Bezpieczeństwo kosztuje - energetyczne również

Odnoszę nieodparte wrażenie, że minione dwadzieścia lat naszym wnukom i prawnukom będzie jawić się jako era niesłychanie niskich cen. Bowiem to, co obserwujemy wokół nas, to niestety nie przejściowa drożyzna, lecz koniec pewnej epoki.
Wdrażanie przez UE zielonej energetyki w niezwykle szybkim tempie, bez względu na koszty i możliwości państw członkowskich oraz wojna na Ukrainie to dwa podstawowe czynniki, które wpływają na horrendalne ceny energii, gazu i paliw.
Ale niestety nie mamy wyjścia: jeśli chcemy zapewnić sobie surowcowe i energetyczne bezpieczeństwo, musimy płacić.
Podczas ostatniej edycji toruńskiego forum Welconomy 30 maja odbył się panel „Suwerenność energetyczna dla Polski - kierunki działań”, zorganizowany przez Pracodawców RP z PGNiG SA jako partnerem merytorycznym. Eksperci mieli różne poglądy na różne kwestie, ale zgadzali się co do tego, że odwrót od rosyjskiej ropy i rosyjskiego gazu jest konieczny. Podobnie, jak nieunikniona jest budowa zielonej energetyki.
To kwestie kluczowe dla bezpieczeństwa energetycznego Polski. Wniosek więc jest taki: będziemy płacić drożej. Ale, aby nie powiało pesymizmem, trzeba podkreślić, że w ostatnim okresie uczyniono wiele, by uniezależnić się od rosyjskich surowców i by uporać się z wyzwaniami związanymi z unijną polityką klimatyczną.
Dr Robert Perkowski, wiceprezes ds. operacyjnych PGNiG SA stwierdził podczas debaty, że nie da się działań dotyczących bezpieczeństwa energetycznego zmieniać w trybie ekstraordynaryjnym. 
- Zmiany dotyczą naszego sektora, w którym projekty realizowane są latami, nie z dnia na dzień. Dywersyfikacja w naszym wymiarze to kilka elementów - a przede wszystkim niezależność, interkonektory, gaz LNG, krajowe wydobycie czy magazyny gazów. Wojna zaostrzyła sytuację w sektorze energetycznym i choć już wiele rzeczy w celu osiągnięcia niezależności zrealizowaliśmy, zmiany zostały jeszcze mocniej zintensyfikowane, a w szczególności wzmocniono poziom wydobycia krajowego, które aktualnie jest na stabilnym poziomie – zaznaczył Perkowski.
Oczywiście ta niezależność to również Baltic Pipe i realizowany z udziałem PGNiG wielki projekt koncernu multienergetycznego. To ten koncern, który - według oficjalnych zapowiedzi medialnych - ma powstać do końca br. powinien być liderem zielonych zmian w polskiej energetyce.
Bezpieczeństwo energetyczne dla Polski oznacza konieczność dywersyfikacji źródeł energii. Nie jesteśmy krajem południa, który może stawiać na energię solarną ani Norwegią, gdzie rozbudowane są elektrownie wodne. My musimy rozwijać różne kierunki nisko- i zeroemisyjnej energetyki. I ten słoneczny, i wiatrowy, i energetykę gazową. I również atom - małe i duże reaktory.
To wszystko kosztowne inwestycje, ale pytanie: czy stać nas na ich zaniechanie? Odpowiedź jest jasna: nie. Nie możemy stać się krajem skazanym na import energii, musimy tworzyć i eksploatować własne źródła. Potencjał powstającego na bazie Orlenu, Lotosu i PGNiG koncernu pozwoli na inwestowanie w zieloną energetykę, pozwoli też na negocjowanie lepszych cen gazu i ropy.
- W obliczu wojny na wschodzie dzisiaj polską racją stanu jest taka fuzja, takie połączenie, takie przejęcia Lotosu, PGNiG, bo tylko taki duży, silny partner może się liczyć w tej zupełnie, można powiedzieć, dramatycznej sytuacji, jeśli chodzi o ceny surowców, odcinanie się od surowców, węglowodorów ze wschodu - oświadczył jeszcze pod koniec kwietnia br., członek zarządu PKN Orlen ds. finansowych Janusz Szewczak, podczas konferencji prasowej.
Prawda jest taka, iż aby w przyszłości ograniczyć skalę energetycznej drożyzny, teraz musimy wyłożyć potężne pieniądze na inwestycje, które zapewnią nam większy zakres energetycznej i surowcowej suwerenności. Powrotu do sytuacji sprzed kilku-kilkunastu lat nie będzie, ale jest realna szansa, by w przyszłości energia była dostępna nie tyle w cenach niskich, co akceptowalnych. A od poziomu tych cen będzie zależeć również konkurencyjność naszej gospodarki.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika u2

02-06-2022 [23:53] - u2 | Link:

Nie jesteśmy krajem południa, który może stawiać na energię solarną ani Norwegią, gdzie rozbudowane są elektrownie wodne.

Ale ale np. państwowa Enea inwestuje w energię solarną :

https://ekoguru.pl/technologie...

A potencjał energii wodnej w Polsce jest ogromny :

https://ekoguru.pl/technologie...

"Towarzystwo Rozwoju Małych Elektrowni Wodnych szacuje potencjał hydroenergetyczny polskich rzek na przeszło 23,6 TWh rocznie, z czego „potencjał techniczny” wynosi 13,7 TWh."

Obrazek użytkownika Jabe

03-06-2022 [09:47] - Jabe | Link:

Czyż celem wysiłków dy­wersyfikacyjnych nie jest właśnie uniknięcie windowania cen?

To nasze bezpieczeństwo zdaje się być nieco zbyt niebezpieczne.

Obrazek użytkownika Jan1797

03-06-2022 [19:51] - Jan1797 | Link:

- W obliczu wojny na wschodzie dzisiaj polską racją stanu jest taka fuzja, takie połączenie, takie przejęcia Lotosu, PGNiG, bo tylko taki duży, silny partner może się liczyć w tej zupełnie, można powiedzieć, dramatycznej sytuacji, jeśli chodzi o ceny surowców, odcinanie się od surowców, węglowodorów ze wschodu - oświadczył jeszcze pod koniec kwietnia br., członek zarządu PKN Orlen ds. finansowych Janusz Szewczak, podczas konferencji prasowej.

1) Ileż ja się naczytałem opozycyjnych krytyk o wiarygodności Aramco ;-) A tu masz klops;
OPEC+ agreed to increase the size of its oil-supply hikes by about 50%, in a deal that kept Russia at the heart of the cartel while also meeting pressure from major consumers including the US | #OOTT https://twitter.com/JavierBlas
2) Ileż ja się naczytałem dzisiaj opozycyjnych krytyk kolumbijskiego węgla. Kilka słów prawdy tutaj; http://sitg.pl/projects/najwie...