To planowe morderstwo. Zdjęcia satelitarne obozu w Ołeniwce

"„Rosjanie to naród, który nienawidzi wolności, ubóstwia niewolnictwo, kocha kajdany na rękach i stopach, kocha swoich krwawych despotów, nie czuje żadnego piękna, brudnego fizycznie i moralnie, żyje od wieków w ciemności, obskurantyzmu i nie podniósł palec do czegoś ludzkiego, ale zawsze gotowego zniewolić, uciskać wszystkich i wszystko, cały świat. To nie jest lud, ale historyczne przekleństwo ludzkości ”
Iwan Szmielow, pisarz rosyjski:

Opublikowano zdjęcia satelitarne obozu w Ołeniwce

Analiza zdjęć satelitarnych obozu filtracyjnego w Ołeniwce doprowadziła analityków do wstrząsającego wniosku.
Internauci zauważyli, że na dwa dni przed rosyjskim atakiem, w którym zginąć miało 53 wziętych do niewoli ukraińskich żołnierzy z zakładów Azowstal w Mariupolu, w obozie były przygotowane groby. Dzień po ostrzale placówki mogiły były zasypane - zarejestrowały to satelity amerykańskiej firmy technologicznej Maxar


https://twitter.com/maxar/status/1520481307175829507?lang=en-GB

Amerykańska firma technologiczna Maxar opublikowała zdjęcia satelitarne obozu filtracyjnego w Ołeniwce po rosyjskim precyzyjnym ataku rakietowym, do którego doszło w nocy z czwartku na piątek. W obozie znajdującym się na wschodzie Ukrainy przetrzymywani byli ukraińscy jeńcy z pułku Azow, którzy przez wiele tygodni bronili zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu

Ze zdjęć wynika na pierwszy rzut oka, że w obozie doszło do widocznych zniszczeń

Mike Eckel, korespondent Radia Wolna Europa w Pradze, zamieścił na Twitterze cztery fotografie pokazujące obóz przed i po ataku. Dzięki temu można ocenić skalę uszkodzeń, do których doszło wskutek uderzenia rakietowego.
https://twitter.com/Mike_Eckel/status/1553470800082132992
Obserwatorzy analizujący te zdjęcia stwierdzili, m.in., że ślady te nie wskazują na możliwość eksplozji amerykańskiej rakiety wystrzelonej przez system HIMARS, w który jest wyposażona ukraińska armia i uznali, że nie potwierdzają się zarzuty separatystów dotyczące przeprowadzenia nalotu przez siły ukraińskie

To nie HIMARS

Benjamin Strick, Brytyjczyk, który zajmuje się weryfikacją informacji, białym wywiadem oraz wywiadem geoprzestrzennym zamieścił wpis, w którym uwidocznił teren obozu sprzed ataku i po nim w postaci wideo. Dzięki temu lepiej pokazał rozmiar zniszczeń ośrodka odosobnienia dla jeńców z Ukrainy
https://twitter.com/BenDoBrown/status/1553469923262971904

Groby w obozie. Wstrząsające odkrycie analityka

Analityk Oliver Alexander przyjrzał się jednak zdjęciom bliżej i doszedł do dalej idących wniosków. Dostrzegł on na zdjęciach Maxar Technologies, że ziemia w obozie w Ołeniwce może nosić ślady kopania rowów.
Jego zdaniem jasne, równoległe struktury na części terenu w pobliżu północnego skraju placówki filtracyjnej, to świeżo wykopane mogiły widoczne na zdjęciach
Analityk zamieścił powiększony fragment zdjęcia z 27 lipca wykonanego na dwa dni przed ostrzałem obozu, na którym według niego uwidoczniono świeżo wykopane rowy, mogące być przygotowanymi do pochówków grobami.
Z kolei na zdjęciu z 30 lipca, wykonanym dzień po ostrzale obozu w Ołeniwce, rowy te są już zasypane.

https://twitter.com/OAlexanderDK/status/1553519171845103616

A tymczasem w sieci ujawniono fałszerstwo rosyjskiego Ministerstwa Obrony o ostrzale przez Ukraińców obozu koncentracyjnego Oleniwka pod Donieckiem (z jeńcami azowskimi). Kiedy propaganda nie jest sprytna, regularnie popełnia taki błąd.Zobaczcie na godziny wpisu

My Polacy dobrze znamy z historii co potrafią sowieci. Polsce nikt nie pomagał w 1939 roku gdy na nas napadli,na szczęście teraz Ukraina w wyniku sowieckiej agresji dostała mocne wsparcie z zachodu. Niektórzy z rozmysłem pomijają fakt że to Rosja napadła na suwerenny kraj i niszczy jego infrastrukturę oraz zabija jego obywateli w tym cywili,dzieci i starców.Przypomnę, że większość polskich jeńców wojskowych z niemieckich stalagów powróciło do kraju po wojnie, a ilu Ukraińców wróci z rosyjskich obozów jenieckich?

Materiały źródłowe:
https://www.bbc.co.uk/news/world-europe-62363225
https://twitter.com/Mike_Eckel/status/1553470800082132992
https://twitter.com/BenDoBrown/status/1553469923262971904
https://twitter.com/OAlexanderDK/status/1553519171845103616
https://twitter.com/Maxar
https://edition.cnn.com/2022/07/29/europe/donetsk-prison-strike-ukraine-russia-intl/index.html
https://wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-ukraina-rosja/aktualnosci/news-ukraina-opublikowano-zdjecia-satelitarne-obozu-w-oleniwce,nId,6191123

 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika J z L

31-07-2022 [21:22] - J z L | Link:

Jeden z najbogatszych ukraińskich biznesmenów zginął wraz z żoną podczas „zmasowanego” rosyjskiego ostrzału południowego miasta Mikołajów.
74-letni Oleksiy Vadatursky i jego żona Raisa zginęli, gdy pocisk uderzył w ich dom w nocy, powiedzieli lokalni urzędnicy.
Pan Vadatursky był właścicielem Nibulon, firmy zajmującej się eksportem zboża. Otrzymał także nagrodę "Bohatera Ukrainy".
Burmistrz Mikołajowa Ołeksandr Senkiewicz powiedział, że było to prawdopodobnie najcięższe rosyjskie bombardowanie miasta do tej pory.
Uszkodzony był hotel, kompleks sportowy, dwie szkoły i stacja paliw, a także domy.
Mikołajów znajduje się na głównej trasie prowadzącej do Odessy, największego ukraińskiego portu nad Morzem Czarnym, i od czasu rosyjskiej inwazji 24 lutego był wielokrotnie atakowany.
Lider regionu Witalij Kim powiedział, że „wkład pana Wadaturskiego w rozwój przemysłu rolniczego i stoczniowego, rozwój regionu jest nieoceniony”.
Tymczasem doradca biura prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego powiedział, że wierzy, iż Rosja celowo zaatakowała biznesmena.
Mychajło Podolak powiedział, że jeden z pocisków uderzył w sypialnię biznesmena, dodając, że „nie pozostawia wątpliwości”, że był kierowany.
Nibulon zbudował wiele obiektów magazynowych i innej infrastruktury do eksportu zboża .
Ukraina i Rosja są głównymi eksporterami pszenicy i innych zbóż, a zakłócenia eksportu spowodowane wojną spowodowały gwałtowny wzrost cen żywności na całym świecie.
Oba kraje podpisały w zeszłym tygodniu w Turcji porozumienie, w którym pośredniczy ONZ, mające na celu złagodzenie kryzysu żywnościowego. Transakcja została prawie wykolejona przez rosyjski atak na port w Odessie następnego dnia.
Wznowienie ukraińskiego eksportu zostało dodatkowo opóźnione przez kontrole bezpieczeństwa. Ale w niedzielę Turcja poinformowała, że ​​pierwszy statek przewożący zboże ma wypłynąć z Odessy w poniedziałek rano.

Obrazek użytkownika u2

31-07-2022 [21:31] - u2 | Link:

jeden z pocisków uderzył w sypialnię biznesmena, dodając, że „nie pozostawia wątpliwości”, że był kierowany.

Rosja może nawet zrzucić bomby atomowe na Ukrainę, ale i tak jest skazana na przegraną w wojnie, pomimo swojego ogromnego terytorium. Prędzej czy później zostanie zaatakowana przez jej dotychczasowego sojusznika ChRL i kilka innych państw.

Obrazek użytkownika Tomaszek

01-08-2022 [00:16] - Tomaszek | Link:

Po prostu oligarcha . To za ich pozycję i majątki biedny narodzik przelewa krew . Oni panicznie się boją , bo u Putina los oligarchów nie jest taki słodki .  Swoje majątki skumulowali pierwotnie na układach postsowieckich , Kreml dał kreml zabrał . nic nie zbudował , nawet jak zbudował to za ukradzione narodowi pieniądze . Tam Kulczykopodobnych jest cała masa . Trzęsą gaciami przed Putinem to się "patriotami"porobili ". Ahmetow to wieloletni przydupas Janukowycza , teraz patriota ,Pinczuk zięć Kuczmy i cała reszta podobnie . Taka fajna kompania . Teraz jak widmo Putina zajrzało w oczy przestało być tak fajno . Ukraińcy walczą i nie wiedzą że to nie oni będą beneficjentami zwycięstwa . Po wojnie będa tyrali w znoju biedzie i o głodzie , a jakiś "wodz" powie że odbudowuje .Szkoda mi ich zwykłych ludzi szczerze . Ile razy to już ich jacyś "wodzowie "oszukali ? Oni wygrają czy przetrwają , to tylko na swój przesrany los.