ATO W AKCJI

 ATO w akcji - czyli Australian Taxation Office – też zabrał się za wielkie firmy  oraz koncerny międzynarodowe ( multinationales ), bo podobnie, jak w Polsce, unikają płacenia  podatków. Od grudnia 2015 r. na celowniku ATO jest zwłaszcza 90 koncernów, które od dawna opóźniają płacenie podatku albo zaniżają kwotę podatkową jak np. Apple płacący w stosunku do rocznego dochodu ( 7,9 mld $) tylko 85 milionów. Dyrektor ATO Chris Jordan ma wsparcie sędziego trybunału federacyjnego Garry Downesa, któremu w zeszłym roku udało się przywołać do porządku takiego giganta jak Chevron czy koncern chemiczny Orica. Po stronie ATO jest tez senat, w którym badano nieprawidłowości podatkowe. Sekunduje im też były minister skarbu Joe Hockey, który wprowadził nowe środki zapobiegające ucieczkom podatków. Raport ATO ujawnił z końcem 2015, że 40% firm nie dotrzymuje swych zobowiązań fiskalnych, a na tej liście jest ponad 1500 koncernów, które mają roczny dochód wyższy niż 100 mln dolarów. Straty australijskiego skarbu są więc znaczne, bo prawie 600 firm z tej listy nie zapłaciło podatku w latach 2013/14.  Raport ATO wymienia przykładowo: Quantas, Lend Lease, Virgin, General Motors, Vodaphone Hutchinson, Chevron, Exxon-Mobile, Transfield czy CSL. Natomiast inne firmy jak News Corp i Fairfaix Media, Glencore, BHP Biliton czy szwedzki gigant IKEA zaniżyły swe dochody. A lider opozycji Bill Shorten dodał: „Kiedy my musimy ograniczać bezpłatny dostęp do diagnoz pacjentom chorym na raka, pewne grupy przemysłowe nie płacą nam ani centa podatku”. Z pewnością to samo mógłby powiedzieć w Warszawie minister zdrowia...
   Są to niewątpliwie skutki globalizacji, bo międzynarodowe koncerny lekceważą suwerenne kraje i jakby stały ponad prawem. Jakie szanse ma zielona wyspa Irlandii by wyegzekwować zaległe miliardy od Apple ? Ale próbować trzeba...
   O efektach globalizacji napisano już sporo, a nawet Ernesto Sabato ( Gombrowicz spotykał się z nim w Argentynie) wydał swoje refleksje na temat globalizacji, a raczej PRZECIWKO globalizacji, klonowaniu itp. w książeczce „La resistencia” ( 2000), nieustannie godnej lektury. Sabato ubolewa, że postępy nauki i technologii uczyniły z człowieka tryby maszynerii produkcji i konsumpcji.Ubóstwienie techniki i postępująca dehumanizacja nawet samej pracy ( ostatnio brutalne zmiany w kodeksie pracy we Francji spotkały się z oporem, niestety daremnym!) prowadzą do szczególnego kryzysu ludzkości, a za progiem już tupią roboty! Czy uda się stworzyć „nowy humanizm” ? Ale czy musi być „nowy” ? Sabato ma nadzieję, ale swoje refleksje spisał prawie 20 lat temu, nie przeczuwając masowej wędrówki ludów, które mogą zadeptać inne narody...A tymczasem musimy – z pozycji prawie żebraka – prosić o zaległe podatki, których nie raczyły nam uiścić międzynarodowe giganty! Degradacja praworządności...Globalizacja niczym olbrzymia ośmiornica spętała planetę...
   

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika laesir

04-09-2016 [10:45] - laesir | Link:

"Jakie szanse ma zielona wyspa Irlandii by wyegzekwować zaległe miliardy od Apple ?" Błądzi Pan. Irlandia wcale nie chce niczego odzyskiwać. Nawet lepiej, staje po stronie Apple.
http://wgospodarce.pl/informac...
W końcu to rząd Irlandii zawarł ekskluzywną umowę podatkową z Apple, którą to KE uznała za nielegalną praktykę i dumping podatkowy. Wszyscy w Europie wiedzą, że Irlandia to największy obok Cypru raj podatkowy.
http://www.polskieradio.pl/42/...
Irlandia w zeszłym roku miała nominalnie 26% wzrostu PKB. To oczywiście tylko zapisy księgowe. Ale fenomen Irlandii polega właśnie na tym, że stanowi łącznik pomiędzy Europą, a USA. To na Zielonej Wyspie swoje europejskie siedziby mają największe koncerny amerykańskie.Jest to wspierane "elastyczną polityką podatkową". Teraz Irlandczycy boją się, że Apple (a w ślad za nim także inni) przeniesie się do UK, przez co wyspa straci ponad 20 tys. miejsc pracy oraz wpływy z podatków, które Apple mimo wszystko płacił.
Po brexicie Apple może zawrzeć ekskluzywną umowę z rządem jej królewskiej mości (podobnie jak swego czasu zrobił Google), zwinąć manatki do Londynu i nie płacić praktycznie żadnych podatków.
Irlandia niczego odzyskiwać nie chce. Powiem więcej, jest przerażona tym "Ale próbować trzeba...". Oni nie chcą niczego próbować.

Obrazek użytkownika Czesław2

04-09-2016 [11:02] - Czesław2 | Link:

Oni nie chcą... Tzn kto? Rząd czy szarzy ludzie. ? Proszę o jakieś linki uwiarygadniające tezy. Na Cyprze rząd też nie chciał. Tylko ludzie zapłacili za niechciejstwo.

Obrazek użytkownika laesir

04-09-2016 [13:56] - laesir | Link:

http://www.independent.ie/busi...
http://www.independent.ie/opin...
W madiach i opinii publicznej nie ma etuzjazmu dla determinacji KE żeby odzyskać podatek. W tej chwili to najgorętsza debata na wyspie. Tytuł "Apple and Ireland against the world" mówi wszystko. Apple ma swoją siedzibę w Cork (120 tys. mieszkańców). Dla lokalnego rynku pracy zamieszanie wokół Apple może skończyć się tragedią. Zresztą Irlandia zbudowała swoje bogactwo właśnie jako dom dla wielkich amerykańskich korporacji. Wystarczy spojrzeć na listę największych pracodawców w rzeczonym Cork: Pfizer, Novartis, Apple Computer, Motorola, Amazon.com, IBM. Działania KE zagrażają fundamentom gospodarki irlandzkiej. Polecam artykuł, a w szczególności komentarze pod nim:
http://www.thejournal.ie/tim-c...

Obrazek użytkownika laesir

04-09-2016 [15:46] - laesir | Link:

A swoją drogą ciekawe, że Pan powołuje się na autorytet Billa Shortena, lidera Australijskiej Partii Pracy (Australian Labor Party, ALP). Toż to lewak :D
http://www.news.com.au/lifesty...
To ten pan w czerwonym krawacie za tęczową flagą :D