Co jeśli Putin wariatem nie jest?

W poprzednim wpisie zasugerowałem że obecna sceneria kreowana przez media bardzo przypomina to co działo się po Smoleńsku. Bo i też tok wydarzeń też jest dość podobny. Miało być prosto i sprawnie a zakończyło się katastrofą. W przypadku Ukrainy rosyjski atak niespodziewanie ugrzązł a porzucony i zniszczony sprzęt pokrywa ukraińskie pola jak rozkawałkowane szczątki Tupolewa lasek przed smoleńskim lotniskiem. Tak samo jak wtedy też media szybko znalazły odpowiedzialnego za ten przebieg zdarzeń i przystąpiły do psychoanalizy osobowości. Gdzieby człowiek nie spojrzał wszędzie rozważanie o stanie umysłu dowódcy operacji. Choćby dzisiaj, przykładowo na Interii.

Zachodni agenci od dłuższego czasu próbują zrozumieć tok myślenia prezydenta Rosji Władimira Putina i tym samym ustalić, do czego jeszcze dyktator jest w stanie się posunąć. Szpiedzy, którzy analizują zachowania Putina, uważają, że jest on uwięziony w zamkniętym, stworzonym przez siebie świecie i to ich martwi. Według niektórych teorii to właśnie ograniczone środowisko Władimira Putina stoi za jego nieprzewidywalnym zachowaniem, jednak "szaleństwo Putina" może być również elementem politycznej strategii, nazywanej potocznie "teorią wariata".

Dalej, w tekście, mamy powtórkę z tego co na okrągło w różnych wariantach podają media:
Władimir Putin podejmując decyzję o ataku na naszych wschodnich sąsiadów, na pewno liczył na szybkie zajęcie terytorium Ukrainy, jednak, jak widać, jego kalkulacje okazały się błędne.
Brytyjski portal pisze, że zachodni agenci od dawna "próbują wniknąć w umysł Władimira Putina", chcąc lepiej zrozumieć jego intencje. Chociaż szpiedzy analizują zachowania Putina od lat, teraz szczególnie intensywnie zastanawiają się, jak rosyjski dyktator zareaguje pod presją...
Zachodni urzędnicy wywiadu uważają, że prezydent Rosji otacza się jedynie garstką najbliższych osób, którzy podzielają jego sposób myślenia, a więc dociera do niego niewiele głosów, które mogłyby podważyć jego poglądy. To zaś daje mu bardzo ograniczone spojrzenie na świat. 
- tłumaczy Adrian Furnham, profesor psychologii i autor książki "Psychologia szpiegów i szpiegostwa"
Wiadomo natomiast, że podczas pandemii COVID-19 Putin jeszcze bardziej odizolował się od innych, co mogło odcisnąć piętno na jego psychice. 
BBC pisze, że "wiarygodne informacje wciąż nie trafiają do zamkniętej pętli Putina", a przed inwazją na Ukrainę jego służby wywiadowcze mogły przekazywać mu jedynie to, co sam chciał usłyszeć.

Ogólnie warto przeczytać przytoczony przeze mnie ten krótki tekst z Interii gdyż zawarto w nim wszystkie kluczowe wątki a analogie wręcz się narzucają. W przypadku Putina można odnieść wrażenie wręcz połączono wszystko co najgorsze i co każdy powinien dobrze kojarzyć. Wszystko wskazuje na to że tą drogą będą podążać media „analizując” przebieg obecnej wojny na Ukrainie oraz próbując rozszyfrować co ma się dziać dalej.
Wszystkie media będą to zespołowo wałkować a ludzie tutaj, zwłaszcza ci, którzy lubują się w pluciu na Putina nawet nie zauważają że robią dokładnie to co lemingi łykające taką samą medialną sieczkę zaraz po Smoleńskiej Katastrofie. Czyli bazując na własnych uprzedzeniach powtarzają bezkrytycznie bajeczki tworzone na użytek mas.
Znów, jak zwykle, fakty są drugorzędne. Liczą się sympatie i przekonanie o słuszności własnej racji. Wtedy każdy wiedział że PiS to moherowa ciemnota, człowiek broniący Protasiuka był oszołomem. Dzisiaj każdy wie że Putin jest kacapskim mordercą (w końcu zabija te kobiety i dzieci, nie da się ukryć) więc każdy kto uważa go za doświadczonego, myślącego, rozsądnego człowieka również jest oszołomem. Co tu kombinować? Czy media mogłyby tak zespołowo kłamać? Np. TVN24? Której przekaz z Ukrainy obfituje w najwięcej szczegółów? Oczywiście że nie, widz TVN zwłaszcza, co ciekawe, ma prawo tak sądzić. Bo czy przykładowo rząd PiS zmienił cokolwiek jeśli chodzi o oficjalną wersję tego co stało się w Smoleńsku? Oczywiście, jak każdy wie, nie. Wciąż obowiązuje raport Millera. Słowem to co mówiła wtedy TVN (i TVP też) OBOWIĄZUJE. Jest oficjalną prawdą. Dlaczego więc widz ma nie wierzyć tej TV także dzisiaj? Oczywiście że powinien wierzyć i jak widać po zachowaniu się ogromnych rzesz ludzi dokładnie tak jest. Za TVN powtarzają oficjalną narrację: Putin dokonał dzikiej, niczym nie uzasadnionej napaści na Ukrainę. Ten chory człowiek szczęśliwie nie przewidział jednak masy rzeczy i właśnie ponosi porażkę.

W tym kontekście ciekawą sprawą jest że zwolennicy PiS najbardziej ochoczo łykają tą oficjalną narrację, zapomnieli o tym co działo się w mediach zaraz po Smoleńsku (i nie mają pretensji do rządu że zamknął cały temat) a pamięć o ówczesnych wydarzeniach musi przywoływać ktoś taki jak ja, kto PiSu ... nie lubi (użyłbym mocniejszych słów ale tu nie wypada).

No więc ostatecznie sprawa ma się tak że i wtedy TVP i TVN nadawały jednym głosem i mimo domniemanych różnic politycznych jest tak teraz. Jest ta oficjalna, kluczowa narracja której wszyscy się wciąż trzymają. Oficjalnie Smoleńsk był wypadkiem. Oficjalnie Putin jest degeneratem.
No i oficjalnie pada właśnie pytanie. Co jeśli tym degeneratem nie jest? Tzn. właściwie jak bardzo zdegenerowany jest Putin?

Ta kwestia jak kluczowa gdyż całość ukraińskiej narracji na tym się opiera. Każdy kto ma trochę oleju w głowie widzi że na Ukrainie mamy do czynienia z masą rzeczy, które ciężko wytłumaczyć. Owszem, widać też że masy ludu nie obchodzą żadne tłumaczenia. Łykają wszystko jak leci. Kacapski dyktator zabija. Wszystko jasne, mózg zbędny. Mimo wszystko są ludzie, którym coś nie styka więc potrzebują wyjaśnień. Tych dostarczają psychoanalizy z gatunku wyżej przytoczonych przeze mnie. Nadchodząca medialna sieczka i TV szoł będą krążyć wokół tego.
Czy Putin jest chory psychicznie jak każdy zbrodniarz? Czy może jest jak Dr Zło, który nie tylko jest chory jak każdy zbrodniarz ale jest to też jego metodą? Udaje tylko że przegrał na Ukrainie by mieć pretekst do symulacji szaleństwa tak by świat uwierzył że może posunąć się do ostateczności? Czy może jednak jest zwykłym chorym człowiekiem, który widząc porażkę będzie chcieć się posunąć do ostateczności?
Jakby nie było pewnie łatwo będzie mógł chcieć się posunąć do ostateczności...

Tak więc ludzie, jak wszystko wskazuje emocji nie zabraknie. Więc chyba myśl że że Putin ma, podobnie jak miał Protasiuk, lepszy pomysł na wykonanie trudnego zadania, nie będzie zbyt popularna. W końcu to nie będzie tylko medialne szaleństwo. W końcu tak też, jak widać, jest. Ludzie giną, rakiety latają. Dlaczego Putin nie miałby zrobić jeszcze większego myku? Podbić emocji? Będzie szalony Putin i szaleństwo w mediach. Czy można będzie się temu oprzeć?

 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

23-03-2022 [14:23] - Ula Ujejska | Link:

@Autor
Kolejny kurwinowski bełkot, niestety znów o smoleńskim mordzie łżesz jak bura suka. Autorze nie znasz środowiska PiS ani w ogóle prawicowego i dlatego wyszedł ci stek bzdur - bełkot na zamówienie. Powtarzasz te kurwinowskie i ruskie kalki od lat. Tutaj już nikogo nie podjudzisz. Tak tak, za chwilę zleci się tu kurwinowskie bydło i będziesz miał wsparcie ze ścierwoneonowego "kurwidołka" pod hasłem: Ruskie ciule ze wszystkich portali łączcie się!
Pa, dymajcie się wzajemnie, nie przeszkadzam.

Obrazek użytkownika Pani Anna

23-03-2022 [14:10] - Pani Anna | Link:

@smieciu
Mieliśmy przez ostatnie 2 lata bez liku ekspertów wiadomo od czego, teraz mamy od "wojny".  Wiele cech wspólnych, ale jedna główna - ich ekspertyzy nigdy nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. "Wojnę " ujęłam celowo w cudzysłowów,  bo choć są straty i giną cywile, to nie wiemy nic.  Ja nie wiem dlaczego na Ukrainę wciąż płynie ruski gaz i ropa, żeby móc sobie spokojnie zatankować,  ogrzać mieszkanie,  czy ugotować obiad. Nie odcięli Ukrainie prądu i to nawet z tej zajętej elektrowni. Myślał by kto, o ile w ogóle myśli,  że odcinając wroga od dostaw najłatwiej wygrać wojnę? Wojnę może tak, ale nie "wojnę".

Obrazek użytkownika Tezeusz

23-03-2022 [14:25] - Tezeusz | Link:

Putek wariatem nie jest on jest mordercą z wyrachowania, zabójcą dzieci, ludobójcą za co - stryczek. To taki mały skurwiel. A lizanie jego osranej dupy skutkuje smrodem gównianym na wieki głównie tym co mu do tej dupy włażą.Czujecie smród gówna putka ?
Amen !
"Tak więc ludzie, jak wszystko wskazuje emocji nie zabraknie. Więc chyba myśl że że Putin ma, podobnie jak miał Protasiuk, lepszy pomysł na wykonanie trudnego zadania, nie będzie zbyt popularna"

Co za porównanie bohaterskiego Polskiego pilota z osranym karzełkiem ludobójcą. Faktycznie trzeba mieć zryty beret.

Obrazek użytkownika RinoCeronte

23-03-2022 [14:29] - RinoCeronte | Link:

Tylko bez owijania w bawełnę... Mów Pan jasno, chyba, że strach ściska szczęki?
 

Obrazek użytkownika Tezeusz

23-03-2022 [14:35] - Tezeusz | Link:

Rosjanie ostrzelali Cmentarz Ofiar Totalitaryzmu w Charkowie, na którym spoczywają oficerowie Wojska Polskie i polscy cywile zamordowani w 1940 roku przez NKWD.

Osrany putek !

Obrazek użytkownika smieciu

23-03-2022 [14:45] - smieciu | Link:

Uprzejmie informuję że wyzwiska nie robią na mnie wrażenia. Pokazują jedynie poziom intelektualny autorów. Zawsze czekam aż ktoś wykaże błąd w rozumowaniu... Napisze dłuższego wykazującego że zrozumiał i ma swoje kontrargumenty. Mówię wam to się nigdy (praktycznie) nie zdarza.

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

23-03-2022 [14:53] - Ula Ujejska | Link:

@Autor
No to jeszcze raz, teraz łopatologicznie: Ruskiego bełkotu nie da się komentować - tu potrzebny psychiatra.
Jasne?

Obrazek użytkownika smieciu

23-03-2022 [15:03] - smieciu | Link:

Obraziłbym się ale Pani nic nie rozumie :) Więc nie mam problemu z głupawymi oskarżeniami i też już nie będę odpowiadać na takie zaczepki.

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

23-03-2022 [15:16] - Ula Ujejska | Link:

Śmieciu
No wiem wiem, nic nie rozumiem, jestem głupia i mam się modlić o zdrowie bo ...itd. - różne ciule z różnych ruskich "kurwidołków" ciągle mi to powtarzają.  Zanim mi Pan odpowie to ja już wiem co Pan napisze. Dlatego od lat piszę. że do komentowania ruskiego i kurwinowskiego bełkotu potrzebny jest psychiatra.
Jasne?

Obrazek użytkownika Pers

23-03-2022 [15:23] - Pers | Link:

@smieciu
//Pokazują jedynie poziom intelektualny autorów.//
A na co ty liczyłeś? :))))))))

Obrazek użytkownika Tezeusz

23-03-2022 [17:08] - Tezeusz | Link:

@Pers
Dla ciebie dzisiejsze.
https://naszeblogi.pl/61894-ro...

Cieszysz się to o scierwoneonku

Obrazek użytkownika Jabe

23-03-2022 [15:44] - Jabe | Link:

Prezydent Putin zawsze działał rozważnie z dbałością o osłonę medialną. A tu nagle rzucił się do do walki bez przygotowania, na rympał, po polsku, rzec można. To faktycznie się kupy nie trzyma.

Obrazek użytkownika sake3

23-03-2022 [16:19] - sake3 | Link:

Odniosę się do dwu punktów Pańskiego blogu,a właściwie wypowiedzi,że zwolennicy PiS ochoczo łykają oficjalną narrację katastrofy smoleńskej i zapomnieli szybko o tym co się działo w mediach oraz nie mają pretensji do rządzących,że zamknęli cały temat,a pamięć o tych wydarzeniach musi przekazywać Pan który przecież tak PiS-u nie lubi i chyba tylko wrodzona kultura nie pozwala się posłużyć słowami pani Lempart. Otóż nie ,zwolennicy Pisu nie zapomnieli i nie zapomnieli rządzący.Ile to już lat odbywają się miesięcznice smoleńskie za pamięć o wszystkich którzy tam zginęli.Odbywają się pomimo ohydnej atmosfery jaką tam tworzą ci światli i wykształceni wyjąc ,smiejąc się,dowcipkujjc.Polacy którzy proponowali tablicę z nazwiskami wszystkich ofiar są zbywani  Kompozytor Preissner którego muzykę dano jako podkład do wspominania tych wydarzeń chciał podać rząd do sądu,bo on nienawidził zmarłego prezydenta. Polacy nie zapomnieli ale nie mają wg tych światłych i rzekomo wykształconych praw do kultywowania pamięci. Samo wyświetlanie  równolegle katastrofy od początku było nacechowane pogardą,śmiechem.Pamięta Pan wypowiedzi niejakiej Olejnik odczytującej chyba przez teleskop z odległości ruchy warg rozmawiających Prezydenta z gen.Błasikiem? Albo idiotyzmy wygłaszane przez dyletantów,że spektrometr pokazywał takie same odczyty badając próbkiy po katastrofie i kiełbasy czy pasty do butów.Czy ci ludziew swojej nienawisci poysleli co mówią? Spektrometr mobilny czy stacjonarny jest precyzyjnym urządzeneim o dużym stopniu rozdzielczości, a o właściwych wynikach decyduje jakośc próbki i system wzorcowania i kalibracja.Który producent zechciałby wypuścić do sprzedaży niedoskonały przyrząd ?Przemysł pogardy który uruchomiliście powoduje,że wyzywani ośmieszani zwolennicy PiS nie mają innego wyjścia jak milczeć. Pan tego oczywiście nie zauważył nawet na swoim poprzednim blogu,prada?

Obrazek użytkownika smieciu

23-03-2022 [19:00] - smieciu | Link:

Przyznam się uczciwie że piszę trochę prowokacyjnie. Ma to kilka celów. Np. przyciągnąć uwagę. Myślę że każdemu piszącemu zależy na publice. Ale pewnie też na tym by u czytającego coś drgnęło, nie pozwoliło przejść obojętnie.
Tak więc pisząc o pisowskiej obojętności miałem przede wszystkim poczynania rządu, wiedząc jednak że moja uwaga dotknie zwolenników rządu. W tym wypadku jednak nie chodziło mi o dosłowność tej wypowiedzi ale o łykanie oficjalnej narracji. O cały ten oficjalny przekaz. Owszem, to prawda, wśród zwolenników PiS jest pewnie mnóstwo ludzi, którzy pamięta o Smoleńsku i którzy sprzeciwili się ówczesnej medialnej sieczce. A mi tylko właśnie chodziło o podkreślenie że zasadniczo jednak ta oficjalna sieczka zwycięża. Jakby nie patrzeć zwycięża nie tylko w przypadku gadki o Putinie i całej jego dziwacznej wojnie ale też mimo wszystko w przypadku Smoleńska. Tak, indywidualnie ludzie pamiętają, jednak medialny walec i tutaj efektywnie zrobił co trzeba.

Obrazek użytkownika sake3

23-03-2022 [17:05] - sake3 | Link:

@smeciu.....Zapewne nadużywam cierpliwości ale nie potrafię dwu poruszonych spraw ując w całość. Ocenę działań Putina podałam zresztą na poprzednm blogu i zaznczam,że to jest mój osobisty pogląd i nie reprezentuję nikogo.Wg mnie Putin nie jest żadnym wariatem,psychopatą może,ale jest świetnym psychologiem i człowiekiem cierpliwym.NIczym szachista przewidział zachowania Zachodu który osaczał przez lata , Ale nawet on ma swoich doradców i ideologów w których głosy się wsłuchał.,Jeden z nich Aleksandr Dugin od lat prowadził Putina w kierunku polityki imperialnej. Powtarzał w swych wywodach i opracowaniach ,że dla Ukrainy i Polski nie ma miejsca na mapie świata bo nie jesteśmy narodem. Przeszkodą,że do tej pory Polski nie ujarzmiono jest katolicyzm,który należy wyplenić i skierować na prawosławie.Dugin wygłosił nawet odczyt w Akademii Dyplomatycznej w Petersburgu udawadniając swoje tezy. Propagandysta Władymir Sołowiow przyznaje wręcz ,że Ukraina to jedynie etap pośredni i nie zatrzyma Putina przed dalszą ekspansją nie tylko zresztą na Polskę. Inny-Borys Berezowski-,,rozumiem,że nam tych ludzi żal ( Mariupol) ale  zamknąc oblężenie ,odciąc od prądu ,wody ,jedzenia trzeba przestać się cackać a na gruzch zbudować nowy lepszy świat. Putin mając władzę jest wykonawcą tej ideologii.Tak nie zachowują się wariaci.

Obrazek użytkownika J z L

23-03-2022 [17:48] - J z L | Link:

Putin wariatem nie jest
To jest wyrafinowany schizol- ludobójca, mający krew dzieci na rękach po łokcie
Tych z Syrii,tych z Czeczeni,tych z Ukrainy
To suki ten syn który i tak będzie wisiał jak Husajn
​On już jest trupem

Obrazek użytkownika J z L

23-03-2022 [17:48] - J z L | Link:

Putin wariatem nie jest
To jest wyrafinowany schizol- ludobójca, mający krew dzieci na rękach po łokcie
Tych z Syrii,tych z Czeczeni,tych z Ukrainy
To suki ten syn który i tak będzie wisiał jak Husajn
​On już jest trupem

Obrazek użytkownika Pers

23-03-2022 [18:01] - Pers | Link:

Płatności za rosyjski gaz i ropę jedynie w rublach
Putin: "Rosja nie będzie już przyjmować płatności w dolarach i euro za gaz dostarczany do Europy, ale zaakceptuje tylko ruble”. Tak powiedział prezydent Rosji Władimir Putin. Ci, którzy wymyślili sankcje przeciwko Rosji, srodze się zawiodą... Dolar natychmiast spadł w stosunku do rubla.
Putin polecił Bankowi Centralnemu Rosji i rządowi ustalenie procedury operacji dla UE w zakresie zakupu rubli na rynku krajowym Federacji Rosyjskiej przez nabywców rosyjskiego gazu.
Rosja będzie nadal dostarczać gaz do wrogich krajów na podstawie zawartych kontraktów. Zmieni się tylko waluta płatności, podkreślił Putin.
„Zdecydowałem się jak najszybciej wdrożyć szereg działań, aby zapłatę za dostarczany przez nas gaz ziemny do tzw. krajów wrogich tylko w rosyjskich rublach. Oznacza to, że należy zrezygnować z używania wszystkich skompromitowanych walut w takich obliczeniach ”- powiedział Putin.
Następnie rubel natychmiast zaczął się umacniać - dolar spadł z 103,5 rubla do 99,4 rubla, euro do 109,9 rubla. W tej chwili dolar po raz pierwszy od 2 marca spadł do 95 rubli. Cena handlowa gazu w UE w tym czasie wzrosła o 14% do 1300 dolarów za tysiąc metrów sześciennych. Jeśli rubel skorygował swój wzrost po skoku, to według giełd cena gazu w UE stale rośnie.
Putin podpisał dekret, na mocy którego zobowiązuje firmy z wrogich krajów (lista, na której zarejestrowana jest Polska) do płacenia za gaz i ropę w rublach. To nie jest takie trudne, jest bardzo łatwe, wystarczy sprzedać dolary i euro na rynku rosyjskim i kupić potrzebne ruble. Wynik? Rubel się przewartościuje, a zwłaszcza na rynku rosyjskim pojawią się dolary potrzebne do opłacenia obligacji rządowych wyemitowanych w walutach obcych. Jak to powtarza nasz "geniusz" ekonomiczny po historii robiący za premiera rządu RP? Że bankructwo finansowe Rosji jest bliskie...
Przygotujmy się do pożegnania dolara i euro - Rosja zaczyna przyjmować zapłatę za ropę i gaz jedynie we własnej walucie (a jest jeszcze zboże, nawozy, metale itd.).
Arabia Saudyjska prowadzi rozmowy z Pekinem w sprawie wykorzystania juanów do sprzedaży ropy do Chin. Wygląda nato, że ruch Arabii Saudyjskiej był uzgodniony z Moskwą.
Według Wall Street Journal taki ruch byłby katastrofalny dla dominacji dolara zarówno na światowym rynku ropy, jak i handlu międzynarodowego. Chiny są największym importerem ropy, a Arabia największym eksporterem na świecie!
Obajtek będzie teraz woził do Rosji coraz mniej warte dolary wagonami, żeby kupić ruble.
No jaja...

Obrazek użytkownika RinoCeronte

23-03-2022 [19:00] - RinoCeronte | Link:

Hm, zapewne chodzi o ruble transferowe ;-)

Obrazek użytkownika Pers

23-03-2022 [19:07] - Pers | Link:

//Hm, zapewne chodzi o ruble transferowe ;-)//
Jak zwał tak zwał ale $ idzie do lamusa i to są FAKTY.
Teraz już niecałe 50% transakcji globalnie rozliczane jest w dolarach. A jeszcze parę lat temu to było ponad 70%.
I to jest stała tendencja, która właśnie przyspiesza.
A dolar to była zawsze "magiczna pałeczka", która pozwalała zadłużać się bezkarnie USA do bólu.
Teraz to się kończy, czy to się komuś podoba czy nie.

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

23-03-2022 [19:04] - rolnik z mazur | Link:

@ Jarek
I to jest chyba dobry trop do zrozumienia tej dziwnej wojny. Pzdr

Obrazek użytkownika Pers

23-03-2022 [19:16] - Pers | Link:

Waldek
Jest jeszcze jeden trop.
Rosja jak planowała swoją "operację specjalną" doskonale wiedziała, że spadną na nią "piekielne" sankcje a zostawili ponad 300 mld$ w zachodnich bankach.
Durnie?
Wydaje mi się, że to był wabik. "Ukradnijcie a cały świat zobaczy, że jesteście złodziejami". 
Rosja te pieniądze odzyska bo ma na to siły i środki ale zła fama USA poszła w świat i każdy normalny kraj zaczyna patrzeć na dolara jak na śmierdzącą szmatę od której trzeba uciec.
I zgadnij kto wygrywa?

O tym, że to może być prawda świadczy fakt, że Putin zatwierdził prezeskę Banku Rosji na trzecią kadencję.
Gdyby była sama tak głupia, żeby wystawić tyle kasy to by tego nie zrobił. Za tym musiał stać precyzyjny plan.

Obrazek użytkownika smieciu

23-03-2022 [19:17] - smieciu | Link:

Całość zaś pokazuje że jednak ktoś tam ma jeszcze jakieś szare komórki w Rosji więc tym bardziej podejrzane jest to z czym mamy obecnie na Ukrainie.
W takim układzie wydaje się jasne że nie mogło chodzić w tej zagrywce o cele militarne. O jakąś staroświecką geopolitykę. Zajmowanie terenu itp.  Skoro w Rosji ludzie myślą to pewnie dopięli by swego gdyby o to chodziło. Jak można przegrać z czymś tak groteskowym jak Ukraina?
Wyraźnie mamy do czynienia z czymś dużo obszerniejszym i wyrafinowanym. Putin potrafi nie tylko, planowo (jeśli bierzemy go poważnie) tracić ludzi i sprzęt ale przede wszystkim z premedytacją kreuje siebie na potwora. Choć tu jasno trzeba dodać że choć pod wieloma względami dochodzi do zbrodni to patrząc zimno - nie dzieje się nic co nie miałoby miejsca w innych wojnach. Potwór Putin jest bardziej kreacją mediów niż jego działań wojennych. Przecież gdyby chciał to mógłby pokazać na czym polega prawdziwa masakra. Ale tutaj mamy pewną symbiozę. Putin robi swoje a potem media dokładają swoje.
Niezależnie wszakże od punktu widzenia, tzn. kto naprawdę odpowiada za kreację tej grozy trzeba uznać że skoro w tej wojnie jest to jeden ze środków walki, to pewnie ma czemuś służyć. Ta groza musi doprowadzić do jakiegoś efektu. Jeden mamy przed oczyma: miliony uchodźców. Tylko czy to wszystko? W moim wpisie sugeruję że nie, przytoczony przeze mnie tekst z Interii o tym mówi. Że pewnie stanie się coś jeszcze więcej. Czyli groza zostanie jeszcze bardziej nakręcona.

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

23-03-2022 [19:27] - rolnik z mazur | Link:

@ śmieciu
Zly, morderca dzieci Putin i bohater, mąż stanu światowego formatu, przyszly noblista Żeleński- zly policjant i dobry - czarne i białe. Obawiam się, ze to nie koniec tej ponurej farsy dla gawiedzi lub grozy - jak piszesz. Zastanawiam się skąd ten wysyp " korespondentów wojennych " z krainy u jak ujejska et consortes? Pzdr

Obrazek użytkownika J z L

23-03-2022 [19:38] - J z L | Link:

skad ten wysyp kretynow w gumofilcach

Obrazek użytkownika smieciu

23-03-2022 [19:42] - smieciu | Link:

@rolnik z mazur
Wprawdzie odpowiadałem Persowi ale dobrze że trafiło na ciebie :) Muszę jeszcze przyzwyczaić się do tutejszego systemu komentowania.
Mnie też w każdym razie najbardziej uderzają te aspekty: farsy i grozy. Widziałem że też pisałeś na ten temat. Podobnie jak pani Izabela Falzmann przypominając pomarańczowe i majdanowe farsy. Czuć w tym metodę i czyjąś świadomą rękę. Stworzyć na Ukrainie, kraju wszelkiej farsy wojnę. Która będzie farsą. Czy wojną? Przecież ludzie tam giną na serio. Nie neguję tego...

Obrazek użytkownika Pani Anna

23-03-2022 [19:52] - Pani Anna | Link:

W zamachach terrorystycznych też giną ludzie, ale nikt nie nazywa tego wojną,  gorszą od II Wojny.  WTC też nikt nie ośmielił się porównać do Warszawy z 1944r ja to zrobił  "nasz" prezydent z Mariupolem. 

Obrazek użytkownika smieciu

23-03-2022 [20:14] - smieciu | Link:

@Pani Anna
Tak. Nakręcają ludzi oklepanymi frazesami. Po WTC doszło do takiej samej kreacji grozy i farsy. Walka z tymi złymi czającymi się za każdym rogiem terrorystami.
W tym kontekście warto przypomnieć oczywiście także napad Amerykanów na Irak. Zasadniczo identyczna sytuacja jak obecny atak Rosji na Ukrainę. USA najechało Irak pod, jak się szybko okazało, wyssanymi z palca bzdurnymi pretekstami. Zniszczyli kraj. Zginęła masa ludzi. Także cywili. Zwłaszcza po dewastacji organizmu państwowego.
I co? Jakoś nikogo to nie wzruszało. Dzisiaj natomiast, obrazki, które można przekleić z każdej wojny, doprowadzają ludzi do jakiegoś kociokwiku.
Po prostu tak działa nasz świat. W którym Putin miał swoje lepsze lub gorsze miejsce. Ludzie robią aferę z Zamachu w Smoleńsku. Ale przecież nasz świat tak działa. Wszyscy istotni gracze polityczni doskonale wiedzieli co się stało. Część z nich pewnie nawet zawczasu. Nie przeszkodziło to nikomu w niczym.
Także tym zwykłym Polakom. Nie bo bomby spadały daleko, nie było czym się przejmować. Ale czasy się zmieniły. I chyba jest w tym sens.

Obrazek użytkownika Pani Anna

23-03-2022 [20:40] - Pani Anna | Link:

Kiedyś większość (chyba) wiedziała,  że zarówno telewizja i politycy kłamią.  Dzisiaj kierujący telewizją mówią ludziom w żywe oczy, że są jeszcze głupsi niż stado baranów i udowadniają to na każdym kroku. A ludzie wierzą w TV bardziej niż w Boga,  a wieczorne "informacje" to dla nich  jak tablice mojżeszowe. 

Obrazek użytkownika smieciu

23-03-2022 [22:29] - smieciu | Link:

@Pani Anna
Gdy patrzę na Wiadomości TVP to widzę Dziennik TV z PRL choć przyznaję słabo pamiętam, lepiej pamiętam kroniki filmowe z kin. Ten sam styl.
Ten sam protekcjonalny ton, jedyna prawda, taka nachalność połączona z prymitywnym i żenującym, właśnie takim pogardliwym wciskaniem kitu. Pogardliwym gdyż prymitywizm i żenada wynika z przekonania że ludziom więcej nie trzeba. I tak łykną.
To co nigdy nie przeszłoby w PRL dzisiaj ludzie przyjmują bez zająknięcia.
Zły wróg. Trzeba się zbroić i ruszać do boju. Wskakuj w kamasze Polaku. Wojna nasza jest słuszna. Walczymy o Polskę a nie o czyjeś wszawe interesy w gierce starych komuchów mających cię w dupie...

Obrazek użytkownika Pani Anna

23-03-2022 [23:12] - Pani Anna | Link:

Tak, nic się nie zmieniło. Media, również te "narodowe" służą wyłącznie chamskiej propagandzie w imieniu tych, którzy akurat robią przelewy. Mamy dwóch rodzonych braci po "przeciwnych" stronach. Awers i rewers tej samej monety. O tzw. mediach "niepokornych" szkoda nawet wspominać,  odkąd zaczęły płynąć tłuste przelewy od spółek  SP. Trzeba na własną rękę szukać informacji, a wszystko porównywać z tym, co się widzi za oknem, a także  co podpowiada rozsądek i doświadczenie życiowe. Jeżeli TV posuwa się do tego, że pokazuje animacje z gier komputerowych jako sceny tej dziwnej wojny, to co można o tym sądzić? Po Sarajewie czy Bagdadzie wystarczyło przejść się z kamerą po jednej ulicy. A za ten zryw "humanitarny", którym różni  tutaj tak się zachwycają,  przyjdzie nam srogo zaplacic i to już wkrótce. 

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

23-03-2022 [20:43] - rolnik z mazur | Link:

@ śmieciu
ludzie to w tych cywilizacjach turanskich  tylko nawoz historii ( liudiej mnoga , liudiej chwatajet) - jakkolwiek bezdusznie by to brzmiało. Ja sądzę, ze to nowy akt w sztuce lub farsie. Pierwszy akt - kowidioza czyli zaraza, drugi akt - wojna, trzeci akt - np Głód. Wróciłem wczoraj z Berlina. W żadnym sklepie nie ma oleju a mąkę racjonuja. Pzdr

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

23-03-2022 [22:36] - Imć Waszeć | Link:

@rolnik z mazur, to nie o to chodzi, że nie ma. Jest. Tylko NGO-sy wykupują wszystko na pomoc i dary. Brat wrócił z Warszawy i opisał jak to się dokładnie odbywa: wpada wytapetowana dziunia z worem i pomagierami, pokazuje palcem, wygarniają wszytko z danej półki, odpychają przy tym ludzi pyszcząć, że to dla dzieci z Ukrainy. Nikt jej nie sprawdza, ale już sam fakt takiej akcji powoduje pojawianie się paniki u klientów. U nas w Pipidówie wykupili w ten sposób cały makaron, część konserw, mąkę i chusteczki do nosa. O dziwo papier toaletowy nie wyszedł. Dziś już znów wszystko było może oprócz chusteczek i nikt nic nie wygarnia, ale za zakupy zapłaciłem 2x tyle co 2 tygodnie temu. Sklepy mają dzięki temu pretekst do podnoszenia cen i tak też się dzieje. Inflacja rośnie. Ciekawostka, byłem też na targu bo dziś jest środa i towar wygarniany z Biedronek był tam na samochodach w dużych ilościach, ale drożej.

Obrazek użytkownika smieciu

23-03-2022 [22:50] - smieciu | Link:

Przesłuchałem połowę tego Skrzypczaka (nie trawię ogólnie oglądać filmików i yt, dla mnie liczy się tekst pisany) ale jego wizje mnie nie przekonują. Za to przekonuje mnie to co tu napisałeś wyżej. Rosnące ceny i zbliżające się już dużymi krokami przemodelowanie naszego życia są realne. Nastaną nawet jeśli na Polskę nie spadnie żadna bomba.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

24-03-2022 [10:49] - Imć Waszeć | Link:

@smieciu zauważ jakie w Polsce dominuje myślenie, to wtedy jasne stanie się skąd to wrażenie "nieprzekonywania". Weźmy na tapetę zakupy dla wojska, czyli ostatnie deklaracje rządu: Abramsy, F16, F35, Drony,... Są to wszystko "natchnienia", chwilowe zauroczenia, medialne wrzutki i przedwyborcze lansy w tym sensie, że nie uwzględniają naszych realnych potrzeb ani możliwości. Przede wszystkim nadal nie wiemy w jaki sposób Polska ma się bronić przez Ruskimi, za do doskonale rozwinęliśmy pion ekspedycyjny na cudze wojny. To właśnie słychać w wypowiedziach wielu "dobrze zorientowanych" generałów, głównie wychodzących z jednostek specjalsów. To mniej więcej tak, jakby w policji na odcinek wypisywania mandatów i stania na radarze rzucić fachowca od negocjowania z terrorystami. Pasuje jak pięść do nosa. jeden z generałów powiedział jednak rzecz godną rozważenia - ma nie być możliwości obejmowania teki ministra obrony narodowej i trzeba to wpisać do KOnsTYtucJI, bez kilkumiesięcznego przeszkolenia wojskowego, sztabowego i osiągnięcia przynajmniej świadomości sytuacyjnej jak wygląda i do czego służy wojsko. Z tymi zakupami samolotów u nas jest dokładnie tak, jak z zakupami Beemwicy na wsi - Kazik ma trójkę, Władek piątkę, to ja musowo muszę ciułać na siódemkę, bo gorszym z domu wstyd wyjechać. Tymczasem wojsko wskazuje na to, że nam pilnie są potrzebne samoloty przewagi powietrznej takie jak F15. No ale władza do niedawna uważała, że skoro 15 < 16, a 16 < 23,... to najlepiej od razu zapisać się na zakup F50 lub wyżej i ogłosić to dumnie w mediach. Jeśli nie wiesz o czym mowa, to zobacz film:
https://www.youtube.com/watch?...

PS: F23 to jest dokładny opis kliniczny tego kociokwiku, który ostatnio występuje w Polsce w związku z Ukrainą: https://pl.wikipedia.org/wiki/...

Obrazek użytkownika sake3

23-03-2022 [19:48] - sake3 | Link:

@rolnik z mazur.........To o czym mamy mówić na blogu o wojnie? To źle że zabiera się głos,co Pan złośliwie określa jako korespondenci wojenni? To lepiej jest się kłócić i obrzucać inwektywami?

Obrazek użytkownika Pers

23-03-2022 [20:19] - Pers | Link:

@sake
//To lepiej jest się kłócić i obrzucać inwektywami?//
Cały czas to robicie bo nic więcej nie potraficie. Zero argumentów.
Ty przynajmniej klecisz zdania złożone i stosunkowo poprawnie.

Obrazek użytkownika sake3

23-03-2022 [21:51] - sake3 | Link:

@Pers....Ty potrafisz znacznie więcej niż obrzucanie inwektywami, straszyć kolegą prokuratorem i ostrą jazdą.To chyba jest karalne i gorzej przyjęte niż obsobaczenie.Mam nadzieję,że ten twój kolega o ile jest rzeczywiście prawnikiem wytłumaczył ci to i jakie są konsekwencje mielenia publicznego ozorem ,stawiania ultimatum niczym jakis gangster albo terrorysta i to nie mając żadnych argumentów .No faktycznie ja tak nie potrafię..

Obrazek użytkownika Pers

23-03-2022 [22:09] - Pers | Link:

@sake
// straszyć kolegą prokuratorem i ostrą jazdą.//
Ja nie straszę, ja najpierw ostrzegam a potem to robię.
Już koleś twoich kolesi miał okazję się przekonać jak pani prokurator mu wytłumaczyła. I to nie była moja koleżanka.
Zapomniał, że istnieję...

Bucik ci jednak ciągle nie rośnie :)

Obrazek użytkownika sake3

24-03-2022 [10:12] - sake3 | Link:

@Pers.....Ale pewną pociecha dla mnie jest że twój bucik urósł do siedmiomilowego rozmiaru. 

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

23-03-2022 [20:34] - rolnik z mazur | Link:

@ sake
" Korespondenci wojenni" piszą o tym o czym nie mają bladego pojecia i to śmierdzi na odległość. To nie jest blog o wojnie chyba. To jest blog do wymiany poglądów czasami bardzo rozniacych się.Klotnie prowokuja ci korespondenci. Sadzisz, ze mnie to bawi odpowiadac na zaczepki i inwektywy tej ujejskiej czy jak jej tam?  Wojna to nie matka - w każdej wojnie chodzi o to samo o pieniądze i władzę. Po pieniadzach dojdziesz do prawdy. Pzdr

Obrazek użytkownika J z L

23-03-2022 [19:37] - J z L | Link:

pam..pers
Ty to naprawde zdrowo Yebniety jestes
1 dolar 160 rubli

Byl juz taki jedne scierwojad w Wenezueli jak to sie skonczylo
Przypomnij matole

Obrazek użytkownika Tomaszek

23-03-2022 [21:45] - Tomaszek | Link:

Trzeba by żeby ze starymi "wołomińskimi" rząd zagadał . Bo Wiesiek Wariat  starszy "dziad" Parę ton papieru przechwycił i ruble wydrukował , prawdziwe i na oryginalnym papierze . Wiesiek nie żyje , ale może Ewka jego żonka coś wie . Mówił mi jeden z londyńskich emerytów . Może odda po kosztach , bo w domu nie za bogato .

Obrazek użytkownika Tomaszek

23-03-2022 [21:49] - Tomaszek | Link:

A propos obajtka , to se może również kupić  za Juany u Arabów , albo za złotówki u Norwegów czy Szkotów . Oni se złotówki wymienią na co chcą . Ot geniusz z tego Władymira Władymirowicza . Jeszcze będzie rury wykopywał jak złomiarz i chińczykom z miskę ryżu sprzedawał .

Obrazek użytkownika Chatar Leon

23-03-2022 [19:57] - Chatar Leon | Link:

@Autor
Nasze Blogi to niestety już nie to samo co 8 czy 10 lat temu.
Za bardzo skomplikowane, wielopiętrowe i zagmatwane te ironie, metafory, aluzje i te de.
Ludzie tutaj tego nie rozumiooo.
 

Obrazek użytkownika Jabe

23-03-2022 [23:04] - Jabe | Link:

To nie piętrowość ironii przeszkadza, ale epidemia emocjonalnej bezmyślności.

Obrazek użytkownika terenia

23-03-2022 [23:22] - terenia | Link:

@Chatar Leon
Bardzo trafna konstatacja.
Obowiązuje tylko jedna narracja ,jako słuszna i objawiona prawda,zaś tych,którzy próbują myśleć nie jednotorowo  spotykają niewybredne wyzwiska,przykleja się im odpowiednie łatki.
Na marginesie,w naszym domu od  dziesięciu lat nie ma telewizora (to była z naszego punktu widzenia słuszna decyzja)

Obrazek użytkownika sake3

24-03-2022 [09:02] - sake3 | Link:

@Chatar Leon.......8 czy10 lat temu nie było na NB segregacji blogerów i komentatorów.Obecnie funkcjonuje podział na tych światłych wykształconych i półanalfabetów i prostaków bo z( PiS) . Wtedy dyskusja była możliwa,dzisiaj polega na obrzucaniu się błotem najczęściej bez powodu,pokazywaniu skali  niewybrednego dowcipu ,wmawianiu tym ,,gorszym'' braku intelektu co stałą się już regułą bądź rytuałem.Punkt ciężkości przesunął się z dyskusji na poziom prymitywnej nawalanki Niestety nie widzę,że pod tym względem może nastąpić jakaś poprawa czy przełom,bo poczucie wyższości tych niby wykształconych i światłych na to nie pozwala

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

24-03-2022 [09:18] - Ula Ujejska | Link:

Sake3
Od lat jest podobnie, ta hołota  nigdy nie odpuszcza, tylko że kiedyś Admin natychmiast usuwał hołotę z forum. Tu masz cytat ze światłego i wykształconego, co pisze jak mu brakuje argumentów, cytuję:
23-03-2022 [21:52] - rolnik z mazur 
@ kaczysta
Kryjesz się za nikami gnojku. A mnie tak reka swierzbi na takie badziewie antypolskie. Tu q..juz chlopy kosy na sztorc obsadzają ...wiec nie prowokuj

To jedno z delikatniejszych wystąpień, bo mnie groził gwałtem i ogoleniem głowy. Tak się zastanawiam co z tym zrobić. Poczekam na reakcję Admina.

Obrazek użytkownika Jabe

24-03-2022 [09:26] - Jabe | Link:

Może byłaby Pani łaskawa wpierw poskromić własne chamstwo?

Obrazek użytkownika sake3

24-03-2022 [09:33] - sake3 | Link:

@Ula Ujejska......Owszem,czytałam ten niedawny wpis pana rolnika.Jeśli nie nastąpiła reakcja Admina na te bluzgi i groźby wtedy to nie nastąpi teraz już po czasie.Proponuję jedyną rzecz-operować w dyskusji czy na blogu argumentami bez emocji i odniesień oraz zniżania się do ich poziomu.Rzeczowa argumentacja w komentarzach wprawdzie nie uwolni Pani od ich wyzwisk i inwektyw,ale pokaże że oprócz takich środków przekazu nie mają nic więcej do powiedzenia.

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

24-03-2022 [09:49] - Ula Ujejska | Link:

Sake3
Rolnik z Mazur ma prawo do wpisów bez cenzury Admina jako bloger. Trochę czasu musi upłynąć aby walec Admina zareagował. Tomaszek już się o tym przekonał 😁 

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

24-03-2022 [09:37] - rolnik z mazur | Link:

@ ujejska

moze i zacytuj siebie i innych korespondentów wojennych. Ja tylko reaguje na twoje slowa miłości

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

24-03-2022 [09:42] - Ula Ujejska | Link:

Ciulu z Mazur
Wystarczy przeczytać dowolny mój wątkek jak mnie zaczepiasz i grozisz przemocą. Wystarczy choćby ten wątek jak grozisz Kaczorowi. Ruska świnio bez honoru wleczesz się za każdym kto śmie się sprzeciwić Putasowi. Próbujesz innych podjudzać do antypolskiego zachowania.
Won za Don ruski padalcu!

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

24-03-2022 [09:51] - rolnik z mazur | Link:

@ UJejska

sloma ci z banderowskich gumiakow wylazi

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

24-03-2022 [09:54] - Ula Ujejska | Link:

Ciulu z Mazur
Żałosny zwisie męski, Polska Pani mówi ci krótko: иди на хуй posowiecki plemniku!

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

24-03-2022 [10:08] - rolnik z mazur | Link:

@ ujejska
Banderowski trollu sama sobie idź na chuj, to może trochę ochloniesz i zmadrzejesz. Zdaje się, że już dawno nie byłaś. 

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

23-03-2022 [22:22] - Imć Waszeć | Link:

Ma Pan rację, a propagandziści z definicji nie mają wcale. Putin podejmując decyzje o wojnie nie był świrem. Nie był też świrem powtarzając swoje żądania. To był plan i efekt posiadania wsparcia Niemiec, Francji, a przede wszystkim Chin. Oto prorocze wizje gen. Skrzypczaka z 22 lutego 2022:
1. Rada: słuchać wyłącznie Skrzypczaka, resztę olać ;) https://www.youtube.com/watch?...
W końcówce oczywiście się myli traktując Europę jako Niemcy i ich wpływy. Jeszcze o użyciu białego fosforu na Ukrainie (zamieszczam tutaj, bo jazgot propagandowy powoduje, że mam potem ciężkie rozwolnienia i myli mi się z kowidem):
2. Oto jak wygląda użycie białego fosforu (od ok. 2:15): https://www.youtube.com/watch?...
3. Mosul: https://www.npr.org/sections/p...

Obrazek użytkownika Czesław2

24-03-2022 [06:44] - Czesław2 | Link:

Być może użycie bomb fosforowych jest odpowiedzią na słowa Bidena o użyciu broni chemicznej i jego wizytę w Europie.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

24-03-2022 [10:10] - Imć Waszeć | Link:

Nie "być może" tylko na pewno tak jest. Putin (właściwie to chodzi o cały zarząd Czerwonego Piekła) słucha uważnie co Zachód bredzi i wyciąga z tego wnioski do czego może się posunąć, czego jeszcze może użyć bez wzbudzania zbyt wielkich reakcji, co może powiedzieć. Licytują wysoko, bo jak powiedział Kasparow, Putin nigdy się nie cofa tylko eskaluje i zrobi to, na co "pozwoli" mu zachód. Jeśli Zachód będzie się powiedzmy przyzwyczajał do "użycia broni jądrowej w deeskalacji", a jakiś marksistowski Bidok podrzuci na forum międzynarodowym myśl, że "nie damy się sprowokować" tak jak "nie wyślemy wojsk", to módlmy się za Warszawę. Tak to działa na moje oko. Powtórzę, Putin nie jest wariatem tylko psychopatą i zimnym graczem, hazardzistą. Zresztą nie po to sobie zbudował kasyno w Pałacu, żeby stało.

Obrazek użytkownika Pers

24-03-2022 [10:32] - Pers | Link:

@imciek
//Putin nie jest wariatem tylko psychopatą i zimnym graczem, hazardzistą.//
Nie przejmuj się.
Tu już poważna ekipa wzięła się za niego i już siodłają koniki na biegunach.
Obiecali, że napoją je dopiero w Moskwie. 
Dołączysz do nich?