Siergiej Safronow: Rosyjski pułkownik, który zadźgał kobietę

Po wyzwoleniu Iziumu spod okupacji rosyjskiej Ukraińcy odnaleźli setki grobów, w tym także masowe mogiły w podmiejskim lesie. Ciała zabitych żołnierzy i cywilów nosiły ślady tortur. Rosjanie nie mieli litości - zabijali także seniorów i dzieci.

Dziennikarze śledczy dotarli do nagrania, z którego wynika wprost, że wysoki rangą rosyjski wojskowy, dowódca jednostki, własnoręcznie zasztyletował starszą Ukrainkę.

 
Siergiej Safronow: Rosyjski pułkownik, który zadźgał kobietę                

                       

Pół roku rosyjskiej okupacji Iziumu to masowe egzekucje i tortury ze strony armii rosyjskiej. Dziennikarze projektu śledczego "Schematy"  rozmawiali z lokalnymi wolontariuszami, którzy zbierali ciała zmarłych w całym mieście i chowali je w lesie. Wśród pochowanych są zarówno żołnierze Sił Zbrojnych Ukrainy, jak i cywile. Ciała niektórych noszą ślady tortur.

"Schematy" ustaliły, które brygady armii rosyjskiej stacjonowały w Iziumie, które to pełniło rolę swoistego centrum sterowania dla jednostek Federacji Rosyjskiej. Ponadto dziennikarze otrzymali od jednej z jednostek wywiadu ekskluzywne nagrania z podsłuchanych rozmów rosyjskiego wojska, w których żołnierze omawiają kwestie zabójstw ludności cywilnej w obwodzie charkowskim.
Reklama
Jedną z takich rozmów jest ta z 30 września, już po wyzwoleniu miasta z rąk okupantów. Rosyjski żołnierz obrony przeciwlotniczych rozmawiał wówczas ze swoim znajomym. "Schematy" zidentyfikowały wojskowego i ustaliły jednostkę, w której służył.
- Generał brygady nie powiedział, że ten cały odwrót był zamierzony. Nie powiedział dokąd idziemy. Okazało się, że następnego dnia meldował w wojsku, że działa przeciwlotnicze zawiodły, o stratach w ogóle nie wspomniał, choć je znał. Łącznicy spalili cały sprzęt, nie było łączności z brygadą - mówi żołnierz, relacjonując wycofanie się Rosjan z Iziumu.

Izium: Masakra ludności cywilnej

Żołnierz ten to Oleg Hasilin. Jest zawodowym wojskowym, absolwentem Wyższej Szkoły Wojsk Obrony Powietrznej. Służy w 27. Oddzielnej Brygadzie Strzelców Zmotoryzowanych - choć ma ona w nazwie słowo "Sewastopol", stacjonuje we wsi Mosrentgen w rejonie nowomoskowskim.
W tej samej rozmowie żołnierz opowiada też o tym, jak jego przełożeni, oficerowie, masakrowali cywilów.
- Oficer  był pijany, był wieczór 25-go, przyszedł po niego dowódca batalionu z grupą do ewakuacji (mieszkańców - red.). Wyszedł starszy mężczyzna i kobieta. Mężczyzna został zastrzelony przez tego dowódcę batalionu, a oficer, ten nasz szef, zadźgał kobietę na śmierć - mówi Hasilin.

Siergiej Safronow: Rosyjski pułkownik, który zadźgał kobietę
Jak informują "Schematy", dowódcą 27. Brygady Strzelców Zmotoryzowanych jest pułkownik Siergiej Safonow.

Z nagrania audio wynika, że w Rosji prawdopodobnie prowadzone jest śledztwo w sprawie domniemanego udziału Safonowa w zabójstwie cywilnego mieszkańca obwodu charkowskiego.

Rosyjski serwis Radia Wolność zwrócił się do kilku przyjaciół i byłych współpracowników Safonowa, z którymi pojawia się razem na wspólnych zdjęciach w mediach społecznościowych. Dziennikarze pytali ich, czy wiedzą coś na temat domniemanego zabójstwa. Żaden z nich nie wyraził zdziwienia ani nie przeczył samemu faktowi wszczęcia śledztwa. 
Matka Siergieja Safonowa przeczytała pytania dziennikarzy na portalu społecznościowym Odnoklassniki, ale nie odpowiedziała na nie, ostatecznie zamykając swój profil. 

Żona pułkownika odebrała telefon, ale kiedy usłyszała, że pytanie dotyczy jej męża, pożegnała się i rozłączyła. Główny Wojskowy Wydział Śledczy SN Federacji Rosyjskiej i Główna Prokuratura Wojskowa nie odpowiedziały na prośby redakcji o potwierdzenie lub odmowę wszczęcia śledztwa w sprawie Safonowa. 

Rosja (i Putin) zapłaci za te potworne przestępstwa i wojenne zbrodnie
                     
https://twitter.com/kromark/status/1598021734522920960
https://wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-ukraina-rosja/aktualnosci/news-rosyjski-dowodca-nie-mial-litosci-ujawniono-nagranie,nId,6446292

 

YouTube: 
Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika u2

01-12-2022 [21:08] - u2 | Link:

Siergiej Safronow

To już trup.

Obrazek użytkownika Kaczysta

02-12-2022 [06:26] - Kaczysta | Link:

Gość pewnie już wie, że jest żywym trupem.

Zastanawiające jest to ile zbrodni popełniono na cywilach bez pretekstu. Te okrutne czyny wyraźnie dostarczają im przyjemności.