Drony wygrywają wojny

  Wczoraj [16.09.2021] dr Wojciech Szewko zamieścił na Twitterze następujący wpis:

  "Warto przeczytać. O tajnej jednostce Talibów - operatorów dronów, która pomogła w zdobyciu przewagi nad armią afgańską i w rezultacie w wygraniu wojny. Drony pomogły też Talibom w zajęciu Panczsziru {TUTAJ}.".

  Polecany artykuł to tekst "The Drone Unit that Helped the Taliban Win the War" pióra Fazelminallaha Qazizai {TUTAJ}.  Opisuje on 12 - osobowy oddział operatorów dronów, który używał tych bezzałogowych statków powietrznych do polowania na przywódców wrogiego talibom Sojuszu Północnego.  Ciekawe jest to, że używane przez nich drony zostały zakupione w Chinach.  Widać, kto wspierał militarnie talibów.

  Nie jest to pierwszy przypadek udanego zastosowania dronów w prawdziwej wojnie.  We wrześniu 2020 roku Azerbejdżan zaatakował Armenię.  Rozpoczęła się wojna o Górski Karabach.  Armenie została pokonana i straciła 75% terytorium Górskiego Karabachu.  W portalu PISM.pl {TUTAJ} możemy przeczytać:

  "Przewagę Azerbejdżanowi dało też wykorzystanie tureckich dronów bojowych Bayraktar TB2, które niszczyły pozycje sił ormiańskich, wyrzutnie rakiet oraz pojazdy opancerzone. Bayraktar TB2 to drony klasy MALE (średniej wysokości, dalekiego zasięgu), zdolne do lotów autonomicznych i mogące przenosić ładunki wybuchowe, w tym pociski kierowane (MAM-L i MAM-C). Były również używane do działań rozpoznawczych, zabójstw (m.in. ministra obrony GK) oraz ataków dywersyjnych poza linią frontu.".

  Szersze zastosowanie dronów bojowych na froncie datuje się od lat 90-tych XX wieku.  Polecam artykuł "Drony militarne" {TUTAJ} napisany przez Mirosława Usidusa w portalu Mlodytechnik.pl .  Zawiera on historię bezzałogowych aparatów latających od XIX wieku do teraz

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika u2

17-09-2021 [12:50] - u2 | Link:

Polska również ma te samoloty bez głowy :

https://wiadomosci.dziennik.pl...

Obrazek użytkownika RinoCeronte

17-09-2021 [20:16] - RinoCeronte | Link:

Gdzie ten dron, gdzie ten dron?
Jego ton przypomina me sny... Już wiem czym będzie się posługiwał James Bond ;-)

Obrazek użytkownika u2

17-09-2021 [21:46] - u2 | Link:

"Gdzie ten dron, gdzie ten dron?"

Właśnie obejrzałem premierę filmu "Powrót do Jedwabnego"

https://www.youtube.com/watch?...

Piękne ujęcia z drona.

Doskonały głos lektora Jerzego Zelnika.

Film obala tezę prof. Grossa, że to jakoby Polacy zamordowali Polaków żydowskiego pochodzenia w Jedwabnem.

Obrazek użytkownika RinoCeronte

18-09-2021 [13:03] - RinoCeronte | Link:

Serdeczne podziękowanie za zwrócenie naszej uwagi na ten film! Pytanie fundamentalne, jak się z tym przebić poza granice Polski? Janka Grossa nie powinno się tytułować profesorem.