Pana Kisielewskiego dylematy

Jerzy Kisielewski dziś rano wygłosił w Polskim Radio 24 swój felieton. W wielkim streszczeniu zawierał on zbiór dobrych rad i życzeń w stylu – „Niech będzie mądrze, dobrze i praworządnie.” Na zakończenie swój wywód podparł był apelem prof. Strzembosza wygłoszonym na tajemniczym kongresie sędziowskim – ...”będąc już blisko przejścia do innej rzeczywistości, apeluję do wszystkich ludzi dobrej woli, by trójpodział w Polsce był utrzymany”... Redaktor Kisielewski podkreślił przy tym, że powinniśmy słuchać doświadczonych seniorów.
 
Pomijając fakt, że pod takim apelem podpisać się może każdy, przypomnijmy sobie doświadczenie pana Adama Strzembosza. Był nie tylko sędzią, ale również czynnym politykiem i to tej opcji, która wsparła międzynarodowych kombinatorów i miejscowych ubeków wszelakiej maści w budowie III RP. W tym to dziele nieomal cały przemysł polski przestał istnieć przez co ubyło kilka milionów miejsc pracy. Tu nie przeprowadzono dekomunizacji, a w kwestii pokomunistycznego sądownictwa pan Strzembosz jako wiceminister sprawiedliwości orzekł, iż dekomunizacja jest niepotrzebna, bo środowisko sędziowskie oczyści się samo. Nie był wtedy naiwnym młodzieńcem lecz dżentelmenem, który rozpoczął 60. rok życia...
 
Pan Strzembosz był przeto członkiem establishmentu tworzącego III RP. W 1995 r. zgłosił nawet swą kandydaturę na prezydenta, którą przed wyborami wycofał i poparł osławioną Hannę Gronkiewicz-Waltz. Przy jego przytomności ułożono i uchwalano konstytucję w 1997 r., która mąci jego umiłowany „trójpodział”. Wówczas nie desperował, że ta konstytucja zagmatwała i pomieszała kompetencje władz, a głównie prezydenta z premierem i parlamentu z Trybunałem Konstytucyjnym.
 
Główna przyczyna obecnego kryzysu – właściwie nie prawnego lecz politycznego – bierze się stąd, że pan Rzepliński kwestionuje zapisaną w konstytucji wyłączność kompetencji Sejmu i Prezydenta do wyboru sędziów trybunału. Jednocześnie ignoruję całkowicie Art. 197., który stanowi – „Organizację Trybunału Konstytucyjnego oraz tryb postępowania przed Trybunałem określa ustawa”...
 
Biadolenie Jerzego Kisielewskiego, jako żywo, przypomina mi te „marsze milczenia” przeciwko przemocy. Najlepiej obrazują to wydarzenia w angielskim Harlow, gdzie parę godzin po przejściu takiego marszu, przemoc tak się tym przejęła, że chuligani znów pobili dwóch Polaków.
 
Panie Kisielewski, jeżeli istotnie leży panu na sercu los Polski, to powinien pan przestać biadolić i poprzeć tych, którzy starają się nasz kraj wydobyć z kłopotów, a nie sprzyjać tym, którzy chcą „żeby było tak jak było”.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika wsiowynieuk

08-09-2016 [22:29] - wsiowynieuk | Link:

I co tu komentować. Tak! Tak! Tak! co do przecinka! A prof. Strzembosz może i w zamiarach szlachetny, ale z drugiej strony albo tak cyniczny, albo... tak stary. Cyt. z pamięci intencję jego wypowiedzi: "wyroki TK wystarczy ogłosić w porządnej gazecie aby stały się obowiązujące". Czy to nie wezwanie do łamania Konstytucji? Cynizm? Zmiany starcze w rozumie? Czy kontynuacja tego co Pan tak elegancko opisał a ja przetłumaczę na moje: "Na zawsze k..wa tylko My"

Obrazek użytkownika jan.kalemba

09-09-2016 [08:10] - jan.kalemba | Link:

27 lat temu pan Strzembosz był znacznie młodszy i wtedy z całą pewnością jego postawa musiała być wynikiem cynizmu lub głupoty, bo w naiwność po ukończeniu 59 lat nie sposób uwierzyć.

Obrazek użytkownika xena2012

09-09-2016 [07:44] - xena2012 | Link:

dlaczego uważa Pan kongres sedziów za tajemniczy? Było przecież bardzo wesoło,sedziowie opowiadali sobie śmieszne historyjki z zycia J.Kaczyńskiego i jego kota,sędziowie ściskali sobie ręce i wymienijąc miłe słówka.Tajemnica jest chyba tylko to co jedli i pili zaproszeni na spęd,przecież o suchym pysku chyba nie siedzieli sądzą z miłej atmosfery.

Obrazek użytkownika jan.kalemba

09-09-2016 [08:35] - jan.kalemba | Link:

Tajemniczy, bo nie wiadomo ilu ich rzeczywiście było na tym zjeździe i ilu głosowało za tymi ich rezolucjami

Obrazek użytkownika ...Trzy kropki...

09-09-2016 [09:43] - ...Trzy kropki... | Link:

...Nie rozumiem dlaczego tych starych dziadów nie wywala się na emerytury, czy oni mogą pracować do śmierci???...Mnie wywalono na emeryturę w wieku 51 lat ponieważ miałam wypracowane 34 lata pracy...motywowano to względami ekonomicznymi (służba zdrowia!!!)oraz straszono że jeśli odwołam się do sądu pracy to mnie przyjmą ponownie ale tylko na trzy miesiące i wówczas nie dostanę odprawy!!!...

Obrazek użytkownika Jabe

09-09-2016 [10:42] - Jabe | Link:

Syn Stefana już dawno popadł w szemrane towarzystwo.

Ale trójpodział to ważna rzecz. Wypadałoby się zastanowić, jak te sprawy naprawić.

Obrazek użytkownika jan.kalemba

09-09-2016 [10:57] - jan.kalemba | Link:

Trzeba uchwalić nową konstytucję, jednoznacznie oddzielającą władzę wykonawczą od ustawodawczej i sądowniczej.