Prawo i Sprawiedliwość przeciwko europejskim nowym podatkom

W PE, Prawo i Sprawiedliwość przeciwko europejskim nowym podatkom

1. W poniedziałek i we wtorek w Parlamencie Europejskim, odbyły się debaty dotyczące, zarówno pozyskania środków na pokrycie wynoszącego ponad 800 mld euro długu przeznaczonego na finansowanie negatywnych skutków Covid19, oraz agresji Rosji na Ukrainę ale także podatków które pozwolą na sfinansowanie zobowiązań z tego tytułu.
Wprawdzie głosowanie w PE, dotyczące sprawozdań w tych sprawach jest jednoznacznie pozytywne ale nie oznacza to, że jeszcze na etapie parlamentarnym, nie trzeba zgłaszać zastrzeżeń, które dobitnie pokazują, że proponowane rozwiązania, nie są korzystne dla wielu państw członkowskich.
Wszystko wskazuje na to, że unijne przepisy wskazujące, że mogą się pojawić dodatkowe źródła dochodów budżetowych, nie będą sprzeczne z unijnymi Traktatami ale nie będzie to miało nic wspólnego ze sprawiedliwym obciążeniem wszystkich krajów członkowskich.
2. Zabierając  głos w tych debatach stwierdziłem, że koncepcja funduszu NextGenerationEU, pochodzącego z pożyczek do wysokości 800 mld euro, powstała w 2020 roku, przy obowiązujący na rynkach bardzo niskich stopach procentowych, a wiec niskich kosztach pozyskania pieniądza, ale w ciągu tych 2 lat ta sytuacja się mocno zmieniła, stopy procentowe już wzrosły i będą dalej rosły, choćby ze względu na wysoki poziom inflacji w strefie euro.
W tej sytuacji koszt pozyskania środków na ten Fundusz wyraźnie rosną, dobrze więc że KE opracowała w tej sprawie odpowiednią strategię, korzysta z różnych instrumentów pożyczkowych, wieloletnich obligacji, zielonych obligacji, a także bonów skarbowych i zapewnia, że nie będzie pozyskiwała środków w niekorzystnych warunkach rynkowych.
 
3. Stwierdziłem także, że mój kraj Polska, doświadcza już od ponad roku, blokady politycznej KE środków z KPO, mimo tego, że został on złożony już w lipcu 2021 roku i spełniał wszystkie warunki określone unijnym rozporządzeniem, chciałbym więc przy tej okazji wyrazić nadzieję, że ta blokada zostanie w najbliższym czasie zdjęta.
Także koncepcja finansowania tak zaciągniętego długu przez KE przy pomocy nowych zasobów własnych, budzi z naszego punktu widzenia przynajmniej 2 poważne zastrzeżenia:
- po pierwsze nowe podatki, mocniej obciążają kraje mniej zamożne, niż kraje bogate, co wyraźnie widać po funkcjonującej już blisko 2 lata opłacie od nieprzetworzonego plastiku (w przypadku Polski jest ono ponad 3-krtonie wyższe, niż w przypadku składki zależnej od DNB),
- po drugie, środowiskowe zasoby własne, takie np. jak udział w dochodach z ETS, oznaczają pozbawianie takiego kraju jak Polska, dużej części dochodów z tego tytułu, a tym samym wyraźnie zmniejszają nam środki na realizację unijnej polityki energetyczno-klimatycznej.
 
4. W tej prawie są już twarde dowody, ponieważ od 2021 roku obowiązują wpłaty poszczególnych krajów członkowskich jeżeli chodzi obciążenia związane z nieprzetworzonym plastikiem.
Tak się składa, że Polska wpłaciła do budżetu UE z tego tytułu kwotę 430 mln euro, co przy wszystkich wpływach rzędu 5,5 mld euro z tego tytułu, stanowi około 8%, czyli blisko 3 razy więcej niż składka naliczana od poziomu DNB (PNB Polski stanowi ok. 3% unijnego).
Podobnie jest w przypadku wpływów z innych źródeł, dochody z tytułu ETS, to blisko 7% wpływów, a wiec 2,5 razy więcej niż w przypadku składki zależnej od DNB, a w przypadku CBAM , będzie to blisko 6% wpływów, a wiec 2 razy więcej niż w przypadku składki zależnej od DNB.
Przyjęcie tych rozwiązań przez UE, oznacza z jednej strony większe obciążenie na rzecz budżetu UE, krajów mniej zamożnych, z drugiej strony pozbawienie ich części wpływów, które mogłyby być przeznaczone na finansowanie unijnej polityki energetyczno-klimatycznej.
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika u2

23-11-2022 [09:03] - u2 | Link:

Polska, doświadcza już od ponad roku, blokady politycznej KE środków z KPO

To proszę zablokować im te nowe podatki. KE nie potrafi pozyskiwać środków, ani ich wydawać. To maszyna biurokratyczna żywiąca się miliardami z krajów członkowskich. Nowe podatki to pole do nowych nadużyć. Gorsze mogą być tylko przymusowe ubezpieczalnie.

Obrazek użytkownika Chatar Leon

23-11-2022 [10:50] - Chatar Leon | Link:

"pozyskania środków na pokrycie wynoszącego ponad 800 mld euro długu przeznaczonego na finansowanie negatywnych skutków Covid19"

Fajny samograj ta "pandemia".
Na początku zapewniano, że "gospodarka ma się świetnie".
Potem dość szybko się okazało że gospodarka ma się aż tak świetnie, że trzeba ją "odbudowywać po pandemii" (co ciekawe, obwieszczono to bezczelnie w pierwszych tygodniach "pandemicznego" cyrku).
Potem okazało się, że aby "odbudować" trzeba się "zadłużyć".
Teraz mamy kwiatki z kolejnymi unijnymi podatkami (oczywiście wszystko przez "pandemię").
To oczywiście nie koniec, bo przecież "najstraszniejsza w dziejach ludzkości pandemia trwa".
A tak poza tym, to bodajże we wrześniu wpłaciliśmy na cyrk zwany Unią Europejską więcej aniżeli otrzymaliśmy (choć podobno cały cyrk miał służyć wyrównywaniu poziomu życia w krajach tegoż cyrku.

Obrazek użytkownika u2

23-11-2022 [11:09] - u2 | Link:

gospodarka ma się aż tak świetnie, że trzeba ją "odbudowywać po pandemii"

Widać, żeś żaden przedsiębiorca. Nie musiałeś zawieszać lub nawet likwidować swojego biznesu z powodu pandemii. Więc ciebie to nie dotyczy.

Obrazek użytkownika Chatar Leon

23-11-2022 [11:45] - Chatar Leon | Link:

@ubot
Tak, oczywiście, to najgorszy w dziejach ludzkości wirus zniszczył ludziom firmy.
Wszystkim gościom restauracji nagle płuca zmieniły się w galaretę, więc nie mogli już nic więcej zamówić.
Siłownie musiały się zamknąć, bo sport zarażał.
Cała turystyka siadła, bo lasy, plaże i stoki narciarskie zarażały.
Ludzie przestali zresztą cokolwiek kupować, bo przecież w poczuciu odpowiedzialności dobrowolnie nie wychodzili z domu a potem mąż i żona nie naradzali się w sprawie zakupów, bo (również dobrowolnie) szli dwa metry od siebie.
W ogóle to połowa Polski zmarła, bo nie skorzystała z cudownego eliksiru na nieśmiertelność.

Obrazek użytkownika u2

23-11-2022 [14:08] - u2 | Link:

W ogóle to połowa Polski zmarła, bo nie skorzystała z cudownego eliksiru na nieśmiertelność.

Powtarzasz bajeczki prof. Grabowskiego i prof. Grossa o tym jak to Polacy wymordowali 200 tysięcy żydów podczas drugiej wojny światowej. Widać, żeś taki sam histeryk jak oni, ale żaden historyk :-)

Obrazek użytkownika Kocur1

23-11-2022 [16:29] - Kocur1 | Link:

Zeby nie dzialania rzadu to setki tysiecy albo i miliony Polakow straciloby prace a trzeba zyc i splacac zaciagniete kredyty. 

Obrazek użytkownika Czesław2

24-11-2022 [06:51] - Czesław2 | Link:

Wreszcie powiedział ktoś prawdę. Będziemy spłacać Niemieckie długi, sami kasy nie dostaniemy.
https://niezalezna.pl/465850-s...
Jeszcze ma ktoś wątpliwości, czyją marionetką jest pis?