Miejmy nadzieję,że TSUE jednak nie podzieli opinii rzecznika

Miejmy nadzieję, że TSUE jednak nie podzieli opinii rzecznika generalnego

1. Wczoraj rzecznik generalny TSUE Manuel Campos Sanchez-Bordona wydał swoją opinię w sprawie tzw. mechanizmu warunkowości stwierdzając, że TSUE powinien oddalić skargi Polski i Węgier.
Z reguły jest tak, że późniejsze rozstrzygnięcia TSUE uwzględniają opinie rzeczników generalnych ale miejmy nadzieję, że w tej sprawie tak nie będzie, bo skarga Polski i Węgier zawiera bardzo mocne prawne uzasadnienie.
Przypomnijmy, że w połowie października na dwudniowym posiedzeniu TSUE wysłuchał przedstawicieli rządów Polski i Węgier i w ten sposób rozpoczęła się rozprawa w TSUE, dotycząca skargi tych krajów na rozporządzenie warunkujące wypłaty funduszy europejskich od przestrzegania praworządności.
 
2. Polska i Węgry skarżą wspomniane rozporządzenia jako niezgodne z zapisami Traktatów, bowiem ich zdaniem wartości zapisane w art. 2 TUE są chronione mechanizmem zapisanym w art 7 TUE, a mechanizmu traktatowego nie można zastępować, rozszerzać, czy zmieniać, mechanizmem opisanym w dokumencie niższej rangi czyli w rozporządzeniu (taka zresztą była opinia prawna Rady do projektu rozporządzenia, która została utajniona na 2 lata i dopiero niedawno ujrzała światło dzienne).
Zresztą wspomniane rozporządzenie o powiązaniu przyszłych wydatków budżetowych z tzw. praworządnością jest oparte o art. 322 Traktatu o Funkcjonowaniu UE, który dotyczy tylko i wyłącznie ochrony interesów finansowych UE, dopisanie w nim ochrony wartości europejskich opisanych w art.2 TUE jest kolejnym złamaniem Traktatów.
Tworzenie więc mechanizmu, który ma być dla Komisji narzędziem przestrzegania praworządności w państwach członkowskich, poprzez wręcz ostentacyjne łamanie Traktatów, zdaniem obydwu rządów jest łamaniem praworządności ale na poziomie unijnym.
A więc obydwa rządy zarzucają KE łamanie Traktatów, co więcej podobne argumenty znalazły się w opinii służb prawnych Rady Europejskiej na temat tego mechanizmu, która prze długie miesiące była ukrywana przed opinią publiczną.
 
3. Przypomnijmy także, że wspomniane rozporządzenie to rezultat ustaleń na posiedzeniu Rady Europejskiej z 10-11 grudnia poprzedniego roku, podczas którego ustalono wieloletni budżet UE na lata 20121-2027, Fundusz Odbudowy, a także ten akt prawny, którego celem ma być przestrzeganie zasady, że wydatkowanie środków z obydwu tych źródeł, nie może się odbywać ze szkodą dla ochrony interesów finansowych UE.
Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen na wspomnianym posiedzeniu RE, wręcz zobowiązała się, że przyjmie ona „Wytyczne”, które nie tylko „określą jej rolę we wdrażaniu rozporządzenia”, co więcej, że w nich „uwzględnione zostanie rozstrzygnięcie Trybunału Sprawiedliwości”, a więc w domyśle, KE poczeka na zaskarżenie przez Polskę i Węgry rozporządzenia do TSUE i dostosuje się do jego wyroku.
Projekt „Wytycznych” został przez KE przygotowany ale ich ostateczny kształt ma być ustalony po rozstrzygnięciu TSUE z uwzględnieniem jego ewentualnych uwag (KE jest przekonana, że skarga Polski i Węgier zostanie oddalona).
 
4. Ponadto w konkluzjach z grudniowego szczytu RE znalazł się zapis, że mechanizm warunkowości koncentruje się tylko na ochronie interesów finansowych i nie jest po to aby zastępować, czy rozszerzać wspomniany art 7 TUE.
Co więcej jeżeli Komisja Europejska zdecyduje się użyć mechanizmu praworządności do zablokowania wypłat dla jakiegoś kraju członkowskiego, musi udowodnić, że doszło do naruszenia interesów finansowych UE, a procedury w tej sprawie będzie prowadziła tylko i wyłącznie Dyrekcja Generalna KE ds. budżetu.
A szkodzenie interesom finansowym, to wydatkowanie unijnych środków z naruszeniem prawa, z podejrzeniami o korupcję czy defraudację, wydawanie środków europejskich w konflikcie interesów i inne działania o podobnym charakterze, a tak się szczęśliwie składa, że tego rodzaju przestępstwa są Polsce „wypalane gorącym żelazem”.
Gdyby nawet KE taki dowód przeprowadziła, to decyzję w tej sprawie musi przyjąć Rada Unii Europejskiej, gdzie głosuje się kwalifikowaną większością (minimum 15 krajów zamieszkałych przez 65% ludności), a takiej większości KE nie jest w stanie zebrać, próbując już teraz ukarać Polskę i Węgry wg. art. 7 Traktatu.
 
5. Jeżeli jednak TSUE uzna, że rozporządzenie jest zgodne z unijnym prawem, nie pozostaje nic innego jak mieć nadzieję, że będzie ono stosowane zgodnie ze wspomnianymi „Wytycznymi”, a one ograniczają jego wykorzystanie do ochrony interesów finansowych UE.
Polska wykorzystuje unijne środki od początku naszego członkostwa w UE bez zagrożeń korupcją czy defraudacją (pod tym względem do naszego kraju jest najmniej zastrzeżeń spośród wszystkich krajów UE), więc nie powinno być także problemów w przyszłości, tyle tylko, że coraz częściej KE stosuje w stosunku do naszego kraju polityczne, a nie merytoryczne oceny.
Potwierdziła to 17 listopada na posiedzeniu komisji budżetowej w PE, dyrektor generalna KE Celine Gauer, która odpowiadając na pytanie w sprawie Polski, stwierdziła „jeżeli chodzi o Polskę to KE nie miała żadnych zaleceń dotyczących korupcji w kontekście środków unijnych” i dodała „w innych krajach UE , takie zalecenia były”.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika ruisdael

03-12-2021 [07:44] - ruisdael | Link:

Biedaku, nadzieja umiera ostatnia.

Obrazek użytkownika Tezeusz

03-12-2021 [11:36] - Tezeusz | Link:

@ruisdael
Dlaczegoś biedak boś Rus, dlaczegoś głupi boś Rus

Taki soviet !

Obrazek użytkownika Zofia

03-12-2021 [11:46] - Zofia | Link:

Przykro to stwierdzić, ale w Brukseli siedzą polscy? europosłowie patrioci ( którzy mają tylko nadzieję i nic nie mogą zrobić bo są w mniejszości) i zdrajcy spraw polskich , którzy dla kasy pod pieli się pod tych co chcą zniszczyć polską suwerenność dla lepszego asfaltu na drogach i wybrukowanych trotuarów. Polacy nie rozumieją że w unii też nie każdy je kawior i łososie.

Obrazek użytkownika Jabe

03-12-2021 [11:50] - Jabe | Link:

A którzy wynegocjowali fundusz odbudowy?

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

03-12-2021 [12:28] - wielkopolskizdzichu | Link:

 "unii też nie każdy je kawior i łososie"
Zosia chce nam zakomunikować, że europosłanka Szydło jadąc do Brukseli zabiera z domu weki i śledzie zawinięte w gazetę.

Obrazek użytkownika Zofia

03-12-2021 [13:23] - Zofia | Link:

@wielkopolskizdzichu - mnie chodzi o społeczeństwo a nie o tych co się załapali do Brukseli. Jedni wiedzą po co tam są a inni dla wspierania federalizacji Europy. Zwykli ludzie pewnie myślą że być może będzie ich stać na te luksusy. Nic bardziej błędnego. Jest taka prawda "wszędzie dobrze a w domu najlepiej". Polacy walczyli o to przed wiekami a my mamy tego do pilnować i nie układać się wspólnotowo jako jeden twór multi-kulti.

Obrazek użytkownika Tezeusz

03-12-2021 [16:15] - Tezeusz | Link:

@Pers vel wielkopolskiezdzicho znowu kłamiesz i manipulujesz.
Tak piszesz :

"Polska jako najbardziej zaprzysięgły wasal USA jest wykorzystywana jako ratlerek do obszczekiwania Rosji a terytorium Polski już dawno zostało spisane na straty w przypadku ew. konfliktu. Najgorsze jest to, że nasze "elity" zrobiły sobie z tej wasalnej podległości i rusofobii "polską rację stanu".

Faktycznie tuba Moskwy sie kłania brawo sovieticus !

Obrazek użytkownika Pers

03-12-2021 [16:25] - Pers | Link:

@tezeuszek
Jak zwykle zapomniałeś o linku...  https://kurier-poranny.blogspo...

Obrazek użytkownika sake3

03-12-2021 [17:05] - sake3 | Link:

@wielkopolskizdzichu....Dowcip Pana spełnia wszelkie kryteria tak dziś lansowane przez opozycję tzn.prymitywizm i chamstwo Jakbym słyszała Persa.

Obrazek użytkownika Pers

03-12-2021 [17:09] - Pers | Link:

@sake3
//prymitywizm i chamstwo Jakbym słyszała Persa.//
Uważasz, że moje komentarze są "prymitywne i chamskie"?
To co powiedzieć w takim razie o ujejskiej, "jzl" czy tezeuszku?
arbiter elegantiarum ?

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

03-12-2021 [17:40] - Ula Ujejska | Link:

Pam-pers
Każda łachudra ma na moim blogu to na co zasługuje. Walę prętem w klatkę i pieski takie jak ty zaraz szczekają. Powinieneś to już parę lat temu załapać. Ale ty musisz swojemu panu aportować, no cóz taka już rola pieska 😁😁😁

Obrazek użytkownika J z L

03-12-2021 [17:42] - J z L | Link:

Ulko
Nie kopię się leżącego
To upodlone dno dna

Obrazek użytkownika sake3

03-12-2021 [18:34] - sake3 | Link:

@Pers.....Co powiedzieć? Musisz sobie odpowiedzieć na to sam.Przecież nie będziesz chyba dyskutował ze mną skoro stale podkreślasz jak jestem głupia. Musisz poszukać jako dyskutanta kogos na swoim wysokim poziomie.

Obrazek użytkownika Pers

03-12-2021 [18:38] - Pers | Link:

@sake3
// Musisz poszukać jako dyskutanta kogos na swoim wysokim poziomie.//
Jest tu kilku takich (niewielu) ale jak mamy dyskutować skoro w większości spraw się zgadzamy?
Ale dla ciebie może jeszcze jest szansa, czytaj to może się podciągniesz? :))
Podałem ci przecież adres mojego bloga.

Obrazek użytkownika sake3

04-12-2021 [10:17] - sake3 | Link:

@Pers....Nic straconego,że się zgadzacie. w tym miłym gronie ,,kilku'' Taaaaaaka ,,burza mózgów'' jak wasza bardzo się przydaje wszelkiego rodzaju smutasom,zły humor ulatnia się bez śladu jak się poczyta twoje i ich pierdoły. Jak widzę to wzajemne mizdrzenie się,picie mądrości z dzióbków,wysilanie się na dowcip i złośliwości to nawet przedswiąteczne mycie okien w zimny dzień nie przeraża.

Obrazek użytkownika Pers

04-12-2021 [10:29] - Pers | Link:

@sake3
//Jak widzę to wzajemne mizdrzenie się,picie mądrości z dzióbków//
Może jakieś przykłady? Najlepiej z linkami.
To jest dokładnie to co robicie wy - kółeczko wzajemnej adoracji pismenów.
Leczcie swoje kompleksy, co mi do tego?

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

03-12-2021 [17:12] - wielkopolskizdzichu | Link:

Nie sądzę bym w lotności dowcipu wielce odstawał od takiej na przykład gośki, albo tezeuszka, tudzież tomaszka.

Obrazek użytkownika Pers

03-12-2021 [20:20] - Pers | Link:

wielkopolskizdzichu
//Nie sądzę bym w lotności dowcipu wielce odstawał.../
Odstajesz. Mocno odstajesz :)

Obrazek użytkownika Tezeusz

03-12-2021 [20:58] - Tezeusz | Link:

@wielkopolskizdzichu vel Pers nie świruj znowu robisz z siebie idiotę.

Obrazek użytkownika marsie

03-12-2021 [12:49] - marsie | Link:

Jakoś tak to chyba było - "nadzieja matką głupich"? Pozdrówka!