Manewry Defender Europe 2022

W czwartek, 19 maja - prezydent RP Andrzej Duda i szef MON obserwowali forsowanie rzeki Narew przez pododdziały Wojska Polskiego i wojsk sojuszniczych w ramach ćwiczenia Defender Europe 22.
    - Jest z nami dowódca V Korpusu US Army, jest z nami również generał brytyjski, są z nami dowódcy Wojska Polskiego, ale jest z nami także oddział wojsk szwedzkich. Liczymy na to, jak mówił prezydent RP, że już niedługo Szwecja dołączy do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Już niedługo potwierdzimy to, co mogliśmy zobaczyć przed chwilą, a więc potwierdzimy formalnie tę interoperacyjność, tę współpracę między wojskami sojuszniczymi i wojskami szwedzkimi – mówił podczas spotkania z żołnierzami minister Mariusz Błaszczak.

Manewry Defender Europe 2022 - to, wielonarodowe ćwiczenie obronne realizowane na wielu lokalizacjach w Polsce oraz innych państwach członkowskich i partnerskich NATO. Współpraca sojusznicza na ćwiczeniach Defender Europe 2022 - to, dowód zaangażowania naszych przyjaciół na rzecz bezpieczeństwa i stabilności regionu. Forsowanie przeszkody wodnej było bardzo ważnym i trudnym sprawdzianem. Żołnierze ćwiczyli manewr, którego ogromne znaczenie pokazały ostatnie wydarzenia w Ukrainie.
- Cieszymy się bardzo z obecności wojsk francuskich. To wszystko jest dowodem tego, że siły sojusznicze przykładają dużą wagę do bezpieczeństwa na wschodniej flance NATO, że nasza aktywność jest dostrzegana. Nasze zabiegi związane z tym, żeby Wojsko Polskie było liczniejsze, żeby Wojsko Polskie było wyposażone w nowoczesny sprzęt i żeby Wojsko Polskie budowało współpracę i interoperacyjność z siłami sojuszniczymi, są dostrzegane i są realizowane - podkreślił minister.

W międzynarodowym ćwiczeniu bierze udział 7000 żołnierzy z Polski, USA, Francji, Szwecji, Danii  i Wielkiej Brytanii wykorzystując ponad 3000 jednostek sprzętu bojowego. Podczas ćwiczenia sprawdzana jest zdolność do współpracy żołnierzy w ramach wspólnej operacji bojowej. Wspólne ćwiczenia wojskowe podnoszą bezpieczeństwo na wschodniej flance NATO i odstraszają potencjalnego agresora. To także okazja do usprawnienia procedur użycia wojsk oraz ich adaptacji wobec nowych wyzwań współczesnego pola walki.
Podczas spotkania z żołnierzami minister Mariusz Błaszczak podziękował dowódcom różnego szczebla za profesjonalizm i zaangażowanie w ćwiczenie, a także znajomości żołnierskiego fachu.
Podsumowując jeden z epizodów ćwiczenia prezydent RP powiedział, że podczas polegającego na przeprawie przez Narew ćwiczenia żołnierze synchronizują swoje działania i koordynację sojuszniczą.
- Wszyscy widzimy sytuację na Ukrainie i wszyscy zdajemy sobie sprawę z potencjalnego zagrożenia. To ćwiczenie, które zostało dużo wcześniej zaplanowane ma pokazywać współdziałanie i sprawność sił Sojuszu Północnoatlantyckiego w kolektywnej obronie – mówił prezydent. Ocenił, że Defender–Europe 22 - to, ważny element ćwiczenia współdziałania sojuszniczego w obronie terytorium NATO.
Defender Europe 2022 należy do serii cyklicznych szkoleń defensywnych i nie jest ono wymierzone przeciwko żadnemu państwu i nie ma związku z obecną sytuacją geopolityczną w regionie.

Ministerstwo Obrony Narodowej 

PS

Pentagon analizuje możliwości szybszego przekazania Polsce czołgów Abrams. W grę wchodzi przyspieszenie dostaw nowo produkowanych wozów, ale też przekazanie istniejących do czasu, aż te w docelowej wersji będą dostępne


W odpowiedzi na pytanie republikanina Mike'a Turnera, który wskazywał między innymi na konieczność uzupełnienia zapasów sprzętu po tym, jak został on przekazany Ukrainie. Douglas R. Bush, asystent sekretarza U.S. Army ds. pozyskiwania sprzętu wojskowego powiedział, że są „opcje" przyspieszenia dostaw czołgów do Polski. Jedną z nich jest zmiana priorytetu dostaw czołgów Abrams i przekazanie ich nieco wcześniej, niż do kolejnych jednostek U.S. Army czy innych sojuszników Stanów Zjednoczonych. Decyzje w tym zakresie mogą zostać podjęte nie na poziomie Armii, ale Biura Sekretarza Obrony
To, co już jest realizowane, to program przyspieszonych szkoleń, w ramach którego – jak informowano w trakcie podpisania umowy – Siły Zbrojne RP mają otrzymać 28 wozów w wersji M1A2 SEPv2, a szkolenia mają być realizowane z udziałem przedstawicieli U.S. Army.

Pod uwagę jednak brane jest także przekazanie większej partii istniejących czołgów. „Przyglądamy się opcjom, włącznie z – być może, wykorzystaniem nowych uprawnień Lend-Lease, aby myśleć kreatywnie o tym, jak możemy zapewnić (Polsce) czołgi na okres przejściowy. To bardzo wstępne rozmowy" – powiedział Douglas R. Bush, który dodał, że na obecnym etapie więcej informacji może przekazać jedynie na niejawnym posiedzeniu.
Polska zakupiła 250 czołgów M1A2 Abrams SEPv3 wraz z pakietem wozów towarzyszących: 26 wozami zabezpieczenia technicznego M88A2 Hercules i 17 mostami M1074 Joint Assault Bridge. W skład pakietu, który zakupiono, wchodzą też m.in. amunicja, części zamienne, elementy wsparcia logistycznego i symulatory. Wartość kontraktu wynosi 4,74 mld USD netto. Jeszcze przy okazji podpisania umowy informowano, że dostawy wozów w docelowej konfiguracji mają rozpocząć się w 2025 i zakończyć w 2026 roku, przy czym trwają rozmowy na temat przyspieszania rozpoczęcia dostaw docelowych czołgów.

Drugi filmik to czolgi ktrych nikt nigdy nie zniszczy
https://defence24.pl/sily-zbrojne/abramsy-dla-polski-przyspiesza

YouTube: 
Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

19-05-2022 [20:51] - Ula Ujejska | Link:

Najbardziej powinno nam zależeć na nowoczesnych samolotach, dronach, Patriotach  i wozach z rakietami średniego zasięgu -  tak mówi mi mój syn. Czołgi owszem potrzebne, ale wojna na Ukrainie pokazała, że to właśnie w/w elementy decydują o wygranej w wojnie manewrowej.

Obrazek użytkownika u2

19-05-2022 [20:59] - u2 | Link:

W wojnie manewrowej Ukraińcy są mistrzami. Kacapy stawiają na bezwzględną siłę na początku wojny. Ale jak dostaną łupnia jak np. z Finami, to mięknie u nich rurka. Im więcej ofiar na Ukrainie, tym baczniej obserwuje ich Xi Jinping i wybiera odpowiedni moment do ataku na kacapię.

Obrazek użytkownika Kaczysta

19-05-2022 [21:28] - Kaczysta | Link:

Amerykański Senat przyjął w czwartek zdecydowaną większością głosów ustawę o nowym pakiecie pomocy dla Ukrainy o wartości 39,8 mld dolarów. Środki zostaną przeznaczone m.in. na uzbrojenie, pomoc dla uchodźców i pomoc gospodarczą. Projekt przeszedł stosunkiem głosów 86 do 11. Wszystkie głosy na nie zostały oddane przez senatorów z Partii Republikańskiej.

By ustawa weszła w życie musi ją jeszcze podpisać prezydent Joe Biden

 

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

19-05-2022 [22:33] - Ula Ujejska | Link:

Kaczysta
Pers i paru ruskich cieci bez majtek dostaną sraczki 😁

Obrazek użytkownika Kaczysta

19-05-2022 [22:54] - Kaczysta | Link:

Rosjanie wywożą ciała cywilów z Mariupola
Rosjanie wywożą ciężarówkami ciała cywilów, którzy zginęli w wyniku bombardowania Teatru Dramatycznego w Mariupolu;
Teren teatru jest chroniony przez Rosjan, którzy nie dopuszczają tam lokalnych mieszkańców;
Według mera Mariupola działania rosyjskich okupantów to "operacja ukrywania zbrodni";
Teatr w Mariupolu został zbombardowany 16 marca. Na obiekt zrzucono prawdopodobnie 500-kilogramową bombę lotniczą.

 

Obrazek użytkownika Maverick

19-05-2022 [21:56] - Maverick | Link:

Europa jest już zniewolona poprzez lucyferiański NWO. To mydlenie oczu dla tych z niskim IQ że oni coś bronią gdy budują lucyferiański jeden światowy rząd.
Żadne naciski Macron ów, Scholz ów czy innych dolców nic to nie zdziałają. Rosja nie powtórzy scenariusza z Gruzji. To nie te czasy i nie ta sytuacja i nie ten sam cel.
Nie jestem jasnowidzem, ale mogę powiedzieć jaki będzie los amerykańskiej kolonii zwanej Ukrainą.
Mogę z całą pewnością przepowiedzieć, że żadnych zawieszeń broni ze strony Rosji nie będzie, że scenariusza ustępstw ze strony Rosji tak jak to było w Gruzji nie będzie. Piszę o tym gdyż cały czas obserwuję rozwój sytuacji nie tylko na Ukrainie ale także w Rosji.
Wiele razy z potoku wypowiedzianych słów nie tylko prezydenta Putina można wyciągnąć jeden najważniejszy wniosek.
Rosja sprawę oczyszczania Ukrainy z nazistowskich gangów i banderowców oraz demilitaryzacji i dekomunizacji tym razem doprowadzi do samego końca.Ten obecny reżim pod dyktando USA nie ma prawa bytu. Więc rosyjska operacja wojenna na Ukrainie będzie trwała aż do powstania tam rządu przyjaznego Rosji lub do utraty podmiotu państwowości czyli zjednoczenia byłej Ukrainy z Rosją.
Rosja nie wyznaczyła sobie limitu czasu. Rosja nie dopuści by na terytorium Ukrainy lub byłej Ukrainy były bazy NATO i będzie chronić interesy głównie Rosji.

Obrazek użytkownika Kaczysta

20-05-2022 [06:40] - Kaczysta | Link:

Spamerze a gdzie link do tego komentarza
Zlodzieju 

Obrazek użytkownika Kaczysta

19-05-2022 [23:02] - Kaczysta | Link:

Erdogan  chce spotkać się z Bidenem, aby rozwiązać problemy
Prawdopodobnie poleci do USA w poniedzialek

Obrazek użytkownika Maverick

20-05-2022 [00:57] - Maverick | Link:

Expect this everyday now. Nazis losing it badly. What the fake news will tell you now? Maybe they bring back viruses, just to train you for even more in obedience in their authority. For many that believe everything cabal News tells them it must be shocking. They may suffer some kind of illness or withdrawal, from reality.

https://www.youtube.com/watch?...

You know if you are watching a fake news, when they are saying "Ukraine Nazis were evacuated", with out saying where and by who. I think this is a Orwellian talk, is used to keep the Ukraine Nazis fighting morale high. When in reality it was unconditional surrender. Most of them going to face charges for crimes against humanity being sponsored by USA Deep State. This war didn't start 2 months ago but in 2014 by Obama, Biden, Soros, McCain, Nuland when they installed in Ukraine a fake democracy. They are evacuated to prison, if a fake media told you to sympathize for the Nazis is to late to wake up. If you believe them you already lost your soul.
A fake media everyday is a brain washing uninformed useful idiots that Ukraine is winning in order to launder more money.
They are evacuated to prison!!
https://t.me/RVvoenkor/12627

 

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

20-05-2022 [15:09] - Ula Ujejska | Link:

Maverick
Rozumiem że najłatwiej byłoby ci pisać cyrylicą, wolisz udawać światowca. Ale i tak ci powiem na koniec ... a kogo to obchodzi?
Won za Don ruski cieciu bez majtek!

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

20-05-2022 [15:13] - Ula Ujejska | Link:

Kaczysta
Wiadomo o co chodzi. Turcja chce Fxx i dostępu do technologii, a USA chcą poparcia Szwecji i Finlandii do NATO oraz zamknięcie cieśnin dla wszystkich ruskich okrętów i statków. No i pewnie na szali stoi odblokowanie ukraińskich portów.