Dlaczego Rosja nie zdecyduje się na okupację Kazachstanu ?

Z cyklu wielcy blogerzy,znakomite tłumaczenie i ciekawe tematy
Polecam kolejny świetny tekst znanego blogera @ bezmetki  

Artykuł  Leonida Radzichowskiego - poniżej - podobnie jak wielu innych autorów, wierniej oddaje rosyjskie realia i nastroje społeczne, aniżeli spresstytuowana “bratwa” propagandziorów.  Stąd moje skupienie na niszowych źródłach.
Wygląda na to, że Imperium zostało „zdmuchnięte”z kazachtańskiej planszy. Tokajew oznajmił, że za dwa dni rozpocznie się wycofywanie kontyngentu OPWB z Kazachstanu. Domyślam się, że po prostu wyraził decyzję wujka Xi Jinpinga, który Putinowi zarysował„czerwone linie”, i jak sądzę, jasno dał do zrozumienia, kto tu jest szefem…

(bezmetki)

Oczywiście lokalna policja, a w razie potrzeby armia Kazachstanu, mogłaby w ciągu kilku godzin, przywrócić porządek w kraju. Ale najwyraźniej prezydent Kazachstanu, nie chcąc ponosić odpowiedzialności za rozpętanie wojny domowej, zaapelował o pomoc zagraniczną. Gdyby Kazachstan nie był związany z ОДКБ/OPWP , Tokajew najprawdopodobniej zwróciłby się o pomoc do Chin. Ale nie miał wyboru i zadzwonił do Moskwy.

    Decyzja Tokajewa o zwróceniu się do Rosji o pomoc w rozwiązaniu sytuacji w Kazachstanie (mówimy o OPWP ale mamy na myśli Federację Rosyjską) znów ma dwie wersje.

    Według jednej , obecność w kraju ograniczonego kontyngentu wojskowego OPWP, miała zastraszyć rebeliantów i wywrzeć presję psychologiczną na milicję i armię Kazachstanu.Wygląda na to, że jeśli  my na poważnie nie weźmiemy się do rzeczy  i nie wykonamy poleceń naszego prezydenta, to Rosjanie zrobią to za nas. Według innej, Tokajew potrzebował siły militarnej z zewnątrz, aby realnie stłumić „kazachską zimę”. Ponieważ obraz ciągle się zmienia, trudno jest zrozumieć, po której stronie jest prawdziwa inicjatywa - rebelianci w wielu miastach kraju wciąż nie poddali się i kontynuiją zbrojny opór.

    Jeśli ten obraz nie zmieni się w najbliższych dniach, będzie można powiedzieć, że nie zwykli bandyci i maruderzy, ale zorganizowana siła, być może motywowani ideologicznie lokalni islamiści lub radykałowie religijni i separatyści z różnych regionów Kazachstanu, sprzeciwiają się prawowitemu rządowi Kazachstanu.

    Nie sądzę, aby Putin knuł plany zajęcia Kazachstanu w celu ustanowienia w tym kraju półokupacyjnego reżimu. To nie na siły dzisiejszej Rosji, mimo gadaniny Simonian o ustanowieniu rosyjskiej politycznej kontroli nad Kazachstanem.
Jest to wysoce nieprawdopodobne z wielu powodów.

    Po pierwsze, Kazachstan znajduje się w strefie wpływów nie tylko Rosji, ale także Chin, które zainwestowały w ten kraj daleko więcej pieniędzy niż Federacja Rosyjska.Niebiańskie  Imperium , które od wielu lat współpracuje z Kazachstanem, wątpliwe czy pogodzi się z dyktatem Federacji Rosyjskiej nad północnym sąsiadem. Zatem prezydent Rosji nie będzie się sporzył z Chinami o Kazachstan. To zbyt niebezpieczne, ponieważ obecnie, ChRL jest główną podporą Putina na świecie.

    Ponadto, wzmocnienie rosyjskich wpływów w Kazachstanie oczywiście wywoła  opór kazachskich nacjonalistów. Jednym słowem - uwierzcie mi - nie będzie tam spokojnego życia... Jeśli nie doprowadzi to do wojny domowej,  to z pewnością, wywoła zaciekły opór społeczeństwa kazachskiego i wzrost nacjonalizmu.

    To wszystko nie wzmocniłoby Putina. I wreszcie, aby wciągnąć Kazachstan w swoją polityczną orbitę, same jednostki powietrznodesantowe nie wystarczą, konieczne będzie też wprowadzenie dodatkowych kontyngentów wojskowych i baz wsparcia na gigantycznym terytorium Kazachstanu, zaangażowania poważnych inwestycji w ten kraj i itp.  A Rosja nie ma dziś takich zasobów.

    Co do „politycznych przepowiedni” Margarity Simonian… Nie ma nic łatwiejszego i, co najważniejsze, bezkarniejszego, niż pieniąc się , wieszczyć geopolityczną wielkość Rosji lub bez zastanowienia, występować jako domorosły prorok polityczny. Dużo trudniej jest zmiażdżyć duże, obce państwo, którego suwerennością zainteresowane są Chiny, Turcja i szereg wiodących krajów zachodnich.

Леонид Радзиховский

“Почему Россия не станет захватывать Казахстан”
11.01.20222

wybór, tłumaczenie i opracowanie:bezmetki
Rozpowszechnianie treści przetłumaczonych
materiałów: zezwalam wyłącznie na darmowych
platformach elektronicznych, ze wskazaniem adresu
tekstu źródłowego i pseudonimu autora tłumaczenia

https://publizist.ru/blogs/112...
ps.
Rosja zakazuje importu mięsa z Kazachstanu po ogłoszeniu przez Tokajewa wycofania wojsk
Kazachski blitzkrieg Kremla, który zdawał się zakończyć niespodziewanym pojawieniem się nowej ostoi  w Azji Środkowej, rozbił się o Wielki Mur Chiński. Po nieoczekiwanym oświadczeniu prezydenta Kazachstanu Kassym-Żomarta Tokajewa o pilnym wycofaniu sił pokojowych OPBZ z kraju, władze rosyjskie zdecydowały się zareagować ograniczeniem dostaw produktów żywnościowych z terytorium kluczowego partnera w EUG.
Od 12 stycznia Rosselchoznadzor zakazał importu mięsa i produktów mlecznych z Kazachstanu do Rosji, poinformował Interfax, powołując się na materiały agencji.Decyzja, która będzie miała wpływ na surowe mięso, jego przetwory, mleko i przetwory mleczne niepoddane obróbce cieplnej, a także materiał siewny i żywe zwierzęta, została podjęta z powodu pogarszającej się sytuacji epizootycznej pryszczycy, wyjaśnił Rosselchoznadzor. .Zakaz obejmuje zarówno import, jak i tranzyt produktów objętych  kwarantanną  przez terytorium Rosji.Decyzja o zakazie została podjęta przez agencję dzień po tym, jak Tokajew ogłosił, że sprowadzony do kraju w warunkach niepokojów liczący 3 tysiące żołnierzy kontyngent pokojowy OPZB zacznie powrót we czwartek, a 10 dni później całkowicie opuści kraj.W środę Tokajew potwierdził, że „zorganizowane wycofanie” wojsk, głównie rosyjskich, rozpocznie się 13 stycznia. „Korzystając z okazji, chciałbym wyrazić wdzięczność dowództwu kontyngentu za pracę wykonaną w ciągu tych kilku dni” – powiedział, dodając, że obecność sił OPZB „odgrywała bardzo ważną rolę w stabilizacji sytuacji” w kraju.
Kreml jak dotąd ,odmawia potwierdzenia, że ​​rosyjskie wojska, które przejęły kontrolę nad lotniskiem Ałma-Ata i innymi strategicznymi obiektami, zaczną wracać do domu już siedem dni po przybyciu. Na środowej odprawie, rzecznik prezydenta Dmitrij Pieskow powiedział, że czas trwania pobytu wojsk "nie jest kwestią Federacji Rosyjskiej" i poradził mu skontaktować się z OPZB w celu uzyskania komentarza.
Ale na razie milczy także blok wojskowy, złożony z lojalnych wobec Kremla krajów byłego ZSRR. Minister obrony Siergiej Szojgu powiedział we wtorek, że siły pozostaną w Kazachstanie „do czasu całkowitej normalizacji sytuacji”.
Odwrócenie polityki Tokajewa, którego władza omal nie załamała się pod naporem spontanicznego powstania, nastąpiło po rozmowie ministra spraw zagranicznych Chin Wang Yi ze swoim kazachstańskim odpowiednikiem.
W rozmowie telefonicznej z Mukhtarem Taleuberdy 10 stycznia ogłosił gotowość Chin do „pomocy w utrzymaniu prawa i bezpieczeństwa w Kazachstanie” oraz pomocy w odpieraniu ingerencji „sił zewnętrznych”.Rzecznik chińskiego MSZ Wang Wenbing, komentując apel na briefingu dla dziennikarzy, podkreślił, że Kazachstan jest „strategicznym partnerem” Chin i wyraził nadzieję, że kraj wyjdzie z kryzysu silniejszy niż dotychczas.

(...)https://www.finanz.ru/novosti/...

https://www.salon24.pl/u/bezmetki/1196989,dlaczego-rosja-nie-zdecyduje-sie-na-okupacje-kazachstanu

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika u2

13-01-2022 [17:09] - u2 | Link:

Kazachski blitzkrieg Kremla, który zdawał się zakończyć niespodziewanym pojawieniem się nowej ostoi  w Azji Środkowej, rozbił się o Wielki Mur Chiński.

Ano, wojna Rosja - Chiny się zbliża.

Obrazek użytkownika Pers

13-01-2022 [17:18] - Pers | Link:

@u-bot
//Ano, wojna Rosja - Chiny się zbliża.//
Ale najpierw rozwalą USA.

Obrazek użytkownika Tezeusz

13-01-2022 [19:19] - Tezeusz | Link:

@Pers a skad to info znowu Moskwa nadaje ? 

Obrazek użytkownika Tezeusz

14-01-2022 [20:50] - Tezeusz | Link:

Rosyjscy agenci wpływu już zaczęli fabrykowanie ukraińskich prowokacji, by uzasadnić rosyjską interwencję na Ukrainie i doprowadzić do podziałów wewnątrz tego kraju - twierdzi w rozmowie z PAP przedstawiciel administracji prezydenta USA Joe Bidena. Potwierdza tym samym doniesienia mediów o planowanych "operacjach pod fałszywą flagą" w Donbasie. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow wszystkiemu zaprzecza.
- Do tej pory wszystkie te stwierdzenia były gołosłowne i nie zostały w żaden sposób potwierdzone - powiedział w piątek agencji TASS rzecznik prezydenta Władimira Putina .
Tymczasem przedstawiciel administracji prezydenta USA Joe Bidena w rozmowie z PAP stwierdził, że r osyjskie wojska planują prowokację z użyciem rozlokowanych wcześniej w Donbasie dywersantów i że do operacji może dojść w ciągu najbliższych kilku tygodni.
Rosja szykuje się do ataku na Ukrainę?

Obrazek użytkownika Pers

13-01-2022 [17:15] - Pers | Link:

//Dlaczego Rosja nie zdecyduje się na okupację Kazachstanu ?//
No paczPan.  A ja słyszałem, że Rosjanie jak wejdą to już nie wychodzą...

Obrazek użytkownika J z L

13-01-2022 [21:06] - J z L | Link:

 Rosjanie jak wejdą w gowno to zawsze tylko w gowno

Obrazek użytkownika sake3

13-01-2022 [18:36] - sake3 | Link:

Niby po co ma okupować skoro już to dawno zrobiła?

Obrazek użytkownika JanAndJan

13-01-2022 [19:44] - JanAndJan | Link:

@JzL
Tytułem uzupełnienia - być może - oraz innego rozłożenia akcentów, z flagami: chińską i turecką w tle.
https://myslpolska.info/2022/0...
Pozdrawiam

Obrazek użytkownika J z L

13-01-2022 [21:16] - J z L | Link:

FRUSTRACJA KREMLA

Dobę po zakończeniu rozmów NATO-Rosja w Brukseli Kreml ocknął się po zderzeniu z jednolitym murem państw Sojuszu Atlantyckiego. Przez cały dzień agencja TASS zamieszczała nijakie uwagi tak zwanych "ekspertów" i wijących się dyplomatów. Dopiero wieczorem głos zabrał minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow. W rozmowie nadanej przez rządowy kanał telewizyjny Rossija 1 Ławrow wyładował frustracje Kremla i zaatakował... Niemcy. Zarzucił, że Niemcy nie są państwem suwerennym, czego świadectwem jest sytuacja w jakiej znajduje się gazociąg Nord Stream 2.  "Okazuje się, że Niemcy nie mają żadnej swobody w realizowaniu własnych interesów ekonomicznych" - stwierdził szef rosyjskiej dyplomacji i dodał:  "widać w tym jak na dłoni ich podwójne standardy".  
Kreml liczył i liczy na Niemcy w swych staraniach osłabienia pozycji Sojuszu Atlantyckiego w rokowaniach z Rosją. Rachuby te nie są pozbawione podstaw. Niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock stara się usilnie dokleić do rozmów Unię Europejską . “Nie ma decyzji w sprawie bezpieczeństwa w Europie bez Europy” argumentowała w wywiadzie dla włoskiej gazety “La Stampa” dopominając się o miejsce dla UE przy stole rokowań. Apel ten zignorowano i dyskretnie uświadomiono pani minister, że Unia Europejskie to organizacja zaś karta NATO stwierdza, że do Sojuszu należą państwa. Na ogół żeby zostać szefem dyplomacji nie wystarczy być "zielonym" trzeba jeszcze mieć wiedzą. Ale może w Niemczech jest inaczej. 
https://niepoprawni.pl/blog/rafal-brzeski/frustracja-kremla
 

Obrazek użytkownika u2

13-01-2022 [21:49] - u2 | Link:

Niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock stara się usilnie dokleić do rozmów Unię Europejską . “Nie ma decyzji w sprawie bezpieczeństwa w Europie bez Europy”

Szefowa KE pani Leyen ponoć była ministrem wojny w Niemczech. Strach się bać, co się tam w Niemczech wyprawia :-)

Obrazek użytkownika Tezeusz

15-01-2022 [07:07] - Tezeusz | Link:

Rosja co za kurewski naród. Cały świat powinien odwrócić się plecami do tych czerwonych onuc. Żadnych interesów, żadnych układów, żadnych wyjazdów poza swój kraj. Mentalność tego narodu zatrzymała się na rewolucji październikowej. Wszędzie się mieszają, wszystko psują, życie ludzkie dla nich nie ma znaczenia. Kiedyś podobno Churchill (premier Wielkiej Brytanii w czasie wojny, dla tych co nie wiedzą) powiedział, że Niemcy należy bombardować prewencyjnie co 50 lat, ale to ruskich tak trzeba by było potraktować. Ich zapędy do rządzenia innymi i mieszania się w cudze sprawy. Współczuć Ukraińcom, że muszą się z ruskimi użerać i do tego onuce zrzucają winę na wszystkich nie widząc swoich wad.

Obrazek użytkownika Pers

15-01-2022 [08:09] - Pers | Link:

@tezeuszek
art. 256 k.k "§ 1. Kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.