Cenzura szaleje, a PiS strzela sobie w stopę

  W sierpniu 2021 szerokim echem odbiło się usunięcie przez Jacka Kurskiego [prezesa TVP] programu "Warto Rozmawiać" Jana Pospieszalskiego z anteny TVP {TUTAJ}.  Była to kara za to, że Pospieszalski dopuścił do głosu w swym programie osoby kwestionujące politykę rządu w kwestii pandemii.  Zamykanie ust krytykom nie opłaciło się.  Zainteresowanie szczepieniami wyraźnie spadło.  Wielu ludzi zaczęło podejrzewać, iż wciska im się rodzaj "maści na szczury".

  Teraz mamy następną historię podobnego rodzaju.  W portalu Ekspedyt.org {TUTAJ} ukazał się wczoraj [24.09.2021] tekst blogera JAM "Dziennikarka TV Republika zadała niewygodne pytania ministrowi. Odcinek spadł z rowerka. „Zerwę pani ten program” [VIDEO]".  Czytamy w nim:

  "W Telewizji Republika miał zostać wyemitowany program Ewy Stankiewicz
„Otwartym Tekstem” z udziałem sekretarza stanu w KPRM i pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotra Naimskiego. W ostatniej chwili został jednak zdjęty z anteny. Uchowała się tylko zajawka.
Na Twitterze krąży, wypuszczony przez samą Telewizję Republika, zwiastun ostatniego odcinka „Otwartym Tekstem” z Piotrem Naimskim. Ewa Stankiewicz zadaje politykowi serię niewygodnych pytań. Losy programu przewidział jednak sam gość, który – wyraźnie wzburzony – stwierdził proroczo: „Zerwę pani ten program”.
– Czy to prawda, że minister Soboń już podpisał i wysłał pisma do Komisji Europejskiej ws. harmonogramu wyłączeń, kiedy zamykamy Bełchatów, Turów, Kozienice z nowymi blokami, Połaniec? Na jakim jesteśmy etapie? Czy te pisma już poszły do Komisji Europejskiej? – pytała Ewa Stankiewicz.
– To jest system wynikający z przyjętej w Unii Europejskiej polityki energetycznej, klimatycznej – przekonywał Naimski.
– Czy to nie jest wobec tego samobójstwo, dążenie do zamknięcia kopalni, a przy tym elektrowni przy kopalniach, jeśli 70 proc. energii w Polsce pochodzi z węgla, jeśli to jest najtańsza energia w tej chwili w Europie? – dopytywała dziennikarka.
– Gdyby nie było tych uwarunkowań, które płyną z naszego członkostwa w Unii Europejskiej, to można by było tak do tego podejść, ale mamy te uwarunkowania – uparcie obstawał przy swoim polityk.
Na pytanie Stankiewicz, dlaczego, odparł, że powodem jest członkostwo w Unii Europejskiej.
– Byliśmy członkami Unii Europejskiej, jak był prof. Jan Szyszko i pilnował interesów Polski. A może my nie mamy problemu z tym, że taka właśnie aktualnie jest ideologia w Unii Europejskiej, tylko może mamy problem z tym, że ktoś się w Polsce na to właśnie zgodził – sugerowała dziennikarka.
– Rząd Tuska się zgodził na ten kierunek – brnął dalej współpracownik Morawieckiego.
– Kiedy był podpisany Zielony Ład? – pytała Stankiewicz. – To jest kwestia ostatnich kilku miesięcy tak naprawdę – przyznał Naimski. – Kto negocjował Zielony Ład w Polsce? Politykę klimatyczną, kto negocjował? – dopytywała dziennikarka. – Wie pani co, różnie, bo to, rząd w całości, a w szczególności oczywiście Ministerstwo Środowiska i Klimatu – odparł polityk.
– Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska, który w tym samym czasie kandydował na sekretarza generalnego OECD – przypomniała Stankiewicz. Reakcja Naimskiego była niezwykle wymowna. – Zerwę pani ten program – żachnął się.
I jak powiedział, tak się stało. Odcinek nie został wyemitowany. Miało się to stać w czwartek o 21:30. Jeszcze po 16 tego samego dnia Telewizja Republika wypuściła zwiastun programu. Decyzja była więc nagła.".

  Przytoczyłam całość notki, ponieważ sprawa jest poważna.  Bezkrytyczne uleganie naciskom UE spowoduje klęskę gospodarczą, która pociągnie za sobą katastrofę rządu PiS.  Próba ukrycia tego, podjęta prawdopodobnie przez Naimskiego, to samobójstwo tej partii.  To jeszcze gorsze niż uniemożliwianie dyskusji w sprawie pandemii.  PiS za to drogo zapłaci, a wraz z nim cała Polska.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika u2

25-09-2021 [20:32] - u2 | Link:

"Bezkrytyczne uleganie naciskom UE spowoduje klęskę gospodarczą, która pociągnie za sobą katastrofę rządu PiS. "

PMM i PAD, dwie najważniejsze osoby w państwie mówią publicznie, że nikt z rządzących nie zamierza zamykać kopalni w Turowie.

A że jest plan energetyczny do 2050 ? No jest. Będzie stopniowo realizowany. No chyba, że po drodze będzie jakaś wojna. Jak pisze "Nasz Henry" do tej wojny Polska przystąpić powinna ostatnia :-)
 

Obrazek użytkownika Jabe

25-09-2021 [21:22] - Jabe | Link:

To nas Pan uspokoił.

Obrazek użytkownika Adam66

25-09-2021 [23:28] - Adam66 | Link:

@ u2
"dwie najważniejsze osoby w państwie mówią... w sprawie IPNu, uwspólnotowienia długów, TVNu i wielu innych też te osoby mówiły, że nie oddamy ani guzika.. I co się stało z tymi ustawami? Ano ... guzik....   PIS miał złoty róg, a dzięki wazeliniarzowi zwanym pinokio, ostał mu się jeno sznur...

Obrazek użytkownika u2

26-09-2021 [08:54] - u2 | Link:

"w sprawie IPNu"

Jest przecież surowszy artykuł z kodeksu karnego, który nie wyklucza "wolności wypowiedzi artystycznej", czy "swobody badań naukowych". Zmiana ustawy o IPN to była de facto próba złagodzenia kary za zniesławianie polskiego narodu.

Czyli narzędzie dla prokuratorów jest. Wystarczy tylko z niego korzystać, ale nie widzę takiej chęci u prokuratorów. Zapewne dlatego, że zawsze bedzie jazgot merdialny o obronie wolności słowa. Choć proszę spróbować coś napisać o "żydokomunie" w czasach PRL Wtedy od razu dostaniesz łatkę antysemity z groźbą procesu karnego :-)

Obrazek użytkownika Zbyszek_S

26-09-2021 [09:32] - Zbyszek_S | Link:

To wolno tak pisać?

Obrazek użytkownika Jan1797

26-09-2021 [09:57] - Jan1797 | Link:

Pamiętam ten syndrom; kiedy my posługujemy
się przypuszczeniami popartymi faktami,
wyobcowani z wlasnej woli dopuszczają jedynie plotkę popartą obcym interesem.
 

Obrazek użytkownika Jabe

26-09-2021 [10:24] - Jabe | Link:

To Ewa Stankiewicz dopuściła „plotkę popartą obcym interesem”, czy ktoś inny?

Obrazek użytkownika Jan1797

26-09-2021 [20:01] - Jan1797 | Link:

Musisz zapytać panią Stankiewicz,
Zasady znasz, jeszcze 20 lat niezachwianej
postawy i pani Ewa traktowana będzie jak
minister Naimski.

Obrazek użytkownika Kazimierz Koziorowski

26-09-2021 [10:26] - Kazimierz Kozio... | Link:

poki co cenzura nie jest jeszcze szczelna. dla chcacego niemal kazda informacja jest dosc latwo dostepna. wprawdzie istniejaca technologia umozliwia totalne odciecie od przekazu zarowno autorow kontestatorow jak i potencjalnych odbiorcow niewygodnych tresci ale mozna sobie wyobrazic ze eskalacja cenzury bedzie postepwac bo coraz trudniej bedzie dysponentom cenury utrzymac sie u zloba. dopoki mozesz Elig pisac o ordynarnej cenzurze, bunczucznych deklaracjach cenzorow i tresciach ocenzurowanych a NB tekstu nie zdejmuja to jest nadzieja na koniec systemu. moze warto pomyslec o restytucji akcji ulotkowej i wydawnictw podziemnych

Obrazek użytkownika juur

27-09-2021 [09:00] - juur | Link:

Mimo niszowej zasięgu NB to cenzura jak za PRL.

Obrazek użytkownika admin

27-09-2021 [10:10] - admin | Link:

@juur Większość komentarzy z nocy szlag trafił z przyczyn technicznych. Czasem się to zdarza. Przepraszamy