej z użyciem „ruskiej narracji”.
 
2. Przypomnijmy, że wiosną 2011 roku Tusk mówił na konferencji prasowej zorganizowanej zresztą na terenie koncernu Lotos w Gdańsku „nie ma żadnej ideologicznej przesłanki, by mówić kategorycznie „nie” inwestorom z jakiegokolwiek kraju, także z Rosji, nasi sąsiedzi są również od tego, abyśmy robili z nimi wspólne interesy”.
A procedura poszukiwania inwestora dla Lotosu właśnie w tym kraju, rozpoczęła się jeszcze wcześniej, podczas swojej wizyty w Warszawie pod koniec 2010 roku ówczesny prezydent Rosji Dimitrij Miedwiediew, rozmawiał o tym zarówno z premierem Donaldem Tuskiem jak i prezydentem Bronisławem Komorowskim.
 
3. Przypomnijmy także, że w odtajnionym w maju tego roku piśmie z 18 października 2011 roku, ówczesny minister skarbu Aleksander Grad ujawnił, że zainteresowane zakupem całego pakietu akcji Skarbu Państwa w Lotosie (ponad 53%), są 3 firmy: węgierski MOL (wtedy z dużymi udziałami kapitału rosyjskiego), rosyjski spółka TNK-BP z sektora naftowego, później przejęta przez Rosnieft i nowo powstała spółka Mercuria Energy zarejestrowana w Holandii, której właścicielami byli dwaj Rosjanie właściciele spółki J&S, będącej przez lata pośrednikiem w sprzedaży rosyjskiej ropy na polskim rynku.
We wspomnianym niejawnym piśmie, minister Grad informuje prezesa Lotosu, że w kwestiach prowadzonego procesu prywatyzacji, w tym realizowanego harmonogramu osobami właściwymi są jego doradcy, którymi są przedstawiciele JP Morgan oraz UBS Limited, co oznacza, że proces prywatyzacji gdańskiego koncernu naftowego, był już wtedy na tyle zaawansowany, że zostali nawet wyznaczeni doradcy prywatyzacyjni.
 
4. Ogłoszenie takich zamiarów wobec Lotosu wywołało ogromne emocje społeczne, w ich wyniku powstała inicjatywa obywatelska, która przygotowała obywatelski projekt ustawy, blokujący sprzedaż spółek o charakterze strategicznym, pod którym w ciągu krótkiego czasu, zebrano ponad 200 tysięcy podpisów.
To właśnie społeczny rozgłos w tej sprawie i ujawnienie ukrytych zamierzeń rządu Tuska dotyczących sprzedaży Lotosu Rosjanom, wywołały tak negatywny odbiór społeczny, że mimo odrzucenia obywatelskiego projektu ustawy, proces prywatyzacji Lotosu został wstrzymany.
Mówiąc wprost Tusk i inni czołowi politycy Platformy, tak bardzo wystraszyli się sprzeciwu społecznego w sprawie sprzedaży Lotosu Rosjanom, że zaawansowane i toczone w tajemnicy przed opinią publiczną postępowanie w tej sprawie, zostało ostatecznie przerwane.
 
5. Z kolei w procesie fuzji Orlenu i Lotosu w czerwcu tego roku Komisja Europejska ogłosiła, że akceptuje przedstawione przez Orlen S.A. propozycje realizacji tzw. środków zaradczych, dotyczących fuzji tej firmy z Lotosem, określone przez nią w decyzji z lipca 2020 roku.
Chodziło przede wszystkim o zbycie 30% udziałów w rafinerii Lotosu na rzecz największego na świecie koncernu naftowego Saudi Aramco, oraz sprzedaż 400 stacji Lotosu na terenie naszego kraju na rzecz węgierskiego koncernu MOL.
KE zaakceptowała obydwu wybranych przez płocki koncern partnerów tej fuzji, a także treść umów, które miały być z nimi zawarte i w ten sposób wydała ostateczną zgodę na połączenie Orlen S.A z Lotos S.A.
 
6. Przypomnijmy także, że zgadzając się na tę fuzję, KE ustanowiła jak twierdzili wówczas eksperci, bardzo twarde tzw. środki zaradcze i chyba się nie spodziewała, że wypełniając je, płocka firma wykorzysta całą sytuację do swojego silnego wzmocnienia.
Konieczność sprzedaży dużej części aktywów Lotosu, w tym 30% udziałów w rafinerii, była uznawana przez ekspertów za wręcz drastyczny środek zaradczy, ale zaproszenie przez kierownictwo Orlenu do ich nabycia Saudi Aramco, największego producenta ropy naftowej na świecie i posiadacza najbardziej przyszłościowych technologii petrochemicznych, przerodziło zalecenia KE w dodatkowe atuty tej fuzji.
Orlen podpisał bowiem z Saudi Aramco, także 3 dodatkowe porozumienia, w tym na dostawy ropy naftowej docelowo do 400 tys. baryłek dziennie, a obecnie od 200 do 337 tys. baryłek dziennie, a to oznacza blisko 20 mln ton ropy z kierunku arabskiego, a więc połowę obecnego polskiego zaopatrzenia.
Dwie kolejne umowy to porozumienie w sprawie badań i rozwoju (Saudi Aramco jest potentatem w zakresie technologii petrochemicznych, produkcji biododatków w tym technologii w tym zakresie o charakterze zeroemisyjnym), a także porozumienie w sprawie wspólnych analiz dotyczących inwestycji w obszarze petrochemii.
7. Jak napisali wtedy analitycy największej biznesowej agencji informacyjnej Bloomberg, umowa Orlenu z Saudi Aramco dotycząca dostaw ropy naftowej „to wstawienie nogi w drzwi w regionie zdominowanym paliwowo przez Rosję”.
I dalej ta umowa „to wejście saudyjskiej potęgi naftowej na rynek krajów Europy Środkowo- Wschodniej i konfrontacja biznesowa z dostawcami z Rosji, którzy do tej pory dominowali na tym rynku wręcz niepodzielnie”.
Teraz w związku z inwazją Rosji na Ukrainę i „odwracaniu się” przez kraje UE w tym Polskę od dostaw surowców energetycznych z Rosji, wybór Saudi Aramco do tej fuzji, okazuje się być decyzją, której skutki są nie do przecenienia.
Jeżeli dołożymy to tego współpracę Orlenu i Saudi Aramco w zakresie nowych technologii petrochemicznych, które jak to określają eksperci „są już one z XXII wieku” i wspólnych analiz dotyczących inwestycji petrochemicznych, to dopełnia to silnie prorozwojowego charakteru współpracy z Saudyjczykami.
 
8. Przy tak licznych wyżej opisanych powiązaniach powiększonego o Lotos Orlenu z Saudi Aramco, podnoszenie przez Tuska jednego elementu tej fuzji i próba napuszczania opinii publicznej na saudyjską firmę, której ropa wypiera coraz mocniej z polskiego rynku rosyjski surowiec, pokazuje nie tylko skalę niewiedzy Tuska albo ogrom jego złej woli.
Co więcej w świetle wypychania przez saudyjską ropę rosyjskiego surowca z rynku w Polsce, argumentacja przedstawiana przez Tuska we wspomnianym filmiku „cuchnie rosyjską narracją” na kilometr.
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika u2

28-12-2022 [09:41] - u2 | Link:

toczone w tajemnicy przed opinią publiczną postępowanie w tej sprawie, zostało ostatecznie przerwane.

Ano, słyszałem wypowiedź PDT zanim dorwał się do władzy, że będzie prowadził politykę "gabinetową", w domyśle niedostępną dla ogółu wyborców, którymi jak się okazało PDT gardzi.

Obrazek użytkownika spike

28-12-2022 [11:19] - spike | Link:

To oszust i kłamca, a jak oszust i kłamca, to pewnie pijak i złodziej.

Obrazek użytkownika u2

28-12-2022 [14:36] - u2 | Link:

to pewnie pijak

Słyszałem plotkę, że bił żonkę. Może po pijaku ?

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

28-12-2022 [14:54] - Edeldreda z Ely | Link:

@u2
Poświąteczna siemka 😊
Kolega Spike nawiązuje do filmu, wyreżyserowanego przez reżysera, za którym nie przepada Kolega Ptr 🤪
Jak widać, dzisiejszy dobrowolny dyżur na NB pełnię zawstydzająco pilnie 😁

Obrazek użytkownika u2

28-12-2022 [15:11] - u2 | Link:

wyreżyserowanego przez reżysera, za którym nie przepada Kolega Ptr

Kolega to może być z pracy, ze szkoły, itp, a z internetu to raczej tylko interlokutor, zwykle anonimowy.

A Bareja to polski klasyk, można go nie lubić, ale trudno jego twórczości nie znać :-)

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

28-12-2022 [16:42] - Edeldreda z Ely | Link:

@u2
Anonimowy interlokutor... - czyli AI 🙃

Obrazek użytkownika u2

28-12-2022 [17:16] - u2 | Link:

Anonimowy interlokutor... - czyli AI

Pierwszy raz opisał myślące maszyny-roboty Polak Stanisław Lem w Cyberiadzie. Było to niebywałe osiągnięcie techniki przedstawione najpierw w literaturze, potem normalka w filmach S-F :-)

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

28-12-2022 [17:33] - Edeldreda z Ely | Link:

Naszemu Lemowi nawet Hollywood nie dało rady... Solaris - jak Cię jeszcze mogę, ale Kongres... - nawet pełna gracji Robin Wright nie dała rady uratować tej próby... Oglądałeś, AI U2? 😌

Obrazek użytkownika u2

28-12-2022 [17:38] - u2 | Link:

Oglądałeś, AI

Miałem na pirackiej płycie. Zacząłem oglądać x lat temu i .. zasnąłem. Potem nie wracałem do filmu. Kradzione nie uczy :-)

PS. Bardziej chodzi mi o Łowcę Androidów (Blade Runner). Świetny film.

Obrazek użytkownika sake3

28-12-2022 [15:12] - sake3 | Link:

@Edeldreda z Ely.......Czyli ten dobrowolny dyżur na NB to w roli wolontariusza -Admina? ale dlaczego zawstydzająco pilnie? Tak powinno być zawsze.

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

28-12-2022 [16:58] - Edeldreda z Ely | Link:

@Sake3 
Bo powinnam mozolnie sporządzać listę noworocznych postanowień zamiast tkwić w teraźniejszości 😎

Obrazek użytkownika sake3

28-12-2022 [17:15] - sake3 | Link:

@Edeldreda z Ely......Czy wszystkie postanowieni na obecny rok Pani zrealizowała?Jeśli tak to super i myślę,że planowanie na następny nie będzie mozolne ani trudne.

Obrazek użytkownika smieciu

28-12-2022 [12:03] - smieciu | Link:

Ostatnia wypowiedź Tuska w sprawie Lotosu jest mocna ale z drugiej strony jedynie częścią wspomnianej wyżej wielkiej batalii. Sprawa tej fuzji jest silnie eksponowana medialnie w ostatnim czasie i wyraźnie widać że toczy się walka interesów, w której strony nie są wcale dla nas jasne. Jeśli przykładowo Orlen po fuzji z Lotosem i PGNiG miałby od tak po prostu pozostać spółką skarbu państwa to Tusk i spółka nie mieliby powodów do krzyku, gdyż w przypadku swojego (dość prawdopodobnego) zwycięstwa wyborczego przejęliby nad tym gigantem kontrolę. Najwyraźniej jednak tamta strona, która ciągle sprzeciwia się tej fuzji ma powody by uznać że chodzi o coś długofalowego, nad czym tak czy inaczej łapy nie będą mogli położyć. A to oznacza nie tylko porażkę Tuska ale pokazuje że to co myślą masy o spółkach skarbu państwa, kontroli nad nimi odbiega od ich wyobrażeń.
Autor przypomina wcześniejsze wydarzenia, które też dają do myślenia. Gdyż widać że ta rafineryjna walka toczy się od dawna.
Mówiąc wprost Tusk i inni czołowi politycy Platformy, tak bardzo wystraszyli się sprzeciwu społecznego w sprawie sprzedaży Lotosu Rosjanom, że zaawansowane i toczone w tajemnicy przed opinią publiczną postępowanie w tej sprawie, zostało ostatecznie przerwane.
A ja myślę że ten protest społeczny nie pojawił się sam z siebie tylko wkroczyły do gry czynniki, które nie tylko uznały że sprzedaż Lotosu Rosjanom jest błędem ale też były w stanie wykazać to Tuskowi.
Niby rozmowy w tajemnicy ale wyciekły i zostały nagłośnione. W czasach kiedy podobno panował peowski zamordyzm. Ale dało się zorganizować protest społeczny. Którym nawet przejął się Tusk.
Ciekawa historia. Z pewnością.

Obrazek użytkownika Es

28-12-2022 [13:06] - Es | Link:

Nie ma wątpliwości, że oprócz bieżącej walki o władzę, Tusk szuka usprawiedliwienia za swoją historię. Ale w całym tekście nie widzę nic na temat stawianych zarzutów, a jedynie "argumenty" w stylu: a u was to Murzynów biją. Więc jakie składniki majątku Lotosu i Orlenu zostały tak naprawdę sprzedane i za jaką cenę? Oczywiście tajemnica handlowa. Dziwnym trafem tajemnicą nie są dane stanowiące podstawę stawianych zarzutów. Jakie panie pośle jest tych zarzutów wytłumaczenie? Nie dnosi się pan do nich w żaden sposób.
Komisja Europejska postawiła warunki zaporowe dla tej transakcji. Będąc jak pan przyznaje pewną na ich odrzucenia, a więc zaniechanie fuzji. Jakie zatem były te "kamienie milowe" dla fuzji, których wypełnieniem zaskoczona była nawet Komisja i na ile zarzuty stawiane przez opozycję pokrywają się z ich brzmieniem? Iii.. jakież zaskoczenie, że wiedząpierwsi jakie zarzuty stawiać , prawda? Anglosasi mając za coś zapłacić czasem pytają: What is the damage? What is the damage zatem panie pośle ?
Inną zupełnie kwestią jest dlaczego Komisja w ogóle stawiała warunki,robiła problemy z tą akurat fuzją? W czyim ona nie była interesie?

Obrazek użytkownika smieciu

28-12-2022 [13:26] - smieciu | Link:

Na szkolanawigatorow.pl pojawił się pierwszy od miesięcy ciekawy tekst i akurat jest o Lotosie za Tuska. Warto przeczytać.

Przyjmowaliśmy wtedy taką, opierając się na pewnych przesłankach i na pewnej wiedzy, że toczą się w tej sprawie pewne kuluarowe ustalenia tych tzw. szarych eminencji, osób, które niekoniecznie są formalnie przedstawicielami rządu, ale toczy się rozgrywka zakulisowa, która ma na celu coś… W tym przypadku sprzedaż LOTOSu, bo są tam co do tego jakieś oczekiwania.

Powstał Komitet, który wziął się za stawianie oporu ale do którego nie należał żaden człowiek PiS. PiS się jednak zaangażował. Dzięki komu? Ziobrystom oczywiście. Czyli Kurskiemu, który wpłynął na Kaczyńskiego by wesprzeć Komitet. Starzy znajomi. Ta sama paczka wtedy co dzisiaj.

Mamy więc ciągłość. Wtedy Ziobryści postawili się Tuskowi. A dzisiaj Tusk próbuje stawiać opór Ziobrystom. Których wtedy wsparł.... Palikot! I tak Tusk przegrał.
Tylko nie wiemy jakich ludzi (rzeczywistej władzy) reprezentują tak naprawdę jedni i drudzy.