Przywracanie pamięci

Przywracanie pamięci

 

2 listopada 2010 r. minie 85 lat od chwili pochowanie w Warszawie Nieznanego Żołnierza. Od tego momentu, aż po dzień dzisiejszy mimo nieraz trudnej sytuacji politycznej jest Grób Nieznanego Żołnierza narodowym sanktuarium, a prochy, które w sobie kryją należą na naszych, narodowych relikwii.

O historii tego niezwykłego grobu pisałem swego czasu (2 listopada 2008 r.) na moich blogach:

http://girzynski.blog.onet.pl/...

 

http://girzynski.salon24.pl/98...

 

W celu większej popularyzacji wiedzy na ten temat napisałem i wydałem w ubiegłym roku książkę: „Śpiący Rycerz. Zapomniana historia Nieznanego Żołnierza”.

 

Jest moim marzeniem, aby wiedza na ten temat, powszechna w dwudziestoleciu międzywojennym, a skazana na zapomnienie w czasach PRL, znów stała się obecna w sercach jak największej liczby Polaków. Dlatego staram się docierać z nią bezpośrednio do każdego.

 

Dziękuję wszystkim za pomoc w organizacji moich spotkań i wykładów poświęconych historii Grobu Nieznanego Żołnierza. Od września do chwili obecnej udało się mi przeprowadzić ich 35. Łącznie uczestniczyło w nich 4000 osób, w tym w ogromnej części młodzież.

 

W ciągu tych trzech miesięcy odwiedziłem 28 miejscowości (Poznań, Warszawa, Włocławek, Toruń, Kalisz, Kraków, Sochaczew, Ostrołęka, Nowe n. Wisłą, Lipno, Lublin, Katowice, Bieżuń, Golub-Dobrzyń, Dulsk, Kraśnik, Mszano, Wrocław, Rakowice Wielkie, Zgorzelec, Biała Podlaska, Tuchowo, Ciężkowice, Gorlice, Bielsko-Biała, Czechowice-Dziedzice, Chełmno) w 7 województwach (wielkopolskie, mazowieckie, kujawsko-pomorskie, małopolskie, lubelskie, śląskie, dolnośląskie).

 

Dziękuję wielu życzliwym osobom za pomoc w organizacji, a uczestnikom dziękuję za to że poświęcili swój czas, aby dotknąć kawałka naszej pięknej, zapomnianej i niedocenianej historii. Wśród osób, które zaangażowały się w pomoc w organizację wykładów było wielu posłów, samorządowców (różnych opcji politycznych), nauczycieli i dyrektorów szkół, działaczy lokalnych struktur Prawa i Sprawiedliwości, księży, młodzieży z organizacji społecznych, dziennikarzy lokalnych mediów. Wszystkim z serca dziękuję.

 

Mam nadzieję, że nadal będę się spotykał z tak licznymi wyrazami życzliwości, a historia z którą pragnę dotrzeć do wszystkich będzie pozostawała w ludzkich, polskich sercach przywracając lub krzepiąc patriotyzm.

 

Wśród osób, które spotkałem przy okazji tych wykładów zrodziły się plany nakręcenia filmu i wersji multimedialnej wykładu. Mam nadzieję, że uda się je nam zrealizować.

 

Zainteresowanych wspieraniem tych działań zapraszam do współpracy i proszę kierować listy pod zg@umk.pl

 

Poniżej zamieszczam kilka przykładów relacji z odbytych spotkań.

 

 

Sochaczew

http://www.e-sochaczew.pl/poka...

 

Ostrołęka

http://tv-ostroleka.pl/?m=16110

 

Dolny Śląsk

http://www.nowinyjeleniogorski...

 

Tuchowo

http://www.lo-tuchow.pl/index....

 

Ciężkowice

http://www.zsoiz.ciezkowice.pl...

 

Bielsko – Biała

http://www.jasnet.pl/pis/?act=...

 

Gorlice

http://www.moszczenica.info/ne...

 

Dulsk

http://www.parafiadulsk.livene...

 

Bieżuń

http://www.gimnazjum.biezun.pl...