Tuż przed zimą Baltic Pipe uzyskuje pełną przepustowość...

Tuż przed zimą Baltic Pipe uzyskuje pełną przepustowość 10 mld m3 gazu

1. W środę 30 listopada, operator sieci przesyłowych w Polsce, spółka Gaz-system poinformowała w komunikacie, że gazociąg Baltic Pipe uzyskał właśnie pełną przepustowość, wynoszącą 10 mld m3.
Osiągnięto ją w związku z zakończeniem podłączenia tłoczni Zealand na terenie Danii do infrastruktury Baltic Pipe, za co opowiadał, operator systemu przesyłowego w tym kraju, spółka Energinet.
Można więc stwierdzić, że po zwiększeniu przepustowości terminala LNG w Świnoujściu, po oddaniu w tym roku interkonektorów gazowych na Litwę i na Słowację i po uzyskaniu pełnej przepustowości przez Baltic Pipe, jest zapewnione bezpieczeństwo gazowe dla Polski.
To niezwykle ważne osiągniecie, w sytuacji kiedy już w kwietniu tego roku ustały dostawy do Polski rosyjskiego gazu gazociągiem Jamalskim, a nasz kraj jest zdany na import tego surowca z innych kierunków.
 
2. Przypomnijmy, że w 2001 roku negocjacje w sprawie realizacji inwestycji gazociągu Baltic Pipe, prowadził rząd AWS premiera Jerzego Buzka i uzgodniono, że Norwegowie wybudują gazociąg po dnie Morza Bałtyckiego do polskiego wybrzeża (Niechorze) ale następny rząd Leszka Millera to porozumienie w 2003 roku zerwał, tłumacząc się nadmiarem gazu jaki mamy do dyspozycji.
Trzeba również przypomnieć, że wówczas Norwegowie byli skłonni sfinansować budowę tego gazociągu z własnych środków, odkrywali bowiem kolejne złoża gazu na swoim szelfie i poszukiwali stałych i pewnych odbiorców dużej części swojego wydobycia.
 
3. Po raz kolejny porozumienie z tymi krajami wynegocjował pierwszy rząd Prawa i Sprawiedliwości w latach 2006-2007 ale w 2009 roku zerwał je rząd Donalda Tuska, który przygotowywał się do podpisania z Rosją dostaw gazu w ramach kontraktu, który miał obowiązywać aż do 2037 roku.
Natychmiast po wygranych wyborach w 2015 roku do tych negocjacji wrócił rząd Zjednoczonej Prawicy i po długich negocjacjach udało się przekonać Norwegów i Duńczyków do realizacji tego projektu.
Realizację inwestycji rozpoczęto w 2018 roku i mimo pewnych trudności (ze względów środowiskowych przedłużyła się budowa gazociągu na terenie Danii), udało się ją zakończyć już latem tego roku, a po próbach eksploatacyjnych została otwarta pod koniec września z częściową przepustowością ze względu na opóźnienia po stronie duńskiej.
 
4. W ten sposób pod koniec 2022 roku Balitic Pipe jest kolejnym oknem na świat polskiego systemu gazowego, a ponadto w ten sposób możemy realnie doprowadzić do zróżnicowania dostaw gazu, nie pochodzącego z Rosji na nasz rynek, a także rynki innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej.
Trwają intensywne rozmowy z krajami UE położonymi na południe od Polski (między innymi z Czechami), dotyczące rozbudowy ich sieci gazowych na kierunku Północ-Południe, tak aby i do nich mógł trafiać nierosyjski gaz z kierunku północnego.
Ukończenie tej inwestycji i to w takim czasie kiedy Europa odwraca się od rosyjskiego gazu, oznacza nie tylko całkowite uniezależnienie się Polski od dostaw gazu z Rosji ale także możliwość zaopatrywania innych krajów, gdyby zostały dotknięte rosyjskim embargiem gazowym, po agresji Rosji na Ukrainę.
Po decyzjach Komisji Europejskiej o odchodzeniu od rosyjskich surowców energetycznych, infrastruktura gazowa wybudowana na terenie naszego kraju, podczas rządów Prawa i Sprawiedliwości (rozbudowa gazoportu w Świnoujściu, Baltic Pipe, interkonektory na Litwę i na Słowację), umożliwi realizację tej decyzji, nie tylko przez Polskę ale także inne kraje Europy Środkowo -Wschodniej.

 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Jabe

02-12-2022 [10:14] - Jabe | Link:

Jaka część tej przepustowości jest obecnie wykorzystywana?

Obrazek użytkownika u2

02-12-2022 [10:34] - u2 | Link:

rząd Leszka Millera to porozumienie w 2003 roku zerwał, tłumacząc się nadmiarem gazu jaki mamy do dyspozycji.

Widać krecią robotę gostka, który brał w Moskwie pożyczkę na założenie komuszej partyjki.