Znikające rzeki, czyli jak zlikwidować kopalnię?

  Dziś [6.12.2021] rano przeczytałam w portalu RMF24.pl {TUTAJ}:  "Z mapy Polski znikną cenne rzeki. Wrócą skażone i zanieczyszczą ujęcia wody pitnej?".  Z artykułu pióra Przemka Błaszczyka dowiedziałam się, że:

  "Do 15 grudnia Zakłady Górniczo-Hutnicze „Bolesław” wstrzymają wypompowywanie wód z kopalni Olkusz-Pomorzany. Z tego też powodu około 95 proc. wody w Sztole i Białej przestanie płynąć. Ekolodzy przekonują, że region olkuski czeka katastrofa ekologiczna. „To nie byłaby tylko klęska ekologiczna, ekonomiczna i społeczna, ale również wizerunkowa Polski. To gorsza sprawa niż z likwidacją kopalni w Turowie” – alarmuje ekolog Stefan Piętka. (...) Kopalnię "Olkusz-Pomorzany" odwadniają trzy potężne pompownie - tłumaczy prezes Ochab.  To one zrzucają wodę z kopalni do rzek podtrzymując ich istnienie wraz z całym bogatym ekosystem wzdłuż nich. (...) System odpompowywania wody z kopalni funkcjonował od 60 lat. Po zakończeniu wydobycia, a tym samym likwidacji zakładu, to się zmieni.
Do końca tego roku chcemy zakończyć likwidację wyrobisk podziemnych i około 15 grudnia przestaniemy pompować wody z kopalni - mówi prezes Ochab. Z tego też powodu około 95 proc. wody w Sztole i Białej niestety przestanie płynąć - dodaje. Przez lata rzeki niejako uzależniły się od wód z kopalni. (...)  Jak podkreśla Stefan Piętka, ekosystem, który powstał przez lata wzdłuż rzek zasilanych wodami z kopalni, jest zagrożony. W okolicy rzek żyją sarny, jelenie, bobry. W samych wodach Sztoły m.in. pstrągi.
Ma się stać coś nieprawdopodobnego w skali światowej. Mają zostać zlikwidowane trzy rzeki zasilane z kopalni, i to wkrótce, bo na przełomie grudnia i stycznia. Rzeka Baba, Biała i Sztoła i około 15 km Białej Przemszy od Dąbrowy Górniczej do Jaworzna. To około 35-40 km wspaniałych rzek - mówi.
To rzeki o ogromnej wartości przyrodniczej, rekreacyjnej, społecznej i ekonomicznej - podkreśla i dodaje, że rzeka "Sztoła zaopatruje w wodę pośrednio, co najmniej pół miliona mieszkańców".
Na rzece Białej Przemszy są trzy małe elektrownie wodne, a Elektrownia Jaworzno pobiera z niej wodę do celów chłodniczych. (...) W obliczu bezprecedensowej katastrofy prof. Czop zaapelował do posłów, urzędników i prezesa ZGH "Bolesław" S.A. o zmianę sposobu likwidacji kopalni z uwzględnieniem odpowiednich  działań ochronnych i kompensacyjnych, tak aby ocalić te rzeki i związane z nimi bogate ekosystemy oraz ochronić zagrożone ujęcia wód pitnych dla Jaworzna i Dąbrowy Górniczej.
Obecny plan likwidacji kopalń bez należytych działań zabezpieczających, tak jak w przypadku kopalni Turów - co zresztą rząd polski bardzo słusznie podnosi - może naprawdę spowodować katastrofę ekologiczną o ogromnym rozmiarze i kosztach - ucina profesor.
Naukowiec szacuje szkody w środowisku po planowanej likwidacji kopalni na 10 mld zł.".

  Przyczyną likwidacji kopalni jest wyczerpanie się złóż rud cynku.  Ich wydobycie wstrzymano w końcu 2020 roku.  Problem rzek nie jest jedynym związanym z wodą.  Lej depresyjny wywołany przez odwadnianie kopalni to około 700 km2.  Gdy pompy staną - poziom wód gruntowych na tym obszarze zacznie się podnosić.  To spowoduje podtopienia.  W portalu Olkusz nasze miasto {TUTAJ} czytamy:

  "Gmina Olkusz negatywnie zaopiniowała przedstawiony Plan Ruchu Likwidacji Kopalni "Olkusz - Pomorzany", obawiając się konsekwencji, jakie mogą wystąpić w przyszłości - po kilku, a nawet kilkudziesięciu latach od wyłączenia pomp – tłumaczy Michał Latos, rzecznik prasowy Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu.
Z kolei wójt Klucz Norbert Bień mówi, że ta gmina zaakceptowała wspomniany plan, ale pod pewnymi warunkami, bo także tutaj liczą się ze skutkami wyłączenia kopalnianych pomp. W tej gminie, jak wynika z naukowych opracowań, m.in. prof. Jacka Motyki z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, możliwość wystąpienia podtopień obejmuje miejsca na terenie Chechła, Kwaśniowa Dolnego, Ryczówka, Rodak i część Klucz.".

  Jak więc widać, likwidacja kopalni nie jest prostą sprawą i może się okazać trudniejsza od jej zbudowania i uruchomienia.  Dzisiejszą notkę dedykuję Czechom, TSUE oraz totalnej opozycji wzywającym do natychmiastowej likwidacji kopalni Turów.  Ci ludzie po prostu nie wiedzą - o czym mówią.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Adam66

07-12-2021 [03:46] - Adam66 | Link:

I to jest właśnie "logika" ekofaszystów, pozamykać wszystkie kopalnie, najlepiej zlikwidować cały przemysł żeby ograniczyć "ślad węglowy".  Oh, ale jeśli się ograniczy "ślad węglowy" to przy okazji zniszczy się kilometry rzek z bogatym ekosystem wzdłuż nich.  Ekofaszyści kierują się tą samą "logiką" na całym świecie, chcieli by zjeść ciastko i mieć ciastko, a tak się nie da. Setki hektarów puszcz w Europie zniszczone przez korniki i inne pasożyty bo nie można było wyciąć kilku zainfekowanych drzew, ale to do nich nie dociera... 

Obrazek użytkownika AŁTORYDET

07-12-2021 [07:19] - AŁTORYDET | Link:

Należy dodać, że logika "śladu węglowego" jest wyjątkowo pokrętna. Niemcy, wyłączyły z ogólnego bilansu emisji CO2, produkt powstały przez spalanie paliwa w samochodach. A mają ich największą liczbę w Europie i do tego z największą pojemnością silników. Ale cóż, własny przemysł trzeba chronić... 

Obrazek użytkownika Czesław2

07-12-2021 [07:37] - Czesław2 | Link:

Duda niedawno oświadczył, że wicie, rozumicie, skoro trzeba wyłączyć kopalnie, to wyłączymy. Fit for 55 , jeszcze nieprzegłosowany, przez rządowych propagandzistów i urzędników Morawieckiego jest traktowany jako obowiązujący Wystarczy zajrzeć na portale energetyczne, wGospodarce Karnowskich itp/

Obrazek użytkownika Czesław2

07-12-2021 [07:50] - Czesław2 | Link:

Już teraz system energetyczny Europy ledwo się spina mimo braku zimy. Niemcy do końca roku mają wyłączyć 4 atomówki ok 4GW energii. To mniej więcej 15% tego, co produkuje np Polska. Będzie wesoło, zwłaszcza, że energia w Europie kupowana jest na giełdach. Ciekawe, czy Polska w przypadku braków prądy w Niemczech i Polsce najpierw sprzeda Niemcom czy rodakom?  Na pewno cenowo Niemcy są w stanie nas zawsze na giełdzie przebić.

Obrazek użytkownika Chatar Leon

07-12-2021 [08:58] - Chatar Leon | Link:

Sprawa jest chyba dość skomplikowana. Kopalnię zamyka się, bo złoża rud cynku się skończyły. Więc w tym wypadku nikt niczego na nas nie wymusza. Trudno arbitralnie wyrokować na temat kształtowania się stosunków wodnych po zakończeniu wypompowywania wody z kopalni. One po prostu mogą wrócić do stanu wcześniejszego. Jeżeli ktoś twierdzi, że "możliwość wystąpienia podtopień obejmuje miejsca na terenie Chechła, Kwaśniowa Dolnego, Ryczówka, Rodak i część Klucz", to ja proponuję spojrzeć na mapę i zastanowić się, czy raczej nie nastąpi zasilenie rzeki Białej Przemszy, która w wyniku prac kopalnianych stała się mniej zasobna w wodę (kiedyś pływały po niej statki, dziś trudno w to uwierzyć). Natomiast rzeczki Sztoły, będącej strumieniem zimnej wody kopalnianej, owszem żal, szczególnie, że w ostatnich kilku latach zdążyła stać się atrakcją i miejscem spływów kajakowych w tak abstrakcyjnym miejscu jak w połowie drogi między Krakowem a Śląskiem.

Obrazek użytkownika Jan1797

07-12-2021 [09:24] - Jan1797 | Link:

I to jest jedna strona medalu. Pozostał i długo będzie odbijał się czkawką wątek środowiskowy.
Proszę sobie wyobrazić odcinek na rzece Sztole jak z bajki. Jestem pewien, że jedyny w Europie
zapewne w likwidacji. Zima tam jest tak cudowna, że serce Królowej Śniegu łomotałoby ze szczęścia
na sam widok. Oczywiście podpisuję się pod apelem prof. Czopa z prostej przyczyny. Jeżeli przyjąć
koszt likwidacji kopalni wraz z peryferiami technicznymi jej służącymi plus szkody środowiskowe
wynikające z zamknięcia na kwotę 5 mld złotych to suma ta wystarczy do zachowania w części
istniejącego systemu przez okres 100 lat bez zagrożeń podtopieniami przy zachowaniu zasobów
wody pitnej Jaworzna i Dąbrowy Górniczej i zabezpieczenia chłodniczego elektrowni Jaworzno.
Małe elektrownie wodne w obecnej formie są szkodliwe środowiskowo, więc dla mnie do przyjęcia
jedynie przebudowie do stanu; https://www.youtube.com/watch?... Powyższe konstrukcje działają
od kilkunastu lat w świecie a podobna, największa w Polsce na rzece Radomce od lat czterech.

Obrazek użytkownika Jan1797

07-12-2021 [11:10] - Jan1797 | Link:

Kto ma kontakt ze środowiskiem małych cieków wodnych i działalnością MałychElektrowniWodnych
doskonale zdaje sobie sprawę, że w większości działają cyklicznie, zamykając przepływ i upuszczając
to prowadzi do całkowitej degradacji środowiska cieku a woda praktycznie, nie nadaje się do celów
gospodarskich. Proszę sobie wyobrazić usytuowany na rzece punkt poboru wody, w którym podczas
akcji gaśniczej brak jest wody, bo rzeka zniknęła na czas piętrzenia wody w MEW-ce.
Przykład Słowaków jest wielce budujący, choć nie idealny; https://www.youtube.com/watch?...

Obrazek użytkownika Czesław2

08-12-2021 [08:14] - Czesław2 | Link:

Nie można porównywać polskich, Czeskich i Słowackich rozwiązań, oni mają dwa razy większe zasoby wody.

Obrazek użytkownika Jan1797

08-12-2021 [13:14] - Jan1797 | Link:

"oni mają dwa razy większe zasoby wody."
Panie Czesławie
Może dlatego, że niżej piętrzą i zdecydowanie z zachowaniem przepływu gwarantowanego.
Może dlatego, że nie karmią armii RDOŚ'i, WOPiN2000, RZGW i uczelnianych betoniarni. 

Obrazek użytkownika Czesław2

08-12-2021 [14:27] - Czesław2 | Link:

@Jan1797 Dlatego, że po południowej stronie Karpat jest więcej opadów.

Obrazek użytkownika Jan1797

08-12-2021 [17:38] - Jan1797 | Link:

Zapewne tak,
Są do tego bardziej oszczędni, zajmuję się tematem lata i raz jedyny przyszło mi stanąć
wbrew urzędnikom krakowskim. Doznałem wtedy ignorancji, pychy i buty takiego formatu
dzisiaj niemożliwej, że zadra kilka lat stanowiła clou wymiany korespondencji. Spotkałem
też kilku kapitalnych samorządowców, dlaczego dobry Bóg zabiera najlepszych, nie wiem.

Obrazek użytkownika radziwil

07-12-2021 [20:58] - radziwil | Link:

Trzaskowski twierdzi, że trzeba zamknąć kopalnię Turów '. A ja twierdzę - trzeba zamknąć Trzaskowskiego !!!

Obrazek użytkownika Paweł_Urbański

08-12-2021 [00:27] - Paweł_Urbański | Link:

Jeśli te rzeki mają charakter antropogeniczny, to ekolodzy nie powinni biadolić, skoro stale domagają się renaturalizacji siedlisk. 

Obrazek użytkownika Jan1797

08-12-2021 [13:24] - Jan1797 | Link:

Gdy się tak zdarzy, że będzie Pan zimą w okolicy wskazanej w filmiku pomiędzy 8' a 10', to przy
podobnym jak dzisiaj mrozie, ta niezamarzająca rzeka zdobi okoliczne drzewa cudnymi girlandami
z kryształków lodu. Gdy nad wyraz szczęśliwie, delikatnie sypnie śnieg, to ujrzy Pan krajobraz jak
z baśni. Latem wygląda tak;https://www.youtube.com/watch?...
Nie jestem ekologiem, jestem państwowcem i przeciwnikiem betoniarzy i meliorantów bez wyobraźni.
Rzeka Raba jest zasobem wody pitnej dla większości w powiecie bocheńskim, wyłącznie dzięki 
istniejącym zbiornikom bocznym.

Obrazek użytkownika Czesław2

08-12-2021 [15:16] - Czesław2 | Link:

Byłem akurat w Rabce podczas powodzi 100-lecia. Nieźle Raba wyglądała.