Dymisja Naimskiego, czyli rząd posłusznych kretynów

Wczoraj wieczorem Piotr Naimski został nagle zdymisjonowany.  On sam wyjaśniał to tak:

  "Jako ustne uzasadnienie powiedziano mi, że nie nadaję się do współpracy i +wszystko blokuję+” - napisał Naimski na Facebooku.".

  Oznacza to tyle, że Naimski nadepnął na odcisk komuś ważnemu.  Dziś [21.07.2022] w Salonie24 ukazał się tekst "Powody dymisji Naimskiego. Opozycja twierdzi, że stoi za tym Obajtek" {TUTAJ}.  Zawiera on wszystko, co dotąd wiadomo o tej dymisji.  Zaczyna się od słów:

  "Portal polskatimes.pl ustalił, że jednym z głównych zarzutów wobec Piotra Naimskiego jest nieprzygotowanie sieci przesyłowej. Opozycja wskazuje z kolei, że może chodzić o sprzeciw wobec fuzji Orlenu i Lotosu oraz konflikt z prezesem Orlenu Danielem Obajtkiem.".

  Dalej mamy opinię premiera Morawieckiego o Naimskim:

  "Piotr Naimski od lat jest jednym z najlepszych w Polsce specjalistów od energetyki. Baltic Pipe i wielu innych inwestycji tworzących architekturę bezpieczeństwa energetycznego Polski to jego dziedzictwo. Dziś kończy swoją misję w rządzie. Dziękuję mu za jego pracę i zaangażowanie".

  Jacek Sasin stwierdził:

  "Niewielu zrobiło więcej dla bezpieczeństwa Polski, uniezależnienia się od surowców wrogiego Nam państwa, budowy ważnej dla Rzeczpospolitej infrastruktury. To był zaszczyt pracować z
@PiotrNaimski
w jednym rządzie. Wierzę, że przed nami i Nim jeszcze wiele ważnych dla RP projektów".

  Skąd wobec tego ta dymisja?  Polskatimes.pl twierdzi, iż chodziło o nieprzygotowanie sieci do przyjmowania większych ilości energii ze źródeł odnawianych.  Według opozycji:

  "Potwierdził to szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. - Nie będę bronił ministra Piotra Naimskiego, ponieważ jest odpowiedzialny za to, że te sieci elektroenergetyczne nie zostały zmodernizowane - powiedział. - 60 miliardów z praw do emisji CO2 miało iść na modernizację sieci elektroenergetycznych, a zostało przejedzone - dodał Kosiniak-Kamysz.
Zdaniem prezesa PSL właśnie dlatego np. panele fotowoltaiczne już od kwietnia są nieopłacalne, bo gromadzona przez nie energia nie jest przyjmowana. - Dzisiaj mamy bardzo słoneczne dni. Ta energia mogłaby być wytwarzana, przesyłana, sprzedawana. Ale w gospodarstwach domowych panele fotowoltaiczne o godz. 13.00 się wyłączają, ponieważ sieć nie jest w stanie przyjmować tego prądu. To ktoś zawalił przez ostatnie lata i moim zdaniem działał z premedytacją - powiedział Kosiniak-Kamysz.
Dopytywany, czy w takim razie Naimski stał się kozłem ofiarnym, powiedział: - Uważam, że cały rząd jest do wymiany, a nie jeden minister.

Inni politycy opozycji ocenili, że dymisja Naimskiego może być efektem jego sprzeciwu wobec fuzji Orlenu i Lotosu oraz konfliktu z prezesem Orlenu Danielem Obajtkiem. (...)  komentowała w Polsat News Joanna Kluzik-Rostkowska z Koalicji Obywatelskiej.
- Myślę, że były wójt Pcimia (obecny prezes Orlenu Daniel Obajtek), który jeszcze niedawno grzał ławę oskarżonych, może święcić triumfy. Piotr Naimski jako jeden z nielicznych przeciwstawiał się fuzji Orlenu z Lotosem i przestrzegał przed tym, by nie sprzedawać de facto Rosjanom części aktywów paliwowych. Jako jedyny mówił o tym, że ta decyzja to oddanie za bezcen części rynku w ręce ludzi powiązanych z Moskwą i właśnie za tą prawdę został odwołany - powiedział dziennikarzom szef klubu Koalicji Obywatelskiej Borys Budka.".

  Niezależnie od personalnych rozgrywek muszę stwierdzić, że jeśli Naimski sprzeciwiał się nadmiernemu udziałowi tzw. odnawialnych źródeł energii w polskim systemie energetycznym - to miał rację.  W zeszłym roku napisałam notkę "Klęska alternatywnej energii" {TUTAJ}, w której przytoczyłam opinie prof. Mielczarskiego z Politechniki Łódzkiej:

  " "Niezależnie jak bardzo pobożne byłyby życzenia Unii Europejskiej zwiększenia udziału produkcji energii elektrycznej z OZE, to barierą jest możliwość dostosowania się systemu elektroenergetycznego do dużej ilości niestabilnych źródeł energii. Taką barierą wydaje się poziom 15-20 proc., chociaż koszty osiągnięcia nawet takiego poziomu będą znaczne.".

  Do tematu tego powróciłam rok później w tekście "Gdy propaganda chce zastąpić rzeczywistość" {TUTAJ} cytując dla odmiany Shellenbergera, który był w młodości gorliwym zwolennikiem OZE, ale później doszedł do podobnych wniosków jak prof. Mielczarski.

  Zauważam podobieństwo sprawy Naimskiego do usunięcia ministra rolnictwa Ardanowskiego z rządu.  Ten dobry fachowiec sprzeciwił się "piątce dla zwierząt" będącej osobistą fanaberią Kaczyńskiego.  Ów pomysł ostatecznie upadł, ale Ardanowski już na swoje stanowisko nie powrócił.  Możliwe, że Morawiecki i Kaczyński wolą mieć rząd składający się z posłusznych kretynów potrafiących tylko powtarzać: "tak panie premierze" względnie "tak panie prezesie".

  
  

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika ruisdael

21-07-2022 [13:44] - ruisdael | Link:

Jak bardzo musi być źle świadczą cytaty osób, których nazwiska dawniej nie przeszłyby przez gardło.

Obrazek użytkownika AŁTORYDET

21-07-2022 [13:55] - AŁTORYDET | Link:

W tej chwili, wszystkie wypociny na temat dymisji Naimskiego, to spekulacje. A powiązanie z dymisją, Obajtka, to chytre zagranie popaprańców. Na wszelki wypadek, nie twierdzą, że Naimski sprzeciwiał się oddaniu Niemcom części gazu, bo wtedy nie mogliby go "bronić". Ale faktem jest, że Morawiecki grzebie swą szansę na przywództwo ZP. Terlecki wieszczył podział w PO, a tu pod bokiem może mieć frondę Morawieckiego. Zbyt pochopnie Kaczyński wsparł Premiera. Mateusz się nadął i mamy hecę.

Obrazek użytkownika Jabe

21-07-2022 [14:58] - Jabe | Link:

Ludzie zapełniają pustkę spekulacjami.

Obrazek użytkownika Art

21-07-2022 [14:25] - Art | Link:

Bardzo mnie interesuje co ma do powiedzenia Kluzik Rostkowska.Pani Elig,prosze o informacje o niej/od niej codziennie,a jeszcze lepiej rano i wieczorem. Dziekuje.

Obrazek użytkownika Czesław2

21-07-2022 [14:31] - Czesław2 | Link:

Jakiś winny, że na rynku brakuje węgla nie tylko dla domów, ale problemy z dostawami ma też największy blok w Jaworznie musi być Przecież nie MM. Opisane problemy z fotowoltaiką są na całym świecie, bo przy nadprodukcji trzeba by wyłączyć elektrownie konwencjonalne. Było o tym tu pisane wielokrotnie, więc powtarzał nie będę..

Obrazek użytkownika Darek65

21-07-2022 [14:56] - Darek65 | Link:

"60 miliardów z praw do emisji CO2 miało iść na modernizację sieci elektroenergetycznych, a zostało przejedzone" O tej sprawie mówiono już dużo wcześniej, tylko "media" tego nie nagłośniły. Nasze sieci przesyłowe są przestarzałe, a o modernizacji pisze się już od wielu lat. To podobnie, jak z budową elektrowni atomowej. PIS miał okres dużej koniunktury, która skończyła się z nastaniem pseudo pandemii. Zamiast to wykorzystać, to woleli ją przeznaczyć na kiełbasę wyborczą. No cóż.... PIS już dawno wszedł w buty opozycji, wojny frakcyjne, własne interesiki, a dobro Polski i Polaków, to w nosie. I ta sama zła cecha, co u innych, selekcja negatywna. Czym bardziej głupi i spolegliwy, tym lepiej.

Obrazek użytkownika Czesław2

21-07-2022 [15:02] - Czesław2 | Link:

Nie rozumiesz, że sieci nie pomogą, jeśli nie ma odbioru tej mocy?

Obrazek użytkownika u2

21-07-2022 [15:15] - u2 | Link:

cały rząd jest do wymiany

Bez przesadyzmu, to by była woda na młyn rusko-niemieckiej agentur :-)

Obrazek użytkownika Chatar Leon

21-07-2022 [15:30] - Chatar Leon | Link:

Komentarzy poszczególnych pajaców z organizacji przestępczej dona Kon Donka nie ma sensu zamieszczać. Zwisa mi i powiewa, co wysmarkała jakaś kichawa albo bredzą inne kamysze w mchu i paproci.
Natomiast problem z tym rządem nie pojawił się dzisiaj.
Skoro trzyma się takie miernoty jak Niedzielski, będące spadami po SLD, a wyrzuca się Naimskiego, to komentarze o jakiejkolwiek "dobrej zmianie" są chyba zbyteczne

Obrazek użytkownika juur

21-07-2022 [16:38] - juur | Link:

Kolejne okrągłostołowe ekipy grzebały nasz przemysł, odcinały od zasobów własnych itd...itd... Obecna ekipa nie jest inna a może nawet bardziej.... 5-ki, nowe łady maja postawić "kropkę nad i", Wydaje się, że PMM miał zamknąć poczet grabarzy rodzimego przemysłu,  bo nie będzie już co likwidować. I chyba sukces. Przed chwilą przeczytałem, że kupujemy od Korei czołgi za duże pieniądze. Korea zaczynała od niższego potencjału gospodarczego w tym samy czasie co Polska. Co osiągnęła Korea a co Polska?  Czy są jakieś wątpliwości kto kogo zdradził?

Obrazek użytkownika Es

21-07-2022 [18:30] - Es | Link:

Według premiera minister jest za dobry na to stanowisko i szkoda żeby się dłużej przemęczał w tej robocie

Obrazek użytkownika u2

21-07-2022 [18:37] - u2 | Link:

szkoda żeby się dłużej przemęczał w tej robocie

No ma te swoje 71 latek. Jeśli publicznie ktoś twierdzi, że jest za dobry to powinien poszukać czegoś lepszego. To są proste sprawy.

Obrazek użytkownika Jabe

23-07-2022 [09:41] - Jabe | Link:

No i znaleziono kogoś lepszego?

Obrazek użytkownika Pers

21-07-2022 [19:36] - Pers | Link:

Nie rozumiem tych malkontenckich komentarzy.
Ja tam wierzę w "dobrą zmianę" i "nowy ład", w pana prezesa i pana premiera, że o panie prezydencie nie wspomnę bo to oczywiste.

Aha! I na giełdzie w Roterdamie zaczęto handlować opcjami na chrust. Kurs otwarcia 0,5 euro za 10 witek.
Mamy szansę stać się potentatem. Pan prezes Obajtek już podobno chce wejść w temat.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

21-07-2022 [22:09] - Imć Waszeć | Link:

Zazwyczaj nie komentuję satyry politycznej, ale tu muszę zrobić wyjątek. Przypadkowo natknąłem się też w sieci na serię zarzutów typu "dopłaty są do węgla, a dlaczego nie do pelletu?". Piszą różni "ręciści" z olejowym, nauczyciele z chawirą przepalającą ponad 5 ton węgla w zimie, zatroskani pompiarze, których wreszcie strach złapał za POstępową du.. z powodu możliwych wyłączeń prądu w zimie (brak węgla). No ale chodzi tu przede wszystkim o pellet.

Otóż sprawa pelletu to dokładnie problem chrustu, trocin, słomy i takich tam dopadów. Oto potrzebne ustrojstwo:
1. https://technomaszbud.pl/granu...
2. https://sprzedajemy.pl/temat/p...
Koszt jak widać jest do przyjęcia, jeśli ktoś wie co robi. Można przecież, mając jakieś zaskórniaki, na ten sezon zarejestrować działalność i rąbać chrust i dusić pellet ile wlezie. Zrobić dobrze sobie, sąsiadom i resztę puścić w Polskę przez OLX-a. Zbyt jest gwarantowany przez rząd ;)
Jak widać mamy raczej problem z brakiem chęci do prowadzenia działalności gospodarczej, a to zupełnie insza inszość i należy sobie zadać raczej pytanie co zawiodło tym razem. Głosowanie nogami społeczeństwa, które już ma dość tęczowej zmienności przepisów w gospodarce? Brak wolnych zasobów finansowych u dostatecznego przekroju ludzi rzutkich, które zasilają głównie mandaty, kary i inflację? Czy może ogólne niedogodności prawne i administracyjne związane z zakładaniem firm celowych i tylko na czas określony? Przypomnę, że jeśli nie da się pelletu wyprodukować w Polsce, to zawsze można poprosić o to Ukraińców. Tam ze wszystkiego wióry lecą i materiału jest POtąd ;)

Obrazek użytkownika smieciu

21-07-2022 [22:19] - smieciu | Link:

Jak widać mamy raczej problem z brakiem chęci do prowadzenia działalności gospodarczej

Ten problem był wiele razy poruszany ale kto by się przejmował czytał w dobie pisowskiego dobrobytu. A przecież od dawna jest mowa że rząd niszczy przedsiębiorczość. Robione to jest małymi systematycznymi krokami. Bycie przedsiębiorcą coraz częściej oznacza problemy finansowe i zdrowotne zamiast zysków. Z drugiej strony przecież państwo sypie pieniędzmi no nie? Mamy ten upragniony przez wyborcę socjal.
Niestety. Jak pewnie lud tutaj zauważył wałkuję temat politycznego pudelka. Ten pudelek skutecznie przykrył rzeczy istotne. Wystarczy ludowi podrzucić codziennie gębę Tuska i już reszta się nie liczy. Właśnie to się nie liczy że może się nie opłacać produkować pelletu. Podobnie jak prowadzić wiejskiego sklepiku. Ludziom może się nie chcieć. Ludzie mogą oczekiwać że rząd i państwo zrobią im dobrze.
Nadchodzą czasy, które pokażą jak rząd (z)robi(ł) im dobrze.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

22-07-2022 [00:57] - Imć Waszeć | Link:

Muszę uzupełnić swoją wypowiedź, bo czytelnicy nie zauważą meritum, a nie każdy biegnie przez życie z kalkulatorem. Otóż załóżmy, że worek pelletu kosztuje 1500 zł (z drewna liściastego, bo iglaste kopci żywicą i zapycha kominy), co i tak jest mało jak widać na załączonym obrazku. Teraz ustrojstwo i wybierzmy w cenie gdzieś pod górkę, czyli powiedzmy 30000 zł (są znacznie tańsze ustrojstwa). To oznacza, że jak wydusimy z gałęzi 30000/1500 = 300/15 = 20 worków, to już się nam inwestycja w ustrojstwo zwraca. Podejrzewam, że koszt śmieci do duszenia w pelleciarce będzie grubo poniżej 15000 zł, ale biorę dla zaokrąglenia. Wtedy po zrobieniu 30 worków zaczynam zarabiać na czysto. Widziałem jak służby oczyszczania miasta jeżdżą przycinać drzewa i jak duszą namiętnie resztki na pellet, więc czas wytworzenia takich 30 worków to może być nawet 1 dzień. Gdzie do diabła można znaleźć lepszy interes i lepszą lokatę, no gdzie? ;))))

Wniosek, który się tu nasuwa, w uzupełnieniu do poprzednich wniosków jest taki, że większość cen w Polsce jest z jakiegoś powodu postawiona do góry nogami. Zwłaszcza dotyczy to działalności zahaczającej o Zielone Łady. Już parę razy wspominałem o tym, ale widać warto to powtarzać za każdym razem, że to nie pieniądz wycenia towar, tylko porównanie wzajemnych cen różnych chodliwych na danym terytorium towarów. To znaczy, że możliwa jest gospodarka, gdzie za wytworzenie pelletu odbiorca płaci powiedzmy drobiem, kurami czy kaczkami, a i tak wszyscy są zadowoleni. Podobna sprawa jest z ostatnim oszołomstwem na punkcie cukru. Widocznie komuś nieźle w głowę przygrzało, skoro dla niego cukier jest wart więcej niż szynka peklowana. Pomyliła im się wartość produktu wyrażona w pieniądzu, a oceną wiarygodności samego pieniądza. Tu znów mając TIR-a robimy wahadło z Niemiec do Polski: tam szynkę, a z powrotem cukier i jesteśmy ustawieni jak baba z czereśniami 8]

"Opozycja" to stan umysłu, a raczej stan finansowania z Reichu, ale to nie jest powód, żeby szary człowiek przestawał przy tym myśleć logicznie. o.O

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

22-07-2022 [02:01] - wielkopolskizdzichu | Link:

"Otóż załóżmy, że worek pelletu kosztuje 1500 zł"
Obawiam się, że nie jest Pan w temacie.
1. Za tonę pelletu płaci się w zależności od kaloryczności i wielkości zamówienia od 1500 do 2500 PLN za tonę!
2. Z maszynek do których upycha się gałęzie uzyskuje się pellet ściółkowy, a nie opałowy.

Obrazek użytkownika juur

22-07-2022 [10:10] - juur | Link:

Co do peletów,  poszerzyło to moją wiedzę w temacie. Dalej to już mniej rozumiem czemu np. cukiernik czy krawcowa ma się zajmować produkcją peletów? To pobrzmiewa trochę jak w czasach minionych, zwalnianym stoczniowcom, wśród, których byli np. spawacze z wszystkimi możliwymi certyfikatami zaoferowano kurs strzyżenia psów. Kasę za kursy pobierali związani z PO. Nazywało się to "program ochronny". Stoczniowcy z takimi kwalifikacjami z otwartymi rękami zostali przyjęci w Niemczech i Norwegi gdzie przemysł nie jest uważany za przejaw zaściankowości, zacofania i ciemnoty (obecnie to chyba ciemności).