Sądne dni

W chwili, gdy piszę ten komentarz, świat elektryzują informacje – o wysadzeniu przynajmniej części Mostu Krymskiego i jeszcze ważniejsza – o próbie aresztowania przez rosyjskie służby jakichś ważnych wojskowych. Do tej próby sił ponoć użyto dużych jednostek wkraczających na ulice Moskwy. Nie wiadomo do końca, co się dzieje, ale cokolwiek by to było, to są fatalne informacje dla Putina, jego otoczenia i całej Rosji. Już w tej chwili współpracujące z Rosją Chiny i Indie dopuściły się ostentacyjnego lekceważenia kremlowskiego watażki. Ignorowanie i niechęć do współpracy okazują również do niedawna zależne od Moskwy republiki azjatyckie, jak na przykład Kazachstan. 

Zarówno potencjał wojskowy Kremla, jak i gospodarczy są na wyczerpaniu. Rośnie niezadowolenie społeczne, co ciekawe nie tyle wywołane brutalną wojną, ile brakiem sukcesów, a właściwie coraz bardziej widocznymi klęskami. Putin znalazł się w pułapce, z której nie widzi wyjścia. Odkrywa swoje coraz bardziej zakamuflowane aktywa na Zachodzie, w tym również w Polsce. Mają za zadanie zachęcić Ukrainę do takiej formy negocjacji, która nie skończy się widoczną porażką Moskwy. Być może pół roku temu, po klęsce pod Kijowem, takie rozmowy były jeszcze możliwe, ale ludobójstwo w wykonaniu armii rosyjskiej, ogrom cierpień narodu ukraińskiego, wielkie zniszczenia powodują, że nikt wśród broniących się nie może takich propozycji traktować serio. 

Co więc Putinowi zostało? Broń masowego rażenia. Nawet jeżeli jest ona w takim samym stanie jak reszta rosyjskiego sprzętu wojskowego, to i tak niewielka jej część może wywołać niewyobrażalną masakrę. Putin wie, że wszyscy boją się opcji nuklearnej, i w ten strach inwestuje. Problem w tym, że blef nie może trwać zbyt długo. Po klęsce armii rosyjskiej z użyciem broni konwencjonalnej wykorzystywanie straszaka nuklearnego jest wręcz oczywiste. Pytanie, czy ta sytuacja nie wymknie się spod kontroli? Po serii blefów Moskwa może próbować uwiarygodnić się bardziej konkretnymi działaniami niż tylko propagandą. Ale to nas spycha na granice wojny nuklearnej. 

Mamy wiele problemów: inflację, wciąż odczuwalne skutki covidu i wreszcie wojnę na wy-ciągnięcie ręki. Ale to wszystko nie będzie miało znaczenia, jeśli dojdzie do eskalacji nuklearnej. Putin ustąpi tylko przed siłą i zdecydowaniem. 

Wywiad prezydenta Andrzeja Dudy dla „Gazety Polskiej”, w którym zaproponował udział Polski w programie współdzielenia broni nuklearnej, odbił się echem na całym świecie. Bar-dzo ciekawa jest reakcja Departamentu Stanu USA. Amerykanie wprost mówią, że decyzja o przyłączeniu Polski do tego programu zależeć będzie od rozwoju sytuacji. Czyli jeśli Putin posunie się dalej, to Amerykanie mogą użyć kwestii dozbrojenia Polski w broń nuklearną do powstrzymania go. To niezwykle ważna deklaracja i będzie miała duże konsekwencje. Pyta-nie tylko, ile mamy jeszcze czasu?

Tekst pochodzi z najnowszego tygodnika „Gazeta Polska”.

YouTube: 
Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika u2

13-10-2022 [10:42] - u2 | Link:

decyzja o przyłączeniu Polski do tego programu zależeć będzie od rozwoju sytuacji

Białoruś już zmieniła konstytucję umożiiwiając Rosji umieszczenie glowic atomowych na Białorusi. W Królewcu ponoć są już setki takich głowic wycelowanych niekoniecznie w Polskę.

Obrazek użytkownika sake3

13-10-2022 [13:33] - sake3 | Link:

@u2.....Może i niekoniecznie ale czy nie napewno?

Obrazek użytkownika u2

13-10-2022 [13:42] - u2 | Link:

Chodzi o zastraszenie całej Europy, a nie tylko Polski. Więc niekoniecznie. :-)

Obrazek użytkownika Jabe

13-10-2022 [11:22] - Jabe | Link:

Do tej próby sił ponoć użyto dużych jednostek wkraczających na ulice Moskwy. – Ponoć? Moskwa jest odcięta od świata i nie można tego potwierdzić?

Obrazek użytkownika u2

13-10-2022 [13:06] - u2 | Link:

Nie martw się, dowiesz się o wszystkim w swoim czasie.

Obrazek użytkownika spike

13-10-2022 [18:51] - spike | Link:

Zabawna jest sytuacja polityczna, Zachód nakłada sankcje na Rosję, ale nie zrywa z nią stosunków dyplomatycznych. Ciekawe ile krajów by tak postąpiła, Rosja powinna być całkowicie odcięta od świata. Jak za Bin Ladena powinna być wyznaczona nagroda za głowę Putina.

Obrazek użytkownika spike

13-10-2022 [19:03] - spike | Link:

Soją drogą co do użycia broni A, sądzę, że Putin rakiet może nie użyć, wystarczy że zbombarduje elektrownię atomową, skutek podobny, Putin nie mogąc wygrać z Ukrainą, będzie ją chciał zrównać z ziemią. Ukraińcy pewnie plują sobie w brodę, że dali się omamić gwarancjami zachodu i pozbyli się arsenału rakietowego, być może Putin w takiej sytuacji by się nie odważył napaść, bo Kremla by już nie było.

Obrazek użytkownika jazgdyni

14-10-2022 [05:04] - jazgdyni | Link:

@Autor

Witam

Amerykanie, na sugestię z Polski, nie dają zdecydowanej odpowiedzi i się zastanawiają, niby czekając na rozwój sytuacji.
Tak, czekają. Lecz nie na efekty działań wojennych na Ukrainie, tylko na rezultaty zbliżających się w RP wyborów. Przecież mają dobrą wiedzę w temacie sondaży i możliwości zwycięstwa opozycji. Mieli by więc umieścić u nas atomówki, gdy do władzy dorwie się Tusk - jak powiedzieli Rosjanie - nasz człowiek w Warszawie?

Pozdrawiam

Obrazek użytkownika Jabe

14-10-2022 [06:42] - Jabe | Link:

W gestii Amerykanów jest, która część okrągłego stołu jest u koryta.

Obrazek użytkownika spike

14-10-2022 [11:01] - spike | Link:

Ach gdzie te czasy, kiedy to Sowieci kontrolowali cały Okrągły stół, a szczególnie Bolka Wałęsę i jego zaplecze TW, z Tuskiem włącznie, aż się łezka w oku kręci.

Obrazek użytkownika Jabe

15-10-2022 [09:57] - Jabe | Link:

Wygląda na to, że okrągłostołowców, wraz z archiwami, przejął suweren zza Wielkiej Wody. Po owocach.

Obrazek użytkownika Kazimierz Koziorowski

14-10-2022 [08:33] - Kazimierz Kozio... | Link:

Sądne Dni wieszczy autor ale wezwania do modłów nie słychać... ani do mobilizacji rezerwistów

Obrazek użytkownika spike

14-10-2022 [11:06] - spike | Link:

Po co ciebie wzywać do modlitwy, nie jesteś wierzący, inaczej byś wiedział, że katolicy w Polsce od dawna się modlą o pokój, a także za Putina, a wojna tak czy owak będzie, przeczytaj sobie Orędzie św.Łucji, to się dowiesz, np. tu:

https://www.salon24.pl/u/spike...
 

Obrazek użytkownika u2

14-10-2022 [12:05] - u2 | Link:

Orędzie św.Łucji

Potwierdzają te widzenia wizje inż. Ossowieckiego, czy Mariana Węcławka. Ale głowię się jak ruscy mogą dojść do Atlantyku skoro już połamali sobie zęby na Ukrainie ? To że wojna światowa będzie to raczej nieuchronne, zwłaszcza po obłąkańczym ataku Rosji na Ukrainę. To będzie eskalować. Dziwne, że kacapy zaatakowali pomimo tych ogólnodostępnych i rozpowszechnionych wizji :-)

Obrazek użytkownika spike

14-10-2022 [15:39] - spike | Link:

Z proroctwami, czy przepowiedniami jest tak, że podają jak będzie przyszłość, zaczynając od chwili przepowiedni i niczego się nie zmieni, wystarczy niewielkie odstępstwo a skutek będzie całkiem inny. Podobnie jest z Orędziem św.Łucji, została jej przekazana wizja tego co nas czeka, po to, byśmy mogli to zmienić, a wiele już się zmieniło, jak choćby rozpad ZSRR, choć nie do końca, co ma teraz swoje konsekwencje. Orędzie mówi o wojnie globalnej z Chinami włącznie, a np. Apokalipsa św.Jana mówi o wojnie nuklearnej zapoczątkowanej przez Chiny i kilka państw tego regionu, posiadających broń A, podobnie przepowiada Nostradamus. Chyba po to dowiadujemy się o przyszłości, by ją zmienić?

Nie wykluczone, że Rosja będzie osłabiona wojną z Ukrainą, co może skutkować atakiem Chin, które od dawna mają z Rosją zatarg.

Obrazek użytkownika u2

15-10-2022 [08:14] - u2 | Link:

Rosja będzie osłabiona wojną z Ukrainą, co może skutkować atakiem Chin, które od dawna mają z Rosją zatarg.

To wygląda logicznie, tyle że w wizji św. Łucji Chiny zostają zniszczone od własnej broni. Chińczycy nie są głupi i na pewno znają tę wizję, no i nie są samobójcami :-)

PS. Użycie broni atomowej przez Rosję może sprokurować taki atak Chin.

Obrazek użytkownika Kazimierz Koziorowski

15-10-2022 [06:36] - Kazimierz Kozio... | Link:

@spike
nie wypowiadaj się w imieniu katolików w Polsce ale we własnym. ja nie wiem czy ktoś się modli i w jakiej intencji. ale z publicznych wypowiedzi wielu polityków, dziennikarzy i blogerów wynika że przebierają nogami żeby ten konflikt rozgorzał na dobre ponieważ wersja pokojowych kompromisów niegodna jest Polaka.
rozgłaszanie swoich prywatnych interpretacji wizjonerów i objawień to jest najczęstsza herezja w KK. NIE ZNASZ DNIA ANI GODZINY jest jedyną prawdą objawioną. Rosjanie w większości wykazują  symptomy zbiorowego opętania ale w XXI wieku opętanych poza Rosją jest o wiele więcej w zamożnych krajach gdzie króluje relatywizm moralny.

Specjalnie dla ciebie pod rozwagę: Modlitwa Opętanych
 
1. To wcale nie było tak jak to teraz pokrętnie przedstawiacie.
 
2. A jeżeliby nawet tak się zdarzyło, to przecież nie było aż tak tragicznie.
 
3. A chociażby nawet sytuacja mogła wyglądać tragicznie, to nie ma powodu żeby od razu robić z tego aferę.
 
4. A choćby nawet zrobiła się z tego afera, to przecież nie z naszej winy.
 
5. A jeśli byśmy się nawet przyczynili do jej powstania, to wcale tak nie myśleliśmy.
 
6. A jeśli byśmy nawet tak pomyśleli...
 
7. To wy, motłoch, na to wszystko sobie zasłużyliście!
 
Amen

Obrazek użytkownika sake3

15-10-2022 [09:05] - sake3 | Link:

Jeśli chodzi o przebieranie nogami to raczej polscy politycy spod znaku PO-PSL i Lewicy skupieni w EPL w Parlamencie Europejskim.To oni chcąc konfliktu z obecnym rządem w celu obalenia go i dlatego wstrzymali się od głosu podczas debaty nad przyjęciem projektu uznania Rosji za państwo terrorystyczne,a trzy zgredy Cimoszewicz,Belka i Miller nawet żądali odrzucenia debaty. Jeśli Rosja nie będzie uznana za państwo terrorystyczne to będzie oznaczało,że świat,UE,Polska usprawiedliwiają Rosję,dają na to swoje błogosławieństwo,i przyzwalają na ludobójstwo..

Obrazek użytkownika Jabe

15-10-2022 [10:01] - Jabe | Link:

To oni chcąc konfliktu z obecnym rządem w celu obalenia go i dlatego wstrzymali się od głosu podczas debaty nad przyjęciem projektu uznania Rosji za państwo terrorystyczne...

Czyli oni chcą konfliktu, bo nie robią tego, co prezes chce.

Obrazek użytkownika spike

15-10-2022 [21:32] - spike | Link:

"z publicznych wypowiedzi wielu polityków, dziennikarzy i blogerów wynika że przebierają nogami żeby ten konflikt rozgorzał na dobre ponieważ wersja pokojowych kompromisów niegodna jest Polaka."

Parafrazując Lisa "można pisać różne głupoty, ale że aż takie".
-nie jest tu mowa o politykach, tym bardziej nie wiadomo jakich i których, taką głupotę każdy może sobie nabazgrać, konkrety.

-Co do "pokojowych kompromisów", pisać o nich , w domyśle takich jak już czytaliśmy, by Ukraińcy się poddali i oddali co ich, to może pisać ktoś nierozgarnięty, ciekawe czy ty byś oddał swoich bliskich wrogowi, wiedząc co z nimi zrobi, tylko by ciebie nie ograbił czy zamordował, tak myślą i postępują talmudowcy, poświęcenia dla Ojczyzny czy bliskich nie znają, czego dowiedli.

Obrazek użytkownika Kazimierz Koziorowski

16-10-2022 [08:05] - Kazimierz Kozio... | Link:

kompromis polega na tym że jedna i druga strona konfliktu ustępuje. 
jezeli chodzi o modlitwy w intencji, domniemywam żeby jedni unicestwili drugich, to nawoływanie do nienawiści nie ma nic wspólnego z prawem Bożym

Obrazek użytkownika EsaurGappa

14-10-2022 [20:21] - EsaurGappa | Link:

... świat elektryzują informacje..Tak proszę szanownego redaktora świat elektryzują informacje z  3 igrzysk Nowożytnych,śmierć śmierć śmierć,krew niewinnych tańsza od reklamy byle czego.