Przesławne lanie

  To określenie, pochodzące od Jaroslava Haszka {TUTAJ} wyjątkowo pasuje do ukraińskiej kontrofensywy, rozpoczętej kilka dni temu.  Dziś [11.08.2022] mogliśmy przeczytać w Salonie24:

  "Rosyjskie wojska w panice. Błyskawiczne postępy ukraińskiej armii przerażają orków
Ukraińska kontrofensywa w obwodzie charkowskim załamuje oś rosyjskich wojsk na północy Donbasu. W ciągu ostatnich pięciu dni Ukraińcy wyzwolili więcej terytorium, niż Rosja zajęła od kwietnia – ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). (...) 
W analizie sytuacji na sobotę 10 września think tank podkreśla, że Rosjanie nie wykonują kontrolowanego odwrotu, lecz pospiesznie uciekają z południowo-wschodniej części obwodu charkowskiego, starając się uniknąć okrążenia w okolicach Iziumu. (...) Ukraińcy najpewniej odbiją to miasto w ciągu najbliższych 48 godzin, o ile jeszcze tego nie dokonali – ocenia ISW.
Zdobycze sił ukraińskich nie ograniczają się jednak do okolic Iziumu. Pojawiły się doniesienia o przejęciu przez nie w sobotę kontroli nad miejscowością Wełykyj Burłuk, co oznaczałoby, że są już 15 kilometrów od granicy państwowej. (...) „Siły ukraińskie przebiły się w niektórych miejscach nawet na 70 kilometrów w głąb rosyjskich linii i przejęły ponad 3 tys. kilometrów kwadratowych terytorium w ciągu ostatnich pięciu dni od 6 września – to więcej terytorium niż siły rosyjskie zajęły we wszystkich swoich operacjach od kwietnia” – podkreśla ISW." {TUTAJ}.

  Ta informacja była oparta o dane z wczoraj.  Według dzisiejszej relacji portalu Wp.pl {TUTAJ}:

  "W niedzielę po południu wyzwolono wieś Kozacha Lopan, która znajduje się około 5 km od granicy z Federacją Rosyjską na północy obwodu charkowskiego. Wieś została zajęta w pierwszych godzinach pełnej inwazji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. (...) Ukraińskie kanały wojenne publikują zdjęcia żołnierzy we wsi Hoptiwka, gdzie znajdował się punkt kontrolny na granicy z Rosją. Do Hoptiwki miał wkroczyć 130. batalion Wojsk Obrony Terytorialnej, który przekazał informacje o wyzwoleniu wsi.".

  Wynilaoby z tego, że Ukraińcy pokonali już te 50 km, jakie dzieliły ich od granicy.  Bloger Tezeusz napisał {TUTAJ}:

  "Odciętych zostało kilkanaście tysięcy Rosjan. Jak wskazuje prof. Grochmalski - teren "kotła iziumskiego" jest zamknięty przez szeroką rzekę Siewierskij Doniec, od południa linią frontu pod Iziumem, od wschodu rzeką Oskil.
Rosjanie próbują wyjść z potrzasku, jednak trudno spodziewać się sukcesu. Rosyjskie siły w kotle pod Iziumem, jak zauważa prof. Piotr Grochmalski, pozbawione są wsparcia logistycznego, a bez dostaw amunicji nie będą w stanie długo walczyć. Kluczowe okazało się tutaj przecięcie przez Ukrainę głównego systemu dostaw prowadzącego od granicy rosyjskiej przez tzw. węzeł kupiański.
Doradca Zełenskiego opowiedział też o sytuacji w Chersoniu. Przekazał, że w tym mieście znajduje się około 20 tys. rosyjskich żołnierzy. „Bez wsparcia logistycznego i amunicji ta grupa szybko się rozsypie. Na razie nie są odcięci całkowicie od zaopatrzenia, ale otrzymują dziennie zaledwie jedną trzecią niezbędnych towarów, zmniejszają się zapasy amunicji i żywności. Nastroje tam są już bardzo kiepskie, przez pierwsze cztery dni naszej kontrofensywy zginęło i zostało rannych 1,5 tys. rosyjskich żołnierzy” – twierdzi Arestowycz.".

  Powagę sytuacji zauważają też rosyjscy publicyści.  W skrajnie prorosyjskim portalu Nowyekran.com Joanna M. Wiórkiewicz zamieściła artykuł opublikowany w dniu wczorajszym,tzn. w sobotę 10 września, o najnowszym rozwoju sytuacji na froncie donieckim autorstwa rosyjskiego publicysty  Sergieja Marżeckiego. {TUTAJ}:

  "-Opuszczamy Bałakleję, Kupińsk, Izyum, - notował wypowiedzi ohicerów rosyjskich , których poznał w ciłgu półtora miesiąca w Izyum i którzy są prawdziwymi przedstawicielami chwalebnej armii rosyjskiej.
Wtórował mu korespondent wojskowy Jurij Kotenok:
-Izyum jest opuszczone. Wojska rosyjskie wycofują się za Oskołę. Jest też informacja o opuszczeniu Liman. Według innych doniesień, walki o miasto trwają.
Korespondent wojenny VGTRK Jewgienij Poddubny powiedział, że decyzja została spowodowana fatalną sytuacją na froncie:
Otoczenie rosyjskiego zgrupowania w Izyum byłoby katastrofą. Decyzja o wycofaniu się z wojskowego punktu widzenia była absolutnie słuszna w obecnych popieprzonych okolicznościach. Podkreślam, że jest to moment tragiczny i gorzki, ale to moment  globalnej konfrontacji.
Uzyskany wcześniej z tak wielkim trudem przyczółek Izyum był potrzebny aliantom do całkowitego okrążenia aglomeracji sławieńsko-kramatorskiej. Teraz już go nie ma, a o całkowitym wyzwoleniu terytorium DNR można zapomnieć. Oddziały rosyjskie zostały uratowane dzięki pospiesznemu wycofaniu ich z Izyum, ale amunicja, paliwo i smary zgromadzone na potrzeby operacji wyzwoleńczej niechybnie przeszły w ręce wroga.
Jeśli nazywamy rzeczy po imieniu, to jest to całkowita klęska. Podarowana gra ze sprytnym i bezwzględnym przeciwnikiem zakończyła się słusznym fiaskiem, (...)
  Zastój sił sojuszniczych na kierunkach Donbasu, Charkowa i Mykołaja praktycznie w miejscu, spowodowany banalnym brakiem piechoty, doprowadził do tego, że AFU mogła już spokojnie gromadzić potężne pięści uderzeniowe i rozpocząć kontrofensywę, osiągając wyjątkowo poważne rezultaty taktyczne. Teraz inicjatywa jest po jej stronie, a wojska rosyjskie już wycofują się z uzyskanych krwawo przyczółków.".

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Siberian Husky Dog

11-09-2022 [21:52] - Siberian Husky Dog | Link:

Ukraińscy obrońcy wypędzają orki z obwodu charkowskiego. Znajdują się we wsi Borszczevo.Wojsko 249. batalionu 127. brygady wojsk nagrało nagranie wideo z wyzwolonej wsi. Obrońcy trzymali w rękach niebiesko-żółty sztandar.Film został opublikowany w mediach społecznościowych. Borszczow, który jest obecnie pod kontrolą Ukrainy, znajduje się w obwodzie charkowskim.
APU w Izyum
Rosyjscy okupanci uciekli z Izyum. Pospiesznie opuścili swój sprzęt. Wojsko znalazło dwa działa samobieżne 2S19 "Msta-S".
Obrońcy nagrali wideo z dachu uszkodzonej administracji Izyum. W rękach trzymali niebiesko-żółte flagi.wyzwolili także Goptiwkę w rejonie Dergaczewskim na granicy z obwodem Biełgorod. Zostało to zgłoszone przez wojsko 130. batalionu . 
Do granicy z Rosją jest 3 km od Goptówki i 47 km do Biełgorodu.

https://t.me/s/chanel24

 

Obrazek użytkownika sake3

11-09-2022 [22:17] - sake3 | Link:

Kontrofensywa Ukraińców już powoduje nerwowe ruchy panów w fotelach. ,,Nie jesteśmy przeciwko rozmowom,nie odcinamy się od nich ''powiedział szef MSZ Rosji Ławrow pytany o możliwości negocjacji z Ukrainą.Zapomniał chyba,że w ubiegłym tygodniu rzecznik Kremla Pieskow wykluczył jakiekolwiek negocjacje..Sytuację wyczuł juz nosem prezydent Macron dzwoniąc do prezydenta Putina z ,,żadaniem'' podjęcia rozmów w sprawie integralności i niepodległości Ukrainy. On też zapomniał,że niedawno skamlał Putinowi do telefonu błagając o zawieszenie broni.a tak naprawdę myśląc o sankcjach które Rosję mogą dotknąć.Teraz ten tchórzliwy mały człowieczek chce jechac do Kijowa rozmawiać z Żełeńskim czego tak skrupulatnie dotąd unikał. Sytuacja zmienia się dynamicznie i pewno zaraz znajdą sie inni chętni do negocjacji. 

Obrazek użytkownika Siberian Husky Dog

11-09-2022 [22:26] - Siberian Husky Dog | Link:

Ze stanowiska został usunięty dowódca wojsk Okręgu Zachodniego Rosji Roman Berdnikow. Stało się to po udanej ofensywie Sił Zbrojnych Ukrainy w obwodzie charkowskim
Bernikow nie pozostał na urzędzie nawet przez miesiąc. Został mianowany dosłownie 26 sierpnia 2022 r. W Rosji zdecydowano, że w celu przywrócenia „stabilności kontroli” zgrupowania będzie kierował nim dowódca „centrowego” zgrupowania wojsk, generał porucznik Aleksander Łapin i jego sztab