Przełomowe dni

Pisanie o przyszłości jest obarczone ogromnym ryzykiem, wynikającym zarówno z niemożności poznania wszystkich istotnych faktów ją warunkujących, jak i podstawowego problemu, jakim jest właściwa ocena tych faktów. Tak jest w przypadku wojny na Ukrainie. Wiele wywiadów o ogromnym potencjale analitycznym pomyliło się co do możliwości jej wybuchu na pełną skalę, a jeszcze więcej co do jej przebiegu. Trzeba przyznać, że rozwój sytuacji bardzo dobrze przewidzieli publicyści „Gazety Polskiej”. Już rok przed wybuchem wojny ostrzegaliśmy, że dojdzie do „awantury na wschodzie” (taki zresztą tytuł miał opublikowany u nas tekst). W momencie, gdy rozpoczęła się Operacja „Śluza”, wielokrotnie mówiliśmy, że jest to przygotowanie do uderzenia Rosjan z Białorusi na Kijów, oprócz oczywiście próby destabilizacji regionu. Nie pomyliliśmy się. W błędzie byli za to ci, którzy uważali, że Kijów można zdobyć w trzy dni. Jedyną zagadką, której sam nie potrafiłem rozwikłać, była niewielka ilość zgromadzonych przez Rosjan sił do ataku na Ukrainę. Zagwozdka już się wyjaśniła. Kreml absolutnie nie docenił zdolności bojowych Ukraińców i mocno przecenił własne. Zawiodły: wywiad, rozpoznanie i analiza.

Jak więc ocenić obecne działania? Rosjanie wyciągnęli wnioski z pierwszej fazy wojny, odsunęli od bezpośredniego dowodzenia KGB-stów specjalizujących się w przewrotach wojskowych. Wzięli do dowodzenia generałów z frontowym doświadczeniem i zaczęli prowadzić wojnę według sowieckiego modelu miażdżenia przeciwnika artylerią. Mają tu ogromną przewagę i ich – przynajmniej częściowa – wygrana znowu wydaje się prawdopodobna. Tak to wygląda na biurkach strategów. Pytanie, czy tak jest naprawdę? Przewaga Rosjan w artylerii rzędu dziesięć do jednego jest coraz bardziej iluzoryczna. Po pierwsze, sprzęt i amunicja szybko im się zużywają; po drugie, Ukraińcy mają coraz więcej broni do niszczenia rosyjskiej artylerii; po trzecie, ta przewaga jest niwelowana przez słabe morale i fatalne wyszkolenie wojsk Putina.

Nawet jeżeli Moskwa uzyska jeszcze jakieś sukcesy w posuwaniu się na zachód i północ Ukrainy, to będą one coraz mniejsze i okupione coraz większymi stratami. Na Kremlu zaczynają zdawać sobie z tego sprawę i nie za bardzo widzą rozwiązanie problemu. Sytuacja ekonomiczna Rosji też zaczyna budzić trwogę. Wprawdzie bardzo droga ropa i gaz pozwalają podtrzymywać rosyjską gospodarkę, ale coraz więcej jej istotnych funkcji się zamraża. Wpływy z VAT-u spadły o prawie 60 proc., sprzedaż samochodów o 80 proc. Siła nabywcza ludności spada bardzo szybko, do tej pory przynajmniej 20 proc., a to dopiero początek tego walca. Prawdziwe skutki sankcji uderzą za kilka miesięcy i zadziałają, nawet gdyby je dzisiaj całkowicie zniesiono, zresztą nic nie zapowiada, że się tak stanie.

Rosjanie już przeżyli rozpad ZSRS i zaczynają domyślać się, na jakiej znaleźli się drodze. Będą chcieli ten proces zatrzymać. To wywoła różne gwałtowne zjawiska. Pytanie: jakie? Tu jest sporo możliwości. Jestem jednak niemal pewien, że wkrótce coś poważnego zacznie się dziać.

PS Na wszelki wypadek podaję datę: tekst pisałem 18 czerwca wieczorem.

Tekst pochodzi z najnowszego tygodnika "Gazeta Polska" z  22.06.2022. W numerze: 

YouTube: 
Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Pers

22-06-2022 [15:12] - Pers | Link:

//Trzeba przyznać, że rozwój sytuacji bardzo dobrze przewidzieli publicyści „Gazety Polskiej”.//
Jakie to szczęście, że prenumeruję GaPola...
Wszystko wiem z wyprzedzeniem i jeszcze wspieram Strefę Wolnego Słowa finansowo.

PS. Adminie szanowny, czy po tej deklaracji nie zasługuję na bloga?
Husky ma dwa...

Obrazek użytkownika u2

22-06-2022 [16:35] - u2 | Link:

czy po tej deklaracji nie zasługuję na bloga?

No przecież już prowadzisz. Ponoć jesteś prawą, albo lewą ręką Oparina, który się ukrywa w torbie u kangura.  Na pewno odpowiednie służby ciebie obserwują co tam wyprawiasz srep :-)

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

22-06-2022 [16:52] - Ula Ujejska | Link:

Pers
Tzw. Polaku, nie zasługujesz - bo nie chcemy tu na NB bolszewickiej łże propagandy. Masz tyle miejsca w sieci gdzie możesz pluć na Polskę i Polaków, więc won za Don!

Obrazek użytkownika Tezeusz

22-06-2022 [17:55] - Tezeusz | Link:

@Pers vel bialas vel Ruszkiewicz
"PS. Adminie szanowny, czy po tej deklaracji nie zasługuję na bloga?"

Jako naczelny ideolog rusofil antypolskeigo portalu NEon 24 masz ich kilka. Ruszkiewicz nie bądż taki skromny. Tam dalej agitki bandyty putina rozpowszechniaj np.
https://spiritolibero.nowyekra...
https://spiritolibero.nowyekra...

A co na to Służby Ochrony Państwa ? Nie wspomnę już jak nazywałeś Pana Redaktora Sakiewicza - przypomnieć ? A proszę mała twoja próbka :
https://naszeblogi.pl/61826-ch...

Faktycznie trzeba mieć tupet taki sowiecki !!

 

Obrazek użytkownika Pers

22-06-2022 [18:04] - Pers | Link:

@ścierwousz
//Jako naczelny ideolog rusofil antypolskeigo portalu NEon 24 masz ich kilka.//
Mam tylko jeden.
Po co mi więcej?

Obrazek użytkownika Tezeusz

22-06-2022 [18:53] - Tezeusz | Link:

@ Peres vel bialas
"Mam tylko jeden. Po co mi więcej?"
Łżesz jak zwykle ! Chamstwo, kłamstwo, i tupecik oto przywary rusofila... nie wspomnę o innych..... ale o tym niech się wypowiedzą fachowcy.
 

Obrazek użytkownika Ryan

22-06-2022 [20:04] - Ryan | Link:

ruszkiewicz
Na Leonku masz ich 5
Zaprzeczysz?

Obrazek użytkownika Pers

22-06-2022 [20:22] - Pers | Link:

@rjanek
//ruszkiewicz
Na Leonku masz ich 5
Zaprzeczysz?//
Oczywiście!
To wasze konfabulacje.

Obrazek użytkownika J z L

23-06-2022 [08:37] - J z L | Link:

@szperaczka
@pies na trolle
@SpirytoWorldSL
@JarekRuszkiewiczSL

i najnowszy
@NeonowyDebil SL

Czy to nie twoje kalmucka onuco?

Obrazek użytkownika Pers

23-06-2022 [09:28] - Pers | Link:

@husky
//i najnowszy
@NeonowyDebil SL
Czy to nie twoje kalmucka onuco?//
Tylko dwa ostatnie matole.
Legalne.

Obrazek użytkownika J z L

23-06-2022 [12:02] - J z L | Link:

pam..pers
Matole
Sam debilu przyznałeś się do dwóch pierwszy
I spierdalaj gnoju

Obrazek użytkownika Ryan

22-06-2022 [15:33] - Ryan | Link:

Szwajcarzy zrobili złoty interes na Rosji
Kupili ponad 3 tony złota od rosjan w cenie o 35% niższej od wartości giełdowej
Widać w jakiej czarnej dziurze jest budżet rosji by za bezcen sprzedawać surowce i złoto

Obrazek użytkownika Pers

22-06-2022 [15:41] - Pers | Link:

@rjanek
//Widać w jakiej czarnej dziurze jest budżet rosji//
Większej niż UE?
Chrustu na zimę nazbierałeś rjanek?

Obrazek użytkownika Ryan

22-06-2022 [19:31] - Ryan | Link:

ruszkiewicz
Bardziej energetyczne w spalaniu są zdechłe koty
Zwłaszcza te przesiąknięte denaturatem

Obrazek użytkownika u2

22-06-2022 [16:03] - u2 | Link:

za bezcen sprzedawać surowce i złoto

Tyle że Rosja nie może niczego sensownego kupować na zachodzie z uwagi na sankcje.

Obrazek użytkownika RinoCeronte

22-06-2022 [16:46] - RinoCeronte | Link:

Z tym kupowaniem to jest różnie. Przykładowo Grecy i Cypryjczycy kręcą lody niczym Onasis.

Obrazek użytkownika Kaczysta

22-06-2022 [18:49] - Kaczysta | Link:

Amerykańskie systemy artylerii rakietowej HIMARS są już na Ukrainie - powiedziała w środę wiceszefowa dyplomacji USA Wendy Sherman. Zastępca sekretarza stanu USA dodała, że dostarczenie wyrzutni i amunicji do nich pozwoli bronić się Ukrainie w "bardziej znaczący sposób".
"Kontynuujemy dostarczanie Ukrainie pomocy wojskowej, a ten bardzo kluczowy system HIMARS MLRS jest teraz na Ukrainie i da jej możliwość bronić się w bardziej znaczący i solidny sposób" - powiedziała Wendy Sherman podczas dyskusji na konferencji US-EU Future and Defense Forum w Waszyngtonie.

Wiceszefowa Departamentu Stanu nie podała więcej szczegółów na ten temat, ale jak dotąd USA zobowiązały się przekazać cztery wyrzutnie systemu HIMARS wraz z około 1000 rakiet. Zasięg rakiet wynosi około 70 km. 
Przedstawiciele amerykańskiej administracji zapewniali jednak, że jest to zestaw początkowy, co ma wskazywać, że za dostarczonymi wyrzutniami pójdą następne.

 

Obrazek użytkownika Siberian Husky Dog

23-06-2022 [22:14] - Siberian Husky Dog | Link:

Stany Zjednoczone wyślą za kilka dni kolejne 450 milionów dolarów pomocy wojskowej dla Ukrainy. Nowy pakiet ma zawierać dodatkowe HIMARS-y,rakiety Harpoon, łodzie patrolowe i amunicję artyleryjską podała CNN, powołując się na źródła w administracji USA
To w obecnej trudnej sytuacji na południu Ukrainy bardzo dobra wiadomość.
To wszystko nie jest pożyczka. To bezzwrotna pomoc.