Handełe - handelek...

Handel istniał zawsze, a rozkwitł niczym tropikalny kwiat kameruńskiego intelektu lidera Nowoczesnej, kiedy Fenicjanie wynaleźli pieniądze. Znamienne, że przedszkolaki (przeprowadzono taki eksperyment) szybciej pojmują logikę domniemanych operacji na xero-banknotach i plastikowym bilonie niż na adekwatnie sugerowanych im zadaniach z klockami. Tako i piosenek „Money, Money” kwartetu ABBA, czy hitu filmu „Cabaret”- „forsa wprawia w ruch ten świat” – tłumaczyć na żaden język nie trzeba.
Cena ustawy w poprzednim sejmie znana była w całej Jewropie – 3 mln $, czyli w złotówkach na kilkanaście baniek wycenili ten produkt niektórzy sejmici. A onegdaj jako bywało? Cztery lata po uchwaleniu Konstytucji 3 Maja król Stanisław Antoni Poniatowski przeszedł na emeryturę z łaski Katarzyny II. Tak – Antoni – imię August sam sobie podmienił dla podrasowania stolca. A jego była kochanka Kasia tron królewski Antosia kazała przysposobić na swój osobisty cesarski szalet. Czterdzieści lat temu skrybnąłem jako młody gniewny:
Trzeba się tylko dobrze cenić – gdy nitki ktoś nam poprzewleka
bo na pajace rośnie popyt a spada cena na człowieka…
I tak, nawet dzisiaj, kiedy wg fraszki Jonasza Kofty – nie  jestem już młodym gniewnym, a ewidentnie starym wkur*ionym – nic bym w tej młodzieńczej frazie piosenki „Pajace” z 1976r. nie zmienił.    
Człowiek to taka nieskomplikowana armatura do pędzenia życia. „Życie…pędzę cie niczym samogon” ironizował wspaniały poe Henryk Cyganik. Po podobnych destylatach rozum tanieje a notowania odwagi rosną. Tak zawsze bywa w przełomowych momentach naszego niedorzeczna Wisły i Narwi. Już dziennikarskie bulteriery łaszą się i przymilają do rudego kota Jarosława.
 „Bolek” za papierową teczkę (sygnowaną dynastycznie nr 12 535), z której potem mógł swobodnie wyrywać donosy, sprzedał bez zastanowienia  rząd Jana Olszewskiego. A targował w towarzystwie „Nocnej zmiany”, które to przez ćwierć wieku skonsolidowała wspólnota najciemniejszych interesów. Tu na miejscu jest wtrącenie sławetnego zdania – wyroku A.Macierewicza: „jaki Trybunał Stanu. Tu wystarczy Sąd powszechny…” 
Taka Platforma – otworzyła politycznawy lumpex i sprzedawała przez osiem lat pospólstwu idejki i wszelki kit medialny na kilogramy i tony. Wszystko co „goli, rzępoli – krawaty wiąże i usuwa ciąże” – lud łykał jak kluski Madzi Gessler. Rudy spryciarz to „likwidował” dopalacze, to obniżał podatki, bądź z górnikami siorbał barbórkowe piwo, a czyniąc to w tempie stroboskopowym przy użyciu trzech tivi, niczym prestidigitator wyciągał króliki z cylindra. Ale kiedy mu przyszło w Brukseli założyć ten magiczny cylinder, to okazało się, iż pasuje mu jak świni siodło.
Kiedy coś do sprzedania nie daje się wycenić, historia bierze bezceremonialnie  na kredyt wyobraźni, a weksel żyruje Głupota. Rewolucję lutową 1917r. zainicjowała z przypadku czwarta rota lejbgwardii Pawłowskiego Pułku (tam młodszym oficerem był nasz Stanisław Ignacy Witkiewicz – Witkacy). „Genialnym” szprynglem rewolucyjnej rady było ustanowienie „samorządu” w wojsku. Degrengolada 11-milionowej armii carskiej (w której służyło 700 000 Polaków) poszła w takim tempie , że osiem miesięcy później W.I.Lenin bezboleśnie dokonał zamachu stanu zwanego rewolucją październikową  i…montując Czerwoną Armię natychmiast pozbył się wrzodu samorządu. Teraz ogłupiała Europa od Brukseli po Rzym i Madryt miota się w pielęgnowaniu swoistego patentu na totalną impotencję. Jest to post-marksistowski wytrych – political correctness. Jak to z teorii spiskowej dziejów – nikt z wierchuszki brukselskiej nie ma pomysłu na falę imigrantów, a „poprawność” ma się lepiej niż dobrze. Aby żyło się lepiej w euro kalifacie.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika praklan

27-02-2016 [10:35] - praklan | Link:

Pieniądze, a dokładnie monety, wynaleźli Grecy, a nie Fenicjanie.

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

28-02-2016 [09:24] - rolnik z mazur | Link:

Fenicjanie nie wynaleźli pieniędzy, chociaż mit ten jest nauczany w szkołach i powtarzany przez inteligencję. Pieniądz jest znany człowiekowi od momentu gdy ten zaczął prowadzić osiadły tryb życia a więc około dziesięć tysięcy lat temu. Pierwsze zapiski o pieniądzu pochodzą z Mezopotamii z okresu około pięciu tysięcy lat przed Chrystusem. Pieniądzem był odważany szekiel srebra - czyli ok. 8 gram srebra. Do tej pory walutą w Izraelu jest szekiel. Już w starożytnej Mezopotamii istniały rody bankierskie. Znany był kredyt hipoteczny a nawet opcje. Żydzi, których Nabuchodonozor przesiedlił po podboju Jerozolimy do Babilonii zetknęli się z pieniądzem jako kredyt właśnie wtedy i to oni w krótkim czasie opanowali obrót pieniądzem i finansowanie wypraw handlowych do Anatolii. Później wiedzę tą używali i używają nadal w Europie. Anglicy- Wilhelm Zdobywca sprowadził Żydów z Francji, by wprowadzili obrót pieniężny .Ci zrobili to tak skutecznie, że w ciągu stu lat około jednej trzeciej kraju była w rękach lichwiarzy. Jakie były tego skutki ? Rzeź i w końcu wypędzenie Żydów z Anglii. Część wypędzonych w zdaje się w 1290 roku z Anglii Żydów przyjął Kazimierz Wielki. Powodem miało być rozkręcenie handlu zbożem. Skutki tego odczuwamy do dzisiaj. W Babilonii powstał pierwszy Talmud i religia żydowska jako forma jednoczenia społeczeństwa z obawy przed wtopieniem się w ówczesne babilońskie multikulturowe społeczeństwo. Monety przed Grekami znali Chińczycy i używali ich do finansowania wypraw cesarskich urzędników w odległe rejony cesarstwa. Chińczycy zaś używali ciekawego systemu pieniężnego fei- lun praktycznie do czasów Mao.