Jarosław Kaczyński odszedł z rządu i co z tego?

  Dziś [21.06.2022] rano dowiedzieliśmy się, że Jarosława Kaczyńskiego nie ma już w rządzie {TUTAJ}.  Funkcje wicepremiera i szefa Komitetu do Spraw Bezpieczeństwa przejmuje po nim Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.  Oprócz tego - zastępca szefa KPRM i sekretarz Komitetu Zbigniew Hoffmann ma zostać powołany na ministra i będzie mu podlegał bieżący nadzór nad Komitetem.  Jarosław Kaczyński wszedł w skład rządu 6 października 2020 i przepracował w nim 20 miesięcy.  W wywiadzie dla PAP mówił:

  "Już w tej chwili nie jestem w rządzie. Wniosek o odwołanie już złożyłem do premiera i został on przyjęty. O ile mi wiadomo, to prezydent też go podpisał.
Dodał, że dobrze wspomina te 20 miesięcy, kiedy urzędował w KPRM. - Oczywiście miałem być o cztery miesiące krócej w rządzie, ale wybuchła wojna w Ukrainie. Dzisiaj przebieg wojny jest taki, że nie wiadomo kiedy się ona skończy. Natomiast mniej więcej wiadomo, kiedy będziemy mieli wybory, w związku z tym musiałem wybrać i wybrałem. Chętnie bym doczekał do końca wojny, ale wygląda na to, że będzie się ona ciągnęła dłużej - zaznaczył Jarosław Kaczyński. (,,,)
   Postanowiłem, że muszę się skoncentrować na tym, co jest dla przyszłości Polski najważniejsze. To nie tak, że przeceniam swoją rolę, chodzi po prostu o to, że partia musi odzyskać werwę, bo zbliża się ten czas, który dla każdej partii politycznej na świecie jest najważniejszy. Wybory są po to, aby uzyskać dobry wynik wyborczy, a jeśli chodzi o PiS, to tym dobrym wynikiem wyborczym będzie ich wygranie i możliwość sprawowania władzy, oczywiście w koalicji Zjednoczonej Prawicy - dodał." [op. cit.]

  Muszę powiedzieć, że dla mnie osobiście cala ta sprawa udziału Jarosława Kaczyńskiego w rządzie , a obecnie jego odejścia z niego jest co najmniej niejasna.  W październiku 2020 mówiono, że:

  "Mirosława Stachowiak-Różecka mówiła, że "Jarosław Kaczyński wzmacnia rząd swoim autorytetem". -  Jest jasne, że jest on głównym liderem i autorem projektu dla Polski, który realizujemy od kilku lat - stwierdziła poseł PiS. Dodała, że szef jej ugrupowania w ramach nowego rządu będzie łączył pojawiające się w resortach propozycje.(...)
  Paweł Poncyljusz mówił z kolei, że obecność Jarosława Kaczyńskiego w rządzie służy "pilnowaniu Zbigniewa Ziobro i tego, żeby ta koalicja jak najdłużej trwała". - To, że ona nie jest spójna, pokazały ostatnie tygodnie - stwierdził poseł KO.
Dodał, że niezgoda w koalicji była widoczna w ostatnich tygodniach." {TUTAJ}.

  Nie wiadomo, czym zajmował się Jarosław Kaczyński przez te 20 miesięcy.  Narzekał, że może bywać w siedzibie PiS tylko raz w tygodniu.  Nie było widać szczególnych różnic w funkcjonowaniu rządu na co dzień.  Konflikt między Mateuszem Morawieckim a Zbigniewem Ziobro trwa jak trwał.  Zakres formalnej , a zwłaszcza nieformalnej władzy Jarosława Kaczyńskiego chyba się nie zmienił.  Po co wiec było jeść tę żabę?

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Pani Anna

21-06-2022 [20:46] - Pani Anna | Link:

Może sobie chciał dorobić?

Obrazek użytkownika Tezeusz

21-06-2022 [20:47] - Tezeusz | Link:

@ Anna
Gary pomyte ? nie ? to zap....tam sobie dorobisz bo nic innego nie potrafisz...

Obrazek użytkownika Pani Anna

21-06-2022 [23:19] - Pani Anna | Link:

@tezeusz 
Ty znowu wypłynąłes? Zawsze mówiłam,  żeby dłużej trzymać spłuczke. 

Obrazek użytkownika Tezeusz

22-06-2022 [06:17] - Tezeusz | Link:

@Anna
gówno to  twoja specjalność

Obrazek użytkownika Jan1797

21-06-2022 [20:55] - Jan1797 | Link:

"Paweł Poncyljusz mówił" -rozumiem :))

Obrazek użytkownika u2

21-06-2022 [21:46] - u2 | Link:

Właśnie obejrzałem wywiad z p. Rokitą na kanale wPolsce.pl. Pan Rokita również twierdzi, że jeśli PJK był w rządzie, aby nie dopuścić do rozłamu to ... poniósł porażkę. A jeśli nawet przeforsował Ustawę o Obronie Ojczyzny to jej ... nie napisał, bo na pewno nie zna słowa "komponent". Wcześniej p. Gowin również próbował wbijać szpilę w PJK, że niby poniósł porażkę w rządzie. Ot takie płaczformerskie szpilki, oni inaczej nie potrafią :-)

Obrazek użytkownika marsie

21-06-2022 [22:20] - marsie | Link:

Droga elig, więcej wiary - Prezes jest OK!

Obrazek użytkownika sake3

21-06-2022 [22:30] - sake3 | Link:

Dlaczego niejasna rola Kaczyńskiego w rządzie?Myślę ,że Kaczyński który zawsze twierdził że sukcesem partii jest jej jedność chciał pełnić tu rolę stabilizacyjną w obliczu niesnasek i konfliktów.

Obrazek użytkownika smieciu

21-06-2022 [23:41] - smieciu | Link:

Według mnie głównym powodem wejścia JK do rządu była polityczna rozgrywka jaka się wtedy toczyła w celu usunięcia Ziobro. Była ustawa o zwierzątkach itp. Na SN (szkolanawigatorow.pl) napisałem cały cykl o Ziobrystach (do których należy M. Banaś) walczących z frakcją Dudystów. To nazwy umowne oczywiście ale jakoś trzeba było nazwać te dwie rzeczywiste frakcje na które podzielona jest naprawdę nasza władza. Nie żadne PO czy PiS ale właśnie Ziobryści vs Dudyści (Natolińczycy vs Puławianie jeśli ktoś woli starsze nazewnictwo). JK jest w obozie Ziobrystów, bez JK Ziobro dawno by poleciał. Wtedy był krytyczny moment. Wszystkim się wydawało że zwierzątka, przeciw którym zagłosowali Ziobryści wreszcie nastawią JK przeciw Min. Sprawiedliwości. Stało się jednak inaczej gdyż sprawa jest poważniejsza a zaangażowane czynniki wychodzą poza polskie marionetki.
Ziobryści są w istocie jedyną siłą, która próbuje za czasów tzw. rządów PiS coś zmieniać. Tylko w kontrolowanych przez nich resortach widać jakieś ruchy. PiS (czyli Dudyści) natomiast betonuje stary układ PO.
Ja wiem że dla 99% ludzi tutaj jest to niestrawne ale mnie nie obchodzą ich pudelkowe iluzje ale fakty.
Ziobryści zyskali silne przyczółki o czym pisałem na SN. Kluczowa okazała się ich silna pozycja w resorcie finansów dzięki M. Banasiowi. Pojawienie się tam Kościńskiego było kontratakiem Dudystów. Ogólnie sporo się działo. Masy dostały szansę na by zobaczyć rąbek tej walki dzięki sprawie Banasia. Co stało się moim punktem wyjścia do całego mojego cyklu.
Skoro JK wychodzi z rządu to najwyraźniej ta sprawa została już rozwiązana. Pozycja Ziobrystów ustabilizowana. Znamienne że wychodzi właśnie teraz po „dogadaniu” się z UE.  Wyraźnie osiągnięto jakieś kompromisy. Musiano, bo co innego będzie teraz najważniejsze, na pierwszym planie. Autorka cytuje co. Dostarczy nam to z pewnością wielu wrażeń, ludzie przeżyją jeszcze ładne zdziwko kiedy nagle nastąpią ciekawe zwroty sytuacji wobec tego co wydaje się obecnie takie proste i jasne...

Obrazek użytkownika Adam66

22-06-2022 [03:32] - Adam66 | Link:

@smieciu
Niestety masz chyba rację co do tych 99%, no może w ramach dobrej woli można by to obniżyć do 95% co i tak niewiele zmienia.  Pisałem już o tym kilka razy, rzeczowej dyskusji niestety na tych blogach jest mało, za to jest wulgarna nawalanka, jeśli ktoś się nie zgadza z obowiązującą narracją narzucaną przez media głównego ścieku.  "Ruska onuca" to taki delikatny przydomek, reszta w zasadzie nie nadaje się do cytowania.  Moja interpretacja odejścia Kaczyńskiego z tego zarządu Polski idzie trochę dalej, otóż ja się coraz bardziej skłaniam ku tezie, że Kaczyńscy wylosowali w Magdalence rolę "patriotów", czyli przejęcia i kontroli nad patriotyczną częścią polskiej sceny politycznej.  Podobnie jak to zrobiono z Solidarnością, oddolny ruch 10 milionów Polaków skanalizowano i praktycznie unicestwiono, żeby czerwonym włos z głowy nie spadł. Teraz, kiedy pinokio podpisał już praktyczne oddanie Polski we władanie eurokołochzu, Kaczyński może się zająć tylko gierkami wewnątrz partii, żeby ktoś zbyt nieprawomyślny się nie wybił.  Kiedy się upewni, że partia będzie kierowana przez odpowiedniego i kontrolowalnego osobnika, to wtedy uda się na emeryturę bo już bardziej Polsce nie będzie mógł zaszkodzić

Obrazek użytkownika smieciu

22-06-2022 [13:09] - smieciu | Link:

@Adam66
Sam wiele razy poruszałem temat roli JK i PiS. Z pewnością w dużej części zgadzam się z twoim opisem. Kluczową sprawą jest wiara większości ludzi że istnieje jakaś demokracja, że przykładowo do władzy doszedł „PiS”. Ale co to znaczy? Kiedy cofniemy się w czasie widać jak wszystko zostało po prostu zorganizowane. O czym zresztą pisałem już wtedy. Zaczęło się od zdjęcia medialnej ochrony nad Komorowskim. Media, które do tamtej pory tworzyły jednolity i brutalny front atntypisowski wyraźnie wyluzowały. Było dużo mniej plucia na PiS co bezstronny obserwator mógł łatwo zauważyć. Dla odmiany zaczęło obrywać się Komorowskiemu, wrzucano kolejne jego idiotyzmy. Kluczową rozgrywką było wykreowanie Kukiza przez ... Wojewódzkiego i TVN. Była wtedy masa ludu, zwłaszcza młodszego, która była jak wszyscy, zmęczona PO ale bardzo silnie naładowana medialnym przekazem o moherowym ciemnogrodzie z PiS. Ci ludzie nie chcieli głosować ani na Bula ani na Dudę. Podsunięto im Kukiza, który przejął głosy elektoratu oglądającego TVN więc PeOwskiego. PiS miał swoją stałą bazę raczej starszych ludzi więc nic nie tracił. Duda wygrał pierwszą turę i tak się wszystko zaczęło.
Tylko że było jedynie planową wymianą lokatora. Tylko po co? Właśnie po to o czym piszesz. Ważne ludki dzierżące władzę w Polsce choć nie z Polski wiedzą to i owo, uznały że nadszedł czas na opcję patriotyczną. Do tego nie nadawał się PO choć próbowano wykreować taką opcję. Sikorski zaczął był grać jastrzębia, mówił o złym Putinie itp. Szybko jednak przekształciło się to w farsę. No nie dało się inaczej jak wyciągnąć ten zapluty PiS i posadzić go na stołkach.
PiS został oczywiście całkowicie zinfiltrowany przez dotychczasową władzę, która nie zamierzała powtarzać błędów, które doprowadziły do Smoleńska. Żadnych wybryków, PiSowcy do szeregu, dupę posłusznie wypiąć i rozkazy wykonywać. Żadnej samodzielności, która tak wszystkim nabruździła. Prawda jest taka że dotychczasowa władza, której twarzą dla mas był Tusk miała władzę absolutną. Była czystą kontynuacją ludzi PRL, którzy dzięki przejęciom gospodarczym kontrolowali kraj może nawet lepiej niż za PRL.
Ale zbliżał się czas zmian w 2014 zaczęła się ukraińska ruchawka. Pojawiły się wojska amerykańskie. Rozpasana lokalna władza musiała zostać wzięta pod kontrolę. Miała nastać opcja patriotyczna ale sama etykietka PiS nie wystarczała skoro tak naprawdę były to przydupasy kontrolowane przez WSI i spółę. I tą drogą pojawili się Ziobryści. Tacy ludzie jak Banaś, czy Kurski. Dostali silne plecy i zadanie przykrócenia rozpasania, tzn. mieli pokazać że skończyły się czasy całkowitej samowolki. Do tej grupki dokoptowano też JK. Nawet Morawiecki udający taką cichą wodę według mnie należy do tej spółki. Ziobryści przejęli kontrolę nad finansami, zaczęli straszyć kastę. Trochę utemperowano stare WSI, pałac prezydencki.
Który jednak postawił się i tak doszło do sprawy Banasia.
Dzisiaj jednak nadchodzi nowe, ważniejsze...

Obrazek użytkownika u2

22-06-2022 [13:13] - u2 | Link:

Ale zbliżał się czas zmian w 2014 zaczęła się ukraińska ruchawka. Pojawiły się wojska amerykańskie.

Bełkot :-)

Obrazek użytkownika smieciu

22-06-2022 [13:23] - smieciu | Link:

@u2
Wiem, wolisz pudelek. Tak jak pisałem, takich jak ty przerobiono na modłę emocjonalnych panienek. Łykają wszystko. Co ważniejsze nie potrzebują uzasadnienia. Nawet go nie pragną. Wystarczy podsunąć odpowiednie emocje. Wskazać tych dobrych.
Ale to odchodzi do przeszłości. Moje słowa nie docierają? Inne metody okażą się skuteczniejsze.

Obrazek użytkownika u2

22-06-2022 [13:37] - u2 | Link:

na modłę emocjonalnych panienek. Łykają wszystko.

Nie gadaj s. Wałęsasz się po burdelach ? :-)

Obrazek użytkownika Pani Anna

22-06-2022 [09:29] - Pani Anna | Link:

Wiadomo, co teraz jest najważniejsze.  Przecież nie jakieś tam rządzenie Polską,  tylko utrzymanie za wszelką cenę władzy. Kredyty z UE załatwione (no, prawie...), to będzie można kupić sobie III kadencję. 

Obrazek użytkownika Adam66

22-06-2022 [03:36] - Adam66 | Link:

Dla tych, którzy uważają Brauna za oszołoma, wywiad z 2016, wtedy wyśmiany przez media głównego ścieku, a proszę zwrócić uwagę ile z jego przewidywań się sprawdziło.  Tylko 20 minut..
https://www.youtube.com/watch?...

Obrazek użytkownika Ijontichy

22-06-2022 [08:30] - Ijontichy | Link:

Rokita ma rację,że to niczego nie zmienia...Kaczyński był,Kaczyńskiego nie ma...co on tam robił...nikt nie wie.
Ziobro jest na razie "nieusuwalny",bo te 17 szabel,zapewnia PiS-owi rządzenie...a Ziobro juz w 2017 stał sie wrogiem żydostwa:Duda i Morawiecki...ale byt ...itd.
W 2020 Ziobro miał szansę zrobić porządek podczas "kryzysu Gowina" :obalic Morawieckiego i zmarginalizować Dudę...ale okazał sie miękiszonem :--)

Pucz w 2017 to robota Dudy,ludzi którzy za nim stoją...czyli Soros i diaspora żydowska w Europie i USA...stąd Gowin,Glinski i Ciapciakiewicz czyli UD/UW krakowska...Michnik i Geremek.

Sposób zniszczenia Pani Szydło,Macierewicza,Waszczykowskiego,to oddanie Polski pod zarząd niemiecki...I TO JEST ROBOTA ŚWIATOWEGO ŻYDOSTWA!!! 
Wtedy tez sie okazało,że Kaczyński juz jest...NIKIM!

PS.pójdzie ten komentarz? Wieczorem? :-)))