Niemiecka zapowiedź możliwości rewizji granic

Andrzej Owsiński
Niemiecka zapowiedź możliwości rewizji granic
Wypowiedź Scholza w Poczdamie na temat możliwości podjęcia przez Niemcy problemu rewizji granic polsko niemieckich została potraktowana jako odpowiedź na polskie żądania odszkodowań wojennych. Poruszenie tego tematu przez kanclerza zjednoczonych Niemiec jest precedensowe, niezależnie od osobistego stosunku do utraty przez Niemcy posiadłości na wschodzie w wyniku II wojny światowej żaden z nich, z panią Merkel włącznie, nie wyraził możliwości zakwestionowania granic polsko niemieckich. Wprawdzie Kohl nie chciał formalnie potwierdzić umowy Brandta, ale na skutek oświadczenia pani premier Thatcher, że wobec tego nie ma zgody na zjednoczenie Niemiec, stulił uszy i uznał zobowiązania Brandta za wiążące połączone Niemcy. Sprawa została więc definitywnie załatwiona i wszelkiego rodzaju pogróżki Scholza są bez sensu. Stanowią tylko świadectwo złej woli i wrogości wobec Polski.
Niestety nie jest to takie proste, z winy po polskiej stronie. W swoim czasie pisałem, że przypisywanie Gomułce i Cyrankiewiczowi największego triumfu w polityce zagranicznej  w postaci umowy z RFN o uznaniu granicy na Odrze i Nysie, jest błędem i jest świadectwem niemieckiego sukcesu.
Obawiam się, że do dziś nikt, a może niewiele osób w Polsce orientuje się, że niemieckie granice w Poczdamie ustalili alianci z nałożeniem na Niemcy, jakiekolwiek by nie były, obowiązku bezwarunkowego przestrzegania wszelkich  decyzji, a w tym też dotyczących granic. Ewentualne odesłanie niektórych postanowień do ostatecznego rozstrzygnięcia w traktacie pokojowym, nie dotyczy Niemiec, a jest tylko wewnętrznym świadectwem zamiarów alianckich które już, ostatecznie, uznano za zbędne. Posługując się praktyką prawa powszechnego, można stwierdzić że po upływie przeszło ¾ wieku decyzje poczdamskie z całą pewnością uprawomocniły się.
Podpisując umowę z Brandtem PRL bezprawnie nadała Niemcom prawo wypowiedzi w sprawie granic i Scholz, zapewne nieświadomie, skorzystał z tego prawa. Tylko, że z tym prawem jest tak samo jak z Bierutowym zrzeczeniem się reparacji od Niemiec. Nie tylko, że nie uczynił tego w sposób formalny, ale przede wszystkim bezprawny, jako że PRL nie miała prawa reprezentowania Polski. Pamiętajmy że umowa poczdamska dotyczy Polski, a nie sowieckiego tworu.
Poza sprawą formalno-prawną jest jeszcze problem merytoryczny. Tytuł, dla którego przyznano Polsce około 90 tys.km2 ziem III Rzeszy nie nosi charakteru wymiaru historycznej sprawiedliwości zagrabionych przez Niemcy ziem należących niegdyś do Polski, lub do bratnich księstw rządzonych przez polską dynastię. Uznano jedynie, że Polakom należy się jakaś rekompensata za zagarnięte przez Sowiety terytorium państwa polskiego o powierzchni dwukrotnie większej aniżeli przyznane, nie mówiąc już o stopniu zniszczeń i sowieckiej grabieży na tych ziemiach..
Próby podniesienia strat terytorialnych zmuszą do stwierdzenia różnicy położenia Polski jako państwa napadniętego i praktycznego twórcy sojuszu wojennego, zwycięskiego i dyktującego warunki, w stosunku do Niemiec - winowajcy napaści,  przegranego i poddanego karnemu sądowi za swoje zbrodnie.
Czy Scholz chciałby, aby te sprawy były ponownie podniesione z oczywistym stwierdzeniem, że do dziś nie została dokonana rekompensata choćby w przybliżeniu uwzględniająca rozmiar krzywd i zbrodni popełnionych w stosunku do Polski przez Niemcy.
Wypowiedź Scholza ani mnie nie dziwi, ani nawet nie oburza, jest jeszcze jednym świadectwem nie tylko złej, niemieckiej woli, ale też i typowej szkopskiej tępoty. Bowiem grzebiąc we wszelkich książkach historycznych w pierwszej kolejności można trafić na bezmiar niemieckich zbrodni nie wyłącznie przeciw Polsce, ale przeciw całej ludzkości i, jak dotychczas tylko w nieznacznym stopniu ukaranych i ciągle domagających się chociażby częściowego zadośćuczynienia, o czym przypomina Polska.
Ponadto Scholz powinien wiedzieć, że Niemcy same pozbawiły się prawa wszczęcia działań w sprawie rewindykacji granic.
Ubolewam natomiast, że ze strony polskiej omawiana wypowiedź nie doczekała się zdecydowanej i ostrej reakcji i to zarówno w postaci międzynarodowej publicystyki, jak przede wszystkim przez czynniki oficjalne.
„Bek jagnięcia rozjusza lwa”, żałosne zawodzenie, wygłaszane półgłosem, do tego prowadzą, wprawdzie nie chodzi tu o lwa, a raczej o głos na  poziomie hieny.
Jeżeli w czasie tej wypowiedzi był obecny ktoś kto się mieni Polakiem, to jeżeli nie zareagował natychmiast to w tym momencie stracił wszelkie prawa do tego miana.
PS. Podobno nie ma żadnego oficjalnego zapisu wypowiedzi Scholza, ale to przecież nie ma żadnego znaczenia. Faktem jest, że wypowiedź została dokonana przy oficjalnej okazji i poszła w świat jako świadectwo stanowiska szefa niemieckiego rządu.
Takie naruszenie obowiązujących zasad współżycia krajów europejskich, a szczególnie UE, wymaga stosownej ekspiacji, najlepiej w postaci uznania polskich praw do odszkodowań za zbrodnie wojenne Niemiec.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika u2

20-09-2022 [12:45] - u2 | Link:

Niemiecka zapowiedź możliwości rewizji granic

Ano, atak Niemców na Polskę przewidział już dawno temu Marian Węcławek z Leszna. Co prawda nastąpi to dopiero po ataku ChRL na Rosję i kilkunastodniowych zamieszkach we Wrocławiu. Więc jest jeszcze trochę pokoju i spokoju.

PS. Wczoraj obejrzałem końcówkę spotkania w Klubie Ronina z prof. Wojciechem Myślęckim z Wrocławia. Profesor jest dobrym znajomym rodziny Morawieckich, ale nie wpływa na bieżącą politykę PMM, przynajmniej sam tak twierdzi. Jest niezwykle proniemiecki i uważa, że powinniśmy rozwijać wzajemne dobre stosunki. Tyle, że u czołowych polityków Niemiec typu Szreder, Merkel czy Szolc nie widać takiej chęci, są groźne pomruki i pogróżki wraz z wrogimi działaniami w KE i PE, więc wizje Mariana Węcławka są niestety bardzo realne :-)

Obrazek użytkownika smieciu

20-09-2022 [13:56] - smieciu | Link:

Głuchy telefon...
Nie chciałbym, żeby jacyś ludzie szperali w książkach historycznych, żeby wprowadzić tutaj rewizjonistyczne zmiany granic.
PiSowcy:
Scholz gada o rewizji granic.

Ogólnie jednak sugeruję by każdy się do tego zaczął przyzwyczajać. Będzie coraz więcej takich zniekształceń bo jesteśmy dopiero na początkowym etapie rozkręcania kociokwiku, którym lud ma się wyżywić.

Obrazek użytkownika sake3

20-09-2022 [14:42] - sake3 | Link:

@śmieciu.....Słuszne domaganie się reparacji os Niemców uważa Pan za kociokwik? Niemcy płacą Francuzom z I-szą WŚw,płaca Namibii,będą płacili Grekom-to jest ,,kociokwik'' słuszny,ale w przypadku Polski ,,niesłuszny''?  

Obrazek użytkownika smieciu

20-09-2022 [15:31] - smieciu | Link:

Został poruszony temat domniemanej rewizji granic. Po prostu prostuję. Nie ja nakręcam ten cyrk. Scholz powiedział coś zupełnie innego niż mu się wciska.
Reakcja na tą wypowiedź tak swoją drogą jest jakąś odpowiedzią na twoje pytanie. Nie chodzi tu o reparacje ale o kreację kociokwiku. Gdyby chodziło o reparacje nie przeinaczano by wypowiedzi Scholza. Ale tu chodzi o stworzenie niemieckiego wroga. Po to przekręca się wypowiedzi by powstawały notki taka jak powyższa i by ludzie nakręcali się tym tematem.
To jest prawdziwym celem gadek o reparacjach.

Obrazek użytkownika sake3

20-09-2022 [16:06] - sake3 | Link:

No i znowu wypływa temat  tworzenia przez nas niemieckiego wroga. No więc skoro termin tak Pana boli to zastąpię go okresleniem niemiecki pseudoprzyjaciel. W ramach tej pseudoprzyjaźni Niemcy sprzeciwiają się wszelkim inwestycjom polskim na Odrze,a także budowie portu kontenerowego w Świnoujsciu tak wg polskich elsprtów potrzebnego do zapewnienia swobodnej obsługi największych kontenerowców.Politycy niemieccy sprzeciwiają sie też rozbudowie Odry bo uważają że zagrozi to ich  żegludze poprzez konkurencję .Odra ma dla Polskii szczególne znaczenie bo zapewnia połaczenia ze Śląskiem, Czechami,,Austrią czy Węgrami. w tym celu uruchamiają ruchy ekologiczne,terrorystów z Green Peace i co najsmutniejsze Polaków. Proszę podać,gdzie jest zapis,że z Odry mają korzystac tylko Niemcy? I nie widzi Pan że rewizjonistyczne zapędy kanclerzyny Scholtza mają na celu położenie kresu polskiej przedsiębiorczości i aktywności oraz polskim inwestycjom na tym terenie.?  Zabronić,skolonizować,upokorzyć -tak postępuje wróg.. Jeżeli Pan tego nie widzi a może po prostu Polska Pana nie interesuje to proszę ująć transparent w łapę,skrzyknąc sie z Green Peace,może nawet Kijowski z KOD-em i bywalczynią zadym babcią Kasią ruszy Panu pomoc i protestować. Byle głosno,żeby w mediach niemieckich usłyszeli.

Obrazek użytkownika smieciu

20-09-2022 [16:55] - smieciu | Link:

@sake
No właśnie o tym piszę. Większość z tego co opisałaś jest mitologią i przeinaczaniem podobnym do obecnego związanego z Scholzem.
Cały ten temat z Odrą jest przerostem formy nad treścią. Obecnie żegluga śródlądowa pełni drugorzędne znaczenie. Trzeba mieć naprawdę konkretną infrastrukturę by to działało. Już istniejącą. Bo budowanie nowej może być proszeniem się o kłopoty. Które w tym roku zafundował Niemcom Ren stając się rzeką niespławną.
To wszystko jest typowym biciem piany. Najpierw niech te nasze porty mają co przewozić a potem będzie można sobie pogadać. Bo obecnie buduje się autostrady, porty tylko jakoś nie widzę po co. Co niby mamy eksportować? Jakie to gałęzie przemysłu ostatnio rozwinęliśmy? Że nam portów brakuje?
Podrzuca się ludziom hasła wiszące w kompletnej próżni a nie mające gospodarczego umocowania. Tak samo jak z Przekopem przez Mierzeję. Piękne hasełka, teoryjki. Tylko jest problem. Nie ma żadnego zaplecza, czekających towarów na wysyłkę. Lokalnego przemysłu itp. Już było mówione. Póki co możemy tylko wycinać drzewo na Mazurach i spławiać je gdzieś świat.
Tym mamy się cieszyć?

Ale jedna rzecz jest dobra. Niedługo ludzie zobaczą że rzeczywistość znacznie się różni od bajkowych rządowych kreacji.

Obrazek użytkownika sake3

20-09-2022 [17:25] - sake3 | Link:

Przecież przekop dopiero został otwarty a Pan już oczekuje tłoku czekających? Pan wszędzie widzi zawsze puste hasełka wszędzie tam gdzie ma miejsce polska inicjatywa. To co w końcu mamy robić,czekać nie wiadomo na co? Zawsze od czegoś trzeba zacząć.Przez lata po macoszemu traktowano Polskę lokalną eksponując tylko miasta wojewódzkie. To rząd PiS dostrzegł,że istnieje nie tylko Warszawa ,Gdańsk czy Poznań i ta Polska B też zasługuje na uwagę i rozwój.Do tego potrzebuje nowych dróg,kolei,tras turystycznych Lepiej nazywać nas kołtuńskiim ,kościółkowym zaściankiem niż inwestować? Cóż po wielkim przemyśle jesli nie będzie dróg ,autostrad ani infrastruktury? Polska lokalna za rządów koalicji PO-PSL została zaniedbana i to bardzo.Nie było dróg,transportu,zlikwidowano szkoły,posterunki policji.Teraz jest moment,że można coś zmienić,tyle że robi się wszystko  dzieki opozycji by nic nie zmienić.Żeby taki pan Bodnar mógł pojechac do Niemiec i bezwstydnie prosić Niemców o opiekę nad Polską. I za to błagalne proszenie dostac medal.

Obrazek użytkownika smieciu

20-09-2022 [17:47] - smieciu | Link:

Drogi, koleje, trasy. Przecież UE wykłada na to kasę. Jak wszędzie w Europie. Naprawdę, nie jest potrzebny do tego rząd PiS. Co niby jest nadzwyczajnego w tym że realizuje politykę UE? Która też lubi skanseny, turystykę, rewitalizację.
PiS robi to co robią inne kraje w UE.  Ale z jakiegoś powodu ma to być dla nas czymś niesamowitym.

Problem leży, jak zwykle, w braku odniesienia. TVP nie przypadkiem ciągle o Tusku. Chodzi o to by ludziom się wydawało że PiS dokonuje czegoś wyjątkowego. Podczas kiedy robi to co inni przez co jest u nas zasadniczo tak jak gdzie indziej. Dlatego ta konieczność zestawiania z Tuskiem, by wydawało się że idziemy do przodu podczas kiedy maszerujemy ramię ramię z całą UE.

Z którą postanowiliśmy zerwać...  Przekop też powstał bez wsparcia UE. Prawdziwa samodzielna inicjatywa. No i dobrze. Zobaczymy co wyniknie z tego co faktycznie jest dziełem naszego rządu.

Obrazek użytkownika sake3

20-09-2022 [18:27] - sake3 | Link:

Prosze nie sugerować,że UE w swej łaskawości daje Polsce środki na autostrady i koleje.To nadużycie co Pan pisze.UE częściowo tylko finansuje różne projekty.Zapomniał Pan jednak,że my płacimy składki a więc nie jest to darowizna. UE wspiera również projekty innych krajów ,nie tylko Polski bo takie są jej założenia.Trzeba dodać ,że inne kraje nie mają z uzyskaniem funduszy takich trudności jakie ma Polska bez względu na braki praworządności w tych krajach.PiS i TVP wcale nie wmawiają ludziom że robi coś wyjątkowego.Mówi po prostu to co robi i co powinno zrobić się dalej.Tu niestety musi powiedzieć o Tusku i to nie dlatego,że Tusk służy PiS-owi za chłopca do bicia tylko dlatego,że Tusk robi wszystko by Polski nie było.Przy  podłej aktywności takiej kanalii jak Tusk trudno mówić o maszerowaniu z UE ramię w ramię.Pan chyba zresztą za to ramię uważa nakładane bezczelnie sankcje,kary,wspólne z Tuskiem obalanie rządu.

Obrazek użytkownika spike

20-09-2022 [20:18] - spike | Link:

To nie jest żaden "pan", to śmieciu.

Obrazek użytkownika u2

20-09-2022 [20:30] - u2 | Link:

To nie jest żaden "pan", to śmieciu.

Podpisuje się "smieciu", a nie "śmieciu"

PS. Kto nie z Mieciem tego smieciem :-)

Obrazek użytkownika spike

20-09-2022 [20:26] - spike | Link:

@śmieciu.
"Drogi, koleje, trasy. Przecież UE wykłada na to kasę. Jak wszędzie w Europie, ble, ble, ble ..."

-jeszcze nie tak dawno bęcwale, jak to ci wytknąłem, że bredzisz, to się zapluwałeś, że to nie prawda, tak nie twierdzisz.
a teraz bez zahamowań znowu bredzisz, już nie odwrócisz persa ogonem, choć jego możesz, podobny ćwok jak ty :)))))

UE nikomu nic nie daje, nie sponsoruje etc. itp. wszystko co Polska "dostała" zwraca i zwróci z nawiązką, tłumaczyć tego nie ma sensu, za głupi jesteś, by to ogarnąć.
nawet nie wiesz dlaczegoś biedny, dlatego.

Obrazek użytkownika smieciu

20-09-2022 [21:06] - smieciu | Link:

@spike
Jak zwykle próbujesz wyjechać jakimś obraźliwym idiotyzmem. Ja o jednym a ty o drugim.
UE wykłada kasę i tyle. UE decyduje na co pójdą te dopłaty. Czyżbyś kwestionował? Jakie ma znaczenie że ta kasa wróci w jakiś sposób do UE? O czym zresztą sam pisałem. I tak efektem będą drogi, koleje. Które nie powstałyby gdyby nie kasa z UE. Gdyby nie takie a nie inne dofinansowanie, które mogłoby pójść na coś innego. Np. na wsparcie producentów wieprzowiny. Ale hmm tak jakoś ta działka należy do innych. Nie do Polski.
Tak samo nie zostałby zrewitalizowany żaden rynek średniej czy mniejszej miejscowości. Wiele oczyszczalni ścieków itp. Bo gdyby te pieniądze „należały” do Polski czy jakiegoś samorządu zostałyby najczęściej przewalone. Natomiast dotacja wymaga i dyscyplinuje.

UE te pieniądze DAJE, PRZYDZIELA czy ci się to podoba czy nie.
Choćby skupując polski dług za pomocą ECB. Polska jest częścią wielkiego mechanizmu gospodarczego. Który stabilizuje złotówkę. Polska robi to co jej się każe i w zamian ma stabilną gospodarkę. Niezależnie od tego jak bardzo wykorzystywaną przez obcych. Którzy dbają o nią jak o dobrego konia czy niewolnika. Który nie musi myśleć w zamian za posłuszną pracę.

Nie wiem czy to rozumiesz ale jeśli zrozumiesz to przypisz te obraźliwe i żałosne epitety, którymi pojechałeś wyżej sobie.
Tym bardziej że rząd, którego jesteś wyznawcą postanowił udawać ni stąd ni zowąd buntowniczego chojraka. Dzięki czemu dostaniesz okazję by się nacieszyć jego śmiałymi działaniami. Uznać że właściwie ulokowałeś swoje nadzieje.

Obrazek użytkownika sake3

21-09-2022 [08:13] - sake3 | Link:

@smieciu......A na czy polega to buntownicze chojractwo rządu? Wszystkie kraje UE walcz o swoje interesy w UE i jest to naturalne i przyjęte,,że uzyskuje bez trudu.To świadczy o nepotyzmie panującym w tym do cna przeżartym korupcją tworu. Polska nawet w UE chce iść drogą tworzenia silnej gospodarczo Polski co nie podoba się trzęsącym Unią Niemcom. Powrócę do Pana wypowiedzi-,,,,którzy (w domyśle UE) dbają o nią jak o dobrego konia czy niewolnika''.Dla Pan Polska jest koniem i niewolnikiem którego można raz poklepać ,raz zaciąć batem,dać trochę owsa do żłobu i trzymać w kącie.Już pewien francuski prezydencik kiedyś powiedział,że Polska powinna siedzieć w kącie i nie zabierać głosu.Właśnie ta posłuszna praca nie wykonywana przez fikającą rzekomo Polskę Pana tu sprowadziła? Żeby Polakom tłumaczyć,że jesteśmy zakałą UE? Że powinniśmy się rozwijać tylko pod dyktando Niemiec i tylko w tym zakresie na ile Niemcy pozwolą? Uwagi innych tu na blogu uważa Pan za insynuację tylko dlatego że są zwolennikami rządu.Rozumiem przez to,że nam polskim niewolnikom nakazano ten rząd nienawidzieć.Po to się Pan tu znalazł.

Obrazek użytkownika Jabe

21-09-2022 [08:32] - Jabe | Link:

Przepraszam, że się wtrącam, ale frapuje mnie, skąd Sake wie, że „Polska nawet w UE chce iść drogą tworzenia silnej gospodarczo Polski co nie podoba się trzęsącym Unią Niemcom.”

No i co znaczy słowo nepotyzm?

Obrazek użytkownika spike

21-09-2022 [16:01] - spike | Link:

"Jakie ma znaczenie że ta kasa wróci w jakiś sposób do UE?"
- ty to masz pojęcie o dawaniu a szczególnie pożyczaniu, jak świnia o gwiazdach :))))))

"UE te pieniądze DAJE, PRZYDZIELA czy ci się to podoba czy nie."
- tak się składa, że każdy pożyczający decyduje czy pożyczyć, z tym że tobie nie przeszkadza, że twoja UE, łamie zasady, jakie sama wprowadziła, a które są poza traktatem, jaki z Polską podpisała, dla ciebie choćby potop, nie ważne, że sam utoniesz, tak twoja parszywa uroda.

Obrazek użytkownika Jabe

20-09-2022 [13:57] - Jabe | Link:

Tak to jest, gdy prowadzi się awanturniczą, a infantylną politykę. Skończy się zmianą granic bez reparacji.

Obrazek użytkownika spike

20-09-2022 [20:29] - spike | Link:

"Skończy się zmianą granic bez reparacji."

czy to jakaś pandemia głupoty, kolejny zarażony, 3x lewatywa będzie pomocna :)))))))

Obrazek użytkownika paparazzi

20-09-2022 [23:24] - paparazzi | Link:

Tylko wielmozna pani Dziadzia- Komorowska może pomóc. Z tego samego składu będzie gratis.

Obrazek użytkownika sake3

21-09-2022 [14:45] - sake3 | Link:

@spike......Pan @smieciu jest chyba przekonany,że UE z dobroci finansuje polskie projekty i tylko polskie projekty.Ględząc o dobrej i sprytnej UE co co bojąc się przewałów polskich samorządów dyscyplinuje jednak Polskę a nie samorządy.Przecież wrzaski Trzaskowskiego,Jaskowiaka dotyczyły własnie ich żądań by otrzymywały pieniądze samorządy a nie państwo które rzekomo miałoby te fundusze roztrwonić albo przywłaszczyć Tak więc UE zostawia pieniążki dla siebie,bo nawet nie wierzę że obalając w Polsce rząd te niby zamrożone pieniądze wypłacić.W to chyba może wierzyć tylko taka osobowość i gigant ekonomii jak pani Leszczyna.