O co chodzi w sporze o Intronizację?

Ptr
2016-11-23 [20:37]
Odnosze wrażenie ,że spór idzie o to, że Chrystus wg. niektórych może być Królem Wszechświata, ale nie może być obwołany Królem Polski. To by nawiazywało do określenia Go Królem Żydowskim, a to sugerowałoby przeniesienie jakiejś godności na inny naród.

- W ogóle nie o to chodzi...

Myślę, że w odpowiedzi warto uporządkować stan sporu wokół Intronizacji, czy też Aktu Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana, jak chciał Episkopat Polski. Małe zastrzeżenie: dyskusja cały czas toczy się wśród ludzi wierzących i praktykujących. Oraz zainteresowanych pełnieniem woli Pana Jezusa, w odniesieniu do przesłania Rozalii Celakówny. Dlatego proszę o mniej emocji i bardziej skupić się na merytorycznych argumentach i własnych przemyśleniach.

A więc:

1. Spór idzie o to czy w ogóle jakaś Intronizacja była, czy nie. Ja twierdzę, że nie. Tak samo twierdzi bp. Czaja i ks. Małkowski. Przeciwne stanowisko prezentują ci, którzy na siłę starają się udowodnić, że Akt Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana był tą właściwą i ostateczną Intronizacją. 

2. Spór idzie o to, jak należy rozumieć objawienia Rozalii Celakówny? Ja twierdzę, że dosłownie: Polski parlament ma wpisać do Konstytucji zmianę ustroju na monarchię i usankcjonować prawnie władcę, czyli króla. W tym przypadku Jezusa Chrystusa. Polska ma stać się państwem wyznaniowym, w którym religią dominującą będzie katolicyzm i będzie usankcjonowany prymat Prawa Bożego nad prawem świeckim. Na przeciwnym biegunie są ci, którzy starają się na siłę udowodnić, że Celakówna co innego myślała, a co innego mówiła. Mówiła np. Polska, a chodziło jej o Naród Polski. Wg nich chodzi tylko o akt duchowy w wymiarze indywidualnym. Żonglerka pojęciami i ich wzajemna zamiana, np. Polska <=> Naród ma jakoby to uwiarygadniać.

3. Spór idzie o to, czy Intronizacja (rozumiana dosłownie, tak jak chciała tego Celakówna) budzi wątpliwości natury teologicznej, czy nie? Chodzi o to głównie, czy są tam treści heretyckie i bałwochwalcze, czy nie? Np. złota korona zamiast cierniowej. Ja twierdzę, że podejrzenia są uzasadnione i sprawa nie jest jednoznaczna. Wymaga to podjęcia szczegółowych badań i analiz teologicznych. Dla przykładu w tej chwili w Kościele obowiązuje zasada, że prywatne objawienia nie mogą być ważniejsze od całości, czyli depozytu wiary. Podobne zastrzeżenia zgłasza wielu biskupów i teologów. Strona przeciwna twierdzi, że obawy są nieuzasadnione i nieważne. Nawet jak prywatne objawienia są niezgodne ze stanem wiedzy teologicznej i Magisterium to przesłanie Celakówny jest  ważniejsze.

4. Wypełnienie woli Celakówny w opinii zwolenników Intronizacji miało by uchronić Polskę przed III-cią Wojną Światową, Armagedonem albo i całkowitą zagładą. Niektórzy idą jeszcze dalej pokładając dzięki temu nadzieję na pomyślność i dobrobyt. Druga strona uważa, że nie ma na to żadnych racjonalnych przesłanek. Jak dotąd nikt ich nie przedstawił. Nie ma też przykładów na podobne zależności i działania w przeszłości. Co więcej:

5. Jeżeli akt Intronizacji jest chytrym i zwodniczym planem Szatana podszywającego się pod samego Jezusa Chrystusa, to naraża nas to jako Polaków na gniew Boga i być może srogą karę. Analogia z Izraelitami i cielcem na pustyni nasuwa się sama. Tych niebezpieczeństw nie chcą w ogóle widzieć zwolennicy Intronizacji.

6. Co Intronizacja ma dać w wymiarze duchowym i osobowym osoby uznającej Jezusa za Króla? Zwolennicy Intronizacji raczej nie przywiązują do tego wielkiej wagi. Przeważa pogląd, że trzeba pójść do spowiedzi i komunii św., a potem starać się unikać grzechów i przestrzegać 10-cioro przykazań. Strona przeciwna widzi w takim podejściu ogromne spłycenie wymiaru duchowości, brak chęci rzeczywistego nawrócenia się i odmiany życia. 

Tych sporów i podziałów można przytoczyć oczywiście więcej, np.

7. Jakie są szanse wprowadzenia Intronizacji w Polsce? Są, czy ich nie ma?

8. Jak rozeznać rzeczywistą wolę Pana Boga w tej sprawie? A może nie ma potrzeby?

Itd. ...

YouTube: 
Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika gorylisko

24-11-2016 [09:40] - gorylisko | Link:

wasza eminęcjo ;-) a gdzie mogę znależć wypowiedz Xs. Stanisława Małkowskiego w sprawie nieważności Intronizacji... bo googlałe, góóglałem i nie mogę wygooglać... jestem poza tym zwyczajnie leniwy... więc gdyby wasza eminęcją był łaskaw, mnie zwykłego grzesznika oświecić wypowiedzia Xs. Stanisława Małkowskiego byłbym wdzięczny...

Obrazek użytkownika Mind Service

24-11-2016 [14:07] - Mind Service | Link:

No, jak jesteś leniwy lub strachliwy, to nic nie poradzę - Google nie boli. BTW, w kwestiach poruszonych w notce masz coś sensownego do powiedzenia, czy tak jak zwykle?

Obrazek użytkownika gorylisko

24-11-2016 [18:20] - gorylisko | Link:

ciekawe, że spodziewałem się takiej odpowiedzi... katolik który mija się z prawdą ? któremu bliżej do uczonego w piśmie, skryby w czasie publicznej działalności Pana Jezusa... a teraz serio, gdzie jest wypowiedz Xs. Stanisława małkowskiego w sprawie nieważności intronizacji...poproszę o dowody, twarde... czy może mam zadzwonić gdzie trzeba i wyjaśnić pana produkcje... nie będe dzwonił do redakcji gw***na ale jak to nawiedzony, mam gorącą linie z samym Jezusem Chrystusem ;-)

Obrazek użytkownika Goral Supreme

24-11-2016 [21:06] - Goral Supreme | Link:

Daj spokoj chlopie.Mialem cie za przyzwoita i statecza malpe a ty wchodzisz w polemiki z niedowarzonym przyglupem,sformatowanym przez Szechtera..
Madrzejsze toto od samego Papieza i Kongragacji do spraw Wiary i Doktryny w KK..
Ja sie smieje z jego medrkowania na poziomie Gimnazjum..
Olej go i nie karm...niech padnie Szechterowiec na NB.
Pzdr...
ps.Masz jakies nowe info zwiazane z "mala kolizja drogowa" w Izraelu ?
BOR skomlal i niczego sie nie dowiedzial...jak i ja...Mainstream milczy i wszyscy udaja ,ze nic sie niewydarzylo...

Obrazek użytkownika Mind Service

24-11-2016 [23:09] - Mind Service | Link:

Pogadajcie sobie chłopaki o bzdurach na ruskim nełonie, co? Albo w głupawym kurniku, do którego nikt oprócz was nie zagląda... NB to nie wasz poziom...

Obrazek użytkownika gorylisko

25-11-2016 [08:12] - gorylisko | Link:

wasza łeeeminęcjo... czy mam pgratulować stanowiska arcybiskupa na niniejszym blogu ? rozumiem, że w kwestii intronizacji wszystkie wystąpienia muszą mieć imprimatur waszej łeeeminęcji a jeśli nie to pastorałem przez łeb... będziesz pan walił osobiście czy za pomocą pana drrrrr tudzież innych ulubieńców...

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

24-11-2016 [11:22] - wielkopolskizdzichu | Link:

Intronizacja? Jezus Chrystus? O czym mowa/ Jest to najzwyklejszy zabieg socjologiczny wpisujący się w dynamikę zmian.
Kościół polski przespał lat temu 20 nic nie znaczącego handlarza samochodami w sutannie i ten wyrósł na imperatora rozdającego karty w Episkopacie. Obecnie mamy na tapecie Natanka którego gwiazda trochę przygasła i rozwrzeszczanego Międlara. Zarówno jeden jak i drugi przy odpowiednim działaniu służb może wyrosnąć na drugiego Ojca Redaktora. Jedynym wyjściem jest ucieczka do przodu. Mizerna zresztą. O tym co jest ważne stanowić będą obchody 25 lecia Radia Maryja przy których Intronizacja wyglądać będzie jak szkolna akademia zaszczycona od niechcenia zblazowanymi oficjelami. Lepiej późno niz wcale, tym nie mniej stanowczo za późno na odzyskanie rządu dusz.

Obrazek użytkownika smieciu

24-11-2016 [22:33] - smieciu | Link:

Daj spokój MindService. Widać taka kolejność dziejowa czy też natura ludzka. Stąd te triumfy Islamu. Ludzie po prostu nie chcą argumentów, nie są zdolni do zrozumienia, do dyskusji. Jedyne czego potrzebują to WIARY. W Pana, Króla, który pokieruje stadem.
Urodziliby się wśród Arabów, teraz byliby najgorliwszymi sługami Allacha. No bo po co argumenty, księgi, przypowieści i w ogóle samodzielne próby zrozumienia świętego przekazu? Po co krytyczne myślenie?
Wystarczy po prostu uznać naszego Boga za Króla!
Czyż to nie niesamowite? Twoi krytycy dostali łaskę urodzenia się akurat tu. W takim katolickim miejscu. W Polsce gdzie jeszcze istnieje jakaś wolność słowa, argumentacji. Miejscu gdzie można samemu odnaleźć źródła. Miejscu gdzie nie potrzeba polegać na ślepej wierze słowom imama z meczetu.
I co oni robią? Wybierają drogę islamu. Z nimi tak jak z muzułmaninem w dyskusję się nie wdasz. Bo ty będziesz przytaczać cytaty, konkrety i fakty. A oni jedynie powiedzą ci że jesteś niewierny.
Będą ci grozić lub się śmiać. Bo przecież po co ta dyskusja? Jezus tak chciał! I mimo że nawet kler ostatecznie dał sobie spokój z dosłownym wypełnieniem zaleceń Celakówny to niczego nie zmienia.
http://gosc.pl/doc/3111636.Bis...
Co ostatecznie stało się nawet zabawne gdyż wygląda na to że twoi adwersarze MindService chyba nawet nie wiedzą z czym się sprzeczają skoro twoje wywody pokrywają się z biskupimi....

Obrazek użytkownika Goral Supreme

25-11-2016 [11:59] - Goral Supreme | Link:

re: "Smieciu"...
..." skoro twoje wywody pokrywają się z biskupimi"....
Moj drogi i tutaj jest wlasnie przyslowiowy "pies pogrzebany"..
Wnosze,ze znasz Historie naszego Kosciola Chrystusowego,wiec i musisz znac upadki,zdrade,falszywe nauki gloszone przez purpuratow i ksieciow Kosciola na przestrzeni wiekow.
Nie na darmo Jezus nasz Pan i Brat przestrzegal nas przed "grobami pobielanymi" i "pasterzami-wilkami w owczej skorze"..
Miloscv Bezwarunkowa do Pana w Trojcy Przenajswietrzej jest najlepsza ochrona i zabezpieczeniem przed tymi ,dla ktorych Samozadowolenie i Wlasna Prawosc w aplikacji Prawa Bozego jest wieksza od Milowania samego Zywego Boga..
Obecnosc Ducha Swietego w Kosciele ktorym jest kazdy z nas jedyna ochrona przed zla Wiara.
Chrystus Jest Krolem Wszechswiata ,wiec i Polski..Akt Intronizacji i w nim uczestnictwo kazdego z indywidualnych Kosciolow byl i jest indywidualna potrzeba wyplywajaca z obecnosci w nim Ducha Swietego i Laski Bozej.
Kto tej Laski nie dostapil i nie uczestniczy w tym Akcie to jego sprawa.
Natomiast odmawianie tego Prawa ,tym ktorzy w nim uczestniczyli jest wlasnie owa "falszywa nauka"..

Obrazek użytkownika smieciu

25-11-2016 [13:18] - smieciu | Link:

Ale może jednak ów akt jest błędem?

Jeszcze raz przeanalizujmy. Przystąpił do Jezusa diabeł i obiecał królestwo. No ale skoro Jezus był Bogiem to diabeł mógł mu naskoczyć. W tym sensie że nie mógł Bogowi niczego dać! No chyba że... Ten diabeł to też był Jezus Chrystus.
Nie ma co się tu wdawać w skomplikowane dyskusje nad ludzką naturą. Wiemy jednak człowiek został stworzony na boskie podobieństwo. Wiemy że w każdym z nas siedzi diabeł i podsuwa nam różne pomysły.
Tak samo musiał siedzieć diabeł w Jezusie. Nie jest to zresztą ważne. Jeśli przyjmiemy że Bóg jest wszechmogący, źródłem kreacji to diabeł też jest jego kreacją. Decyzja o królowaniu była zależna tylko od Jezusa. Diabeł nie mógł mu niczego ofiarować. Diabeł był tam tylko jako źródło pokusy: zostań królem. Otrzymana ewentualnie wtedy korona królewska nie dlatego byłaby diabelska że otrzymana od diabła ale ponieważ oznaczałaby poddanie się diabelskiej pokusie!!!

Panie Góralu jak wiemy z tytułu posiadania władzy dochodzi do kolejnych pokus a jak się mówi dobrymi intencjami piekło jest wybrukowane. Jezus nie mógł przyjąć korony bo oczywiście nie chciał niczego narzucać. Dobra nie da się narzucić! To jest jasne. (mam nadzieję)
Ale jest jeszcze jeden motyw i on może tu być kluczowy. Spójrzmy na tą sytuację z punktu widzenia poddanego. Jeśli na Króla powołamy Boga to wpadamy w tą samą pułapkę w jaką dzisiaj wpadają wyborcy: uznajemy że nasza robota została zrobiona, resztę niech robi Król (rząd)! Oni są ok, wiedzą lepiej, ustanowią odpowiednie prawa itd. Rozumie Pan? Wracamy to punktu wyjścia: Chrystus musi nam narzucić prawa!!! A nam wystarczy bezmyślnie ich przestrzegać!!!

Panie Góralu, niech Pan się zastanowi czy naprawdę Jezusowi potrzebny jest ten akt? Czy Jezusowi zależało na uznaniu go Królem czy na zrozumieniu, ogranięciu, przyjęciu jego nauki?
"Nie każdy, który Mi mówi: »Panie, Panie«, wejdzie do królestwa niebieskiego, lecz ten, kto spełnia wolę mojego Ojca, który jest w niebie". (Mt 7,21)

Nie przypadkiem jestem anarchistą...

Obrazek użytkownika Goral Supreme

25-11-2016 [16:00] - Goral Supreme | Link:

Z postow zamieszczonych na twoim blogu,wynika ze jestes uczciwy intelektualnie i duchowo,to jest jedynym powodem dla ktorego wchodze w rozwazania z toba na temat Wiary i Boga.
Napisales.."naprawdę Jezusowi potrzebny jest ten akt?"...
Tego nikt nie wie i nie bedzie wiedzial poza osobami wybranymi przez niego czyli Prorokami.Wiec rozwazania rozumowe na ten temat sa pusta Retoryka.
Mozna rowniez w ramach tej samej retoryki zadac pytanie ..:a jezeli ten Akt Intronizacji jest Jego ,Boska Wola ?.."
Ten argument nie jest tutaj podejmowany..mozna interlekutorowi ,ktorego najwlascie ocenil Gorylisko zarzucic z czystym sumieniem manipulacje lub Ignorancje...
Tobie po latach tutaj twojej obecnosci nie mozna zarzucic..
Boga w Trojcy Przenajswietrzej nie mozna tylko zamykac i personifikowac w osobie Jezusa..
Nie przypadkowo jednym z imion Boga Zywego ,ktore nam objawil jest El Shaddai...i nie jest to "pokojowa" wersja jego Wszechmocy..
Jak wiesz ,korzystal czesto z wlasnej Boskiej Potegi aby kruszyc i karac Zlo..takze we wlasnych dzieciach..
Dogma naszego Chrzescijanskieho Kosciola zmienia sie..Zmienia sie nasza ludzka proba zrozumienia Boga..
On jest Niezmienny...Jezeli Jego Wola byl Akt Intronizacji jako Krola Polski,to godze sie na to z cala radoscia.
Moje sumienie czyli serce Jego Kosciola we mnie , z jakims czystym spokojem ,Miloscia,Radoscia i Ufnoscia przyjelo ten Akt...a przeciez dobrze wiesz wlasnego Sumienia nie mozna oszukac...
Bylem w Lagiewnikach...wydano ponad 83 tysiace Swietego Sakramentu podczas tej jednej Mszy Swietej...to mowi samo za siebie.
Pzdr.

Obrazek użytkownika Ptr

25-11-2016 [10:25] - Ptr | Link:

W zobaczeniu tego spekulacje intelektualne mogą nie pomóc , to trzeba samemu zobaczyć i zrozumieć. Nie zrozumiesz , gdy opowiedzą ci o tym inni. Przepowiednie Celakówny właśnie powoli się wypełniają.
Jaką mocą dokonuje się zmiana w Polsce ?

Obrazek użytkownika Ptr

25-11-2016 [12:37] - Ptr | Link:

cd. Uściślając , wg. mnie dzieje się teraz coś , co rzeczywiście ma ogólne podobieństwo do jej wizji.
Jednak osobista odpowiedź człowieka powstaje na wezwanie Ducha Świętego przede wszystkim, co jest możliwe do rozeznania w prawdzie , a nie tylko świadectwo, przesłanie człowieka.

Obrazek użytkownika Mind Service

25-11-2016 [14:15] - Mind Service | Link:

Wg mnie kluczem do zrozumienia, przyjęcia lub odrzucenia jest pytanie, czy Intronizacja jest lub czy prowadzi do Królestwa Bożego czy też nie. Bo jeżeli Jezus jest Królem, a jest, to jest nim wlasnie w Jego Królestwie Bożym. Wszystko zatem zależy od tego jak rozumiemy Królestwo Boże. Czym ono dla nas jest i gdzie?

Obrazek użytkownika Ptr

25-11-2016 [15:57] - Ptr | Link:

Czyją mocą dokonuje się zmiana w Polsce ?

Obrazek użytkownika Mind Service

26-11-2016 [22:35] - Mind Service | Link:

Jak to czyją? Mocą woli ludu, czyli demokracji - gdyż takie były wyniki wyborów. Ale, zdaje się sugerujesz, że mocą Pana Boga? To teraz wykaż jeszcze co to ma wspólnego z Intronizacją?

Obrazek użytkownika Ptr

27-11-2016 [09:18] - Ptr | Link:

W każdych wyborach decyduje wola ludu, wynik głosowania. Jezusa też ukrzyżowała wola ludu, wynik głosowania. To trywialne tłumaczenie , które chce siebie samo widzieć jako racjonalne.
Dlaczego wola ludu w Polsce i nie tylko jest właśnie taka , w ogólności ?

Obrazek użytkownika Mind Service

27-11-2016 [11:07] - Mind Service | Link:

Czyli ludzie strzelają, Pan Bóg kule nosi? A gdzie w tym wszystkim jest "wolna wola"? No i nie wykazałeś jeszcze związku Intronizacji z Królestwem Bożym...

Obrazek użytkownika Ptr

27-11-2016 [23:18] - Ptr | Link:

Związek Królestwa Bożego z Ziemią jest "jako w Niebie , tak i na Ziemi".
To jest proces , zależy od wiary. Przesłanie jest silniejsze od ideologii. Ale można uwierzyć też ,że ideologia jest ważniejsza od przesłania. Pod dowolnym pretekstem. Na przykład pod pretekstem zachowania wolności woli. Racjonalności itp. (Jednak wg. mnie będą to słabe argumenty.)

Ludzie mają zawsze wolną wolę , ale to nie znaczy , że "strzelają" na oślep. Każdy stara się o to, by dokonać dobrego wyboru wg. własnych kryteriów. Jeżeli indywidualnie i w dużej mierze niezależnie od siebie, wbrew trudnościom ( miliony ) wybierają podobny kierunek, to z jakiego powodu ? Czy da się na to dać silne, a nie słabe, czyli trywialne wytłumaczenie ?
Na zmianę w Polsce ?