Mobilizacja do ucieczki

  Wczoraj [4.10.2022] poznaliśmy dane dotyczące mobilizacji w Rosji.  Dziś upłynęły dokładnie dwa tygodnie od wydania przez Putina dekretu w tej sprawie.  Dowiedzieliśmy się, że kilkakrotnie więcej potencjalnych żołnierzy uciekło z Rosji niż zostało zmobilizowanych.  Według danych Forbes:

  "Od chwili ogłoszenia mobilizacji, czyli w ciągu niespełna dwóch tygodni, z Rosji wyjechało do 700 tysięcy osób. Poinformował o tym Forbes powołując się na źródła w administracji rosyjskiego przywódcy.  Najwięcej - do 200 tysięcy Rosjan - wyjechało do Kazachstanu. Obywatele Federacji Rosyjskiej uciekają do państw, które nie zamknęły dotychczas granic dla Rosjan. Uciekają przede wszystkim mężczyźni w wieku poborowym. W tym czasie, czyli w ciągu minionych niespełna dwóch tygodni, do armii rosyjskiej udało się zmobilizować ponad 200 tysięcy osób.
Ucieczka nie tylko przed wojskiem, ale też w proteście
Rosjanie uciekają z kraju nie tylko przed powołaniem do armii, ale również w proteście przeciwko rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
Według niezależnych dziennikarzy - ogłoszona przez Władimira Putina częściowa mobilizacja uzmysłowiła Rosjanom, że wojna trwa naprawdę, a cynkowe trumny z ciałami poległych żołnierzy są już na każdej ulicy w każdym mieście.
Rosjanie uciekają głównie do krajów, które nie wprowadziły dla nich obowiązku wizowego." {TUTAJ}.

  Według portalu Interia.pl:

  "Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu obwieścił sukces "częściowej mobilizacji" w tym kraju. Jak wskazał kremlowski propagandysta, do wojska trafiło 200 tysięcy osób. Jednocześnie Szojgu zaznaczył, że celem mobilizacji jest powołanie 300 tys. przyszłych żołnierzy.
  Jak przekazał we wtorek minister obrony Rosji Siergiej Szojgu, na poligony trafiło około 200 tys. osób. (...)  - Poinstruowałem, aby zapewnić każdemu niezbędne zestawy ubrań i inne przedmioty, aby mianować ich na stanowiska wojskowe. Szkolenie kadr odbywa się na 80 poligonach i w sześciu ośrodkach szkoleniowych - przekazał Szojgu, cytowany przez prokremlowską agencję INTERFAX.
Warto zauważyć, że w sieci pojawiły się nagrania oraz zdjęcia z jednostek, do których trafili zmobilizowani. Według relacji brakuje im nie tylko sprzętu i odpowiedniego ubioru, ale nawet... miejsc do spania."  {TUTAJ}.

  Dane z Kazachstanu potwierdza tamtejsze MSW:

  "Ponad 200 tys. Rosjan wjechało do Kazachstanu od 21 września, gdy w Rosji ogłoszono mobilizację na wojnę z Ukrainą, a wyjechało z Kazachstanu 147 tysięcy - powiedział we wtorek szef MSW Kazachstanu Marat Achmetżanow.
Dane o ponad 200 tysiącach przybyłych Rosjan minister podał dziennikarzom na marginesie spotkania rządu - relacjonuje agencja Interfax-Ukraina. "Wczoraj do naszego kraju wjechało ponad 7 tysięcy obywateli Federacji Rosyjskiej, a około 11 tys. wyjechało. Ci, którzy przyjeżdżają, wyjeżdżają" - powiedział Achmetżanow." {TUTAJ}.

  Nie wiadomo, gdzie pojechali ci, co wyjechali z Kazachstanu.  Gruzja, Kazachstan, Estonia, Mongolia - do każdego z tych krajów przyjechało co najmniej kilkadziesiąt tysięcy rosyjskich mężczyzn w wieku poborowym.  Portal Polskieradio24.pl przytacza artykuł z Politico:

  "Im większa mobilizacja sił, tym gorzej dla Rosji? Politico wskazuje skutki uboczne poboru"
  Prezydent Rosji Władimir Putin najprawdopodobniej zdoła zmobilizować 300 tys. rezerwistów na wojnę na Ukrainie. Ale od czasu ogłoszenia mobilizacji do Gruzji i Kazachstanu wyjechało już ok. 360 tys. mężczyzn. Mówiąc najprościej, im bardziej Kreml się zmobilizuje, tym więcej mężczyzn będzie próbowało opuścić kraj, a to ma ogromne konsekwencje dla gospodarki. A Rosja nie ma planu rozwiązania tego problemu, twierdzi Politico. (...) Mężczyźni, którzy teraz opuszczają Rosję, są w wieku produkcyjnym - ich wyjazd to ogromna strata dla sił zbrojnych. Ale zarówno mobilizacja, jak i ucieczka tak wielu ludzi stworzy kolejny problem - brak wykwalifikowanych pracowników w każdym sektorze. A w kraju nie ma ustalonego systemu utrzymania ciągłości społeczeństwa w czasie wojny." {TUTAJ}.

  W ciągu kilku ostatnich dni mnożą się informacje o tym, iż choć granice Rosji nie są formalnie zamknięte, to rosyjska straż graniczna nie chce wypuszczać ludzi z kraju.  Czy to zachęci Rosjan do walki?

 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Jabe

05-10-2022 [20:33] - Jabe | Link:

Ciekawe, kto tę przyszłą ziemię niczyją zagarnie.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

05-10-2022 [22:10] - Imć Waszeć | Link:

Ma Pan na myśli tych "naszych w 50%", co to podobno walczyli pod Grunwaldem, a wcześniej bili się podczas krucjaty w Palestynie?

Obrazek użytkownika u2

05-10-2022 [21:27] - u2 | Link:

Ucieczka nie tylko przed wojskiem, ale też w proteście

Raczej uciekają ze strachu, nie w proteście. Widziałem rozmowę kazachskiego vlogera, który pytał się Rosjan do kogo należy Pawłodar, oczywiście nie wiedzieli, podobnie jak Krym czy Donbas, albo Ługańsk :-)

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

05-10-2022 [22:07] - Imć Waszeć | Link:

Lepszy jest wywiad z baru w Gruzji przeprowadzony z panią Ksenią Sobczak (córka byłego szefa Putina).

Obrazek użytkownika u2

05-10-2022 [23:37] - u2 | Link:

wywiad z baru w Gruzji przeprowadzony z panią Ksenią

To nie wywiad, to była rozmowa właściciela baru z Ksenią, który nie wpuścił Ksenię. W sumie Ksenia nie popiera Putina, jest przeciwko, trudno od niej oczekiwać rejtanowskich gestów.

https://twitter.com/Tabagari/s...

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

05-10-2022 [21:42] - Imć Waszeć | Link:

Łukaszenka podał właśnie "sposób" na brak rąk do pracy, sposób sowiecki, który się już raz "sprawdził" za Stalina. Do pracy pójdą dzieci. Kobiety też, lecz przy globalnej urawniłowce już nikt nie dostrzega tu jakiejś szykany. Co do tych 300 tys poborowych, to wersja oficjalna, żeby nie było "przypału". Nieoficjalnie Putin chce milion dwieście tysięcy i właśnie w tym celu organizowane są łapanki uliczne. Zgarniają wszystkich ze sznurka rżniętych, a potem się ewentualnie paru wypuści. Zarobią sobie trepy na łapówkach, żeby nie szczekali, że im pod carem źle. Ponadto zauważcie, że Rosja rozpoczęła komunikację z Zachodem metodą obrazkową. To duch czasów, w których żyjemy. Północno koreański pociąg odpala pocisk balistyczny nad Japonią. Taki sam pociąg jedzie dostojnie tydzień przez Rosję do ukraińskiej granicy i wiezie rakiety balistyczne. Przebazowane zostają bombowce strategiczne na lotnisko niedaleko Finlandii, gdzie montuje się broń atomową. Gigantyczny okręt podwodny zajmuje stanowisko nieopodal Atlantyku i ma podobno na pokładzie "Szatana". Wszyscy wiedzą, że Ukraina nie graniczy z kołem podbiegunowym i nie leży nad Atlantykiem. Autonomiczna torpeda z napędem atomowym o nazwie Posejdon jest więc przeznaczona dla kogoś innego. Są adekwatne odpowiedzi ze strony NATO. Dialog obrazkowy trwa. Jest to realizacja przećwiczonego w każdym poważnym państwie schematu poruszania się po drabinie eskalacyjnej. Waży tutaj każde wypowiedziane słowo i każdy gest polityka, czy wojskowego. A tymczasem Sikorski.... skarpetki i gacie opadają. Kto tego kret*a w ogóle zalegendował w polityce?

Jeżeli ktoś do tej chwili nie zakumał jak się pichci politykę, to podam dużo prostszy do spożycia przykład. W Korei tym razem Południowej bardzo popularna była i jest potrawa na bazie kiszonej kapusty. Chodzi bodajże o kimchi:

https://przelom.pl/39898-kimch...

Koreańczycy zajadali się nią bez przerwy. Ponieważ miejscowa produkcja nie była w stanie pokryć takiego wielkiego zapotrzebowania, to swoją szansę upatrzyli tu sprytni Chińczycy. To Chińczycy zaczęli produkować gros tej kapusty spożywanej w Korei. Wreszcie któregoś dnia w popularnym portalu pojawił się przerażający film z chińskiej wytwórni kapusty kiszonej. To raczej nie jest ten film, bo słyszałem o lepszych scenach, ale dla ilustracji się nada:

https://www.youtube.com/watch?...

Dodatkowo z boku filmu są napisy, ale nie po chińsku, tylko po japońsku - katakana i hiragana wśród znaków kanji. W tym filmie, o którym mi opowiadał ten, który siedział koło pana Rysia, co miał na Fejsie znajomą z Korei, była lepsza scena. Podobno w kadzi pełnej chińskiej kapusty tańczył stary Chińczyk z flaszką wódki w jednym ręku i kiepem (pogniecionym papierosem) w drugiej, ubrany tylko w robotniczą beretkę i być może skarpetki, czego nie udało się potwierdzić. Reszta fabrycznie goła. W Korei liczba zamówień ulubionego dania "niespodziewanie" drastycznie spadła.

Obrazek użytkownika u2

05-10-2022 [21:54] - u2 | Link:

Kto tego kret*a w ogóle zalegendował w polityce?

Z tego co czytałem to Misiek. Co robi teraz Misiek wszyscy wiedzą, ujada na Peace w totalniackich merdiach:-)

Obrazek użytkownika Adam66

05-10-2022 [23:52] - Adam66 | Link:

@ Imć Waszeć
"A tymczasem Sikorski.... skarpetki i gacie opadają. Kto tego kret*a w ogóle zalegendował w polityce?" - Karierę "polityka" zaczynał w rządzie Olszewskiego, był entuzjastycznie polecany przez Jarkacza....
https://pl.wikipedia.org/wiki/...
A kimchi, na wszelki wypadek robię sobie sam w domu.  Swoją drogą, nie mogę zrozumieć jak ludzie mogą kupować i spożywać pożywienie z Chin.  Już wiele lat temu, mój chiński kolega z pracy, uprzedzał żeby nie kupować chińskich warzyw, bo nie dość, że w wielu przypadkach uprawia się je na dawnych wysypiskach śmieci, to jeszcze jako nawozu używa się ludzkich ekskrementów. 

 

Obrazek użytkownika Jabe

06-10-2022 [10:12] - Jabe | Link:

„Jarkacz” to prawdziwy taśmociąg do polityki. Co mu wrzucą, trafia na szczyt sterty. Dla przykładu, Mateusz, człek nie­znany, z miejsca został wice­premierem.

Obrazek użytkownika Kaczysta

05-10-2022 [21:50] - Kaczysta | Link:

 Lepiej być okupowanym przez USA niż wyzwolonym przez ZSRR

Obrazek użytkownika u2

05-10-2022 [21:57] - u2 | Link:

Lepiej być okupowanym przez USA niż wyzwolonym przez ZSRR

Tak wykombinowali Japończycy. Bombki atomowe nie złamały ich. Dopiero wkroczenie na Daleki Wschód Stalina przekonało ich do pakowania manatek :-)

Obrazek użytkownika smieciu

05-10-2022 [22:50] - smieciu | Link:

Ta mobilizacja wygląda mi na taką samą farsę jak wojna na Ukrainie. Mam tu na myśli że jak nie wydaje się by Ruskom zależało na zwycięstwie tak nie zależy na zmobilizowaniu tych ludzi do woja.
Przecież widać że wojsku ci ludzie nie są w ogóle potrzebni skoro nie ma dla nich sprzętu czy nawet łóżek do spania. Z motyką pójdą walczyć? Chyba tak bo podobno Ukraińcy niemal wszystko zniszczyli, kałasznikowy zardzewiałe a pozostały sprzęt albo nie strzela albo nie jeździ.
Dla mnie jasne jest że ludzi karmi się idiotycznymi bajkami. Gdzie Putin gra rolę głupawego dyktatora w gnijącej bananowej republice. Z armią i wojną rodem z Przygód dobrego wojaka Szwejka. Media i politycy na czele z samym Putinem robią wszystko by wykreować taki obraz. Ciekawe że ludzie wciąż im wierzą. Najwyraźniej nigdy się niczego nie nauczą.

 

Obrazek użytkownika Live free or Die

06-10-2022 [00:22] - Live free or Die | Link:

Ty gosciu, smieciu w matuszce rasii nigdy nie był. Ja był samogon pił i koticzku ilirze sabaczku kuszal. Samogon piłem też  z ludźmi wykształconymi co przemienialisie  w dr.Jeckle to mr.Hide. Trudno to opisać. Dno, kompletne dno.

Obrazek użytkownika tricolour

06-10-2022 [00:46] - tricolour | Link:

@smieciu

Dziwny jesteś.

Putin bardzo chce wygrać wojnę, ale nie może. Ma zgniły, zapity i rozkradziony kraj, który jest wielki geograficznie i bogaty w surowce, ale to dziś za mało. Putin przegrywa z technologią, planowaniem oraz - co najważniejsze - z kłamstwem, na którym zbudował rosję. 

Czas na refleksję - nie ma znaczenia, jak głęboko chcesz wejść w ruski arszloch ciągłym kontestowaniem i sugerującym "powątpiewaniem" , znaczenie ma, że jest to miejsce wyłącznie dla gówna.

Obrazek użytkownika Kazimierz Koziorowski

06-10-2022 [03:20] - Kazimierz Kozio... | Link:

a w polandzie nikt się nie zająknie o mobilizacji. zresztą czym mielibyśmy uzbroić rekruta. pomysł sowietów na rozbrojenie paliaków ma się tutaj wciąż doskonale

Obrazek użytkownika sake3

06-10-2022 [07:30] - sake3 | Link:

@smieciu....Co panu przeszkadza samemu jechać na Ukrainę i przekonać się jak ta ,wg pana ,farsa'' w rzeczywistości wygląda. Może pan przemebluje swoje poglądy.

Obrazek użytkownika Pers

06-10-2022 [09:01] - Pers | Link:

@sake
Przyjaciółko moja wirtualna (taka szorstka przyjaźń damsko męska :) czy możesz kliknąć tutaj https://kurier-poranny.blogspo...(link is external)
i powiedzieć @ścierwouszowi, że powinien albo zmienić okulistę albo przestać palić głupa.
Zrobisz to dla mnie @sake?
Dziękuję :)))))

Obrazek użytkownika Pers

06-10-2022 [09:42] - Pers | Link:

Obrazek użytkownika Tezeusz

06-10-2022 [13:27] - Tezeusz | Link:

Rus...gówno
Witryna którą podajesz kłamco nie istnieje i nie będzie istnieć...tak mi przykro...hahaha

Obrazek użytkownika u2

06-10-2022 [10:23] - u2 | Link:

#ścierwousz

@ścierwouszowi, że powinien albo zmienić okulistę albo przestać palić głupa

Znowu sam do siebie gadasz ścierwousz :-)

Obrazek użytkownika Kaczysta

05-10-2022 [23:33] - Kaczysta | Link:

Armia rosyjska stała się głównym dostawcą broni ciężkiej dla Sił Zbrojnych Ukrainy bo podczas odwrotu rosyjskie wojska pozostawiły więcej ciężkiej broni niż kraje zachodnie dostarczone na Ukrainę podczas całej wojny.

Obrazek użytkownika Es

06-10-2022 [17:47] - Es | Link:

Z tą ilością pozostawionego sprzętu to gruba przesada. W dynamicznie zmieniających się warunkach wojny a szczególnie odwrotu czy wręcz ucieczki, pozostawiony  niesprawny czy uszkodzony sprzet to norma. Gdyby chodziło o taki, który się zagrzebał w błocie lub pozostawiony z braku paliwa i nie zniszczony przez uciekającą załogę,/ obsługę, to można by jeszcze z tego powodu wiwatować. Ale robić to z powodu mało użytecznego szmelcu, do którego nawet Rosjanom brakuje części?  
Poruszając się w tej logice można śmiało powiedzieć, że to Amerykanom należy się tytuł pierwszych filantropów, bo tak wyposażyć zaciętych wrogów w nowoczesną broń- a nie jakiś ruski złom jak to twierdzą wszyscy zdrowo " nawiedzeni" od chwili rozpoczęcia ukraińskiej rozróby- to nikt jak do tej pory nie potrafił.

Obrazek użytkownika Ryan

06-10-2022 [17:57] - Ryan | Link:

Znam takich debili co od kilkunastu lat udowadniają że to właśnie amerykanie mają najdroższy złom świata.
Teraz wielki płacz bo putin miał wygraną wojnę w kieszeni a tu zonk.Złom daje mocny wpierdol kremlowskim żołdakom
że nawet onuce po nich nie zostają a i kalesony zamieszczaja na lufie czolgu

Do sieci trafiło nagranie na którym, możemy zobaczyć rosyjskich wojskowych, którzy postanowili dobrowolnie oddać się w ręce Ukraińców. Do poddania się użyli... bielizny osobistej!

https://www.fakt.pl/wydarzenia/swiat/ukraina-rosjanie-wywiesili-biale-flagi-i-poddali-sie-razem-z-wozem-bojowym/nl8rsgk