O wypieraniu się polskości

  Donald Tusk powiedział kiedyś "Polskość to nienormalność".  Gdy dowiedziałam się jakie filmy wygrały festiwal Gdynia 2022 {TUTAJ}, doszłam do wniosku, że większość naszych "elit" kulturalnych podziela to zdanie.  One głęboko wstydzą się swoich polskich korzeni i robię wszystko, by nie było ich widać.  Oto Złote Lwy otrzymał film:

  ""The Silent Twins" to polsko-amerykańsko-brytyjska koprodukcja. Scenariusz, którego autorką jest Andrea Seigel, powstał na podstawie książki Marjorie Wallace o bliźniaczkach June i Jennifer Gibbons (w tych rolach Letitia Wright i Tamara Lawrance), które odmówiły komunikacji ze światem zewnętrznym. Urodzone w 1963 r. siostry od początku łączyła wyjątkowo silna więź. Były niemalże nierozłączne. Kiedy wraz z rodziną przeniosły się do Walii, jako jedyne czarnoskóre dzieci w otoczeniu zaczęły odczuwać dyskryminację ze strony rówieśników.". {Op. cit.} 

  Srebrne Lwy przypadły obrazowi:

  "Srebrne Lwy trafiły do "Filipa" Michała Kwiecińskiego. Akcja opowieści rozpoczyna się w 1941 r. w warszawskim getcie, a tytułowym bohaterem jest młody polski Żyd, który w trakcie strzelaniny traci swoją ukochaną i bliskich. " {op. cit.}.

  Wierzę, iż były to dobre filmy, ale co one mają wspólnego z Polską?  Pierwszy z nich - chyba tylko nazwisko reżyserki, p, Agnieszki Smoczyńskiej, a drugi to jeszcze jedna opowieść o cierpieniach Żydów.  Widzieliśmy już setki podobnych.  Gdzie są filmy, które pokazują problemy Polaków i polską specyfikę?  Tylko takie obrazy, które wnoszą coś nowego mają szansę na sukces.  Powielanie w kółko zagranicznych wzorów i oklepanej tematyki nie znajdą uznania.

  Dowodem na to może być historia Sary James.  Ta dziewczyna ma prawdziwy talent.  Została jednak ustawiona przez swych menedżerów jako międzynarodowa gwiazdeczka znikąd.  W efekcie:

  "Wyniki America’s Got Talent zostały ogłoszone w nocy z 14 na 15 września 2022 roku czasu polskiego. Sara James w America’s Got Talent odpadła z rozgrywki przed ścisłym finałem, do którego zakwalifikowała się najlepsza piątka. Tym samym Sara James znalazła się poza TOP 5." {TUTAJ}.

  Nic dziwnego - nie różniła się nadmiernie od reszty wykonawców..

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika smieciu

18-09-2022 [20:39] - smieciu | Link:

Dzisiejsze Wiadomości TVP wyraziły zadowolenie z tych filmów oraz nagród jakie otrzymały.

Obrazek użytkownika u2

18-09-2022 [21:23] - u2 | Link:

odpadła z rozgrywki przed ścisłym finałem, do którego zakwalifikowała się najlepsza piątka

Obejrzałem jej występ i czegoś zabrakło. Zaśpiewała trudną piosenkę Kate Bush, ale nie tak przebojowo jak onegdaj Kate. To było za mało aby porwać publiczność oraz jury :-)

PS. Co do festiwalu filmowego to jacy sponsorzy, takie jury i takie nagrody.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

18-09-2022 [22:56] - wielkopolskizdzichu | Link:

Sara postanowiła się zmierzyć z utworem osadzonym w warstwie melodycznej i emocjonalnej w Starej Dobrej Anglii, gdzie spokój w czasie wyrażania największych emocji ma większe znaczenie niż przytłaczanie słuchacza możliwościami płuc i przepony.
Zaśpiewała coś kompletnie nie amerykańskiego po amerykańsku, nie udało się. Abstrahuję tu od decyzji jury i publiczności.

Obrazek użytkownika u2

19-09-2022 [07:29] - u2 | Link:

Zaśpiewała coś kompletnie nie amerykańskiego po amerykańsku

Nie ściemniaj, Kate Bush to amerykanka i też to śpiewała, czyli kawałek znany amerykanom z poprzedniego wykonania. Sarah James po prostu nie porwała publiki swoim wykonaniem, poprawnym i miłym dla ucha, ale nie przebojowym.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

19-09-2022 [10:30] - wielkopolskizdzichu | Link:

 "Nie ściemniaj, Kate Bush to amerykanka" 
Z tego co mi wiadomo to Kate zrobiła jedyną trasę koncertową w USA na początku swej kariery w 70'.
Jak na Amerykankę to chyba ciut mało.
W USA znana szerszej publiczności jest wyłącznie z "Running Up That Hill” * który był wykorzystany w 2022 w serialu "Stranger Things". 
Ciągnąc dalej, ta "amerykanka" urodziła się w UK w hrabstwie Kent,i mieszka na stałe w UK. Za USA nie przepada od czasu nachalnej i pozbawionej dobrego gustu promocji jej płyty "The Kick Inside" 
* 3 miejsce 25 lipca 2022 US Billboard Hot 100  

Obrazek użytkownika u2

19-09-2022 [14:53] - u2 | Link:

ta "amerykanka" urodziła się w UK w hrabstwie Kent

Fakt, zakodowałem ją jako amerykankę. W Polsce non-stop puszczano jej przeboje, więc jest doskonale tutaj znana. Kick inside to względnie słaba płyta, ale np. utwór Babooshka stał się viralem w USA na chińskim TikToku w 2021.

Obrazek użytkownika Czesław2

19-09-2022 [13:13] - Czesław2 | Link:

Uważam, że wybranie repertuaru Kate Bush było błędem. Nie da się naśladować czegoś, co jest nie do naśladowania. Kate to perfekcja, inteligencja, technika wykonania, do tego znajomość baletu. Na piosenkach Kate wyłożyła się nawet Celine Dion. Przed Sarą jeszcze dużo pracy nad aranżacją.

Obrazek użytkownika Czesław2

19-09-2022 [13:28] - Czesław2 | Link:

Przypomina mi się dawna wypowiedź naszego genialnego skrzypka, Kulki. Opowiadał, że gdy był młody, ktoś powiedział mu, ze sama technika gry to za mało. jeszcze interpretacja, wczucie się w dzieło. Dopiero wtedy jest mistrz.