Czego potrzeba, aby Putin przegrał

Po pierwsze zadecyduje o tym postawa Ukraińców. Przed atakiem na Ukrainę, Putin niewątpliwie otrzymywał informacje o nastrojach na Ukrainie. Znając logikę bandytów, którzy napadają swoje ofiary tylko wtedy, gdy ofiary są słabe, możemy przyjąć, że takie właśnie informacje otrzymywał Putin. Ukraina jest słaba, prezydent i rząd nie mają poparcia i szybko upadną. A Ukraińcy nie będą walczyć w obronie swojego państwa. Prawda okazała się jednak inna, zarówno prezydent jak i rząd pokazali się z zupełnie innej strony niż spodziewał się tego Putin. Szczególnie prezydent Zełenski okazuje się właściwym człowiekiem na właściwym miejscu. Również postawa mieszkańców Ukrainy pokazuje naocznie, że są po stronie Ukrainy a nie Rosji. Tego Putin nie przewidział albo służby go tym nie poinformowały. Dlaczego? Albo służby są marne, albo zrobiły to celowo. W efekcie, opowieści Putina o tym, że Ukraina to "nieodłączna część" historii Rosji i jej ‘przestrzeni kulturowej’ okazały się zwykłym wishfull thinking. Prawda jest taka, że współcześni mieszkańcy Ukrainy, w tym również Rosjanie (bo Rosjanie na Ukrainie też mieszkają), chcą przynależeć do Europy a nie do Rosji. A już na pewno nie do Rosji putinowskiej. W tej sytuacji, pierwszy warunek przegranej Putina jest spełniony bez żadnych wątpliwości.

Po drugie konieczne są dostawy broni na Ukrainę. Aby Ukraińcy mogli wygrać tę wojnę to muszą mieć czym walczyć w obronie swojego państwa i jego przynależności do Europy. Pięć tysięcy hełmów, które wysłali im Niemcy, w tym im nie pomoże. Aby się skutecznie bronić potrzebują broni przeciwlotniczej. Wczoraj Holendrzy wysłali im 400 stingerów. To jest właśnie to czego potrzebują Ukraińcy. Proste w użyciu i skuteczne, jeden żołnierz bierze to urządzenie na ramię i strzela. A rakieta leci i trafia tam, gdzie potrzeba. W rosyjski samolot albo helikopter. Ale te 400 stingerów to jest kropla w morzu. Żeby się skutecznie bronić, Ukraina potrzebuje takich rakiet, liczonych nie w setkach, ale w tysiącach. Jest w tej sprawie pewna nadzieja. W mediach przemknęła informacja, że Niemcy jednak się opamiętali. I również wysyłają rakiety a nie tylko hełmy. Toteż szanse na to, że Ukraińcy będą mieli czym się bronić aktywnie (a nie tylko chronić biernie za pomocą hełmów) wzrastają.

I po trzecie potrzebne są sankcje z prawdziwego zdarzenia. A nie takie, jakie trzy dni temu Unia nałożyła. Bo prawdę mówiąc, te dotychczas nałożone na Rosję, sankcje pomogą Ukrainie jak umarłemu kadzidło. Są jednak sankcje, które mogą wstrząsnąć Rosją. A Rosjanom dać do myślenia. Czy człowiek, który jest ich prezydentem, właściwie dba o interesy Rosji i Rosjan. I tutaj kluczową rolę gra postawa Niemiec. Niemcy przez wiele lat budowali swoje stosunki z Rosją rozwijając i budując wzajemne relacje ekonomiczne. Niewątpliwie podstawowym celem były korzyści gospodarcze (niskie ceny ropy i gazu). Ale przy okazji, dorabiana była również swoista ideologia. Chodziło o ‘cywilizowanie’ Rosji poprzez rozwój stosunków gospodarczych. Według mniemania niemieckich polityków, Putin związany ścisłymi relacjami ‘biznesowymi’ z Zachodem, miał być ‘przewidywalny i kontrolowalny’. Te polityczne kalkulacje okazały się jednak polityczną naiwnością. Inwazja na Ukrainę naocznie pokazała, że Putin nie jest przewidywalny.

Niemniej druga część układanki, czyli ‘kontrolowalność’ jest jeszcze do wykorzystania. Gospodarka Rosji Putina stoi na surowcach, a w tym przede wszystkim na ropie i gazie, których Niemcy są największymi odbiorcami. Wystarczy więc, że Niemcy wstrzymają odbiór ropy i gazu. I przestaną płacić! A do tego, jeżeli wycofają swoje weto w sprawie odłączenia systemu bankowego Rosji od systemu SWIFT, to kamaryla oligarchów, która utrzymuje Putina przy władzy, z dnia na dzień z milionerów stanie się, jeżeli nie żebrakami to zwykłymi zjadaczami chleba. I niektórzy z nich dobrze się zastanowią. Czy warto Putina nadal popierać.

W tej sytuacji, Niemcy mają przysłowiowy złoty róg w ręku. I mają szansę pokazać czy naprawdę się zmienili. I jakie wartości są im naprawdę drogie, wspólna demokratyczna Europa czy też interesy z Putinem. Wczoraj kanclerz Scholz, w rozmowach z premierem Morawieckim, uchylił się od jednoznacznej deklaracji w tej sprawie. Dzisiaj w tej sprawie będzie obradował Bundestag. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że niemieccy deputowani, zachowają się jak trzeba. Wtedy szybki koniec agresji Putina na Ukrainę, będzie możliwy.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Ryan

27-02-2022 [12:07] - Ryan | Link:

Musimy wspierać Ukrainę w największym stopniu, jak to jest możliwe - powiedział w niedzielę kanclerz Niemiec Olaf Scholz, informując o zamiarze podjęcia przez Niemcy kroków przeciwko Rosji. - Chcemy podjąć kroki karne wobec Putina i jego ludzi. Chcemy zająć majątki wszystkich oligarchów, zamykamy wszystkie banki rosyjskie i wyłączamy im system SWIFT - powiedział kanclerz.
"Mamy zmianę epoki" - dodał.
Wczoraj zdecydowaliśmy o tym, że dostarczymy broń do Ukrainy. Na agresję Putina jest tylko jedna odpowiedź. Drugie nasze zadanie to odsunięcie Putina od kontynuowania tej wojny - mówił kanclerz Niemiec Olaf Scholz. 

Wyłączamy Rosji system SWIFT
- Chcemy podjąć kroki karne wobec Putina i jego ludzi. Chcemy zająć majątki wszystkich oligarchów, zamykamy wszystkie banki rosyjskie i wyłączamy im system SWIFT 
- powiedział Scholz. Dodał, że "to decyzja z wczoraj". 

Dodał także, że "Putin jest winny za wojnę, a nie naród rosyjski. To wojna Putina". 

- To, co dzieje się na Ukrainie, to łamanie wszelkich praw człowieka, praw do wolności i suwerenności - mówił kanclerz Niemiec Olaf Scholz

 

Obrazek użytkownika RinoCeronte

27-02-2022 [13:53] - RinoCeronte | Link:

BRAVO OLAF !!!

Obrazek użytkownika paparazzi

27-02-2022 [17:50] - paparazzi | Link:

Tak się nie zapędzaj ;-).  Bądź inteligentny, czytaj umysły a nie prase.z inteligentny.

Obrazek użytkownika sake3

27-02-2022 [14:15] - sake3 | Link:

To wojna Putina i oligarchów z Ukrainą. Putinowi jako najbogatszemu podobno człowiekowi świata brakuje tylko tytułu cara Wszechrosji ,oligarchom zawsz będzie mało, bogactwa naturalne Ukrainy są wielkie i na wyciągnięcie ręki.

Obrazek użytkownika u2

27-02-2022 [14:50] - u2 | Link:

To wojna Putina i oligarchów z Ukrainą.

Przecież ruscy oligarchowie już zaczynają tracić swoje fortuny na zachodzie. To samobójcza wojna Putlera i jego przydupasów.

Obrazek użytkownika paparazzi

27-02-2022 [17:57] - paparazzi | Link:

Problem jest gdyż oni żyją w innym świecie. A przebrać się w ciuchy kloszarda i wyjść na ulice. Panu Kaczyńskiemu tez by się to przydało.Ukraina ma tez swoich oligarchów. Mam nadzieje ze patriotów co gotowi oddać życie za swoje państwo. Puki co Volodymyr Oleksandrovych Zelenskyy jest bohaterem narodowym.

Obrazek użytkownika u2

27-02-2022 [18:59] - u2 | Link:

Panu Kaczyńskiemu tez by się to przydało.

PJK ma dużo lepsze rozeznanie wśród Polek i Polaków niż ty paparazzi. Ty paparazzi pewnikiem chciałbyś nadal kręcić lody na moherach, ale PJK nie daje :-)

Obrazek użytkownika sake3

27-02-2022 [19:20] - sake3 | Link:

@paparazzi......Nie bardzo zrozumiałe te przytyki do Jarosława Kaczyńskiego. No ale modne jest oskarżanie o wszystko Kaczyńskiego i wysmiewanie się z niego.Pan jak widać też holduje tej modzie.

Obrazek użytkownika paparazzi

28-02-2022 [00:50] - paparazzi | Link:

Nie sake, tylko trzeźwość rozeznania sytuacji, o to mi chodzi. Propaganda ma bron obusieczna. Pan Kaczyński potrzebuje odzwierciedlenia prawdziwej sytuacji ad hoc i natychmiastowej reakcji. Nigdy się nie wyśmiewałem i oskarżałem prezesa Kaczyńskiego ale nie godzę się na pomyłki personalne w obsadzaniu newralgicznych stanowisk. Wiem ze sytuacja w sadownictwie polskim i w służbie egzekwującej prawo jest luka która mówi do społeczeństwa , nie mamy pana płaszcza i co nam pan zrobi. To Pani chce?

Obrazek użytkownika sake3

28-02-2022 [08:57] - sake3 | Link:

@paparazzi.....NIe,nie chcę.Ale widzę że w Polsce nie ma polityków z których można wybierać przyszłe kadry ,sądownicze i inne Stąd problemy Kaczyńskiego.

Obrazek użytkownika Pani Anna

27-02-2022 [14:09] - Pani Anna | Link:

Putin już przegrał,  został na tej niby wojnie zupełnie sam. Oczywiście istnieje element irracjonalny, bo trudno przewidzieć,  do czego jest zdolny taki człowiek w akcie desperacji, ale to chyba nie wygląda tak, że ma na szafce nocnej przycisk nuklearny? Co do legendarnej armii radzieckiej, to jest niezwyciężona o ile ma za sobą oddział NKWD strzelający w plecy każdemu,  kto się odwróci. I naród radziecki już jakby nie ten sam, co za wielkiej ojczyznianej...

Obrazek użytkownika sake3

27-02-2022 [15:51] - sake3 | Link:

Dlatego szuka pomocy u Łukaszenki.Ten jeszcze dziś podejmie decyzję o wysłanie wojsk białoruskich na Ukrainę.Zresztą w oczach Putina zyskał po ostrzale Ukrainy z terytorium Białorusi.Nie sądzę by uruchomił atak nuklearny,ale obawiam się,że żołnierze rosyjscy ostrzeliwujący skład radioatywnych odpadów z elektrowni mogą rozhermetyzować pojemniki.

Obrazek użytkownika Marek Kudła

27-02-2022 [14:26] - Marek Kudła | Link:

Ukraińcy potrzebują broni, szczególnie broni przeciwlotniczej !!!  Dobre byłyby również pancerfausty, ale jeśli nie to czołgi załatwię koktajlami Mołotowa !

Obrazek użytkownika Guildenstern

27-02-2022 [15:24] - Guildenstern | Link:

Od czasu jak pojawił się mediach temat inwazji na Ukrainę odświeżana jest kwestia dostępności broni palnej dla Polaków. Jest kilka publikacji na ten temat a nawet spotkałem się z apelem, który można podpisać w tej sprawie. Mam natomiast taką jeszcze refleksję. Otóż podczas wojny dochodzi bardzo często do utraty jednostek różnej broni przez oddziały wojska. Ponadto, czytamy, że rząd Ukrainy zdecydował się wydać broń cywilom. Zakładam, że miażdżąca większość ochotników użyje jej wyłącznie przeciw najeźdźcy i zwróci po tym jak zostanie on pokonany. Można jednak wyobrazić sobie scenariusz, w którym setki (jak nie tysiące) "kałachów" przejdą na stałe w niepowołane czy może nawet nieuczciwe ręce np. mafii. Mam nadzieję, że jest plan uwzględniający taki właśnie scenariusz i pozwalający mu zapobiec. Mam też nadzieję, że nasi trzymają rękę na pulsie odnośnie tzw. legionu cudzoziemskiego ale być może nie jest to najlepsze obecnie miejsce na roztrząsanie tego wątku. 

Obrazek użytkownika Pani Anna

27-02-2022 [16:05] - Pani Anna | Link:

Mafia nie ma problemu z zorganizowaniem sobie broni, spokojna rozczochrana. Za slusznie minionej epoki kalacha można było kupić na targu, tam gdzie stacjonowały radzieckie jednostki.

Obrazek użytkownika Guildenstern

27-02-2022 [17:17] - Guildenstern | Link:

@ Anna To o czym pani pisze miało miejsce 30 lat temu. Nawet od strzelaniny w Magdalence minie zaraz 19 lat. Mnie chodzi o czas obecny. Proszę też uwzględnić skalę. Nie wiem z czym mafia ma czy też nie ma problemu. Żadnego mafiozo osobiście nie poznałem. Użyłem skrótu. Więc użyję tym razem innego: przestępcy. Zwykłe psychopatyczne miśki, dla których dotąd bronią była maczeta, nóż, kastet albo kij bejsbolowy. Albo tacy szesnasto-siedemnastoletni. Już wystarczająco sprawni ale jeszcze bez wyobraźni. No i jeszcze: kibole, Antifa oraz tak ukochani przez lewaków Nierdzenni (czyli zwykle hermetyczni wobec niektórych operacji organów ś.). Do wyboru do koloru. A takie "połowy na rzece wspomnień" to nie do mnie. To, że "przed wojną też był węgiel" to wiem nie tylko z "Samych swoich". Natomiast liczę, iż pani zna mafię z filmów bądź lektury ;-)

Obrazek użytkownika Pani Anna

27-02-2022 [17:42] - Pani Anna | Link:

Psychopaci są,  byli i będą jak świat światem, zarówno 30 lat temu jak i teraz. Na szczęście prawdziwi socjo/psychopaci stanowią promil. Tacy nie pogardzą żadną bronią jeżeli rzeczywiście chcą zabić,  więc prewencyjnie żaden nieopierzony nastolatek pewnie nie powinienem dostawać noża do ręki,  nawet takiego do masła.  Nie wiem, czy nie zna Pan żadnego mafioza, ale proszę mieć na uwadze, że to nie czasy mafii pruszkowskiej i obrazu stereotypowych żołnierzy mafii jak i ich szefów  wykreowanego przez polskie filmy - ogolony kark w dresie i z grubym łańcuchem.  Dresy dawno zamienili na włoskie garnitury i robią "interesy" z różnymi wpływowymi ludźmi zamiast napadów z bronią w ręku. 

Obrazek użytkownika Kazimierz Koziorowski

27-02-2022 [17:52] - Kazimierz Kozio... | Link:

można odwrócić pytanie. czego potrzeba żeby putin wygrał a poniekąd żeby przegrali wszyscy. otóż niewiele potrzeba bo on nie ma juz wiele do stracenia. jakoś nie czuć żeby zachód dążył do załagodzenia knfliktu. wprost przeciwnie wydaje się że militarna eskalacja konfliktu z dala od terytoriów głownych graczy jest najbardziej prawdopodobnym scenariuszem obecnego etapu

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

28-02-2022 [01:18] - Imć Waszeć | Link:

Kamerki z Kijowa online: https://www.youtube.com/watch?...