Za dwa lata COP24 w Polsce

Wbrew czarnowidztwu i malkontenctwu opozycji i mediów z nią związanych nie jesteśmy skazani na pozostawanie w izolacji. Oto dowód. Po tegorocznym szczycie NATO w Warszawie Polska będzie wkrótce miała ponownie okazję być gospodarzem ważnego wydarzenia międzynarodowego o skali światowej.
Jak ogłosiło przed kilkoma godzinami ministerstwo środowiska w 2018 r. w naszym kraju odbędzie się najważniejsze globalne forum poświęcone światowej polityce klimatycznej: 24. sesja Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP24) wraz z 14. sesją Spotkania Stron Protokołu z Kioto (CMP 14). Będzie to okazja do propagowania polskich pomysłów: leśnych gospodarstw węglowych oraz rozwoju geotermii.
Resort dodał, że propozycję organizacji światowego szczytu klimatycznego w Polsce, w imieniu polskiego rządu, zgłosił minister Jan Szyszko podczas konferencji COP22 w marokańskim Marrakeszu.
Szyszko przypomniał, że Polska aktywnie realizuje nasze zobowiązania wynikające z Protokołu z Kioto. Polska zredukowała swoją emisję CO2 o 32 proc. względem wymaganych 6 proc. przy jednoczesnym wzroście gospodarczym - dodał Szyszko.
Polska swoją politykę klimatyczną chce kształtować w oparciu o lasy wychwytujące CO2 z atmosfery (leśne gospodarstwa węglowe) oraz odnawialne źródła energii, w tym przede wszystkim rozwój geotermii.  
Według ministra głównym celem Porozumienia paryskiego jest zmniejszenie koncentracji CO2 w atmosferze. - Drogami do tego celu są po pierwsze redukcja emisji, a po drugie wchłanianie CO2 z atmosfery przez żywe systemy, jak gleba i lasy – stwierdził Szyszko.
Polska chciałaby także zaproponować badania nad ekonomicznymi uwarunkowaniami redukcji CO2 poprzez wychwytanie go przez lasy i glebę dla zrównoważonego rozwoju świata.
Badania naukowe pokazują, że m.in. poprzez sadzenie odpowiednich gatunków drzew można zwiększyć zdolność lasów do pochłania dwutlenku węgla. Program pilotażowy leśnych gospodarstw węglowych jest przewidziany w Polsce na lata 2017-2020.
- My chcemy wiedzieć; co jest bardziej efektywne, wchłanianie czy redukcja. I to w różnych częściach świata, nie tylko z punktu widzenia temperatur, ale także różnorodności gatunków, zmniejszenia głodu i produkcji żywności - dodaje Szyszko.
Jego ministerstwo zwróciło uwagę na fakt, że w interesie Polski jest to, aby skutecznie przeciwdziałać zmianom klimatu. Aby to osiągnąć, działania na rzecz ochrony klimatu muszą być realizowane przez wszystkie państwa. Oczywiście, co również podkreśla nasz kraj, te wysiłki muszą być dostosowane do możliwości poszczególnych krajów. Chodzi o zapewnienie równowagi zobowiązań pomiędzy państwami znajdującymi się w różnej kondycji i na różnych etapach rozwoju, ale też w równym stopniu narażonymi na negatywne skutki zmian klimatu.
Działania zmierzające do zmniejszania koncentracji dwutlenku węgla na świecie mają się odbywać m.in. poprzez wprowadzanie nowych technologii czy zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii w bilansie energetycznym. Z kolei równoważenie emisji będzie następowało m.in. w drodze wzrostu zalesiania, co postulowała polska delegacja na COP.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Marek1taki

19-11-2016 [08:58] - Marek1taki | Link:

Referatem wprowadzającym na COP24 będzie rys historyczny oparty o fragmenty powieści "Zły". O nawiązaniu do tradycji marketingu "kup pan cegłę" opowie syn czy wnuk Tyrmanda - Mathew.

Obrazek użytkownika Marek1taki

19-11-2016 [08:59] - Marek1taki | Link:

Drugi referat wygłosi Waldemar P. na temat: Chlorofil modyfikowany genetycznie nie potrzebuje CO2 do syntezy, a nawet światła.

Obrazek użytkownika Jabe

19-11-2016 [15:41] - Jabe | Link:

„Wbrew czarnowidztwu i malkontenctwu opozycji i mediów” „w naszym kraju odbędzie się najważniejsze globalne forum poświęcone światowej polityce klimatycznej” – Pieniądze zostaną wydane. Radujmy się!

Leśne gospodarstwa węglowe – Ostra faza.

Uczestnicy tych wszystkich ważnych konferencji emitują CO₂. Trzeba coś z tym zrobić, dla dobra ludzkości.