13.12.2016 - dzień manifestacji w Warszawie

    Dziś [13 grudnia 2016] obserwowałam w TVP Info {TUTAJ} oraz w TVN24 {TUTAJ}  manifestacje odbywające się w stolicy z okazji 35 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.  Relacjonowano trzy z nich.  Pierwsza - to marsz KOD o charakterze antyrządowym, który popierała cała opozycja.  Celem tej imprezy było stworzenie wrażenia, iż rządy PiS przypominają stan wojenny.  Zgromadzenie to było oczywiście lansowane przez TVN, która to stacja starała się pokazać je jako ogromne i ważne.

   Jej wysiłki popsuł nieco przemawiający przed siedzibą PiS Krzysztof Łoziński [jeden z założycieli KOD], który ocenił ilośc uczestników marszu KOD na kilkanaście tysięcy.  Na moje oko było ich nieco więcej - ok. 20-25 tysięcy.  Na trasie przemarszu KOD pojawiła się kilkutysięczna pikieta stowarzyszenia osób represjonowanych w stanie wojennych - na rogu AL. Jerozolimskich i Kruczej.  Poniewaz marsz KOD ruszył o 16:30 z ronda de Gaulle'a to obie demonstracje musiały się minąć.  Rozdzielil je kordon policji, tak że ich uczestnicy mogli tylko obrzucać się obelgami.  Gdy KOD dotarł do siedziby PiS przy Nowogrodzkiej - przemawiali: Łoziński, Szumelda i Kijowski.  Ten pierwszy przedstawiał się jako działacz Solidarności i twierdził, że KOD jest kontynuacją tego zwiazku.

 Zupełnie inny charakter miała manifestacja PiS na placu Trzech Krzyży.  Była ona kikakrotnie liczniejsza od demonstacji KOD i miała na celu złożenie hołdu ofiarom stanu wojennego.  Zaczęła się o 18:00 odśpiewaniem hymnu polskiego.  Potem p. Łaniewska recytowała wiersze, a następnie był Apel Poległych.  Po modlitwie zaśpiewano "Boże coś Polskę"  Potem zaczęły się przemówienia.  Jako pierwszy mówil Jarosław Kaczyński.  Powiedział m. in:

 "– Stan wojenny to był powrót do okupacji, do czegoś, co można nazwać wewnętrzną okupacją przy pomocy sił własnych (...) – Trzeba zapytać dlaczego ciągle pamiętamy, ciągle czcimy tę rocznicę, mimo że dotyczy ona wydarzenia tragicznego. Wydarzenia, które w polskiej historii zapisały się czarnymi, najgorszymi zgłoskami. Po pierwsze pamięć jest ważna. Buduje wspólnotę. Bez pamięci nie ma wspólnoty, a więc nie ma narodu. Jest ważna w różnych wymiarach, ale dla nas Polaków, szczególny jest ten wymiar wolności"

 Głos zabrał następnie Andrzej Gwiazda:

 "– Była to wojna wypowiedziana narodowi – podkreślił na placu Trzech Krzyży Andrzej Gwiazda, opozycjonista czasów PRL. – Była to długotrwała akcja obliczona na zgnębienie ducha.".

 Jako ostatni przemawial Tomasz Sakiewicz:

 "– Walczymy o elementarną prawdę. Jak mogło do tego dojść, że ludzie, którzy przewinęli się przez opozycję poszli z esbekami? Rzecz jest bardzo prosta. Wybrano takich, którzy byli do tego zdolni, ze względów rodzinnych, albo tego, co ciążyło na ich przeszłości".

 Uroczystość trwała godzinę, do 19:00.  Zakończyła ją pieśń "Żeby Polska była Polską".

 Cóż więcej można powiedzieć?  Nie było żadnych incydentów - wszystko przebiegło spokojnie. Na manifestację PiS zjechali się ludzie z całaj Polski, a nawet z zagranicy.  We wszystkich demonstracjach uczestniczyli jednak przeważnie ludzie starsi.  Mało kto z młodszych pragnie świętować 13 grudnia [chyba tylko komuniści oraz esbecy i ich dzieci].  Był to dzień upokorzenia i hańby, a pamięć tego jest wciąż żywa.  Tylko Apel Poległych ma sens.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Jabe

13-12-2016 [20:38] - Jabe | Link:

Też byłem ciekaw, ile dusz się pofatyguje. Spodziewałem się, że PiS się postara i trochę luda skrzyknie. Z drugiej strony, kodowcom ostatnio brakło pary, więc oczekiwałem klapy. A jednak, wbrew temu co Pani mówi, kodowców było wyraźnie więcej. Aż tak się pisowski aktyw rozleniwił?

„marsz KOD o charakterze antyrządowym, który popierała cała opozycja”. – No, tu dała Pani pokaz iście pisowskiej percepcji.

Obrazek użytkownika elig

13-12-2016 [21:24] - elig | Link:

Nie zgadzam się. Widziałam [w telewizji] z góry KOD przy Nowogrodzkiej i PiS na pl. Trzech Krzyży Tych drugich było znacznie więcej. Niewielka była ta pikieta przy Kruczej.

Obrazek użytkownika Jabe

13-12-2016 [23:24] - Jabe | Link:

Upierał się nie będę.

Obrazek użytkownika ogrodnik

13-12-2016 [21:59] - ogrodnik | Link:

Jeżeli "KOD-owców" było ponad 20 tys. tzn. że było ich jak ostatnio też 7 tys. a reszta to ubecja z rodzinami.

Obrazek użytkownika Adam66

13-12-2016 [21:33] - Adam66 | Link:

@Jabe - a kto z opozycji sprzeciwiał się marszowi kodomitów?
Gwiazda świetnie to podsumował: "Była to wojna wypowiedziana narodowi. Była to akcja policzona na zmęczenie ducha, długotrwała akcja. Odpowiedź społeczeństwa była zdecydowana i zdecydowanie określona. Ci, którzy byli poza wiezieniami byli represjonowani wszyscy. Była to wojna powszechnie wydana Polakom... Dlaczego ten temat jest tak aktualny. Nie tylko dlatego, że ani jeden sprawca prześladowca narodu nie został ukarany. Dlatego, że nie ma ogromnej pracy i ogromnych sukcesów. Okazało się, że nie wszystkich jesteśmy w stanie zidentyfikować. Przyszła dobra zmiana i oni się sami ujawaniają."

Obrazek użytkownika Jabe

13-12-2016 [21:44] - Jabe | Link:

Pawła Kukiza np. tam z nimi nie widziałem.

Obrazek użytkownika Paweł

14-12-2016 [04:30] - Paweł | Link:

Wojny strasznych staruszków? Chyba tak... Idziemy przez pustynię Mojżeszową. 27 lat już minęło, co będzie za 13 lat? Czy komuna wymrze?

Obrazek użytkownika paparazzi

15-12-2016 [01:24] - paparazzi | Link:

Jak będzie targowica odsunięta od władzy to na 100% tak.