Premier Morawiecki znalazł guziki do obniżek cen

1. Wczoraj po posiedzeniu rządu premier Mateusz Morawiecki poinformował na konferencji prasowej, że zaproponuje kolejną w ciągu kilku tygodni obniżkę stawek VAT na nośniki energetyczne, która wejdzie w życie od 1 lutego tego roku i będzie obowiązywała przynajmniej przez pół roku (do końca lipca).
Przypomnijmy, że w grudniu poprzedniego roku, aby obniżyć skutki inflacji, rząd wprowadził już okresowe obniżki akcyzy i stawek VAT, opłat związanych z paliwami i energią, a także uruchomił od stycznia tego roku, wypłacanie dodatków osłonowych dla rodzin od 400 zł rocznie dla jednoosobowych gospodarstw domowych do 1150 zł dla rodzin wieloosobowych o określonym poziomie dochodów na osobę w rodzinie.
To właśnie w wyniku tych działań miedzy innymi zostały obniżone od połowy grudnia ceny paliw silnikowych na stacjach, benzyn i oleju napędowego o 20-30 gr na litrze.
Sumarycznie cały pierwszy pakiet działań rządu obniżających podatki i opłaty od paliw i energii ale także zawierający wypłaty dodatków osłonowych dla gospodarstw domowych, spowoduje pozostawienie w kieszeniach obywateli kwoty około 10 mld zł i na podobną skalę obniżenie dochodów podatkowych i dodatkowe wydatki budżetowe.
 
2. Ten drugi pakiet działań antyinflacyjnych to miedzy innymi obniżka VAT na paliwa z 23 do 8%, co powinno skutkować obniżką cen na stacjach benzynowych o około 70 groszy, a więc cena litra paliwa od 1 lutego powinna oscylować w granicach 5 zł.
Rząd zdecydował także o kolejnej obniżce podatku VAT na gaz (od stycznia zmniejszył tę stawkę z 23% do 8%), teraz zdecydował, że stawka będzie wynosiła 0%, i to wbrew przepisom unijnym, które przewidują w tym przypadku minimalną stawkę w wysokości 5% (ponieważ będzie ona obowiązywała pół roku, to być może KE nie będzie reagowała na to odstępstwo).
Przedłużone zostało do końca lipca obowiązywanie obniżonej do 5% stawki podatku VAT na energię elektryczną, a także została obniżona do 5% stawka VAT na ciepło systemowe, która będzie obowiązywała do końca lipca.
W ramach tej tarczy wprowadzono również rozwiązania pozwalające na korzystanie z niższej taryfy gazowej (takiej z jakiej korzystają gospodarstwa domowe) przez spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty mieszkaniowe ale także szpitale, szkoły, przedszkola, żłobki i inne instytucje o podobnym charakterze.
 
3. W pakiecie działań antyinflacyjnych znalazło się także obniżenie stawek VAT z 5% do zera na produkty żywnościowe, co jak zaznaczył premier powinno zostawić w kieszeniach konsumentów od 5 do 7 mld zł.
Oczywiście rząd zakłada, że przedsiębiorstwa dokonujące obrotu żywnością, uwzględnią wprowadzenie zerowej stawki VAT i odpowiednio skorygują ceny, tak aby uwzględniały one tę obniżkę podatku.
Jednocześnie zdecydowano o obniżeniu stawki VAT z 8% do 0% na nawozy sztuczne, co powinno w przyszłości zapobiec wzrostowi cen artykułów żywnościowych spowodowanego właśnie wzrostem cen nawozów, a ten jest wywołany gwałtownym blisko 10-krotnym wzrostem cen gazu (gaz w kosztach wytwarzania nawozów stanowi obecnie blisko 70%).
 
4. Sumarycznie obydwie tarcze antyinflacyjne będą kosztowały około 25 mld zł (mniejsze wpływy podatkowe do budżetu i dodatkowe wydatki związane z dodatkami osłonowymi), a wpływ pierwszego i drugiego pakietu antyinflacyjnego, jak się szacuje, powinien obniżyć inflację o około 3 pkt. procentowe.
Przypomnijmy, że jesienią 2011 roku, kiedy inflacja sięgnęła 5%, ówczesny premier Donald Tusk, pytany przez dziennikarzy o reakcję rządu na podwyższoną inflację, odpowiedział tak „ci którzy rozumieją elementarną gospodarkę, rozumieją, że gdyby rząd miał guziki i na jednym byłoby napisane niskie ceny żywności, a na drugim wysokie, to ja bym nic innego nie robił, tylko naciskał guzik niskie ceny. Takich guzików jednak nie ma.”
Obecny premier Mateusz Morawiecki takie guziki znalazł, w sytuacji podwyższonej inflacji, zdecydował się zaproponować Polakom dwa pakiety antyinflacyjne, składające się zarówno z obniżek podatków na nośniki energii, na żywność i nawozy jak i wsparcia finansowego dla rodzin o niskim poziomie dochodów.
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Ijontichy

12-01-2022 [09:06] - Ijontichy | Link:

No i guzik...

Obrazek użytkownika Czesław2

12-01-2022 [09:17] - Czesław2 | Link:

Wszystkie działania są pozorowane. One nie zmniejszą inflacji, przeciwnie, gdyż nie likwidują nadmiaru pieniądza na rynku i nie likwidują kłopotów z cenami energii dla przedsiębiorstw. Gospodarka jest przegrzana, brak pracowników we wszystkich branżach.

Obrazek użytkownika JanAndJan

12-01-2022 [10:53] - JanAndJan | Link:

@Pan Doktor Zbigniew Kuźmiuk
Koza, a sprawa polska
Wielce Szanowny i Czci Godny Doktorze. O!! (wołacz!) Panie!!
Chytrość Pana, podstępność, ale i roztropność cenię bardzo, zaiste. Opakować... hmmm towar w sreberka, perlisto-kwiecistą mowę i cyferki, byle dużo i multi, multi... żeby nabywca kupił, nie targował i podziękował. Ot, (ta)l(m)udyczna definicja asertywności: tak powiedzieć sp*****laj, by adresat poczuł radość z nieoczekiwanej podróży. Ale..nie ze mną takie numery...her.. etc. Piwo nawarzone, pakiety klimatyczne i tp. w pakietach - podpisane, wdrażane; CO2 czendż many - się dilują; węgiel wraca do kopalni, nowy ład się rozpędza.. (ciekawe, czy fanów owegoż trzeba będzie gumowymi kulami rozpędzać? Jak Pan myśli, Doktorze?). Bilboardziki zaklepane... "Wiosna Nasza"!
Teraz, możemy naprawiać. Z trybun, trybun komend rzucił był: kozy, z salonu wyprowadź!! Szeptem dodał: ale..tylko do przedpokoju, bo... już od lipca, albo coś koło.. obniżki vatu; dopłaty, tam i tu... idą w pi*du! Może, to już nie my porządzimy..? Techniczni fachowcy, tzn. konserwator i woźny, ze Szwabowego nadania, tudzież Pani Henia, od miotłą kręcenia. Wybory - toć wszak loteria, prawda. A, że peesele główny los trafiają..? Sztandary się zmieniają, a "Chłopy" (te farbowane, bo Rolnicy tyrają!!) trwajom.. żywiom i Broniom - opoka, Panie. I, Fart.
Pan wybaczy. Co ja Panu jakimś peeselem po oczach..?
Ważne, że sezon grzewczy w lipcu.. nie ten, teges. Bedzie dobrze.
Wielce Szanowny
Nerwowo coś w szeregach jedynej, słusznej, najlepszej zmiany.. Może to jest powód tego, że "kawizmem na ławizmem" Pan zasuflował szefa? Sorrrryyy - vice szefa.
..."dobry człowiek z dobrego skarbca swego serca wydobywa dobro (...) Bo z obfitości serca mówią jego usta” (Łuk. 6:45). https://wol.jw.org/pl/wol/d/r1...
Cyt. "Obecny premier Mateusz Morawiecki takie guziki znalazł, w sytuacji podwyższonej inflacji, zdecydował się zaproponować Polakom dwa pakiety antyinflacyjne, składające się zarówno z obniżek podatków na nośniki energii, na żywność i nawozy jak i wsparcia finansowego dla rodzin o niskim poziomie dochodów."
Nie będę się pastwił nad Panem. Powyższe zdanie, jest jak comingout. Minimum uwagi, logiki i spostrzegawczości..  Samobój. Humorystycznie mógłbym spłentować: nie zgubił, a znalazł. I to, co?! Guzik. Nie, jeden. DWA!! Guzików, ci u nas dostatek.
Pozdrawiam
Z - nie gasnacą sympatią i uznaniem dla poczucia humoru, Pana Posła
Ps. Mam pytanko. Wie Pan, jakie?
Lokomotywy? Potaniały?
A, tendencje krótkoterminowe..?
No i, czy na gaz można, przerobić?
Węgiel zurik farren nach kopalnia..
CzaSeRadzić, nie Doktorze?
PZDR
 

Obrazek użytkownika u2

12-01-2022 [15:10] - u2 | Link:

Tusk, pytany przez dziennikarzy o reakcję rządu na podwyższoną inflację, odpowiedział tak „ci którzy rozumieją elementarną gospodarkę, rozumieją, że gdyby rząd miał guziki i na jednym byłoby napisane niskie ceny żywności, a na drugim wysokie, to ja bym nic innego nie robił, tylko naciskał guzik niskie ceny. Takich guzików jednak nie ma.”

Tusk mówił również jak obejmował urząd premiera, że osobiście wyrzuci każdego ministra, który podwyższy podatki. Jak to się skończyło to wiadomo. Ucieczką do Brukseli po podwyżce podatku VAT, zajumaniu środków z OFE oraz podwyższeniu wieku emerytalnego. Pamietam również, że Tusk wszystko likwidował co polskie. Doprowadzał do bankructwa polskie firmy i wyprzedawał srebra rodowe dla zagranicznych firm :-)

Obrazek użytkownika Jabe

12-01-2022 [16:19] - Jabe | Link:

Sprzeniewierzył się swoim obietnicom i musiał się ewakuować. Słusznie. Ciekawe, dokąd ewakuuje się Jarosław Kaczyński. Siebie warci.

Pamietam również, że Tusk wszystko likwidował co polskie. – Polskie w nowomowie znaczy państwowe. Dobrze by było, gdyby tak robił, bo ograniczyłby korupcję, jaką jest polska polityka. Wybory wygrywa się dla konfitur.