Wspinaczka sportowa

  Dzięki Eurosportowi odkryłam uroki wspinaczki sportowej.  W piątek [24.06.2022] stacja ta nadała relację z finałów zawodów Pucharu Świata w Innsbrucku w tzw. boulderingu [od ang. "boulder" - głaz].  Dwa dni później można było obejrzeć relację z finałów w tzw. "prowadzeniu" [ang. - "lead"] również z Innsbrucka.  Było to rzeczywiście pasjonujące.  Śledziłam zmagania wspinaczy z zapartym tchem.  Bardzo widowiskowe konkurencje sportowe.  Najciekawsze momenty finałów boulderingu można zobaczyć {TUTAJ} i {TUTAJ}.  Nie ma jeszcze wideo z finałów "prowadzenia", ale można obejrzeć ciekawe fragmenty półfinałów {TUTAJ}.  Opis wszystkich konkurencji wspinaczki sportowej jest {TUTAJ}.

  Oprócz dwóch wspomnianych wyżej konkurencji jest jeszcze trzecia, a mianowicie wspinanie na czas.  Duże sukcesy odnoszą w niej Polki, Aleksandra Mirosław i siostry Kałuckie.  Przyznam, że słyszałam o tym, że ścianki wspinaczkowe stają się coraz bardziej popularne i są instalowane w wielu centrach sportowych.  Nie zdawałam sobie jednak sprawy z tego, iż wyrosła teraz nowa regularna dyscyplina sportowa - wspinaczka sportowa.  Od roku 1991 organizowane są Mistrzostwa Świata, a na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio 2020 kombinacja wszystkich trzech konkurencji wspinaczkowych stała się dyscypliną olimpijską.  To dobrze, że sport staje się coraz bardziej urozmaicony.

YouTube: 
Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Darek65

28-06-2022 [08:13] - Darek65 | Link:

Jest wiele dyscyplin sportowych, które są mniej znane, ale całkiem niezłe. Niestety, wszystkie przegrywają z piłką nożną. Poza tym, że jest widowiskowa, to budżety wielu klubów są ogromne. Ja wręcz twierdzę, że to już jest patologia, biznes, a nie sport.

Obrazek użytkownika Czesław2

28-06-2022 [11:49] - Czesław2 | Link:

Przestałem się interesować piłką nożną wiele lat temu, gdy w reprezentacji Francji zobaczyłem samych "francuzów" z lapanki a w reprezentacji Niemiec polski atak.