Romantycy czy realiści - debata o Żołnierzach Wyklętych

  Kilka dni temu przeczytałam w portalu Blogpress.pl :

 "Zapraszamy na debatę: ŻOŁNIERZE WYKLĘCI Romantycy czy realiści, z udziałem Sławomira Cenckiewicza, Rafała Ziemkiewicza, Piotra Zychowicza i Pawła Lisickiego jako prowadzącego spotkanie.
Odbędzie się 29 LUTEGO o godz. 19.00 w Ciechan na Foksal, ul. Foksal 18 w Warszawie" {TUTAJ}.

 Imprezę zorganizował tygodnik "Do Rzeczy".  Warto przypomnieć, że Paweł Lisicki jest jego redaktorem naczelnym, zaś Piotr Zychowicz redaguje miesięcznik "Historia Do Rzeczy".

 Gdy wczoraj [29.02.2016] o 18:30 pojawiłam się w restauracji "Ciechan", okazalo się, że wypełnia ją tłum chętnych do wysłuchania debaty.  Dotarcie do niewielkiej sali w podziemiach, gdzie odbywało się spotkanie, wymagało cierpliwości i determinacji.  Pomieszczenie obliczone było na mniej wiecej 50 osób, a przyszlo 3-4 razy tyle.  Udało mi się jednak tam dostać i przycupnąć na schodku wzdłuż ściany.  Zarówno pani z restauracji, jak i organizatorzy byli wyraźnie zaskoczeni taką frekwencją i przepraszali za ciasnotę.

 Debata rozpoczęła się punktualnie.  Paweł Lisicki przypomnial, że dyskutanci wyrażali się w przeszlości krytycznie o Powstaniu Warszawskim i zadał tytułowe pytanie "Żołnierze Wyklęci - romantycy czy realisci?".  Ku mojemu pewnemu zdziwieniu, zarówno Ziemkiewicz, jak i Zychowicz wyrażali się o Żołnierzach Wyklętych bardzo pozytywnie.  Podkreślili , iż krytykując Powstanie mieli na myśli tylko decyzje góry politycznej, nie zaś heroizm walczących.  Ziemkiewicz powiedział, że walka Żolnierzy Wyklętych miała sens, gdyż najpierw liczono na wybuch III wojny światowej, a potem działalność oddziałów leśnych skutecznie opóźniła planowaną przez komunistów kolektywizację rolnictwa i rozprawę z Kościołem Katolickim.

 Udalo się więc doczekać do śmierci Stalina i złagodzenia stworzonego przez niego [i Lenina] reżimu.  Zychowicz dodał do tego, że walczący zbrojnie z komunistami nie mieli właściwie wyboru.  Wszelkie amnestie ogłaszane przez komunistów były fikcją i żołnierze ci mieli tylko wybór między walką z bronią w ręku i śmiercią w wyniku tortur UB i NKWD.  W dyskusji podkreślano, że Żołnierze Wykleci nie mieli jednolitego dowództwa i dzielili się z grubsza na organizacje poakowskie i narodowe.  Środowiska postkomunistyczne i żydowskie, niechętne Żolnierzom Wyklętym stale wyciągają sorawę "Burego", który był bohaterskim dowódcą, ale spalił kilka białoruskich wsi, a jego ludzie wymordowali kilkudziesięciu cywili, w tym kobiety i dzieci.

 Sławomir Cenckiewicz powiedział, że przez oddziały zbrojne podziemia antykomunistycznego przewinęło się, według różnych szacunków, od 120 do 250 tys. ludzi.  Trudno wymagać, by byli wśród nich sami aniołowie.  Przestrzegał przez tworzeniem cukierkowego obrazu Żołnierzy Wyklętych.  Powiedział, iż jeśli podczas jego badań okaże się, iz zabili oni kilku Żydów, to on o tym napisze.  Ziemkiewicz odparł na to: 'Trydno, by podczas walki zbrojnej ze stalinowcami nie zabito paru Żydów".  Sala zaśmiała się głosno.

 Cenckiewicz dużo mówił o stosunku Zachodu do podziemie antykomunistycznego.  Wspomnial przy tym o kolejnej zdradzie Zachodu.  Chodzilo o to, że Zachodowi zależało na siatce wywiadowczej w krajach podbitych przez komunistów i budowali ją w oparciu własnie o Żołnierzy Wyklętych.  Podtrzymywali więc złudzenia na temat rychłego wybuchu III wojny.  Co więcej, wśród agentów zachodnich działali agenci sowieccy, tacy jak Kim Philby, co prowadziło do rozbicia polskiego ruchu niepodległościowego.

 Pod koniec debaty zastanawiano się nad kultem Żolnierzy Wykletych, który rozkwitł w ostatnich latach.  Ziemkiewicz twierdził, że terminu "Żołnierze Wykleci pierwsza używała Liga Republikanska w roku 2001.  Potem powstał wielki oddolny ruch sławiący ich.  Władze państwowe [prezydent Lech Kaczynski] włączyły się dopiero kilka lat później.  Po ponad godzinie poproszono o krótkie pytania z sali.  Było ich wiele, ale większość nie na temat.  Jakaś pani pytała o obóz koncentracyjny w Warszawie, inna o rzeź wołyńska, a kilka osób domagało się od. prof Cenckiewicza informacji na temat Lecha Wałęsy.

 Spotkanie zakończyło się kilka minut przed 21:00.  Filmowały je dwie kamery, w tym jedna z portalu Blogpress.pl .

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Marek1taki

02-03-2016 [09:51] - Marek1taki | Link:

@Elig
Wolność to jest byznes. Są tacy, którzy nie wahają się zainwestować życie.

Obrazek użytkownika admin

02-03-2016 [10:30] - admin | Link:

Przypominam: Стукачам, чекистам и членам российской агентуры вход воспрещен

Obrazek użytkownika elig

02-03-2016 [12:44] - elig | Link:

Uważam, iż żaden z panów redaktorów pod te kategorie nie podpada. Profesor Cenckiewicz też nie.

Obrazek użytkownika admin

02-03-2016 [18:09] - admin | Link:

Spokojnie, nie chodziło o redaktorów, czy o profesora, tylko o komentatora, który im to zarzucał.

Obrazek użytkownika elig

02-03-2016 [13:20] - elig | Link:

Uważam, że panowie redaktorzy nie podpadają pod żadną z tych kategorii. Profesor Cenckiewicz też nie.

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

02-03-2016 [10:36] - NASZ_HENRY | Link:

Ziemkiewicz i Zychowicz nowe wiatry poczuli.
Podobnie jak Doda ;-)

Obrazek użytkownika Marek1taki

02-03-2016 [14:30] - Marek1taki | Link:

@NASZ_HENRY
Kto puszcza wiatry i pod jakim względem Ziemkiewicz i Zychowicz zmienili nastawienie?

Obrazek użytkownika lala

03-03-2016 [10:39] - lala | Link:

"Choremu na zanik pamięci przypominam:
- rotmistrz Pilecki został skazany przez ojca sędziego A. Kryże z którym owocnie współpracował w 2005-07 w gabinecie ministra zero.
- naczelnym prokuratorem wojskowym zaciekle ścigającym żołnierzy wyklętych był Wilhelm Świątkowski wuj prezesa Rajmundowicza przysłany z Rosji przez Stalina.
-PAD obiecał pozew wobec Newswek-a dot. rozliczenia delegacji na prywatne wykłady do Uniwersitet of New Thomyśl za które otrzymał 280 patyków- kiedy i do którego sądu skierowano pozew?
- na obchodach w stoczni i czczeniu żołnierzy wyklętych przy PAD-ie brylował p.Łopiński ps.Muzyk ,on w 1971 wstąpił do PZPR gdy rodziny opłakiwały śmierć robotników . On stanął po stronie PZPR i wiernym członkiem do 14 grudnia 1981, przez 10 lat jako dziennikarz chwalił i umacniał ustrój i PRL !! Walczył z opozycją demokratyczną, a za PIS-u: frukty w SKOK-ach, KGHM i kancelarii prezydenta Kaczyńskiego. Wieczorem przed lotem do Smoleńska obalał z prez. LK małpki i pucharki wina o potem był opóźniony wylot, mgła przy lądowaniu i 96 osób przeniosło się do Pana... a LK leży na Wawelu. To wzór usuwania z policji i urzędów funkcjonariuszy PZPR czy wynagradzania dobrych pisowskich komuchów np. Jasińki; Piotrowicz itd?"