Pozyskanie Saudi Aramco i MOL do fuzji Orlenu z Lotosem to..

Pozyskanie Saudi Aramco i MOL do fuzji Orlenu z Lotosem to majstersztyk prezesa Obajtka

1. Po wczorajszej prezentacji strategii rozwoju Orlen S.A przez prezesa Daniela Obajtka z udziałem członków zarządu największego koncernu petrochemicznego na świecie Saudi Aramco i węgierskiego koncernu MOL, politycy opozycji w tym przede wszystkim ci z Platformy, muszą chyba „połykać języki”.
Jeszcze kilka dni temu organizowali konferencje prasowe i twierdzili, że fuzja Orlenu z Lotosem wiąże się z wyprzedażą majątku narodowego, ba oskarżali rząd Prawa i Sprawiedliwości o prorosyjskość.
Przewodniczący Platformy, Donald Tusk zdecydował się na komentarz na Twittterze następującej treści „Jeżeli PiS naprawdę sprzedał stacje Lotosu węgierskiej firmie MOL, politycznie związanej z Moskwą, to znaczy, że Ład Kaczyńskiego jest bardziej rosyjski, niż sądzili najwięksi pesymiści”.
 
2. Prezes Daniel Obajtek prezentując wczoraj tzw. środki zaradcze nałożone przez Komisję Europejską w ramach zgody na fuzję Orlenu z Lotosem, poinformował, że 30% w wydzielonej rafinerii Gdańskiej, obrót hurtowy tej rafinerii, a także wytwarzanie paliwa lotniczego obejmie Saudi Aramco.
W ten sposób Orlen realizując tzw. środki zaradcze nałożone przez KE, wykorzystał je do klasycznej ucieczki do przodu, pozyskując do współpracy największy koncern petrochemiczny na świecie, a także sieć stacji benzynowych w krajach, w których do tej pory nie był obecny (na Węgrzech i na Słowacji).
Ba jednocześnie wraz z wejściem przez Saudi Aramco do Rafinerii Gdańskiej, Orlen podpisał z tym koncernem umowę na dostawy ropy naftowej w wysokości 20 mln ton rocznie co oznacza, że dostawy z tego kierunku, będą wynosiły ok. 50% naszego całego zapotrzebowania na ten surowiec, co oznacza poważne ograniczenia dostaw ropy z Rosji.
Ale Saudi Aramco to nie tylko producent ropy naftowej ale także lider w technologiach jej przetwarzania, w związku z tym Orlen podpisał także umowę o współpracy z saudyjskim koncernem umowę o współpracy w zakresie badań i rozwoju.
 
3. Z kolei pozyskanie do współpracy węgierskiego koncernu MOL to w ramach realizacji kolejnego tzw. środka zaradczego sprzedaż na jego rzecz 417 stacji benzynowych Lotosu ale także zakup przez Orlen od Węgrów 144 stacji benzynowych w tym kraju i 41 stacji benzynowych na Słowacji, co więcej jest duża szansa na pozyskanie 100 kolejnych w tych krajach w ramach bilansowania tych transakcji.
W ten sposób Orlen po połączeniu z Lotosem będzie miał swoje stacje benzynowe na Litwie w Niemczech, w Czechach ale także właśnie na Węgrzech i Słowacji, a sprzedaż detaliczna tej firmy już teraz stanowi blisko ¼ przychodów tej firmy.
Co więcej oskarżenia polityków Platformy, adresowane pod adresem węgierskiego MOL jako firmy z udziałem kapitału rosyjskiego, nie mają żadnego związku z rzeczywistością, bowiem w akcjonariacie tej firmy, nie ma rosyjskich właścicieli.
 
4. Przypomnijmy, że połączenie PKN Orlen z Grupą Lotos znacząco wzmocni pozycję koncernu w negocjacjach cenowych z kontrahentami z USA, krajów Bliskiego Wschodu czy Rosji.
Transakcja ta będzie miała szczególne znaczenie dla bezpieczeństwa paliwowo-energetycznego Polski oraz krajów Europy Środkowo-Wschodniej, ponieważ PKN Orlen już w tej chwili jest właścicielem rafinerii na Litwie i w Czechach.
Jak zapewnia prezes PKN Orlen, optymalizacja zakupu surowców energetycznych i dystrybucji gotowych produktów połączonych firm, przełoży się na stabilność cen produktów ropopochodnych dla klientów.
Ba PKN Orlen powiększony o dużą część aktywów Grupy Lotos zyska nowy potencjał inwestycyjny w innych obszarach energetycznych takich jak energia odnawialna czy wodór jako paliwo przyszłości.
 
5. Przypomnijmy także, że w połowie lipca 2020 roku poinformowano, że Skarb Państwa będący większościowym udziałowcem PGNiG podpisał list intencyjny z PKN Orlen w sprawie przejęcia przez ten koncern kontroli kapitałowej nad największą polską spółką gazowniczą.
W tej sytuacji konsolidacja Orlenu i Lotosu, a w przyszłości także PGNiG oznacza powstanie zdecydowanie większych niż do tej pory możliwości finansowych, co pozwoli na realizację dużych, wymagających wielomiliardowych nakładów, projektów inwestycyjnych korzystnych dla polskiej gospodarki oraz środowiska.
Chodzi między innymi o budowę morskich farm wiatrowych wspieranych przez europejską politykę klimatyczną (strategię Zielonego Ładu) ale także wejście obydwu firm w nowe obszary działalności.
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika u2

13-01-2022 [09:06] - u2 | Link:

Tusk zdecydował się na komentarz na Twittterze następującej treści „Jeżeli PiS naprawdę sprzedał stacje Lotosu węgierskiej firmie MOL, politycznie związanej z Moskwą

I to pisze "nasz człowiek w Warszawie", jak napisał o Tusku Kommiersant z Moskwy :-)

Obrazek użytkownika Jabe

13-01-2022 [09:13] - Jabe | Link:

A Kommiersant jest wiarygodny?

Obrazek użytkownika sake3

13-01-2022 [10:44] - sake3 | Link:

Tusk tak naprawdę to nie tylko  ,,nasz człowiek w Warszawie'' i Herr Tusk ale wręcz uniwersalny.Wytrzeszczonym oczkiem zerkał równie miłości do Izraela jak do Niemiec,Rosji czy UE.Nawet Peru przyznało mu order.

Obrazek użytkownika Zbyszek_S

13-01-2022 [09:19] - Zbyszek_S | Link:

Problemem Polaków jest to, że dali się skłonić do zajadłego myślenia w kategoriach partyjnych. Jest to z pewnością jedna z największych transakcji przekształceń własnościowych w historii Polski. Pytanie czy dobra dla Polaków. co zyskujemy, co tracimy? Zyskujemy kwoty, które taka czy inna firma, to jest bez większego znaczenia, wpłaci do budżetu państwa, tytułem nabycia korzyści majątkowych i innych w Polsce. Tracimy owe korzyści. Bilans? Każdy, kto myśli, bo ci co "propagują" to nie, może spróbować odpowiedzieć sobie sam.

W dzisiejszych i nie tylko czasach liczą się dwa aspekty, dwie wartości, dwa obszary: własność oraz posiadanie rynku, co w sumie przekłada się na trzeci, najważniejszy  - kontrolę.

Można odnieść wrażenie, że Polska, drogą opisywanej transakcji, właśnie pozbyła się kontroli nad ogromnym, kluczowym obszarem sektora energetycznego. Pozbyła się własności Polaków. Czy to dobrze? Ba...

Obrazek użytkownika u2

13-01-2022 [12:59] - u2 | Link:

Problemem Polaków jest to, że dali się skłonić do zajadłego myślenia w kategoriach partyjnych.

Tak, to prawda. Ciągła nagonka na PiS i na PJK trwa.

Polska, drogą opisywanej transakcji, właśnie pozbyła się kontroli nad ogromnym, kluczowym obszarem sektora energetycznego.

Baju, baju. Powiedz to swoim Niemcom, którzy likwidują w tym roku ostatnie elektrownie atomowe :-)
 

Obrazek użytkownika Zbyszek_S

13-01-2022 [21:48] - Zbyszek_S | Link:

@u2 : Chamowatość i prostackość owszem, służy wyciszaniu innych, ale nie służy dobru wspólnemu, więc odradzam. Moje stwierdzenie:

Polska, drogą opisywanej transakcji, właśnie pozbyła się kontroli nad ogromnym, kluczowym obszarem sektora energetycznego.

Jest uzasadnione, Polska oddaje - oczywiście stopniowo i powoli, bo żabę gotuje się powoli, tak jak rybę wyciąga z wody - kontrolę nad LOTOSEM, nad klejnotem Polaków jakim jest PGNiGe, oddaje dostęp do rynku detalicznego handlu paliwami i oddaje dostęp do rynku produkcji tych paliw. http://blog.zbyszeks.pl/2431/transakcja-wszechczasow-pis/

Obrazek użytkownika JanAndJan

13-01-2022 [13:29] - JanAndJan | Link:

@Pan Dr Kuźmiuk
Wielce Szanowny i Czci Godny Panie Pośle, europośle - za euro.

W pierwszych słowach mego listu...
Tą autoironiczną inwokacją, chciałem rozbroić zaTusko i aTusko. Mam nadzieję dożyć chwili gdy pomyślę w ciszy i skupieniu...niech mu... lekką będzie.. Dzisiaj - mea culpa - wzbudza we mnie agresję.. Apage..!!! 
Wielce Szanowy Panie
Fuzja, fuzją - oby wypaliła (żarcik przezabawny), ale - jak klasyk objawił (toć religią, komunizm był, tylko - nieco pokraczną) - wierzyć, znaczy kontrolować. Siengłem wienc do wypowiedzi Autorytetu: https://isp-modzelewski.pl/ser.... Teraz już wiem (?, chyba siebie ciut przeceniamm, ciut..).
Pan Profesor jest - ZA.
W swojej wypowiedzi porusza także inne bardzo ważne kwestie. Gdyby Pan, Panie Pośle podchwycił temat np. ustrojowo-strategicznych konsekwencji prywatyzacji... Najlepiej z przykładami.. Przypominania "sukcesów" P. Balcerzaka, Lewandowskiego, i ww. herrr... Dziękuję. Wracając do Fuzji - Tak, Tak, Tak! Bardzo mnie przekonuje - także - dywersyfikacja i zmiana proporcji wolumenów dostaw z kierunku wschodniego, na arabski. Poza tym - świat liczy się z silnymi. A taaaka duża firma, może już ponegocjować..
Pozdrawiam

Ps. Ani słowa o laurce dla animatora fuzji i żadnych pytań z mojej strony o...
PZDR

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

13-01-2022 [15:30] - wielkopolskizdzichu | Link:

Relacje pomiędzy "polskimi gigantami paliwowymi", a Saudi Aramco opisać można wierszykiem Waligórskiego.

Raz ordynarny niedźwiedź kucnąwszy na łące
W dość niewybredny sposób podtarł się zającem.
Zając się potem żonie chwalił po obiedzie:
- Wiesz, stara, nawiązałem współpracę z niedźwiedziem!
 

Obrazek użytkownika JanAndJan

13-01-2022 [16:38] - JanAndJan | Link:

@Pan Zdzichu z Wlkp.
Mistrz Andrzej...
Dziś prawdziych Andrzejów już nie ma..
* Waligórski, Pan.. Ech..mlodość..
* Kołaczkowskiej padme (podły Andrzej,  destruktor  - miłości ekstatycznej; to od oum mani padme hum)
* No i ostał się jeno... kieszonkowy duce..
Andrzej Waligórski - Mnie śmieszy. Turbopatriotom idiotom - polecam.
Pozdrawiam