Mocarstwa przyszłości

  Cztery dni temu [19.01.2022] w "Gazecie Polskiej Codziennie" oraz w portalu Niezalezna.pl ukazał się artykuł Bartosza Bartczaka "Koniec pax americana, czyli świat pięciu mocarstw" {TUTAJ}.  Dzień później w tym samym portalu pojawił się tekst Bartosza Bartczaka "To nie jest czas dla starych mocarstw" {TUTAJ}.  W pierwszej z tych dwóch publikacji autor stwierdza m.in.:

  "Obecna sytuacja na świecie jest podobna do sytuacji z przełomu XVII i XVIII w. w Europie jeszcze z jednego powodu. Wtedy nie mieliśmy do czynienia z jedną wielką wojną, ale z szeregiem mniej lub bardziej lokalnych wojen, pozornie niepowiązanych ze sobą. We wszystkich jednak wojnach przełomu XVII i XVIII w. chodziło o jedno – zmianę pozycji geopolitycznej w momencie kruszenia się starego ładu. Tamte czasy pozbawiły statusu mocarstwowego kilka państw, innym zaś pozwoliły go uzyskać. (...) Pozycję wielkich mocarstw straciły Szwecja, Hiszpania, Turcja czy Holandia. Wiele z tych państw potrafiło jeszcze przez wiele dziesięcioleci brać czynny udział w polityce europejskiej, ale już nigdy nie były potęgami ofensywnymi, decydującymi o porządku świata. Tak może być  dzisiaj z Rosją i Niemcami. Rosja niczym Szwecja Karola XII prowadzi agresywną politykę zagraniczną, ale może to być jej ostatnia ofensywa. Kiedy Moskwa dostanie w końcu silny cios, nie pozbiera się już nigdy. Może pozostanie jeszcze w miarę silnym krajem, ale z grona mocarstw światowych wypadnie. Podobnie Niemcy. Dziś panują nad Europą za pomocą Unii Europejskiej, ale nie są w stanie utrzymać swojego imperium.
  Współczesny świat zmierza do podobnego układu sił, z pięcioma największymi mocarstwami. Jednym z nich będą z pewnością Stany Zjednoczone. Chociaż stracą one pozycję hegemona światowego, wciąż pozostaną dzięki sile gospodarki i kultury najsilniejszym graczem na świecie. Drugim będą z pewnością Chiny, dzisiejszy pretendent do rywalizacji o pierwsze miejsce z Ameryką. Pekin nie będzie w stanie zniszczyć USA ani przejąć hegemonii nad światem, ale z pewnością stanie się jednym z decydujących mocarstw. Trzecim kandydatem do światowej piątki są Indie – trzecia gospodarka świata, nuklearne mocarstwo o największej liczbie ludności na świecie, przeciwwaga dla Chin w Azji. Czwarte mocarstwo będzie się pewnie wywodzić ze świata islamu. (...) Do USA, Chin, Indii oraz mocarstwa islamskiego może dołączyć jeszcze jedna – piąta siła. (...) Tym mocarstwem będzie zjednoczona Europa Środkowo-Wschodnia, czyli 20 krajów między Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym, które stworzą własną unię, wolną od ideologicznych szaleństw płynących czy to z Moskwy, czy z Brukseli/Berlina. Nie mając przeszłości imperialnej, to superpaństwo będzie wolne od problemów z agresywną postawą imigranckich mniejszości. Będzie więc najważniejszym przetrwalnikiem europejskich, chrześcijańskich wartości, które doprowadziły narody Europy do sukcesu cywilizacyjnego.".

  W swoim drugim tekście Bartczak kontynuuje tę myśl, pisząc:

  "Okres przemian geopolitycznych, z jakim mamy do czynienia obecnie, jest doskonałym czasem dla nowych mocarstw i fatalnym dla starych. Bez względu na wynik rywalizacji USA–Chiny źle na nim wyjdą stare mocarstwa, Rosja i Niemcy. Tak jak źle na II wojnie światowej wyszły stare imperia, francuskie i brytyjskie (nawet mimo zwycięskiej wojny w przypadku tego drugiego).
Sytuację możemy wykorzystać właśnie my. Wstrząsy w Unii Europejskiej pomogłyby w integracji Trójmorza. Przecież jego mieszkańcy będą potrzebowali alternatywy dla coraz gorszej integracji europejskiej. Napięcie na linii Mińsk i Kijów kontra Moskwa możemy przekuć na własną korzyść, zajmując nad Dnieprem miejsce Rosjan w roli inwestorów i promotorów kultury. To dla nas najlepsza okazja od wieków na zbudowanie mocarstwa.".

  Ja osobiście wątpię, czy Międzymorze będzie mogło stać się mocarstwem.  Problem tkwi w demografii.  Wszystkie kraje tego obszaru wyludniają się w szybkim tempie, a ludzie z nich uciekają.  Demografia jest zmorą dla Rosji, a wkrótce stanie się nią i dla Chin.  W lepszej sytuacji pod tym względem są Stany Zjednoczone.  Postulowanym przez autora mocarstwem islamskim będzie prawdopodobnie Turcja, prężna demograficznie i wyznająca islam sunnicki [a nie szyicki jak Iran].  Może wzrosnąć rola Ameryki Łacińskiej - w szczególność Brazylii.  Coś nowego może pojawić się w zaniedbywanej Afryce.

  Trudno jest tu "wróżyć z fusów".  Pożyjemy - zobaczymy.
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika J z L

23-01-2022 [18:57] - J z L | Link:

Niemcy i Rosjanie to narody barbarzyńców przez których w Europie tyle nieszczęść, zła, przemocy, tylu pomordowanych niewinnych ludzi.

Miał rację Churchill

Obrazek użytkownika angela

23-01-2022 [19:44] - angela | Link:

Na wschodniej granicy, trzeba budować muuur betonowy, łącznie z elektroniką.
Sam płot z elektroniką nie zatrzyma agresora.
Ten ruski bandyta nic nie bedzie sobie robił z tego, ze ktos go widzi, jak idzie po czyjes.
Rosję trzeba zatrzymac siłą. 

Obrazek użytkownika Adam66

23-01-2022 [20:43] - Adam66 | Link:

"Sytuację możemy wykorzystać właśnie my."
Moglibyśmy wykorzystać sytuację gdyby w Polsce był rząd, który reprezentuje polskie interesy a nie zarząd, który reprezentuje wszystkich tylko nie Polskę.  Powtarzam to od dawna, nadreprezentacja eskimosów w jakimkolwiek rządzie nic dobrego nie wróży dla zarządzanego kraju...

Obrazek użytkownika angela

24-01-2022 [00:13] - angela | Link:

@Adam. Coś podobnego.
Tusk juz czeka przyczajony na przewrot, ooo ten to będzie dobry, " prawdziwy Polak"

Obrazek użytkownika Adam66

24-01-2022 [02:09] - Adam66 | Link:

@ angela
Właśnie z tym jest problem, że Polską rządzą nie Polacy ale chazarzy. W tym momencie nie jest ważne czy rolę premiera odgrywa ryży folksdojcz czy krzywousty pinokio, oni robią to co im chazarzy przykazali.  Proszę się zastanowić nad tzw. "polskim ładem", przecież to jest biurokracja do potęgi 10. Za ryżego kradli na chama i wykańczali polskich  przedsiębiorców, teraz za pinokia, może mniej kradną ale jeszcze bardziej gnębią przedsiębiorców czyli tych, którzy praktycznie utrzymują Polskę.  Kto wprowadza kowidiański zamordyzm i przebiera koślawymi nóżkami żeby niezaszczepionych zlikwidować?  Piecha i Hoc z PISu!  I co, ktoś z wierchuszki pisowskiej ich zgasił?  Nie!  A jeśli w następnych "wyborach" PIS przegra to będzie lepiej?  Różne szmiry-jachiry tylko czekają żeby się dorwać do władzy i gazować tych co się z nimi nie zgadzają.  Niestety, praktycznie nie ma różnicy która partia jest przy władzy, wszyscy robią to co centrala nakazuje.  I to niestety a może na szczęście, nie jest tylko polski problem ale ogólnoświatowy.... 

Obrazek użytkownika Jan1797

25-01-2022 [17:57] - Jan1797 | Link:

Panie Adamie,
Pytał pan jak czytam znaki, chce mnie przekonać, że nie czyta rzeczywistości
Szkoda słów.

Obrazek użytkownika mjk1

23-01-2022 [21:42] - mjk1 | Link:

Bezapelacyjnie Świat jest skazany na przywództwo krajów Europy środkowo wschodniej.
Myliłby się jednak ten, kto uważa, że kraje te mają do zaoferowania tylko nowy rodzaj kamienia do kiszenia kapusty, knedliczki i czardasz.
Nie dalej jak wczoraj, pewien bloger z Olsztyna, podał, tu na tym portalu, prosty przepis na produkcje czystej bomby wodorowej w przydomowym garażu.
Zapowiedział też, że w niedługim czasie przedstawi przepis na produkcję pojazdu antygrawitacyjnego do przenoszenia tej bomby.
Nie rozumiem jak można wątpić w to, że jesteśmy skazani na sukces. 

Obrazek użytkownika u2

23-01-2022 [22:20] - u2 | Link:

przepis na produkcję pojazdu antygrawitacyjnego

Nie antygrawitacyjnego, tylko grawitacyjnego, za pomocą kawitonów. Aby zrozumieć na czym to polega wystarczy obejrzeć poniższy filmik :

https://www.youtube.com/watch?...

Obrazek użytkownika JanAndJan

24-01-2022 [11:33] - JanAndJan | Link:

@emdżejkejłan
Panie Szanowny, Kolego. Pan, i ja zresztą też, kropki ścieżek logiki geniusza łączymy - bez zachowania kolejności, pomijając istotne. Inny Bloger, Godziemba Szlachetny - popełniłbył tutajże cykl bimbrowniczy. I, to jest Nasz trop właściwy. Pomijając szczegóły nawigacyjne, gdyż organa fiskalne w narkotycznym głodzie węszą wszędy, heimat Geniusza - zagłębiem etylowym zwany, oferuje take paliwo antygrawitacyjne, że odlot (wielodniowy i bez katzenjamera) masz Pan i kawitację w pakiecie - kosmiczne. Tylko zużycie wody wzrasta, zwłaszcza tej po ogórkach kwaszonych i trza ją teleportować z biedry. No to - zdrowie i w pysk  kowida.

Obrazek użytkownika JanAndJan

24-01-2022 [01:33] - JanAndJan | Link:

@Elig
Bardzo ciekawa notka. Futurologia, ale na serio. Przypomina mi się S. Bratkowski ze swoją Księgą wróżb prawdziwych albo Tofflerowie z opisem przyszłych konfliktów. Tytułem uzupełnienia prognoza poważnej (w kontekście c19, duży znak?) firmy - ONZ, przytaczanej przez Generali Investments:
https://generali-investments.p...
Chciałbym zwrócić uwagę PP na stałą, wysoką pozycję Niemiec w "rankingu". Nie występuje za to konstrukt o umownej nazwie "Trójmorze". Aktualnie Republika Federalna zdominowała kontynent europejski, pod wieloma względami. Pamiętajmy jednak, że to państwo posiada ograniczona suwerenność i wciąż znajduje się pod kuratelą okupantów. Kilka lat temu, przed brexitem krążyły plotki o wyjściu Niemiec z UE. Miały być już - podobno - wyemitowane dojcz marki. Dziwnym trafem (koincydencja przypadkowa?) ujawniono aferę VW, bardzo kosztowna aferę. A przy "okazji" Deutsche Bank znalazł się w b. trudnej sytuacji z powodu złych kredytów. Czasowo umiejscawiając te zdarzenia, było to w okolicach upadku LB w USA.
Innym ważnym czynnikiem, potencjalnie determinującym rozwój lub regres (constans = cofanie się) jest demografia. Dynamika wzrostu liczby ludności w niektórych krajach afrykańskich, krzywa średniej wieku i głód skoku cywilizacyjnego, poparte chińskim kapitałem inwestycyjnym, wskazują na ten kontynent jako siedzibę lokalnych (globalnych?) potęg.
Tak więc, scenariuszy rozwoju i zmian potęgi państw jest co najmniej - kilka. Wsłuchując się w pomruki z za wschodniej granicy, mogą one ulec gwałtownym zmianom. Może nawet trwale i radykalnie. Brutalnie..?
Dziękuję Autorce
Pozdrawiam