Zakupy prądu w e-przestrzeni

Jakoś bez większego echa przeszła wiadomość o nowej, internetowej usłudze proponowanej dużym przedsiębiorstwom działającym na naszym rynku, w zakresie zarządzania zakupami energii elektrycznej. Jest to o tyle ważne, iż mogą oni korzystać z Towarowej Giełdy Energii, na której – w zależności od aktualnych cen i innych warunków zakupu – mogą nabywać na własne potrzeby energię elektryczną.
Zaś firmą, która zaproponowała usługę tzw. Platformy Ofert Indeksowanych, jest Energa SA, jeden z kilku największych w naszym kraju państwowych dostawców i dystrybutorów elektryczności, obsługującym na północy niemal 1/4 powierzchni Polski.
Zadaje to kłam twierdzeniu, chętnie podtrzymywanemu przez opozycję rządową i wtórujące jej opozycyjne media, że państwowe (publiczne) przedsiębiorstwa, zwłaszcza te wielkie, o miliardowych obrotach, funkcjonują na zasadzie rozdawnictwa ciepłych posad (wśród tzw. znajomych królika) i są świetną okazją do robienia karier za publiczne (czytaj: nas - podatników) pieniądze.
Energa nie dość, że całkiem nieźle radzi sobie finansowo (choć w I półroczu br. miała nieco gorsze wyniki, niż rok wcześniej - ze względu na niekorzystne warunki rynkowe i zmieniające się regulacje prawne), rozwija się, nie rezygnując z planów inwestycyjnych /rozbudowa Elektrowni Ostrołęka, tzw. Ostrołęka C/. A przy tym proponuje innowacyjne usługi swym dotychczasowym i potencjalnym klientom, takie jak Platforma Ofert Indeksowanych.
Jak podkreśla w wydanym komunikacie „klienci Energa Obrót tym samym zyskali narzędzie pozwalające na bezpośrednią realizację decyzji kiedy, w jakiej cenie i jaki procent wolumenu chcą zakupić”. Za jej pośrednictwem klienci biznesowi firmy za pośrednictwem Platformy mogą bezpośrednio uczestniczyć w procesie zakupów elektryczności. Daje ona odbiorcom spółki dostęp do bieżących informacji w odniesieniu do bieżących cen na Towarowej Giełdzie Energii oraz do cen kontraktowych energii elektrycznej. Ponadto umożliwia symulacje zakupu danej partii energii i  utworzenia własnych alertów cenowych.
- Platforma Ofert Indeksowanych to odpowiedź na potrzeby zgłaszane nam wielokrotnie przez klientów biznesowych i instytucjonalnych. Energa jest pierwszą firmą na polskim rynku, która oferuje im takie możliwości zarządzania zakupami energii - podsumowuje Dariusz Kaśków, prezes Energa. - Już dzisiaj mamy ofertę  sprzedaży energii elektrycznej w połączeniu z gazem,  zarządzamy popytem na energię, jesteśmy przygotowani, by wejść na rynek eMobility.