Przyszłość "drugiego obiegu"?

  Rzeczywiście - stoi ona pod znakiem zapytania, choć sami zainteresowani jeszcze tego nie dostrzegają.  Panuje w tym środowisku atmosfera miłej euforii, o czym świadczą drobne zmiany:  "Gazeta Polska Codziennie" powiększyła się o cztery strony,  "Gazeta Polska" ma kolorową okładkę, a Telewizja Republika zapowiada utworzenie drugiego kanału i poszukuje pracowników technicznych {TUTAJ}.  A jednak....

 W  sierpniu, tuż po inauguracji Prezydenta Andrzeja Dudy, napisałam notkę "Groźba, jaka zawisła nad "drugim obiegiem"" {TUTAJ}, w której stwierdziłam:

 "Zrozumiałam, co będzie oznaczała dla "drugiego obiegu" zdecydowana wygrana PiS w październikowych wyborach.  "Niepokorne" media przekształcą się w media dworskie, sławiące "naszych" polityków.  W najnowszym numerze "W Sieci" mamy przedsmak tego.  Ewentualne zwycięstwo PiS będzie nową nadzieją dla Polski, ale rolę dzisiejszego "drugiego obiegu" będzie musial przejąć kto inny.  Kto?
  Na myśl przychodzą natychmiast media mainstreamu, tak skutecznie plujące na PiS i jego koalicjantów w latach 2005-2007.  Trzeba jednak powiedzieć, iż przez 10 lat zużyły się one, a ich przekaz nie robi już specjalnego wrażenia prawie na nikim.  Wydaje się, iż rację ma raczej Ziemkiewicz piszący {TUTAJ} o "Turboniepokornych", czyli prawicowych radykałach (...)
 Niewykluczone, że za rok czy półtora "Warszawska Gazeta, "Polska Niepodległa" i "Najwyższy Czas!" zajmą miejsce "Do Rzeczy", "W Sieci" i "Gazety Polskiej" w zwolnionej przez te pisma niszy zajadłych krytyków władzy.".

 PiS szczęśliwie wygrało wybory i w "drugim obiegu" pojawia się juz owa "dworskość".  Na razie maskowana jest ona wściekłą aktywnością wrogów rządu PiS oraz ich zagranicznych sojuszników.  "Drugi obieg" może się więc poświęcać walce z nimi i być nadal interesujący.  Co jednak bedzie, gdy temperatura tego sporu opadnie [a kiedyś musi].  Samo wychwalanie aktualnej władzy nie wystarczy.  Może bowiem przypominać fragment piosenki Jacka Kaczmarskiego:

 "I stoimy na galerii chór kastratów,
Płynie nasz łagodny śpiew, pochwalny śpiew,
Laudatur - śpiewamy - Laudatur,
Głos nasz równo i szeroko niesie się." {TUTAJ}.

 Trzeba też powiedzieć, że "turboniepokorne" media na razie się nie zmieniają, jeśli nie brać pod uwagę tego, iż  "Najwyższy Czas!" "robi bokami i z tygodnika przekształca się w dwutygodnik.  Nad "drugim obiegiem" zawisło jednak nowe niebezpieczeństwo.  Jest nim utrata kadr.  Po październikowych wyborach Joanna Lichocka i Krzysztof Czabański zostali posłami, a prof. Jan Żaryn senatorem.  Do Kancelarii Prezydenta przeszedl Marek Magierowski.  Trzy tygodnie temu weszła w zycie nowelizacja ustawy medialnej i zwycięski obóz rozpoczał przejmowanie mediów publicznych.

 Barbara Stanisławczyk została szefową Polskiego Radia, Jan Pawlicki - TVP1, Maciej Chmiel - TVP2.  Mateusz Matyszkiewicz z Frondy przejął TVP Kultura, Piotr Gursztyn - TVP Historia, gdzie trafil też Piotr Zaremba.  Michal Rachon i Bartłomiej Maślankiewicz bedą pracować w TVP Info.  Ta lista nie jest kompletna, a przecież to dopiero początek.  Trudno więc przewidzieć - co dalej będzie z "drugim obiegiem"?

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika xena2012

28-01-2016 [20:56] - xena2012 | Link:

a mnie żal,, Naszej Polski'' która tak naprawdę nigdy szczęścia nie miała przykryta w kioskach przed oczami,do zdobycia tylko u zaprzyjaźnionych kioskarzy.Teraz prawdopodobnie zniknie zupełnie.

Obrazek użytkownika elig

28-01-2016 [23:45] - elig | Link:

Nigdy nie czytałam tej gazety. Dlaczego właśnie ona ma zniknąć?

Obrazek użytkownika Adam66

28-01-2016 [21:29] - Adam66 | Link:

Może jednak nie będzie takiego niedoboru tematów...
Czy ktoś z prawej strony rzetelnie może wytłumaczyć o co chodzi z dotacją rządową dla Rydzyka?
Zaznaczam, że głosowałem na PIS ale tej decyzji nie rozumiem - nie mam danych na temat innych dotacji, a w mediach głównego ścieku w kółko:
"Prawo i Sprawiedliwość dokonało ruchu, który śmiało można nazwać skandalicznym. Posłowie tej partii najpierw zagłosowali za zabraniem 20 mln zł z budżetu na kulturę i teatry, a potem dali je o. Rydzykowi. Na działalność jego szkoły!"

Obrazek użytkownika elig

28-01-2016 [23:43] - elig | Link:

Ta poprawka ma zostać wycofana. Patrz tu: http://fakty.interia.pl/polska...

Obrazek użytkownika ruisdael

29-01-2016 [07:37] - ruisdael | Link:

A mnie żal, że postanowili odebrać dotację do toruńskiej szkoły. Gdyby nie poparcie Radia Maryja to nie cieszyliby się z takiego zwycięstwa. Ot, niewdzięczność.

Obrazek użytkownika Marek1taki

29-01-2016 [09:51] - Marek1taki | Link:

@Adam66
Zasada jest prosta: jak dotacje trafiają na uczelnie opanowane przez marksistów to dobrze. Uczelnia Ojca Rydzyka wykazuje braki na froncie ideologicznym.
Problemem jest podejście nie tylko rządu ale samych Polaków. Wszyscy ulegli propagandzie, że finansowanie odbywa się drogą dotacji. W dodatku dotacji dla instytucji. Konsekwencją jest inny system niż ten gdy finansują się z zysku. Inny również niż ten, gdy dotuje się nie uczelnię tylko studenta (za wynik egzaminu, student płaci czekiem uczelni).
To samo dotyczy szpitali i szkół. Problem jest ideologiczny: czy kontrola przedstawicieli ludu ma być doprowadzona do każdego stanowiska pracy jak w Unii tzw Europejskiej czy nie.

Obrazek użytkownika maks jamnicki

29-01-2016 [10:53] - maks jamnicki | Link:

Przyznaję, że zaciekawiła mnie nieco obawa, że: "Niepokorne media przekształcą się w media dworskie, sławiące "naszych" polityków". To jak, teraz media patriotyczne mają przestać być patriotyczne i ganić naszych polityków? Ja oczekuję, że odwrotnie, jak najbardziej, patriotyczne media mają bronić patriotycznego rządu i walić we wrogów. A ten niby teraz "drugi obieg", teraz niby "opozycja polityczna", zresztą dla mnie wredna, antynarodowa, przeważnie służąca obcym więc zaprzańska i zdradziecka, grzecznie nazywana m.in. "mainstreamem" , będzie nadal miała ok 90% rynku mediów a finansowo wprost miaźdżąco dominować /sama wartość TVN to około ...5 miliardów złotych, Polsat drugie tyle a dla "uszczegółowienia" 1 miliard to 1000 milionów/. A reszta mediów? I jeszcze Niemcy ze swoimi mediami. Mein Gott, to mało?. Patrioci mają bronić rządzących patriotów bo rządzący nas właśnie reprezentują, na każdym polu. Mamy jako Polacy, jako naród, wielkich wrogów, potęgi, Niemców, Ruskich, wielkie jawne i niejawne organizacje światowe, ogólnoświatowe banksterstwo, wewnętrzną antypolską agenturę zapewne rozmiarów większych niż się spodziewamy i mamy się obawiać swojej "dworskości" i dworskości "naszych" mediów? Dziwne. Przyznam, że dla mnie nieco nielogiczne. Przepraszam.

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

29-01-2016 [11:25] - NASZ_HENRY | Link:

Blogerzy - etaty się zwalniają w drugim obiegu ;-)