Niemieckie duże firmy miały z wyprzedzeniem wiedzieć, że...

Niemieckie duże firmy miały z wyprzedzeniem wiedzieć, że Gazprom będzie windował ceny gazu

1. Na portalu BiznesAlert.pl, red. Wojciech Jakóbik analizuje artykuł zamieszczony na francuskim portalu Opinion Internationale, w którym jego autorka Nikola Patras dowodzi, że poprzez ograniczanie dostaw gazu do krajów Europy Zachodniej, Gazprom doprowadził do gwałtownego wzrostu jego cen.
W związku z tymi działaniami Gazpromu, ceny gazu w Europie w transakcjach spotowych wzrosły aż 7,5-krotnie, co jest wzrostem wręcz szokującym, bowiem nawet w czasie wielkiego kryzysu energetycznego w latach 70-tych XX wieku, wzrost cen tego surowca był niższy, wzrosły one „tylko” blisko 4-krotnie.
Jednocześnie jak informuje francuski portal, duże niemieckie firmy, korzystające z gazu, najprawdopodobniej były wcześniej przez Rosjan poinformowane, o działaniach mających doprowadzić do dużego wzrostu cen tego surowca, o czym świadczą zapasy gazu zgromadzone latem, miedzy innymi przez niemiecki koncern BASF.
 
2. Przypomnijmy, że zdaniem wielu ekspertów, trudna sytuacja energetyczna UE szczególnie na rynku gazu została spotęgowana świadomą prowadzoną od wielu miesięcy polityką Gazpromu, na którą przyzwalali Niemcy, a w konsekwencji także Komisja Europejska.
Otóż Rosjanie z Niemcami forsowali szybkie zakończenie budowy Nord Stream2, mimo amerykańskich sankcji w nadziei, że uda się go uwolnić od wymogów wynikających z tzw. III pakietu energetycznego.
Latem budowa gazociągu się zakończyła ale wtedy na skutek intensywnych działań polskiego PGNIG, okazało się, że jego niemiecki odcinek musi być tym pakietem objęty, a to oznacza, że dostarczanie nim gazu do Europy Zachodniej będzie możliwe dopiero za kilkanaście miesięcy, a może jeszcze później, na co Rosja nie może sobie pozwolić.
 
3. Dlatego w miesiącach letnich Gazprom zmniejszył dostawy gazu istniejącymi rurociągami do Europy Zachodniej (a odpowiada za co najmniej 1/3 tego zaopatrzenia) i zaczął go dostarczać ze swoich dużych magazynów, które ma w Niemczech, Holandii i Czechach, czym znacząco obniżył zapasy w nich zgromadzone.
Gdy na jesieni zapotrzebowanie na gaz wzrosło, i pojawiły się informacje o pustych magazynach, gwałtownie zaczęły rosnąć jego ceny, Gazprom ogłosił, że jest gotów dostarczać gaz nowym gazociągiem Nord Stream2 ale konieczna jest jego szybka certyfikacja, ze względu na nadzwyczajną sytuację na tym rynku.
Zresztą cały czas trwa presja Rosji na kraje Europy Zachodniej na legalizację nowego gazociągu, bowiem Gazprom zarezerwował na 2022 roku aż o 90% mniej przepustowości Gazociągu Jamalskiego (przez Białoruś i Polskę do Europy Zachodniej) i o 55% mniej przepustowości Gazociągu Braterstwo (przez Ukrainę i Słowację i dalej do Europy Zachodniej), w stosunku do roku 2020.
 
4. Teraz dowiadujemy się, że zamiary windowania cen przez Gazprom, były znane niektórym dużym niemieckim firmom, które już latem zaczęły znacząco zwiększać zapasy tego surowca, jedną z nich był wspomniany wyżej koncern BASF.
Wprawdzie Komisja Europejska w swoim komunikacie z 13 października, dotyczącym sytuacji na rynku gazu, zawarła punkt „o konieczności zbadania potencjalnych antykonkurencyjnych zachowań na rynku energii”, ale do tej pory nie ma jakiejkolwiek informacji o dokonanych ustaleniach.
A jest coraz bardziej jasne, że Gazprom narusza 102 artykuł Traktatu o funkcjonowaniu UE, a także Dyrektywę o ochronie konkurencji i konsumentów i w związku z tym Komisja Europejska ma mocne podstawy prawne do działania.
Po udowodnieniu łamania europejskiego prawa, kary z tego tytułu, mogą sięgnąć do 10% wartości obrotów firmy, potrzebna jest więc tylko wola polityczna aby podjąć takie działania przeciwko Gazpromowi, który zdestabilizował rynek gazowy w Europie Zachodniej, jednocześnie wcześniej informując o takich zamiarach „zaprzyjaźnione” niemieckie firmy.
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Czesław2

25-11-2021 [09:11] - Czesław2 | Link:

https://dorzeczy.pl/ekonomia/2...
To jest info, dokąd jedzie Morawiecki. Przypominam, że właśnie Wojciechowski podpisał wstęp do fit for 55 dla rolnictwa. Może tym razem moderator puści?

Obrazek użytkownika Czesław2

25-11-2021 [12:03] - Czesław2 | Link:

https://www.wnp.pl/rynki-zagra...
Siłą czy szantażem to wprowadzą.

Obrazek użytkownika AŁTORYDET

25-11-2021 [15:07] - AŁTORYDET | Link:

Czyli niemieckie koncerny chemiczne (vide BASF), którym potrzebny jest gaz ziemny jako surowiec dla przemysłu (nawozy sztuczne, tworzywa sztuczne) mają wystarczającą ilość surowca. Niezła ustawka. 

Obrazek użytkownika Czesław2

25-11-2021 [15:30] - Czesław2 | Link:

Przypominam, że m.in. BASF wyłożył dużą kasę na kampanię Merkel.

Obrazek użytkownika Maverick

25-11-2021 [15:48] - Maverick | Link:

I ty jesteś ekonomistą autorku tego bzdetu, cenny gazu kształtuje giełda, a gazprom sprzedawał gaz na dlugo terminowe kontrakty, USA pozamykało rurociagi w ramach zielonego deal-u, To spowodowało pierwszy skok cen i to zrobili podobni do ciebie trockiści amerykańscy. Oczywiście cenny najpierw się podwoiły w USA, potem USA aby istnieć i spłacać swoje zadłużenie jednostronnie zerwały kontrakty z Europą i sprzedały swj gaz na droższych rynkach azjatyckich i dla Brazylii.
Wasze poliniackie paranoje zwalają z nóg. Nie dziwię się że idioci ciągle sprzedają tam kit, a ludzi emają niską pamięć. Blokują otwarcie NS 2 a oczekują niższych cen to jest określenie chory psychopaty, Polin to taki kraj psychopatów. Najlepiej Gazprom by zrobił gdyby otworzył na wzór Londyny czy NY giedę gazu i pompował tylko tyle zapłacone za danny dzień. po cenie wykupionej w tym dniu, to by głupich Poliniaków nauczyło by myśleć, chociaż w to wątpię, ten naród jest kontrolowany poprzez mafijne partie które nadzoruje Damiels.To kraj kolonia a ludzi trzeba czymś ogłupiać aby odsuwać podejrzenia o nieudolność PO-PiSiorów na usługach kabały i masonów.