Katyńskie Dęby Pamięci w Bieżuniu

Katyńskie Dęby Pamięci w Bieżuniu

 

10 maja 2010 r. w moich rodzinnych stronach w Bieżuniu na Mazowszu (powiat żuromiński) uroczyście posadzone zostały dwa Katyńskie Dęby Pamięci. W ramach programu „Katyń… ocalić od zapomnienia” (www.katyn-pamietam.pl) posadzonych ma zostać 21 857 Dębów Pamięci. Każdy dąb ma upamiętniać jedną z ofiar „mordu katyńskiego” dokonanego na oficerach Wojska Polskiego, Straży Granicznej, Policji Państwowej oraz innych przedstawicieli polskiej elity intelektualnej wymordowanych w 1940 r. przez NKWD na Kresach m.in. w Katyniu, Charkowie i Twerze.

 

Posadzone w Bieżuniu dęby upamiętniają:

 

Ignacego Kwiatkowskiego – urodzonego 4 lipca 1895 w Żychowie, syna Adama i Józefy z Purzyckich, policjanta zamieszkałego w Bieżuniu. W latach 1917 – 1918 członka Polskiej Organizacji Wojskowej (POW), a następnie do 1921 r. żołnierza Wojska Polskiego, uczestnika wojny polsko – bolszewickiej. Od 1921 r. funkcjonariusza Policji Państwowej w której służył do wybuchu wojny (w stopniu starszego posterunkowego). Uwięziony przez NKWD i przetrzymywany w Ostaszkowie. Zamordowany w 1940 r. w Twerze i pogrzebany w Miednoje.

 

Piotra Suszka – urodzonego 29 czerwca 1889 w Jagodnem. Mieszkańca Bieżunia. W 1914 r. wcielonego do Armii Rosyjskiej. Następnie w niewoli niemieckiej w której przebywał do 1919 r. Od 1920 r. aż do wybuchu II wojny światowej w Policji Państwowej. Pracował na terenie powiatu sierpeckiego (w chwili wybuchu wojny w stopniu starszego posterunkowego). Uwięziony przez NKWD i przetrzymywany w Ostaszkowie. Zamordowany w 1940 r. w Twerze i pogrzebany w Miednoje.

 

Dęby Pamięci w Bieżuniu upamiętniające Ignacego Kwiatkowskiego i Piotra Suszka posadzone zostały nieopodal Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Bieżuniu. Pragnę podziękować tym wszystkim, którzy swoją pracą i pomocą przyczynili się do tego, że uroczystość ta miała miejsce, a posadzone dęby będą żywym pomnikiem dwóch ofiar „mordu katyńskiego.

 

W szczególności dziękuję córce i wnukowi Ignacego Kwiatkowskiego państwu Elżbiecie i Zbigniewowi Przybyszewskim. Składam także podziękowanie pani burmistrz Miasta i Gminy Bieżuń Ewie Łubińskiej, pracownikiem Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury w Bieżuniu zwłaszcza zaś pani Kindze Rogowskiej, a także uczniom Gimnazjum im. Stefana Gołębiowskiego w Bieżuniu wraz z nauczycielami i panem dyrektorem Markiem Cimochowskim za piękny program artystyczny. Podziękowanie także dla młodzieżowej orkiestry Ochotniczej Straży Pożarnej w Bieżuniu za oprawę muzyczną i dla księdza proboszcza Józefa Kińskiego za modlitwę i poświęcenie dębów. Gorące podziękowanie także dla społeczności miasta i gminy Bieżuń za liczny udział w uroczystości.

 

Szczególnego wymiaru nabiera fakt, że dęby posadzone zostały dokładnie w miesiąc po tragicznej katastrofie pod Smoleńskiem, w której zginął Prezydent RP prof. Lech Kaczyński, który sprawował honorowy patronat nad programem „Katyń… ocalić od zapomnienia” w ramach którego sadzone są Dęby Pamięci. Wśród ofiar katastrofy były także dwie parlamentarzystki reprezentujące m.in. Bieżuń w sejmie (pani posłanka Jolanta Szymanek – Deresz z SLD) i senacie (pani senator Janina Fetlińska z PiS).



Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika leszek1

30-07-2016 [15:49] - leszek1 | Link:

Pomysłodawcą i twórcą programu „Katyń… ocalić od zapomnienia” był o. Józef Joniec, który też zginął pod Smoleńskiem.
Ja też sadziłem Dąb Pamięci w tym okresie, dokładnie trzy dni po tej strasznej zbrodni - 13 kwietnia 2010 roku www.andrzejewski.siedlce.pl/da.... Jest to Dąb pamięci Władysława Koślacza, który jak obywatele Bieżunia zostali zamordowani w Twerze.