Kilka pytań dotyczących surowców energetycznych

    Unia Europejska nie pozwala nam używać węgla do produkcji energii elektrycznej, bo jego spalanie powoduje wzrost emisji dwutlenku węgla. Dwutlenek węgla jest bowiem gazem, który wywołuje tzw. efekt cieplarniany i przyczynia się do wzrostu temperatury na naszej planecie. Efekt cieplarniany, dawniej zwany efektem szklarniowym może zaobserwować każdy. Wystarczy w słoneczny dzień wejść do szklarni. Jeszcze nie tak dawno w szkołach uczono, że bez efektu cieplarnianego nie powstałoby życie na Ziemi. Za sam efekt cieplarniany zaś odpowiedzialna jest, co logiczne, głównie para wodna i wszystkie gazy lżejsze od powietrza. Nigdzie, nawet dziś, nie mogę znaleźć odpowiedzi na pytanie, dlaczego teraz za efekt cieplarniany odpowiedzialny jest dwutlenek węgla, gaz cięższy od powietrza? Poza tym, samego dwutlenku węgla jest w nasze atmosferze zaledwie cztery setne procenta z czego przemysł produkuje znikomy procent z tych czterech setnych. Dlaczego wzrost jego emisji, nawet stuprocentowy, ma mieć jakikolwiek wpływ na klimat? Dlaczego emisja CO2 ze spalania węgla przyczynia się do wzrostu klimatu a spalanie gazu i ropy naftowej, których elektem spalania jest dwutlenek węgla i para wodna (gaz cieplarniany) nie ma na klimat negatywnego wpływu?
Załóżmy jednak, że tak jest i Unia słusznie zabroniła nam nadmiernej emisji CO2. Nie rozumiem jednak dlaczego my sami zaprzestaliśmy produkcji węgla i zlikwidowaliśmy większość kopalń? Przecież Unia Europejska nie zabroniła nam wydobywania i sprzedaży węgla?
Załóżmy, że nie chcieliśmy dopłacać do naszych kopalń w których podobno wydobycie jest nieopłacalne. Dlaczego więc dziś dopłacamy do węgla sprowadzanego ze wszystkich zakątków Świata?
Zrozumiałbym, że chcieliśmy wzorem innych zarabiać na sprzedaży gazu. Problem w tym, że tego też nie potrafimy a zadłużenie PGNiG tylko za pierwsze półrocze tego roku wynosi 15,7 mld. zł. pomimo gigantycznego wzrostu cen sprzedaży surowców. Szczegóły tu: https://www.money.pl/gospodark...
Jeżeli nie gaz i ropa, to może biopaliwa? Niestety decyzją najlepszego rządu w Galaktyce, to też się nie opłaca. Nam się nie opłaca kosztem zagranicznych koncernów. Szczegóły tu: https://biznes.interia.pl/gosp...
Jeszcze nie tak dawno byliśmy potentatem w produkcji węgla i cukru. Dziś brakuje jednego i drugiego. Czy jest jeszcze cokolwiek, czego nie udało nam się spieprzyć?

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Czesław2

06-08-2022 [10:39] - Czesław2 | Link:

Nam, to znaczy komu? Bo ja nie zakładałem głosowania na volksdeutschów i rusofilów. To nie moja wina, że jest to 50% populacji w Polsce.

Obrazek użytkownika Jabe

06-08-2022 [14:23] - Jabe | Link:

A PiS to volksdeutsche czy rusofile w Pańskim mniemaniu?

Obrazek użytkownika sake3

06-08-2022 [11:32] - sake3 | Link:

Cukru brakuje?Producenci cukru zapewniają,że w sezonie 2021/2022 wyprodukowano 2,3 mln ton cukru na rynek krajowy a więc nawet więcej niż w poprzednich latach.Należy w takim razie postawić pytanie dlaczego ,,siewcy paniki'' podają fałszywe informacje.Hiobowe wieści o cukrze nie są niczym innym jak tylko uderzeniem w rząd PiS.Idąc ku wyborom takich rewelacji będzie z pewnością więcej.

Obrazek użytkownika Es

06-08-2022 [11:39] - Es | Link:

Zadajesz w istocie pytanie: kto i w czyim imieniu zarządza Polską. Kto czuwa aby wiecznie nierozwiązywalne problemy braku sznurka do snopowiązałek lub skupu butelek były jedynie updatowane do nowych okoliczności. 
Problem Polski to brak jakiejkolwiek wizji i strategii rozwoju. Przez 30 lat tak zwanej gospodarki rynkowej  nie prowadziliśmy i nadal nie prowadzimy własnej polityki, a nasza rola ograniczała się jedynie do wypełniania zarządzeń i uległości wobec obcych wpływom. Dziś wszyscy ci,którzy się wyzłośliwiają - lub nawet ci którzy niechętnie to przyznają - na Niemcy za uzależnienie od Rosji, przez całe lata uzależniali Polskę od gospdarki niemieckiej, piejąc z zachwytu z okazji otwarcia nowych montowni czy fabryki podzespołów. I jak zwykle bez refleksji teraz, radosne z powodu kłopotu Niemców gęby nie widzą,że zapaść u nich będzie katastrofą także u nas. Ba. Ględzą i wciskają kit nawet o przyśpieszonym naszym rozwoju, bo przecież mamy swoją rurę. Noo.. ta rura i gazoport to jednak jak dotąd jedyne rzeczy, które fizycznie nie zostały spieprzone, trzeba przyznać. Ciekawe jak będą miały bilans strategiczny.

Obrazek użytkownika sake3

06-08-2022 [12:02] - sake3 | Link:

Nie widzę usmiechniętych twarzy Polaków z powodu niemieckich kłopotów. Widzę natomiast wykrzywione gęby Niemców uważających że im się wszystko należy.Polska solidarność jest znana w świecie,przypomnę chociażby ratowanie szwedzkich lasów w trakcie pożarów,czy obecnie w Czechach.Nadal przypuszczam,że żadne z państw UE nie będzie się stosowało do ustaleń dzielenia gazem z wyjątkiem Polski dla której jest to rozkaz do bezwzględnego wykonania. 

Obrazek użytkownika Tomaszek

06-08-2022 [12:50] - Tomaszek | Link:

Widziałem taki mem , że z Niemcami to się możemy wiatrem podzielić . I tej wersji się trzymajmy . Mają wiatraki to niech kręcą na podwójnym wietrze . Wystarczy że se przez Odrę przewieje . Sam i za friko . I tak nam nie podziękują . 

Obrazek użytkownika paparazzi

06-08-2022 [19:08] - paparazzi | Link:

Też tak Tomaszek kombinuje ale czemu z dużej litery?

Obrazek użytkownika Tomaszek

06-08-2022 [21:46] - Tomaszek | Link:

Papa
Głupio wyszło , ortografia . Niemca z dużej litery łatwiej trafić i głośniej pada trafiony , to i radocha większa .

Obrazek użytkownika Es

06-08-2022 [13:59] - Es | Link:

@sake3
Dla szeregowego Kowalskiego, tak dla mnie jak i zapewne dla Pani ich kłopoty są zupełnie obojętne. Może ze wzgledu na duże uzależnienie naszej gospodarki od niemieckiej takimi być nie powinny, ale tak bezpośredniego przełożenia na osobistą sytuację finansową prawie nikt nie zauważa. Ja piszę o uśmiechniętych, zadowolonych twarzach niektórych polityków i komentatorów wyrażających opinię : a dobrze im tak. Bez refleksji jaki efekt na uzależnioną od ich sytuacji gospodarkę Polski one będą wywierać.
" żadne z państw UE nie będzie się stosowało do ustaleń dzielenia gazem z wyjątkiem Polski dla której jest to rozkaz do bezwzględnego wykonania. " I tu jest clou problemu z którym się borykamy. Na ile na tle ostatnich wydarzeń okażemy się asertywni, a na ile zachowamy się standardowo.

Obrazek użytkownika Czesław2

06-08-2022 [12:37] - Czesław2 | Link:

@Es Przypominam, że w/g unijnego prawa cały handel energią obowiązkowo idzie przez giełdę. nie wiem, czy dotyczy to też węgla i gazu. I jeszcze jedno. My na obcym pasku wisimy od wygaśnięcia dynastii Piastów, a nie ostatnie 30 lat.

Obrazek użytkownika Es

06-08-2022 [14:03] - Es | Link:

No może jednak łaskawiej należałoby potraktować Jagiellonów. Ale miałem na myśli 30 lat naszej "niepodległości"

Obrazek użytkownika Czesław2

06-08-2022 [12:44] - Czesław2 | Link:

@Es https://sip.lex.pl/akty-prawne...
czyli 55% rury nie naszej, bo niemcy zawsze przebiją. Nie dotyczyło to sytuacji kryzysowych, no to unia nam ten przepis zlikwidowała. Niech żyje wolna Polska.

Obrazek użytkownika Es

06-08-2022 [13:39] - Es | Link:

@Czesław2
Oczywiście masz rację. Problem udziałów własnościowych i unijnych, czy właściwie niemieckich nazwijmy to zabiegów wokół przepisów energetycznych jest zasadniczy. Jeśli teraz pozwolimy się pozbawić jakiejkolwiek kotroli nad rurą, czy terminalami, znajdziemy się ponownie w sytuacji Pawlakowego zarządzania naszą energetyką. Dlatego napisałem o blansie strategicznym

Obrazek użytkownika Czesław2

06-08-2022 [16:47] - Czesław2 | Link:

wPolityce wywiad z Jakim. W/g niego polski rząd tylko pozorował walkę o nieprzyjęcie redukcji zużycia gazu. Pani Moskwa zgodziła się na większościowe glosowanie.

Obrazek użytkownika Kocur1

06-08-2022 [11:54] - Kocur1 | Link:

Twoj wpis to wpis pis idioty. Wszystko w temacie.

Obrazek użytkownika sake3

06-08-2022 [14:14] - sake3 | Link:

@Kocur1....A cóz takiego trafnego wnosi Pański komentarz w tej dyskusji?

Obrazek użytkownika u2

06-08-2022 [12:02] - u2 | Link:

Nigdzie, nawet dziś, nie mogę znaleźć odpowiedzi na pytanie, dlaczego teraz za efekt cieplarniany odpowiedzialny jest dwutlenek węgla, gaz cięższy od powietrza?

Dziwne, jest o tym np. w Wikipedii.

https://pl.wikipedia.org/wiki/...
https://pl.wikipedia.org/wiki/...

Co prawda opierając się na wizjach Klimuszki czy Węcławka to ocieplenie klimatu już następuje i w Polsce będziemy wkrótce hodować cytryny. Na Ziemi jest deficyt wody pitnej i zaczną się wędrówki ludów z południa na północ w poszukiwaniu wody. Gdyby tak zaludnić wielkie terytoria Rosji leżące odłogiem to byłoby po problemie :-)

Obrazek użytkownika Pani Anna

06-08-2022 [13:56] - Pani Anna | Link:

Jeszcze nie tak dawno "nasz" prezydent zapewniał, że  w Polsce węgla starczy na 200 lat, że  Polska węglem stoi, że nie będziemy likwidować kopalń,  że... itd, itp. 
Czyżby kłamał?
A co do CO2, to ilu ludzi, nawet czytelników NB wie, na czym polega fotosynteza,  nie mówiąc o znajomości wzoru? Przecież  wiemy już,  że ludzie uwierzą nawet w to, że noc to dzień i na odwrót,  o ile odpowiednie media będą o tym informować kilka razy dziennie. 

Obrazek użytkownika Es

06-08-2022 [14:22] - Es | Link:

@Pani Anna
Proszę ich nie przerażać świadomością, że konsekwencją opalania węglem, mogą być paprocie jak sosny i kury, które zamienią się w pterodaktyle

Obrazek użytkownika Pani Anna

06-08-2022 [15:04] - Pani Anna | Link:

@Es
🤣

Obrazek użytkownika smieciu

06-08-2022 [14:19] - smieciu | Link:

Można dorzucić jeszcze inne pytania. Skoro przykładowo znane są technologie wychwytujące CO2 podczas spalania w elektrowniach dlaczego rząd nie wyłoży na nie pieniędzy woląc... kupować (drogie podobno) prawa do emisji CO2? Dlaczego dotacje do węgla są złe ale ogromne dotacje i subsydiowanie wiatraków jest ok?

Ale czy te pytania są ważne? Tak naprawdę liczy się tylko odpowiedź jak długo ludzie są pokładać wiarę w sens coraz bardziej absurdalnych i coraz bardziej głupio tłumaczonych poczynań rządu. Odpowiedź jest prosta, widać po tutejszych komentarzach. Ta wiara jeszcze będzie trwać długo. Ewentualnie podrzuci się złych Niemców, złego Tuska, tak jak napisałem, wyborca głodny (zziębnięty) chodzić nie będzie, bo ma sposoby na rozgrzanie swojej krwi.
Warto zauważyć przy okazji że tutejszy wyborca widząc tak samo absurdalne poczynania Niemiec, UE i Polski jest w stanie jednocześnie uznać że te same absurdy w wykonaniu naszego rządu są w porządku ale tamte już nie.

Słowem... musi nastąpić katastrofa. Inaczej do ludu nic nie dotrze. Mi to nawet zbytnio nie chce się już pisać, tłumaczyć ostrzegać. To nie ma sensu. Napisano masę tekstów na ten temat ale i tak jedyne co się liczy to Tusk i źli Niemcy. Reszta jest bez znaczenia. Przy czym te same ludki wyrażają to samo zdziwko zawsze: dlaczego tak łatwo manipulować tłumem, wprowadzać Zielony Ład, czy LGBT? Ano dlatego. Wystarczy pokazać jednym krzywą gębę Kaczki symbolizującego ciemnogród a innym wredną mordę Tuska symbolizującego lewacki postęp. Dosłownie parę gęb, parę prymitywnych ciągle trzepanych w mediach mitów i tak mamy to co mamy.
Nie da się z tego wyjść inaczej niż doprowadzając do równie chamskiego przeorania tych wszystkich pustych mózgów. Za pomocą starych prostych metod.

Obrazek użytkownika sake3

06-08-2022 [14:58] - sake3 | Link:

A cóż takiego strasznego jest w naszych komentarzach,że aż trzeba przeorywać puste mózgi? To jak powinny wyglądać komentarze,żeby Pan poczuł się usatysfakcjonowany? Może pudelkowo,bo to ulubione Pana słowo,ale zawsze połączone z obowiązkową dawką bluzgów na rząd.

Obrazek użytkownika Czesław2

06-08-2022 [14:59] - Czesław2 | Link:

Zapominasz Pan o jednym. Rząd, jakikolwiek nie działa w próżni. Światowi globaliści każdy rząd obalą w pół roku. Wystarczy, że z twarzy się nie spodoba.Przykładem jest Polski elektryk. Ktoś zapomniał (?), że wszystkie podzespoły do niego trzeba kupić.Ale niekoniecznie ktoś będzie chciał sprzedać. Tak dla rozrywki, oczywiście. Ludu żadne łady nie interesują, za niskie IQ w masie. Liczy się tylko piwo i gadanie przez komórkę To jest 80% populacji.

Obrazek użytkownika juur

06-08-2022 [17:08] - juur | Link:

"Dlaczego więc dziś dopłacamy do węgla sprowadzanego ze wszystkich zakątków Świata?"
Dlaczego rozpieprzono cały przemysł narodowy, naukę tak by nie było łatwo odbudować?
W kolejce rolnictwo bo przemysł spożywczy już jest postępowy i wolny od naszych wpływów.
Lasy Państwowe czekają w kolejce na włączenie do zasobów europejskich (niemieckich) i będzie to kolejny wielki sukces PMM.
 

Obrazek użytkownika sake3

06-08-2022 [18:30] - sake3 | Link:

Te piękne perspektywy zawdzięczamy Tuskowi i naszej Targowicy w UE a nie Morawieckiemu. A suweren? We wczorajszym sondażu aż 29% respondentów opowiedziało się za zgodą na utratę suwerenności kosztem pieniędzy z UE-zdecydowanie, 25% -raczej tak a tylko 46% powiedziało- nie- utracie suwerenności.Skoro niepodległość Polski niepotrzebna,niemodna i kościółkowa to po co polska gospodarka,polskie porty kontenerowe w Świnoujściu,polskie lotnisko,polski bank? Przecież nawet rezerwy złota oddamy EBC,więc po co Polska.To nie Morawiecki to załatwił że stale jesteśmy pod presją UE wiecznie obarczani sankcjami i bez prawa weta.Kto drze mordę w UE jak nie polscy europarlamentarzyści,kto dowściaga się kar ,sankcji wyroków TSUE? Morawiecki?  

Obrazek użytkownika juur

07-08-2022 [15:19] - juur | Link:

PO niecałych 8 latach sprawowania władzy, winę za wszystko ponosza poprzednicy, to żałosne. Co się nie udało PMM? Całkowicie zlikwidować górnictwa i jego zaplecza mimo heroicznych wysiłków. Nie udało się przekonać, że CO2 to produkt spalania wyłacznie węgla, ruski gaz od niemców spalajac się nie tylko nie produkuje szkodliwych produktów ale ratuje planetę. Rolnicy już nie moga się doczekać 6 czy nawet 7 itd…itd…

Obrazek użytkownika jazgdyni

06-08-2022 [21:46] - jazgdyni | Link:

@Autor

Witam kolegę, który zadaje mądre pytania i myśli podobnie jak ja. T
Tydzień temu napisałem o węglu, jego czystym spalaniu, oraz o wielu innych, jakoś dziwnie wyciszonych, naturalnych źródłach energii.
To mój artykuł:   https://naszeblogi.pl/63392-pilnie-strzezona-tajemnica-panstwa

Zapraszam do dyskusji i pozdrawiam