Już w poniedziałek wchodzi cena max na rosyjską ropę...

Już w poniedziałek wchodzi cena max na rosyjską ropę sprowadzaną drogą morską

1. Już w najbliższy poniedziałek wchodzi w życie, zawarte jakiś czas temu porozumienie 27 krajów UE i krajów grupy G-7 (a więc spoza UE, USA, W. Brytania, Kanada, Japonia), o ustanowieniu maksymalnej ceny na rosyjską ropę, sprowadzaną do tych krajów drogą morską.
Wszystko wskazuje na to, że zostanie ona wyjściowo ustalona na poziomie 60 USD za baryłkę, czyli będzie niewiele niższa, niż obecna cena rynkowa rosyjskiej ropy Urals, która wynosi około 62 USD za baryłkę.
Trzeba przy tej okazji przypomnieć, że od początku napaści Rosji na Ukrainę, rosyjskie firmy eksportujące ropę zostały „zmuszone”, do jej sprzedaży z dyskontem sięgającym 25-30 USD na baryłce, w stosunku do ceny ropy Brent, oferowanej przez czołowych eksporterów ropy na świecie.
Cywilizowanemu światu udało się w ten sposób, nałożyć swoisty „podatek” na rosyjską ropę i jak widać po różnicy cen ropy Urals i Brent jest on egzekwowany przez rynek, ceny rosyjskiej ropy od rozpoczęcia wojny są niższe o 25-30 USD za baryłkę.
 
2. Nowy mechanizm, wprowadzenia ceny maksymalnej na rosyjską ropę sprowadzaną drogą morską, choć jak można się spodziewać, zostanie ustanowiony na wysokim poziomie, przynajmniej na początku jego obowiązywania, to jednak będzie to kolejne uderzenie w finanse Rosji, które służą temu krajowi do finansowania wojny z Ukrainą.
Jego egzekwowania mają pilnować firmy ubezpieczeniowe, bowiem każdy transport realizowany drogą morską, musi mieć takie ubezpieczenie, to one więc będą czuwać nad tym aby importerzy rosyjskiej ropy, nie przekraczali, wyznaczonego w ten sposób, poziomu jej ceny.
Jak się             szacuje wprowadzenie i utrzymanie tego mechanizmu maksymalnej ceny na rosyjską ropę, z tytułu sprzedaży ropy i gazu powinny spaść poniżej 10 mld USD miesięcznie, co oznacza jednak ich poważne zmniejszenie, w stosunku do okresu sprzed wojny.
 
3. Jednocześnie od już ponad 2 miesięcy trwa swoista „przepychanka” pomiędzy Komisją Europejską i kilkunastoma krajami UE, które dążą do wprowadzenia maksymalnej ceny gazu importowanego do Europy, a więc nie tylko tego rosyjskiego.
Zresztą na tym tle doszło do ostrego sporu pomiędzy przewodniczącą KE Ursulą von der Leyen, a przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem, który żądał realizacji konkluzji RE z 22 października, w jednej z nich zapisano wprost, że Komisja ma przygotować odpowiednie rozporządzenie, najpóźniej na posiedzenie ministrów ds. energii, które odbyło się 24 listopada.
KE wprawdzie takie rozporządzenie przygotowała ale zaproponowała w nim, maksymalną cenę gazu importowanego do UE na poziomie 275 euro za MWh, czyli już teraz ponad 2 razy wyższą niż obecne, bowiem kontrakty na holenderskiej giełdzie są zawierane przy cenach na poziomie ok. 125 MWh.
Przy takim poziomie ceny ustalonej przez KE, mechanizm maksymalnej ceny nie byłby po prostu używany i w związku z tym, nie wpłynąłby na poziom cen gazu w Europie, w sytuacji kiedy są one wielokrotnie wyższe niż jesienią roku 2021.
 
4. Zdaniem krajów domagających się wprowadzenia limitowania cen na hurtowym rynku gazu (Polska i 14 innych krajów UE), to rozwiązanie jest jedynym środkiem, który pomoże każdemu państwu członkowskiemu złagodzić presję inflacyjną (wzrost cen surowców energetycznych w tym w szczególności gazu odpowiada za ponad 2/3 inflacji w poszczególnych krajach).
Zdaniem ministrów tych krajów wprowadzenie takiego rozwiązania można zaprojektować w ten sposób aby zapewnić bezpieczeństwo dostaw (właśnie w tej sprawie są największe obawy niektórych krajów), a także swobodny przepływ gazu pomiędzy poszczególnymi krajami w UE.
Mimo takich zapewnień, Niemcy cały czas blokują ostateczną wersję takiego rozporządzenia, a sprzyjają im propozycje KE, czego dobitny wyrazem, był tak absurdalnie wysoki poziom maksymalnej ceny gazu importowanego do UE.
 
5. Po ostatnim posiedzeniu ministrów do spraw energii, propozycje KE zostały uznane za wręcz śmieszne, konsultacje w tej sprawie mają trwać przez najbliższe 2 tygodnie aby na następnym posiedzeniu Rady 13 grudnia już ostatecznie, wypracować propozycję ceny, która rzeczywiście mogłaby wpłynąć na obniżenie cen gazu w Europie.
Jeżeli maksymalna cena importowanego do UE gazu, zostałaby ustalona na poziomie jakiego oczekują kraje tego się domagające, to rozwiązanie to także uderzy w finanse Rosji, a dochody budżetowe z tego tytułu, znowu się obniżą.
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika marsie

03-12-2022 [12:27] - marsie | Link:

Obrazek użytkownika Pers

03-12-2022 [13:09] - Pers | Link:

Orlen parę dni temu wystąpił z ofertą zakupu 3 mln ton ropy z Rosji w 2023 r. Rosyjski wicepremier odpowiedzialny za energetykę, Miller, wyśmiał ich...
I z czego pan Obajtek będzie produkował dla nas paliwa? Rafineria w Płocku jest przystosowana do przetwarzania jedynie ropy typu Ural, która zawsze płynęła rurociągiem z Rosji. Przestawienie instalacji na inny rodzaj ropy, np. saudyjskiej to są lata i miliardy inwestycji.

Obrazek użytkownika Tezeusz

03-12-2022 [16:10] - Tezeusz | Link:

Rus....
skąd masz to info jak zwykle z moskwy ?

Obrazek użytkownika Pers

03-12-2022 [16:15] - Pers | Link:

@fekaliusz
//skąd masz to info jak zwykle z moskwy ?//
A guzik cię to obchodzi skąd.
Najgorsze, że to prawda.

Obrazek użytkownika u2

03-12-2022 [17:51] - u2 | Link:

#fekaliusz

A guzik cię to obchodzi skąd.

Zaraz, zaraz. Nigdy nie podajesz źródeł swojej "prawdy". Czyli ściemniasz ubecki wypierdku.

Obrazek użytkownika Pers

03-12-2022 [15:46] - Pers | Link:

Po wprowadzeniu sztucznych ograniczeń cenowych na paliwo z Rosji Europa po tym roku będzie musiała przyzwyczaić się do życia bez rosyjskiej ropy.
Poinformował o tym 3 grudnia na swoim kanale Telegram stały przedstawiciel Federacji Rosyjskiej przy organizacjach międzynarodowych w Wiedniu Michaił Uljanow.
Tym samym skomentował decyzję krajów UE w sprawie górnej granicy cen rosyjskiej ropy.
„Od tego roku Europa będzie żyć bez rosyjskiej ropy. Moskwa dała już jasno do zrozumienia, że ​​nie będzie dostarczać ropy do tych krajów, które utrzymują antyrynkowe pułapy cenowe” — napisał stały przedstawiciel.
Zasugerował też, że kraje europejskie wkrótce oskarżą Moskwę o wykorzystywanie ropy naftowej jako broni.

Brawo wy!

Obrazek użytkownika sake3

03-12-2022 [18:16] - sake3 | Link:

@Pers.....Nie strasz pan tak tą Rosją,bo pani Merkelowa zasłabnie ze zgrozy,Schroederowi pogłębią się zmarszczki,a Scholtzowi pogłębi łysina.Przecież to sobota a pan na posterunku.No cóż misja to misja.Ale przecież warto się zabawić choć to Adwent. Najlepiej oglądając Rassiję1 i tych pijaczków na wizji.

Obrazek użytkownika Pers

03-12-2022 [18:28] - Pers | Link:

@sake
//Pers.....Nie strasz pan tak tą Rosją,//
Ja nikogo nie straszę tylko informuję. Jak benzyna będzie po 12 zł to się mocno zgarbisz.

//Przecież to sobota a pan na posterunku.No cóż misja to misja.//
W soboty i niedziele mam trochę czasu i bawię się w "misjonarza" choć wy to akurat beznadziejne przypadki jesteście.

//Najlepiej oglądając Rassiję1 i tych pijaczków na wizji.//
Wolę oglądać misie koka na ukraińskim kanale. Są śmieszniejsi. 

Fajną notkę dziś napisałem. Autorska :))  https://spiritolibero.nowyekra...

 

Obrazek użytkownika Tezeusz

04-12-2022 [15:38] - Tezeusz | Link:

Ostanie kometarze Ruszkiewicza vel @ Pers :
"Poczytaj sobie codzienne "felietony" euro-osła Kuźmiuka u Sakevycza i na szalomie.
Wg niego polska gospodarka jeszcze nie miała się nigdy tak dobrze a będzie jeszcze dobrzej."

Twoja autorska już w ABW

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

04-12-2022 [18:26] - wielkopolskizdzichu | Link:

Tej tezeusz, a wyślij do ABW ten link https://www.marinetraffic.com/... .