Wstępne kroki do "Monachium"

Mój wpis na temat “Sukces Putina, czy miara upadku?” został potraktowany zdawkowo, a nawet niechętnie, gdyż jego treść nie odpowiada ugodowej, a nawet kapitulanckiej postawie naszych mediów. A tymczasem to, co się dzieje obecnie w Genewie, a także w dalszym ciągu rozmów z NATO, może okazać się decydujące o naszym losie.
 
Ciągle bowiem nie powstał jeszcze dostatecznie stabilny układ, zarówno dla Europy, jak też w skali światowej, po upadku Sowietów i podziale stref wpływów między nimi, a Stanami Zjednoczonymi. Jesteśmy zatem świadkami usiłowań stworzenia nowego układu, a zainteresowane strony negocjują warunki transakcji.
 
Poprzednie warunki były podyktowane przez Stalina, ale w dużej mierze z inspiracji amerykańskiej, a konkretnie Roosevelta, pragnącego koniecznie wyeliminować ze światowej rozgrywki imperium brytyjskie. Wygląda na to, że Biden, którego nie stać na żadną koncepcję twórczą, poszedł jego śladami. Odbywają się zatem targi – za jaką cenę można dobić handlu.
 
Oczywiście, podobnie jak w Jałcie, na zasadzie podziału stref wpływów, trzeba przyznać, że obecnie już Rosji nie stać na powtórkę z historii, ale przynajmniej usiłuje utrzymać się w dawnych sowieckich granicach w zamian za obietnicę  “pokojowej koegzystencji”. Należy traktować to jako koszt wstępny do ewentualnej dalszej fazy.
 
Warte jest zastanowienia się dlaczego Putin użył tak drastycznej formy, przypominającej ultimata Hitlera?
 
W normalnych warunkach taki list stanowił by podstawę do zerwania jakichkolwiek kontaktów z autorem. Niestety, nie żyjemy w normalnym świecie, ale na targowisku, gdzie taki styl jest dopuszczalny, musiał mieć zatem pewność, że nie grożą mu żadne przykre konsekwencje. Mógł uzyskać ją wyłącznie na zasadzie uzgodnienia określonej formy działania z głównym adresatem.
 
Podobnie było w stosunkach Roosevelta ze Stalinem, który stale miał grozić  zawarciem odrębnego pokoju z Hitlerem, tylko, że po niepowodzeniu tej propozycji na początku wojny w ciągu dalszego jej trwania nie istniały już możliwości uzgodnienia warunków takiego pokoju. To hasło zostało wymyślone w Ameryce przez prosowieckie lobby, lub ich agenturę, na użytek własnego społeczeństwa argumentując oszczędnością amerykańskiej krwi. Co zresztą było kłamstwem, gdyż na żądanie Stalina Roosevelt nakazał najbardziej krwawe w skutkach lądowania we Włoszech i Normandii.
 
Treść i ton pisma Putina daje możliwość wygłoszenia deklamacji na temat “wolności wyboru suwerennych krajów” i w ten sposób dostarczenia satysfakcji odbiorcom w “Russia’s border countries” z Polską na czele. Co zresztą już zostało dokonane. Faktyczne rozwiązania będą przebiegały w myśl, chyba już ustalonych, warunków.
 
Szkoda tylko, że rozmowy genewskie, a także inne kontakty z Putinem nie odbywają się w akompaniamencie zbiorowych protestów ze strony, przynajmniej wymienionych przeze mnie krajów “dziewiątki”, a możliwe także i innych. Przy tej okazji można byłoby dla świata ujawnić całą nikczemność proponowanego porozumienia, a raczej spisku.
 
Nie musimy przesądzać rezultatów obecnych negocjacji, ale przecież na tym stole leży nasz los i to wymaga nie tylko czujności, lecz także zdecydowanej postawy całego narodu. Na tym tle cala tzw. “opozycja” powinna zająć wspólne stanowisko z rządem, lub schować się do mysiej dziury. Ktoś napisał, że grozi nam “finlandyzacja”, mogę to potraktować jako “marzenia ściętej głowy”. My nie jesteśmy na peryferiach, ale na głównym szlaku na wschód dla jednych i na zachód dla drugich, dla nas w najłagodniejszym rozwiązaniu przewidziana jest pełna wasalizacja, nie wykluczając nawet likwidacji, co przecież mamy jeszcze w żywej pamięci.
 
Wprawdzie proces tej wasalizacji trwa, są jednak objawy prób oporu, a ponadto wobec osłabienia pozycji Niemiec, może być włączony do tego znacznie skuteczniejszy Putin, na wzór chociażby Kazachstanu.
 
Na dziś najlepszą reakcją na propozycje Putina byłoby włączenie do NATO Finlandii i Szwecji, tymczasem Putin już osiągnął sukces, gdyż mimo podtrzymania jego żądań rozmowy będą kontynuowane na forum NATO. Zasady zwykłej przyzwoitości nakazywały w tych warunkach przerwanie rozmów do czasu dokonania zmian w stanowisku Rosji.
 
Czy to oznacza kapitulację?

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika u2

11-01-2022 [18:15] - u2 | Link:

obecnie już Rosji nie stać na powtórkę z historii

Obawiam sie, że jednak stać. 21 lat panoszenia sie dyktatorka w Rosji wskazują, że Rosjanie tęsknią za rządami w stylu Stalina.

Na nic socjologiczne badania, które wskazują, że za carskiej Rosji Rosjanom żyło sie zdecydowanie lepiej niż za Lenina i Stalina :-)

Obrazek użytkownika Pers

11-01-2022 [18:51] - Pers | Link:

Panie Andrzeju
Muszę Pana trochę zmartwić.
Rosja już prowadzi rozmowy z Wenezuelą i Kubą na temat umieszczenia tam rosyjskich baz ze wszystkimi najnowszymi zabawkami.
Jak Pan myśli? Co powiedzą na to Amerykanie?
Ponoć "jak Kuba Bogu..."

Założę się, że miejscowa trollownia będzie wrzeszczeć o "agresji Rosji na USA" bo jak Kali ukraść krowę to dobrze :))))

Obrazek użytkownika u2

11-01-2022 [20:02] - u2 | Link:

Rosja już prowadzi rozmowy z Wenezuelą i Kubą

Bieda straszna na tej Kubie i w Wenezueli. Wszędzie gdzie Rosjanie tam bieda z nędzą. Przypadek ? Nie sądzę :-)

Obrazek użytkownika Pers

11-01-2022 [20:09] - Pers | Link:

@u-bot
Do "biedy i nędzy" w Wenezueli i na Kubie przyczyniły się USA nie Rosja.
Ale podoba mi się pomysł rozlokowania tam rosyjskich instalacji rakietowych.
Zobaczymy kto pierwszy wymięknie :)
Chociaż teraz siła bojowa USArmy mocno wzrosła...
Zgodnie z rozporządzeniem Wodza Naczelnego, pana prezydenta Bidena, 50% armii amerykańskiej to przedstawiciele LGBT. Nikt im się nie oprze!

Obrazek użytkownika u2

11-01-2022 [21:03] - u2 | Link:

Do "biedy i nędzy" w Wenezueli i na Kubie przyczyniły się USA nie Rosja.

Nie ściemniaj persik, wszędzie gdzie Rosjanie instalują swoją władzę, tam bieda z nędzą. Czas to skończyć. Z nie-rządami 69-letnich starców :-)

Obrazek użytkownika Pers

11-01-2022 [21:15] - Pers | Link:

@u-bot
//Nie ściemniaj persik, wszędzie gdzie Rosjanie instalują swoją władzę, tam bieda z nędzą.//
Pozwolisz u-bocik, że będę nazywał cię po imieniu?
Durrniu, to nie Rosja nakłada na Kubę sankcje od 60 lat i to nie Rosja kradnie pieniądze Wenezueli za ropę.
Miałem cię do tej pory za durnia ale ty jesteś idiotą :)

I mam szczerą nadzieję, że szanowny admin puści ten komentarz :)

Obrazek użytkownika u2

12-01-2022 [14:15] - u2 | Link:

I mam szczerą nadzieję, że szanowny admin puści ten komentarz

No właśnie. Czy leci z nami admin ?

Obrażanie innych uczestników dyskusji u persika to norma, a nie wyjatek od normy.

Poza tym ciągle puszcza swoje tasiemce powielające ruską dezinformację.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

11-01-2022 [21:59] - wielkopolskizdzichu | Link:

Co do Kuby Pers ma 100% racji. W biedę czyli w łapy Rosji Kuba został wpędzona rękoma Kennedy'ego, słynną interwencją w Zatoce Świń.
Gdyby Bob poszedł po rozum do głowy zaproponowałby układ Fidelowi, ale Bob wolał nawilżyć rowa mafii, którą rewolucja  usunęła z wyspy.
Bob stwierdził że burdele z dziewczętami i chłopcami na wyspie, dla szacownych biznesmenów z USA są bardziej potrzebne Ameryce niż dobre relacje z Castro.

 

Obrazek użytkownika u2

12-01-2022 [14:07] - u2 | Link:

Bob wolał nawilżyć rowa mafii, którą rewolucja  usunęła z wyspy.

Idealizujesz komunistów. Fidel wywodził się z bogatej rodziny. Dzięki rewolucji stał sie jeszcze bogatszy, kosztem swoich ziomali, którzy wpadli w ruską biedę z nędzą :-)

Socjologowie wskazują, ze rewolucje w Rosji, czy na Kubie przyniosły właśnie biedę z nędzą. Warunki życia ludzi zdecydowanie się pogorszyły. Państwa zamieniły się w raje krat :-)

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

12-01-2022 [15:01] - wielkopolskizdzichu | Link:

"Idealizujesz komunistów."
To Bob zrobił z Castro komunistę.
Castro nie miał wyjścia, skoro dla idiotów z Waszyngtonu szemrane interesy mafii były ważniejsze niż interes USA.

Obrazek użytkownika u2

12-01-2022 [20:46] - u2 | Link:

To Bob zrobił z Castro komunistę.

Nie ściemniaj. Castro był adwokatem, który przystąpił do zbrodniczych komunistów typu Che Guevara :

https://pl.wikipedia.org/wiki/...

To był krwawy dyktatorek. Własnoręcznie mordował ludzi. Przez niego omal nie doszło do trzeciej wojny światowej.