Pos. Henryk Skrzypek (+1940?) i por. Józef Skrzypek (+1940)

"Jeśli zapomnę o nich, Ty, Boże na niebie, zapomnij o mnie".

W 1875 roku w Świlczy w powiecie rzeszowskim urodził się urodził się Henryk Skrzypek. Z czasem, mimo chłopskiego pochodzenia i tylko podstawowego wykształcenia, zaczął pełnić urząd sekretarza i naczelnika gminy Świlcza a w 1910 roku został sekretarzem powiatowym PSL w Rzeszowie. W 1913 roku wraz z Wincentym Witosem współtworzył PSL “Piast”.
W 1919 roku został wybrany posłem na Sejm Ustawodawczy. 100 lat temu, 24 stycznia 1922 roku złożył w Sejmie wniosek nagły w sprawie budowy gazociągu Męcinka, Moderówka - Rzeszów.
W 1922 roku, gdy zakończył sprawowanie mandatu poselskiego, zamieszkał w Brzeżanach (prowadzona przez Bibliotekę Sejmową baza danych "Parlamentarzyści" podaje, że "we wsi Brzeżany koło Tarnopola", choć Brzeżany są miastem od 1530 roku), gdzie prowadził własne gospodarstwo rolne i należał do Stronnictwa Ludowego.
Z żoną Zofią z Kubiczów miał Henryk Skrzypek czworo dzieci: dwóch synów (Tadeusza Stanisława i Józefa) oraz dwie córki (Emilię i Helenę).  
Młodszy z synów, Józef ukończył Państwowe Gimnazjum w Brzeżanach i Szkołę Podchorążych Rezerwy im. Marcina Kątskiego we Włodzimierzu Wołyńskim. W kampanii wrześniowej walczył jako dowódca plutonu 12 Pułku Artylerii Lekkiej. Wzięty przez Sowietów do niewoli, był przetrzymywany w obozie w Starobielsku.  

W lutym 1940 roku pos. Henryk Skrzypek został aresztowany przez NKWD i wysiedlony do łagru w autonomicznym obwodzie Komi ZSSR (dziś jest to Komi-Permiacki Okręg Autonomiczny Federacji Rosyjskiej), gdzie zmarł pod koniec 1940 albo na początku 1941 roku. Miał ok. 65 lat.

W kwietniu 1940 roku por. art. rez. Józef Skrzypek zostały przez NKWD wywieziony z obozu w Starobielsku i rozstrzelany w Piatichatkach. Miał 26 lat. 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika u2

24-01-2022 [19:40] - u2 | Link:

Szkołę Podchorążych Rezerwy im. Marcina Kątskiego we Włodzimierzu Wołyńskim.

https://pl.wikipedia.org/wiki/...(Ukraina)

15 grudnia 2021 roku Rada Najwyższa Ukrainy zadecydowała o przywróceniu historycznej nazwy miasta pozbawionej członu rozróżniającego Wołyński[15].

Obrazek użytkownika Marcin Gugulski

24-01-2022 [19:48] - Marcin Gugulski | Link:

Nie wiedziałem. Ale nic nie zmienię, bo ta szkoła była we Włodzimierzu Wołyńskim a nie we Włodzimierzu.

Obrazek użytkownika u2

24-01-2022 [20:21] - u2 | Link:

Polacy przywrócili pierwotną nazwę Włodzimierz w 1922, więc szkoła mogła funkcjonować wcześniej we Włodzimierzu Wołyńskim, tą nazwę nadali Rosjanie za cara.