Jak zwykle daliśmy się nabrać Putinowi

Andrzej Owsiński
 
Jak zwykle daliśmy się nabrać Putinowi
 
Pisząc “daliśmy się” miałem na myśli cały “zachód”, do którego, częściej na zły niż dobry los, należymy. Wobec zakończenia fiaskiem rozmów z 10 i 12 stycznia rozległy się nawet z nutą triumfu głosy, że Putin dostał po nosie i teraz będzie musiał długo się zastanawiać co dalej robić z tym co narozrabiał.
 
Bezczelne rosyjskie propozycje domagające się praktycznej kapitulacji ze strony Stanów Zjednoczonych i NATO nie mogły być przyjęte, chociażby ze względu na ich formę. Putin posiada w swojej dyspozycji zbyt doświadczonych dyplomatów, żeby o tym nie wiedzieć. Dlaczego zatem doszło do przekazania takiego aktu skazanego z góry na niepowodzenie? Po pierwsze trzeba odrzucić wszelkie opinie że to był to “przypadek przy pracy”, zostało to zrobione celowo z całą premedytacją, licząc na wywołanie określonego efektu.
 
Takie prowokacyjne zagrywki należą do odziedziczonego po Sowietach repertuaru, jak choćby propozycja Woroszyłowa z sierpnia1939 roku w stosunku do przedstawicieli Anglii i Francji, wejścia sowieckich wojsk do Polski jeszcze przed wybuchem spodziewanej wojny, lub propozycjami Chruszczowa oddania Niemcom NRD (nota bene wraz ze Szczecinem). I w jednym i drugim przypadku nie było to możliwe do zrealizowania, ale Stalin osiągnął stanowisko Francji i Anglii w sprawie polskich wschodnich granic, a w drugim otworzono możliwość zbliżenia z Niemcami, czego skutki odczuwamy dość boleśnie i dziś.
 
Współcześnie prowokacja putinowska również osiągnęła swój cel, którym najwyraźniej było rozpoznanie, jak daleko sięgnie zaangażowanie zachodu w przypadku wprowadzenia następnej rosyjskiej zbrojnej agresji wobec Ukrainy, pod tytułem “zabezpieczenia przed agresywnym rozszerzaniem na wschód NATO”. Przypomina to bolszewickie żądanie w czasie wojny od aliantów usadowienia w Polsce rządów nastawionych przyjacielsko do Sowietów w celu zabezpieczenia przed polską agresją, co zresztą zostało gorliwie przez tych polskich “sojuszników” spełnione.
 
Sukces Putina polega na tym, że w zobowiązaniach pomocy Ukrainie w zależności od stopnia agresji nie padło słowo zaangażowania militarnego, a nawet konkretnej groźby zamknięcia rury bałtyckiej i zerwania jakichkolwiek kontaktów z Rosją. “Solidarnie” będziemy wspierali Ukrainę, chyba podobnie jak Polskę w jej samotnej walce z agresją białoruską, co zresztą też jest odpowiednią dla niego wskazówką. Wyrażona przy tym “konieczność rozmów”  jest niczym innym jak tylko świadectwem zwykłego tchórzostwa, Na prowokacje bowiem odpowiada się stanowczo, bez jakichkolwiek negocjacji. Tyle już na to mamy dowodów z historii, że czas najwyższy wyciągnąć z tego konsekwencje.
 
W konkretnym przypadku cała rosyjska gra oparta jest na blefie, na realizację wojennych pogróżek Rosji brakuje sił. Demograficznie, organizacyjnie i gospodarczo stan Rosji jest katastrofalny. Mimo stałej imigracji azjatyckiej ubywa jej systematycznie ludności, szczególnie w wieku produkcyjnym. Jest to sytuacja całkowicie odmienna od sowieckiej.
 
Nierozłącznym elementem organizacji państwa rosyjskiego jest powszechna korupcja, a szczególnie rola jej plutokracji, traktującej Rosję jako źródło łupieżczej eksploatacji surowcowej. Właściciele rosyjskiej gospodarki wywożą swoje zyski za granicę, a nawet sami tam zamieszkują. Nie inwestują w Rosji, natomiast inwestycje zagraniczne mają silną tendencję do wycofywania się, osiągając kwotę ponad 800 mld dolarów w ciągu ostatnich lat. A dwa dni konferencyjne kosztowały Rosję utratę notowań giełdowych największych przedsiębiorstw o 40 mld dolarów i spadek wartości wymiennej rubla do poziomu blisko 80 rubli za dolara. Dochód narodowy liczony w PKB plasuje Rosję na 68 miejscu na świecie, a więc w grupie krajów biednych.
 
Jedynym atutem Rosji jest siła zbrojna i to głównie w wydaniu ilościowym, jakość jej uzbrojenia, a szczególnie poziom wyposażenia w broń najnowszej generacji budzą znaczne wątpliwości. Można się spodziewać że rozkazy inwazji będą wykonane, nie wiadomo tylko, co dalej. Rosja jest mało wrażliwa na stosowane obecnie sankcje, ale nie jest w stanie wytrzymać wprowadzenia pełnej izolacji, żyje bowiem z eksportu surowców i broni. Pozbawienie jej tych możliwości oznacza wyrok śmierci, przynajmniej dla takiego państwa rosyjskiego jakie istnieje obecnie.
 
Z drugiej strony Bidenem rządzi strach przed ewentualnością wpędzenia Rosji w sojusz, a właściwie zależność od Chin. Stąd ugodowe, a nawet przymilne gesty w stosunku do Putina. Niestety, jak dotąd nie widać zdecydowanych prób wyjaśnienia mu, że takie myślenie jest bez sensu i tylko będzie wykorzystane przeciwko Ameryce, a po drodze i Europie. Rosja będzie podtrzymywać sojusz z Niemcami przeciwko USA oraz neutralizacji Chin, bo to jest dla niej najlepsze rozwiązanie, a nie wprzęganie się do amerykańskiego rydwanu.
 
Jedynym rozsądnym wyjściem z tej sytuacji jest uwolnienie Europy od dominacji niemieckiej. Nowe, znacznie słabsze od poprzedników rządy niemieckie dają ku temu okazję.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika u2

16-01-2022 [20:54] - u2 | Link:

Właściciele rosyjskiej gospodarki wywożą swoje zyski za granicę, a nawet sami tam zamieszkują. Nie inwestują w Rosji

Ano, z raju krat co bystrzejsi uciekają na zachód, choć czasami Putajew i tam ich dopada jak np. Bierezowskiego :-)

Obrazek użytkownika Maverick

16-01-2022 [21:12] - Maverick | Link:

Info z przed 30 lat z czasów pijaka Jelcyna/

Obrazek użytkownika u2

16-01-2022 [22:31] - u2 | Link:

Info z przed 30 lat

Nie, bo Putajew szarogęsi się dopiero 21 lat.

https://pl.wikipedia.org/wiki/...

Obrazek użytkownika Pers

16-01-2022 [20:57] - Pers | Link:

To kto w końcu odniósł sukces w Genewie?
Największe ałtorytety geopolityczne na NB twierdzą, że pan prezydent Putin dostał od pana prezydenta Bidena po nosie a nawet kopa (w jądra i pupę).
Pan pisze coś innego.
Zaczynam się gubić...

Obrazek użytkownika Maverick

16-01-2022 [21:11] - Maverick | Link:

Dlaczego wrogowie Polski cały czas straszą nas Putinem gdy nasi sojusznicy zaminiają nas w kolonię?

https://www.facebook.com/10002...

Obrazek użytkownika Ryan

16-01-2022 [21:42] - Ryan | Link:

Istnienie samej rosji to blef
wypierdek na mapie swiata

Obrazek użytkownika Maverick

17-01-2022 [01:24] - Maverick | Link:

Emigranci widzą lepiej niż otępiali Poliniacy.

https://rumble.com/vspv25-hbgj...

Obrazek użytkownika J z L

16-01-2022 [22:31] - J z L | Link:

Rosyjska dyplomacja jest więc równie mocno mitologizowana jak rosyjskie tajne służby. A prawda jest taka, że w obu instytucjach służą przedstawiciele resortowych klanów (a każda arystokracja z czasem się degeneruje...) oraz nieroby takie jak Putin. Problem polega na tym, że ich zachodni przeciwnicy są podobnie niekompetentni i sprzedajni. Gdyby w USA rządziła bardziej profesjonalna ekipa niż administracja Brandona, negocjacje z Putinem wyglądałyby następująco:
Ławrow na wstępie sra na dywan. 

Amerykanin: Dlaczego nasraliście na dywan?
Ławrow: A udowodnij, że to ja nasrałem na dywan!

Amerykanin: Dobra, to zwiększamy obecność wojskową w Polsce o 20 tys. 
Ławrow: Tak, to my przerzucamy dwie dywizje na Białoruś.
Amerykanin: A my umieszczamy broń jądrową w Polsce. 
Ławrow: Nie możecie tego zrobić...
Amerykanin: Możemy, stara sowiecka ku**o!
Owned!
I po takim pokazie siły można negocjować z Rosją deeskalację i nawet podpisać jakiś papierek o rozbrojeniu nuklearnym czy współpracy w Kosmosie.
A tak mamy obustronną kleptokrację oraz idiokrację. Esencja demokracji...

Autor: foxmulder

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

16-01-2022 [23:15] - wielkopolskizdzichu | Link:

"Rosyjska dyplomacja jest ..... mocno mitologizowana"
Nie potrzeba mitologizować. 
Wystarczy pamiętać że działa nieprzerwanie od czasów Rurykowiczów i ma ma jeden już wówczas wyznaczony cel - Wielka Rosja.

Obrazek użytkownika Maverick

16-01-2022 [23:36] - Maverick | Link:

Marcin Rola wyjaśnia zdrajcom jak bardzo się skudlili.
https://www.youtube.com/watch?...

Obrazek użytkownika Pers

17-01-2022 [08:07] - Pers | Link:

//Amerykanin: A my umieszczamy broń jądrową w Polsce. 
Ławrow: Nie możecie tego zrobić...
Amerykanin: Możemy, stara sowiecka ku**o!
Owned!//

Według raportu opublikowanego w tę niedzielę przez rosyjski portal wojskowy Avia.pro , w przypadku, gdyby Stany Zjednoczone i NATO „nie próbowały” rozwiązać sytuacji z Rosją „w najbliższej przyszłości”, Moskwa może być zmuszona do użycia swoich systemów walki elektronicznej Murmańsk-BN ultradalekiego zasięgu, aby stłumić sojusznicze systemy zwiadowcze, przeciwlotnicze lub przeciwrakietowe i myśliwskie.
Rosyjskie media podkreślają skuteczność tej rosyjskiej broni elektronicznej, podając, że Murmańsk-BN może stłumić w 90 proc. komunikację mobilną i satelitarną, a także działanie zarówno instalacji GPS, jak i stacji radarowych w Europie.
Ponadto Moskwa mogłaby już używać systemów walki elektronicznej Murmańsk-BN, ponieważ są one rozmieszczone na trzech głównych kierunkach, m.in. w obwodzie murmańskim (północny zachód), obwodzie kaliningradzkim ( terytorium Rosji między Litwą a Polską ) oraz na Krymie.
Dokładna lokalizacja Murmańsk-BN „pozwala całkowicie stłumić każdy sygnał radiowy w większości Europy. Ponadto nieco wcześniej dowiedziała się o podatności systemów amerykańskich myśliwców F-35 na te zaawansowane elektroniczne systemy przeciwdziałania, co umożliwia całkowite zablokowanie lotów tych myśliwców, które służą we Włoszech, Wielka Brytania i Norwegia ” – czytamy w raporcie.

Kompleks Murmańsk-BN jest przeznaczony do elektronicznego rozpoznania i tłumienia sygnałów wroga. System obejmuje pełen zakres częstotliwości fal krótkich od 3 do 30 MHz wykorzystywanych przez okręty i samoloty bojowe.

Tyle Rosjanie.
Zobaczymy niebawem czy tylko się przechwalają...