Na co liczą Rosjanie?

Moja babcia tłumaczyła, że człowiek kulturalny to taki, który niczemu się nie dziwi. Najwyraźniej ta kategoria w ocenie polityki międzynarodowej nie obowiązuje. O tym, że Rosja uderzy w pełnej skali na Ukrainę, mówiłem i pisałem wielokrotnie na długo przed 24 lutego. Dziwiłem się jednak przygotowaniom do tej wojny. Zgromadzenie na odcinku kijowskim przez Kreml zaledwie kilkudziesięciu tysięcy żołnierzy wyglądało na czyste szaleństwo. Zastanawiałem się, czy te przygotowania to nie jest jednak jakiś wielki blef albo czy gdzieś nie ukryto większych sił. Trzymilionowego miasta nie zdobywa się 50 tysiącami ludzi, szczególnie jeżeli po drugiej stronie jest co najmniej dwa razy tyle żołnierzy. A jednak Rosjanie to zrobili i dostali pod Kijowem największe od dziesiątek lat lanie. Jedynymi sukcesami agresora były w miarę sprawny odwrót i zminimalizowanie własnych strat na tym odcinku (do kilku tysięcy zabitych). Rosjanie po prostu liczyli na słabość ukraińskiej obrony i sprawnie przygotowane grupy dywersyjne, które miały ułatwić świetnie wyszkolonym i uzbrojonym oddziałom marsz. Armia ukraińska nie okazała się słaba, grupy dywersyjne w większości istniały na papierze, a wyszkolenie i wyposażenie rosyjskiej armii pozostawiało bardzo wiele do życzenia. 

Po klęsce pod Kijowem Moskwa zaczęła prowadzić wojnę w klasycznym stylu, krok po kroku próbując zmiażdżyć przewagą ognia ukraińską obronę. Ta taktyka wydawała się bezpieczniejsza, tylko wymagała wielkich środków i czasu. Ani jednego, ani drugiego Putin nie ma w nadmiarze. Owszem, zapasy amunicji – poza precyzyjną, bo ta jest już na wyczerpaniu – być może starczyłyby na rok, ale artyleria i amunicja do niej to jednak nie wszystko. Ukraińcy krok po kroku zaczęli niszczyć Rosjanom logistykę i magazyny, uszczuplając też inne rodzaje sprzętu, a przede wszystkim zabijając i raniąc rosyjskich żołnierzy. Putin znalazł się w sytuacji hazardzisty, który już zbytnio się zgrał, by wyjść z kasyna z sukcesem, a im dłużej gra, tym więcej przegrywa. 
Na co więc liczy moskiewski watażka? Na zatrzymanie pomocy Ukrainie, jej osamotnienie w wyniku zmęczenia wojną i przewroty polityczne w Europie. Kluczem jest tu postawa Niemiec. Pomoc Berlina dla Kijowa jest taka, że mogłoby jej nie być. Największe wsparcie Ukraina dostaje od USA, Wielkiej Brytanii i Polski, a procentowo również od Bałtów.

Polska pełni tutaj jednak jeszcze inną rolę – nie chodzi tylko o jakość i ilość tej pomocy, lecz także o to, że nasz kraj to centrum logistyczne dla Ukrainy. Zmiana nastawienia Polski spowodowałaby załamanie całej pomocy dla Kijowa. Dlatego Rosjanie stają na głowie, żeby doprowadzić u nas do kryzysu politycznego. Podsycają antyukraińskie nastroje, niestety bierze w tym udział wielu publicystów z prawej strony, przed tym bardzo mocno przestrzegam. Przede wszystkim jednak ludzie Putina próbują wesprzeć zmianę władzy w Polsce. Tę operację realizuje Berlin, ale jest ona wyjątkowo na rękę Moskwie. Czy słyszeli Państwo, co Tusk zamierza w sprawie Ukrainy? Ja mimo trwającej wojny niczego konkretnego się nie dowiedziałem. Słychać, że podsyca tam nastroje, gdzie Rosjanie tego potrzebują. Kwestia inflacji ściśle wiąże się z utrzymywaniem sankcji, które Polska gorąco popiera. Oczywiście tyrady Tuska osłabiają walkę o zaostrzanie sankcji, tak jak jego straszenie zalewem tanim ukraińskim zbożem. Jak na razie zboże jest bardzo drogie, a to, które do nas przyjeżdża, natychmiast wyjeżdża. Rosjanie potrzebują tu Tuska na fotelu premiera, żeby zachowywał się wobec Ukrainy tak jak rząd w Berlinie. Jeżeli ktoś dziwi się, że wspierające Tuska media idą ręka w rękę z Rosjanami w sprawie operacji „Ghostwriter”, to wyjaśniam, że Berlin i Moskwa mają w tej sprawie te same cele.

Pożądają przewrócenia tego rządu i chcą Tuska. To byłaby fatalna wiadomość dla Ukrainy i nie najlepsza dla USA. Miejmy nadzieję, że Putin i tym razem się przeliczy. 

Tekst pochodzi z najnowszego tygodnika "Gazeta Polska" nr 31 z 03.08.2022.

YouTube: 
Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika u2

03-08-2022 [18:01] - u2 | Link:

co Tusk zamierza w sprawie Ukrainy?

Na razie próbuje obalić rząd Zjednoczonej Prawicy. Zapowiedział wszak wojnę jak powrócił z Brukseli i wojna jest. Najpierw wojna, dopiero potem pokój :-)

Obrazek użytkownika Pers

03-08-2022 [18:45] - Pers | Link:

Bardzo ciekawa notka.
Teraz wiem skąd jeden z adminów "ścierwoneonka" czerpie inspiracje.

Obrazek użytkownika Tezeusz

03-08-2022 [19:58] - Tezeusz | Link:

Rus.kiewicz 
Mam zacytować jak obrażasz w NEon24 Pana Redaktora Sakiewicza i blogerów NB..
https://naszeblogi.pl/61826-ch...
Twoje inspiracje i zafascynowanie pijakiem ławrowem i bandytą putinem to chyba prosto z Moskwy..Nie mówiąc jak opluwasz USA..
https://spiritolibero.nowyekra...
https://spiritolibero.nowyekra...
 To za to masz zablokowanego bloga ?
itd..

Obrazek użytkownika Pers

04-08-2022 [21:35] - Pers | Link:

//Tylko fakty
 
Nie w samek polityce jednak rzecz, a w faktach historycznych. A te są jednak nieodparte. Ukraińcy służyli w straży Pawiaka, ich oddział stacjonował budynku Wyższej Szkoły Nauk Politycznych, w szeregach Schupo osłaniali dzielnicę niemiecką już w pierwszych dniach sierpnia 1944 r. 533 Ukraińców zostało ściągniętych do Warszawy 9-10 września 1944 r. w szeregach zbrodniczego II bataillon SS–Sonderegiment Dirlewangera, biorąc następnie udział w wysiedlaniu miasta. Ukraińscy ochotnicy stanowili też największą zwartą grupę etniczną wśród ok. 9 tysięcy hiwisów, czyli kolaboranckich służb pomocniczych wspierających niemieckie oddziały pacyfikujące Warszawę. Jeden z bandyckich dowódców Diaczenki, uratowanych po wojnie dzięki antykomunistycznemu szaleństwu gen. Andersa, Mychajło Karkoc, winny także zbrodni wojennych na Lubelszczyźnie – zmarł zaledwie przed dwoma laty, na spokojnej emigracji w USA. Tak niewielki dystans dzieli nas od ludobójczej aktywności ukraińskich szowinistów. To nie odległa przeszłość. To także codzienność wojny na Wschodzie – codzienność zbrodni, których dopuszczają się tam nazistowskie bataliony kijowskiego reżimu. Tych liczb i faktów żadne nadymanie się prezydenta Dudy czy okrzyki nawróconego na PiS-izm Roberta Bąkiewicza nie zakryją!
 
Tak, Ukraińcy brali udział w walkach powstania warszawskiego – po stronie nazistowskiej i jako naziści.//

Całość  https://chart.nowyekran24.com/...

PS. Pozdrawiam wielbicieli azova.
Jak to szło? "herojam sława"?

I niech żyje Strefa Wolnego Słowa, adminie szanowny.

Obrazek użytkownika Tezeusz

05-08-2022 [05:58] - Tezeusz | Link:

@Rus..kiewicz
Rusofil i kto jeszcze może wkrótce się dowiemy ? A czy czasem  NEonka nie uwielbia ABW ? A gdzie twój blog ?
Faszystowska roSSja dostaje od Ukrainy niezły wpierd...

Obrazek użytkownika Pers

05-08-2022 [06:29] - Pers | Link:

@ścierwousz
//A gdzie twój blog ?//
Tam gdzie był.

Obrazek użytkownika Tezeusz

05-08-2022 [14:58] - Tezeusz | Link:

Rus..kiewicz
tam... czyli wyleciał w kosmos..a za co ? za te wspaniałe sowieckie agitki ?

Obrazek użytkownika Pers

05-08-2022 [15:03] - Pers | Link:

//tam... czyli wyleciał w kosmos..a za co ? za te wspaniałe sowieckie agitki ?//
Durny jesteś.

Obrazek użytkownika sake3

05-08-2022 [15:41] - sake3 | Link:

@Pers.......Chce się wam tak kłócić w upał? Nie wiem jak tam w Laponii,u mnie nawet koty leżą bykiem na chłodniejszej podłodze. Niech Pan posłucha 28 degres a l"ombre Jeana Maurice zamiast zrzedzić.

Obrazek użytkownika Pers

05-08-2022 [17:31] - Pers | Link:

@sake
Nie kłócę się bo nie ma z kim.
Stwierdziłem tylko fakt.

Obrazek użytkownika Tezeusz

05-08-2022 [17:43] - Tezeusz | Link:

Rus...kiewicz
Kłamiesz jak zwykle
https://spiritolibero.nowyekra...

I to ty jesteś kompletnie durny..ze znakiem "Z"

Obrazek użytkownika Pers

05-08-2022 [21:00] - Pers | Link:

@ścierwousz
//Rus...kiewicz
Kłamiesz jak zwykle
https://spiritolibero.nowyekra...
To już nieaktualne @ścierwousz :)))))))
Sprawdź.
Ciecie z ABW musiały ładnie mnie przeprosić.
Chcieli zabłysnąć ale wyszli na durni... :)))))))))

Obrazek użytkownika Tezeusz

05-08-2022 [21:47] - Tezeusz | Link:

Rusz..kiewicz
"Ciecie z ABW musiały ładnie mnie przeprosić.
Chcieli zabłysnąć ale wyszli na durni... :)))))"

Jak pijesz nie pisz bo wychodzidz na .....
Co do ABW nie wiem, ale czytając twoje antypolskie agitki promujące pijaka ławrowa i bandytę putlerka..wcale bym się nie zdziwił ich zainteresowaniem takim antypolskim...

Przecież Opara ciebie uprzedzał wraz z Zawiszą..zapomniałeś przypomnieć ?
Obrażaj dalej funkcjonariuszy Polskich Służb..
Obrażaj..a co oni na to może jednak warto ich o to spytać ? cieszysz się !